LCD телевизори

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Probav so skart, preku nego odi zvuk ama koga ke go uklucam HDMI kabelot vo tv, togas se gubi zvukot.....
Toa so opticki ili koaksialen kabel, dokolku ima na maticnata kako bi se povrzalo

--- надополнето ---

Koja grafocka mi ja preporacuvas, so koja bi se sredila rabotava
Со било кој од овие два скартови ќе имаш и слика и звук. Значи жолтото оди во S-Video во графичката, црвеното и белото одат во џек кој влага во звучната и толку, ќе имаш слика (за нигде) и звук.
 
Член од
27 март 2010
Мислења
249
Поени од реакции
15
Само да се дополнам, според ова мојава графичка нема ХДМИ, а тв то има :D која иронија
dvi to hdmi converter

Ако ти е FULLHD телевизорот, со VGA кабел не можеш да ја достигнеш таа 1920*1080 резолуција.

Значи, FULLHD = HDMi.

HD Ready = VGA :)
greska mozes isto i toj kabel mi e povrzan zatoa sto ima najmalce gaming lag na nego znaci poprecizno dobivas full hd rezolucija 1920 x 1080

Со било кој од овие два скартови ќе имаш и слика и звук. Значи жолтото оди во S-Video во графичката, црвеното и белото одат во џек кој влага во звучната и толку, ќе имаш слика (за нигде) и звук.
tuka si vo pravo sega mi tekna skartot si bese se komplet da , da
znaci markiz proveri na maticna dali imas coaksialen ili opticki ako nemas ke ti dadam upatstvo kako da si izvadis koaksialen
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
dvi to hdmi converter


greska mozes isto i toj kabel mi e povrzan zatoa sto ima najmalce gaming lag na nego znaci poprecizno dobivas full hd rezolucija 1920 x 1080



tuka si vo pravo sega mi tekna skartot si bese se komplet da , da
znaci markiz proveri na maticna dali imas coaksialen ili opticki ako nemas ke ti dadam upatstvo kako da si izvadis koaksialen

Не си ме сфатил, ако идеш со VGA to VGA, нема да ти даде FULLHD резолуција на телевизорот. Не е ради кабелот, туку ради телевизорот е тоа.

Јас имам пробано на Sony и Phillips телевизори, те ограничува само ради VGA влезот...не знам зашто, али ај. :)
 
Член од
27 март 2010
Мислења
249
Поени од реакции
15
Не си ме сфатил, ако идеш со VGA to VGA, нема да ти даде FULLHD резолуција на телевизорот. Не е ради кабелот, туку ради телевизорот е тоа.

Јас имам пробано на Sony и Phillips телевизори, те ограничува само ради VGA влезот...не знам зашто, али ај. :)
ne znam zosto da ne moze i kaj mene e taka grafickata si ima vga hdmi i dvi izlezi , povrzano mi e so vga kabel i si ima 1080p rezolucija ama vidi mozebi i do kabelot da e pr. jas kupuv malce podolg kabel i nikako nejkese da dade fhd rezolucija go vrakam nazad stariot se si e ok (vga kabelot sto idese so monitor)
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Ако ти е FULLHD телевизорот, со VGA кабел не можеш да ја достигнеш таа 1920*1080 резолуција.

Значи, FULLHD = HDMi.

HD Ready = VGA :)
Не, ХД реди е. Значи ВГА да земам. А сликата да биде барем колку кабловска.
dvi to hdmi converter
па нели нема звук со него?
 
Член од
27 март 2010
Мислења
249
Поени од реакции
15
Не, ХД реди е. Значи ВГА да земам. А сликата да биде барем колку кабловска.

па нели нема звук со него?
zavisi od vga kabelot i od televizorot
dvi to hdmi si ima zvuk taka e kaj mene namesteno normalo grafickata treba da ima takva opcija
 
Член од
25 јануари 2006
Мислења
76
Поени од реакции
4
lcd + 5.1 surround

ok, aj malku pomos. imam lg ld450 lcd i sakav da priklucam surround na nego
no ne gledam nacin kako bidejki gi zemav bez dvd player. ja aktivira moznosta da gledam video materijal preku usb i si zatoa ne ni zemav bilo kakov player bidejkji nemam potreba. e sega kako da gi povrazam zvucnicite so televizorot. videoto sto go dobivam od usb-to ne dava zvuk na surroundot samo nekakvi precki se javuvaat. momentalno mi e uklucen surround-ot so 2 izleza lev desen i normalno samo 2 zvucnici mi rabotat.ve molam ako moze pomos.
 

Woofer

I'm a very neat monster.
Член од
21 април 2010
Мислења
854
Поени од реакции
325
ok, aj malku pomos. imam lg ld450 lcd i sakav da priklucam surround na nego
no ne gledam nacin kako bidejki gi zemav bez dvd player. ja aktivira moznosta da gledam video materijal preku usb i si zatoa ne ni zemav bilo kakov player bidejkji nemam potreba. e sega kako da gi povrazam zvucnicite so televizorot. videoto sto go dobivam od usb-to ne dava zvuk na surroundot samo nekakvi precki se javuvaat. momentalno mi e uklucen surround-ot so 2 izleza lev desen i normalno samo 2 zvucnici mi rabotat.ve molam ako moze pomos.
Колку што видов имаш оптички позади на телевизорот и самиот телевизор има dolby digital decoder, но не ни кажа дали имаш рејсивер а сараунд со 2 звучника баш и не е сараунд.
За поврзување на звучниците директно во телевизорот незнам... почекај друг одговор.
 
Член од
25 јануари 2006
Мислења
76
Поени од реакции
4
е сега имам друг проблем. Го форматирав компјтерот т.е. нова инталација на windows 7 ultimate 32 bit. и кога заврши инсталацијта ами се уклучува мониторот на компјутерот ама само црно, нема слика нема ништо. Потоа сватив дека видео сигналот директно отидел на lcd(lg450) преку hdmi кабелот(za monitorot imam VGA.) се живо пробав ама никако не бива да го ставам матицниот монитор да ми биде примарен а телевизорот secondary. Едино со duplicate displays бива работа ама во секој случај под број 1 ми дава LG, а под број 2 AOC 2236(тоа е името на мониторот). Значи ставам "make this monitor my primary display"(за мониторот) и станува примарен но сепак му стои бројот 2, а не 1. Кога гледам видео материјали тоа сто ми е на lcd телевизорот ми сецка на нагли, брзи потези а на овој стандардниот монитор се е чисто(бидејќи го смета како некој надворешен монитор) Како да направам да ми се подредени како што ми беа предходно(1 AOC, 2 LG)?

--- надополнето ---

Колку што видов имаш оптички позади на телевизорот и самиот телевизор има dolby digital decoder, но не ни кажа дали имаш рејсивер а сараунд со 2 звучника баш и не е сараунд.
За поврзување на звучниците директно во телевизорот незнам... почекај друг одговор.
ne biva probav, ne ode taka, televizorot poddrzuva stereo ne surround. Imam sega zvuk na site no samo vrtual surround
 

Woofer

I'm a very neat monster.
Член од
21 април 2010
Мислења
854
Поени од реакции
325
ne biva probav, ne ode taka, televizorot poddrzuva stereo ne surround. Imam sega zvuk na site no samo vrtual surround
Како што гледам овде поддржува долби телевизорот, како го поврзуваш?
http://www.lg.com/us/tv-audio-video/televisions/LG-lcd-tv-32LD450.jsp

Mono/Stereo/Dual (MTS/SAP)
Yes
Audio Output Power (Watts - THD 10%)
20W (10W x 2)
Speaker System Details
2 Way 4 Speakers
Dolby® Digital Decoder
Yes

Surround System
Infinite Sound
Bass/Treble/Balance Controls
Yes
Clear Voice II
Yes
Auto Volume Leveler II
Yes
EZ Sound Mode
5 Modes
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
9
Поени од реакции
0
Zdravo na site!

sakam da si zemam novo TV pa zatoa sakam da se konsultiram so postrucni vo ovaa oblast.
Najpovekje sakam sovet za toa koja marka momentalno se podobri (shto sekako donekade si se kazuva so cenata ). :)

Ve molam za sovet okolu ovie modeli:

LG 32 LD 350 - nemozam da najdam do kolku Hz ide ovoj model.D.COntrast 70.000:1


LG 32 LD 465 - D.COntrast 60.000:1


SONY KDL32BX300

Philips 32PFL3605H

Shto e najdobro pomegju ovie? :)
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
760
Поени од реакции
361
Купи? :) И мене ми треба совет за 32" LCD.
Во техномаркет има тошиба за 20000 ден. и има 1 филипс и неколку quart модели во AMC, па размислувам за некој од нив...

Zdravo na site!

sakam da si zemam novo TV pa zatoa sakam da se konsultiram so postrucni vo ovaa oblast.
Najpovekje sakam sovet za toa koja marka momentalno se podobri (shto sekako donekade si se kazuva so cenata ). :)

Ve molam za sovet okolu ovie modeli:

LG 32 LD 350 - nemozam da najdam do kolku Hz ide ovoj model.D.COntrast 70.000:1


LG 32 LD 465 - D.COntrast 60.000:1


SONY KDL32BX300

Philips 32PFL3605H

Shto e najdobro pomegju ovie? :)
 

noviot

Форевер Aлоун :(
Член од
19 април 2006
Мислења
446
Поени од реакции
170
Купи? :) И мене ми треба совет за 32" LCD.
Во техномаркет има тошиба за 20000 ден. и има 1 филипс и неколку quart модели во AMC, па размислувам за некој од нив...
Филипс се во суштина ок, ама едно нешто што приметив е дека имаат многу слаби звучници и плус малце интерфејсот и далечинското се чудни, за тошибата не знам, quart немој да се лажеш ради цената што е ниска, може да ти се деси да го вратиш у АМЦ во сервис по два-три дена. Од лично искуство LG се доста добри во смисла цена/перформанси. Неколку работи ќе ти спомнам само на кои треба да пазиш... пожелно е тв-то да има 100Hz рефреш на екранот, динамичкиот контраст исто така што повисок тоа подобро, дали може да репродуцира USB-то divx, mkv итн филмови т.е дали има вграден плеер да не трошиш пари посебно и друго не ми текнува у моментов :) Во секој случај пред било што да земеш, провери на google што викаат луѓе што го купиле моделот....
 
Член од
27 март 2010
Мислења
249
Поени од реакции
15
Филипс се во суштина ок, ама едно нешто што приметив е дека имаат многу слаби звучници и плус малце интерфејсот и далечинското се чудни, за тошибата не знам, quart немој да се лажеш ради цената што е ниска, може да ти се деси да го вратиш у АМЦ во сервис по два-три дена. Од лично искуство LG се доста добри во смисла цена/перформанси. Неколку работи ќе ти спомнам само на кои треба да пазиш... пожелно е тв-то да има 100Hz рефреш на екранот, динамичкиот контраст исто така што повисок тоа подобро, дали може да репродуцира USB-то divx, mkv итн филмови т.е дали има вграден плеер да не трошиш пари посебно и друго не ми текнува у моментов :) Во секој случај пред било што да земеш, провери на google што викаат луѓе што го купиле моделот....
moze malce podetalno da objasnis zosto 100hz i dinamicki kontrast? primer dinamicki kontrast spored mene e mozebi poloso bidejki gubis detali vo snimkata a za 100 hz ne mi e poznato
 

Kajgana Shop

На врв Bottom