LCD телевизори

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
Проверив на форумите од ЛЏ ни збор ни одговор од админите таму. А има илјадници луѓе се жалат. Срам да им е. ЛЏ - нев`р ев`р.
LG не поддржува DTS бидејќи не им е платена лиценцата, не знам зошто. Разликата помеѓу твоите фајлови од 30гб и 4гб не е толку до сликата, колку што е до звукот. Сепак ако мислеш дека е подобро да гледаш фајл со DTS, симни си конвертер, конвертирај го фајлот од мкв во нешто друго, нема да се изгуби квалитетот на сликата, само звукот ќе се префрли во мп3 и ќе можеш да си гледаш на телевизорот.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
За сите заинтересирани кои сакаат да купуваат ЛЏ телевизори!!!

Пред 2 месеци купив нов ЛЏ/ LG LW5500 42 инчен, лед 3д тв. Го платив 1000 евра во Нептун.

Не го препорачувам ЛЏ то. ТВ-то е перфект само има еден мал односно голем проблем. Кога сакам да гледам ХД филм на усб стик не го чита гласот. Всушност не го чита DTS audio file-от кој го има само на 720п и 1080п филмовите. Другите дивкс филмови ги чита. Работата била во тоа што ЛЏ и фирмата од дтс-фајловите немале склучено договор. Јас следниот пат кога ќе купувам ТВ строго ќе земам СОНИ. Царој за све се они.
Пред некоја страна напишав постои програмче за конвертирање на звукот од ДТС во ац3 или друг аудио формат. Квалитето на звукот не се губи освен ако маш премногу јак аудио систем дома. така да нема причина некој да го одвлечеш да не купи ЛГ поради тоа :D

програмот е

PopCorn MKV AudioConverter 1.84

http://www.videohelp.com/tools/PopCorn-MKV-AudioConverter

за 15-20 мин. го конвертира
 
Член од
8 ноември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
296
LG не поддржува DTS бидејќи не им е платена лиценцата, не знам зошто. Разликата помеѓу твоите фајлови од 30гб и 4гб не е толку до сликата, колку што е до звукот. Сепак ако мислеш дека е подобро да гледаш фајл со DTS, симни си конвертер, конвертирај го фајлот од мкв во нешто друго, нема да се изгуби квалитетот на сликата, само звукот ќе се префрли во мп3 и ќе можеш да си гледаш на телевизорот.
Пред некоја страна напишав постои програмче за конвертирање на звукот од ДТС во ац3 или друг аудио формат. Квалитето на звукот не се губи освен ако маш премногу јак аудио систем дома. така да нема причина некој да го одвлечеш да не купи ЛГ поради тоа :D

програмот е

PopCorn MKV AudioConverter 1.84
за 15-20 мин. го конвертира
Што ми е гајле мене дали имале или немале платена лиценца. Јас платив 1000 евра и јас знам како сум ги заработил нив. Остај тоа што ќе го спуштам филмот неколку саати, па и да го конвертирам звукот? Не, благодарам. НЕ КУПУВАЈТЕ ЛЏ ТЕЛЕВИЗОРИ, ЌЕ СЕ СЈЕБАТЕ ЛОШО!!! Секаде каде што можам ќе го кажам ова.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Што ми е гајле мене дали имале или немале платена лиценца. Јас платив 1000 евра и јас знам како сум ги заработил нив. Остај тоа што ќе го спуштам филмот неколку саати, па и да го конвертирам звукот? Не, благодарам. НЕ КУПУВАЈТЕ ЛЏ ТЕЛЕВИЗОРИ, ЌЕ СЕ СЈЕБАТЕ ЛОШО!!! Секаде каде што можам ќе го кажам ова.
Ти си дал 1000 евра за да имаш 3D, а тоа што НЕ СИ СЕ ИНФОРМИРАЛ, не ти се криви LG.
Тоа ти е исто како да купам кола 60 000 евра, одам на бензиска да ставам НАФТА (поевтина и помалку троши) и да ми речат ДЕЧКО НА БЕНЗИН ТИ Е КОЛАВА и да речам дека НЕ КУПУВАЈТЕ ТАКВА КОЛА, ЌЕ СЕ ЗАЕБЕТЕ!

Пуштај си филмови од РС преку HDMI како секој нормален, или некогаш конвертирај си филмови, стај ги на хард и пуштај ги така. Ништо не му фали на телевизорот, јас сум презадоволен од LG.
 
Член од
8 ноември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
296
Ти си дал 1000 евра за да имаш 3D, а тоа што НЕ СИ СЕ ИНФОРМИРАЛ, не ти се криви LG.
Тоа ти е исто како да купам кола 60 000 евра, одам на бензиска да ставам НАФТА (поевтина и помалку троши) и да ми речат ДЕЧКО НА БЕНЗИН ТИ Е КОЛАВА и да речам дека НЕ КУПУВАЈТЕ ТАКВА КОЛА, ЌЕ СЕ ЗАЕБЕТЕ!

Пуштај си филмови од РС преку HDMI како секој нормален, или некогаш конвертирај си филмови, стај ги на хард и пуштај ги така. Ништо не му фали на телевизорот, јас сум презадоволен од LG.
Да, моја грешка е. Уште жалам за таа грешка. Ама тоа е. На форумите можат барем админите нивни да пишат, да најдат решение. А не да молчат и да се прават мутави.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Не си прв ја кога го земав samsung-oв кога видов дека не ми чита ни divix а камоли мkv. фајлови, само MP3 и слики ми идеше од глава да си го удрам ти барем слика имаш :)
А чекајте, ова е некоја фабричка грешка или таков е ТВ?
Да не се зезнам и јас вака како вас, затоа и ве прашувам. :(
 
Член од
8 ноември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
296
А чекајте, ова е некоја фабричка грешка или таков е ТВ?
Да не се зезнам и јас вака како вас, затоа и ве прашувам. :(
Не е фабричка грешка. LG не поддржува DTS бидејќи не им е платена лиценцата.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
А чекајте, ова е некоја фабричка грешка или таков е ТВ?
Да не се зезнам и јас вака како вас, затоа и ве прашувам. :(
Не е фабричка грешка таков е моделот , ја кога отидов да купувам телевизор го видов самсунгот сликата стакло и на продавачот му викам ваков спакуван имаш ли имам давај и гледам на кутија пишува Connect Share и си викам добра е чита и филмови одам дома отпакувам местам држачи укл тв ставам на усб филм и ... вика пре висока датотека ајде викам до филмот е друг филм ставам пак истото одам на страната на самсунг го наогам моделот кога ке видам само мп3 и слики :) билки ке испанде некој firmware понатаму да има подршка за mkv па ке видиме
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Што ми е гајле мене дали имале или немале платена лиценца. Јас платив 1000 евра и јас знам како сум ги заработил нив. Остај тоа што ќе го спуштам филмот неколку саати, па и да го конвертирам звукот? Не, благодарам. НЕ КУПУВАЈТЕ ЛЏ ТЕЛЕВИЗОРИ, ЌЕ СЕ СЈЕБАТЕ ЛОШО!!! Секаде каде што можам ќе го кажам ова.

Добро, ќе купиш панасоник од 1000 евра и ќе имаш ДТС звук. Арно ама, панасоник пак не чита преводи :D И сега пак ќе кажеш дека не чини телевизорот?
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
346
Поени од реакции
42
Добро, ќе купиш панасоник од 1000 евра и ќе имаш ДТС звук. Арно ама, панасоник пак не чита преводи :D И сега пак ќе кажеш дека не чини телевизорот?
Кој ти вика дека не чита ? за кој модел ?
чита srt фајлови само мал е текстот како и на секој телевизор
башка имаш друга опција да го вметнеш преводот со филмот
 
Член од
8 ноември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
296
Добро, ќе купиш панасоник од 1000 евра и ќе имаш ДТС звук. Арно ама, панасоник пак не чита преводи :D И сега пак ќе кажеш дека не чини телевизорот?
Срање без звање не купувам повеќе. Ќе се распрашам, ќе ги дознаам сите детали па потоа ќе купувам. Ум за друг пат.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Срање без звање не купувам повеќе. Ќе се распрашам, ќе ги дознаам сите детали па потоа ќе купувам. Ум за друг пат.
Де бе, не е крај на светот.

Имаш 3 опции:
1) Одвои 10-15 мин. за конвертирање на филмот
2) Пушти преку HDMI
3) Најди го филмот со DolbyDigital или AC3

Јас обично ги конвертирам па ги ставам на хард па ги уживам :)
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
346
Поени од реакции
42
Срање без звање не купувам повеќе. Ќе се распрашам, ќе ги дознаам сите детали па потоа ќе купувам. Ум за друг пат.
па многу јасно бе друже
ако сакаш да имаш топ телевизор по твој кеф ке истражуваш
а ако ти е за зимање телевизор само за да гледаш кабелска или сателитска на него онда одеш директно купуваш :)
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.965
Поени од реакции
1.240
Што ќе кажете за овој модел, планирам на него да гледам сателитска телевизија, значи да го приклучам на Дримбокс 800, никаква кабловска или УСБ филмови, строго сателит.

LCD TV QUART 40" LT40

  • Full HD LCD TV, 1920x1080p
  • High Dynamic Contrast
  • 500 cd/m2, 8 ms
  • HDMI 2, S-Video, USB, VGA, PC Input
20.990.оо денари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom