LCD телевизори

Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Купи? :) И мене ми треба совет за 32" LCD.
Во техномаркет има тошиба за 20000 ден. и има 1 филипс и неколку quart модели во AMC, па размислувам за некој од нив...
Најдобро ти е да си избереш некој помеѓу LG или Samsung бидејќи на нив можеш преку УСБ да гледаш HD филмови што е одлична функција. Најдобро отиди во техномаркет и избери некој од следниве модели
LG 32ld320(hd ready) -20 990
Samsung 32-C350(hd ready) - 21 990
Lg 32ld350(full hd)
Ако планираш да го користиш како монитор тогаш full hd обавезно. За динамички контраст тоа е маркетиншки трик само и сликата ја прави многу полоша се губат детали и секогаш е исклучен кај мене. А за 100hz тоа ти е важно генерално за спорт ако гледаш, но телевизорите со 100hz ке бидат над твојот сегашен буџет.

А за овие модели јас имам lg lh2000 кој е речиси ист со ld320 и сликата е генерално добра, боите се доста прецизни, но контрастот и не е баш најдобар.
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.896
Поени од реакции
717
јас зедов 32PFL5625/H12 од АМЦ и е супер, лед е, само имат една мана, не читат преводи од USB
Пробај името на филмот да ти е исто со името на преводот што го внесуваш и би требало да чита. :)
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
Пробај името на филмот да ти е исто со името на преводот што го внесуваш и би требало да чита. :)
тсук, пробано е секако, само со лепење на преводот е можно, значит ова е само од USB, од DVD/Blue ray сателитска, дигитална кабловска е ОК, баарав по триста форуми и најдов дека софтверот/фирмверот на самиот ТВ не поддржвит превод на USB
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
ne mi menuva nisto toa ionaka ne gi gledam filmovite so prevod :D
јас зедов 32PFL5625/H12 од АМЦ и е супер, лед е, само имат една мана, не читат преводи од USB


--- надополнето ---

Не го зимај, земи некој од Панасоник понудата, далеку подобри телевизори.

Panasonic TX-L32U2E
znam deka panasonic mnogu dobri imam dig.camera panasonic i video od 80te godini koe sto seuste raboti :D Prasanjeto mi zosto philips ne se dobri imaat nekoja mana ili neznam losa slika ili polosa slika od ostanatite ? Go gledav toj sto go navede samo mi precese sto e 50Hz nisto drugo i e epten malce poskap, spored nekoi reviewa sto gi gledav na net Philipsot e nesto minimalno podobar od toj panasonik i ist so Sony KDL-37EX402

--- надополнето ---

тсук, пробано е секако, само со лепење на преводот е можно, значит ова е само од USB, од DVD/Blue ray сателитска, дигитална кабловска е ОК, баарав по триста форуми и најдов дека софтверот/фирмверот на самиот ТВ не поддржвит превод на USB
znaes deka ima i update na firmware na TV taka pogotovo za Philipsot mislam, neznam drugite televizori dali imaat taka
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Затоа што моделите на Панасоник користат Alpha - IPS панел.

Друго, добрите модели на Сони се многу скапи, оние поефтините се полоши од другите буџет модели, бидејќи играат на карта име.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
Затоа што моделите на Панасоник користат Alpha - IPS панел.

Друго, добрите модели на Сони се многу скапи, оние поефтините се полоши од другите буџет модели, бидејќи играат на карта име.
добро да ве опитам шо е работата со тие Alpha IPS панели?? и кој ги прајт, пример филипсов имат шарпов панел 5605/5625 serija: Sharp UV2A (8bit), Direct LED (No local dimming) ај објасните поубо со попрости зборој шо е едниот а шо другиот панел/матрица?

--- надополнето ---

znaes deka ima i update na firmware na TV taka pogotovo za Philipsot mislam, neznam drugite televizori dali imaat taka
да, знам и го имам најновиот апдејт, а овде ако прочиташ ќе видиш дека ТВ-то не поддржвит преводи ако филмот се гледат директ од USB/екстерен хард :raz::icon_frow
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
I mene mi interesira sea doagam od texnomarket neptun i amc i gi gledav na dzid skoro site osven razlikata na led tv i 3D tv drugite gore dole bea slicni..

--- надополнето ---

добро да ве опитам шо е работата со тие Alpha IPS панели?? и кој ги прајт, пример филипсов имат шарпов панел 5605/5625 serija: Sharp UV2A (8bit), Direct LED (No local dimming) ај објасните поубо со попрости зборој шо е едниот а шо другиот панел/матрица?

--- надополнето ---

 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Kade mozam da najdam vakov drzac za televizor ???
6da1c476ad14435892e5f342f9120fb0.jpg
 
С

сашенко

Гостин
Јас ги гледав пред некој ден во Техно Маркет во аеродром (позади хемиско-средното школо).Има огроомен избор на телевизори и држачи исто.Има и 3д телевизори, и можеш да си погледаш 3д малце таму...
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Јас ги гледав пред некој ден во Техно Маркет во аеродром (позади хемиско-средното школо).Има огроомен избор на телевизори и држачи исто.Има и 3д телевизори, и можеш да си погледаш 3д малце таму...
bev tamu nema nisto posebno pogotovo ne toa jas sto go baram ima dzaci obicni staticni samo da go zakacis na dzid 4700den vo koj svet ziveat tie baram kako toj na slikata ne staticen. A sto e do 3D ne e nisto posebno dzabe parite
 
С

сашенко

Гостин
bev tamu nema nisto posebno pogotovo ne toa jas sto go baram ima dzaci obicni staticni samo da go zakacis na dzid 4700den vo koj svet ziveat tie baram kako toj na slikata ne staticen. A sto e do 3D ne e nisto posebno dzabe parite
Друже тој држач може и да се направи ако ме прашуваш мене.Не е ништо посебно како што гледам на сликата.Види само како треба да изгледа "куката" незнам правилно како се вика на која треба да се држи телевизорот тоа е најбитно да не го утнеш.Другото е едноставно да се изработи.Татко ми ми кажуваше кај него на работа правеле за некој човек такви работи.Они се бават со желеразија и раобтат разни работи со обработка на железо и делови за машини прават.На нив им имаат порачувано такви работи и тато рече премногу е лесно да се изработи таков држач.Ако сакаш ке го прашам и ке му ја покажам сликата па ке ми каже за која цена ке ти направат и ке ти кажам.Не би требало да е многу скапо е ке ти го изработат професионално, и по твој дизајн каков сакаш.

--- надополнето ---

Ако добро приметувам тој држач на сликата може и да оди лево и десно и се поместува така?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom