LCD телевизори

Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
B

Beck's

Гостин
Нема врска продавачот. Битно ми е да го одберам најдобриот модел.
Уште 1 прашање, МКВ фајлови пуштаат овие ТВ?
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.543
Поени од реакции
767
Нема врска продавачот. Битно ми е да го одберам најдобриот модел.
Уште 1 прашање, МКВ фајлови пуштаат овие ТВ?
Мој предлог ти е овој, на флаер е, и е намален на 38999. Бронзена боја е инаку е ист со 670 моделот.
 
B

Beck's

Гостин
Мој предлог ти е овој, на флаер е, и е намален на 38999. Бронзена боја е инаку е ист со 670 моделот.
Баш сеа за овој модел дискутирав со другар, малце ми е сумличен. Нема ништо на интернет, нити ревјуса, видео нешо...



Некој денар повеќе е, ама има 3D, IPS панел, Magic remote и други тракатанци
http://www.tehnomarket.com.mk/products/09135857/lg-47lb650v
Иначе ова телевизија го имаа и у Нептун за 38000 ми го понуди
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.543
Поени од реакции
767
Баш сеа за овој модел дискутирав со другар, малце ми е сумличен. Нема ништо на интернет, нити ревјуса, видео нешо...
Ист е како моделот LB670 разликата е во бојата. LB679 е со бронзена / златна боја на сталакот и на краевите од екранот. Се познава ако загледаш, прелива инаку од технички аспект никакви разлики. Ако не ти се проблем 1000 денари купи си го овој, каде каде е подобар од сите погоре наведени.

Еве тука може и компарација меѓу модели да направиш: http://www.lg.com/rs/compare/compare.lg?category=/rs/televizori
 
B

Beck's

Гостин
Сеа за сеа сум помеѓу Самсунг УЕ48Х6200 и ЛГ 47ЛБ650В.

Самсунгот ко самсунг подоверлив ми е. Сторот им е подобар по мое мислење, избор на апликаци такви работи. И по тоа што читам сликата му е подобра.
ЛГ по ваша препорака и од тоа што го читам на интернетот го фалат многу моделов + доаѓа со 2 пара наочари и меџик римоут што е голем плус за мене.

Е сеа никој не ми одговори, дали филмовите 3Д може да ги глеам директно од усб/хдд, поточно дали подржуваат МКВ фајлови телевизииве.[DOUBLEPOST=1415725178][/DOUBLEPOST]
Ист е како моделот LB670 разликата е во бојата. LB679 е со бронзена / златна боја на сталакот и на краевите од екранот. Се познава ако загледаш, прелива инаку од технички аспект никакви разлики. Ако не ти се проблем 1000 денари купи си го овој, каде каде е подобар од сите погоре наведени.

Еве тука може и компарација меѓу модели да направиш: http://www.lg.com/rs/compare/compare.lg?category=/rs/televizori
Гледајќи го сеа стварно е убав, а и доаѓа со 700мхз за разлика од 650в кој е со 500. Значи не е само до бојата
 
Последно уредено:
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.543
Поени од реакции
767
Сеа за сеа сум помеѓу Самсунг УЕ48Х6200 и ЛГ 47ЛБ650В.

Самсунгот ко самсунг подоверлив ми е. Сторот им е подобар по мое мислење, избор на апликаци такви работи. И по тоа што читам сликата му е подобра.
ЛГ по ваша препорака и од тоа што го читам на интернетот го фалат многу моделов + доаѓа со 2 пара наочари и меџик римоут што е голем плус за мене.

Е сеа никој не ми одговори, дали филмовите 3Д може да ги глеам директно од усб/хдд, поточно дали подржуваат МКВ фајлови телевизииве.[DOUBLEPOST=1415725178][/DOUBLEPOST]

Гледајќи го сеа стварно е убав, а и доаѓа со 700мхз за разлика од 650в кој е со 500. Значи не е само до бојата
http://www.rtings.com/info/fake-refresh-rates-samsung-clear-motion-rate-vs-sony-motionflow-vs-lg-trumotion

Види погоре работата со херците, скоро сите се 100 херзи на панел.
Самсунг од 6400 па нагоре имаат magic remote додека LG 679 го имаш вклучено во овој телевизор. Тоа е плус, бидејќи пред некој ден имав можност да видам како работи и стварно е супер. МКВ фајлови готово сум сигурен дека можеш да гледаш директно од УСБ и кај Samsung и кај LG. Разликата е пасивно 3д кај LG наспроти активно 3D кај Samsung.

На крај се сведува на личен избор, кој доколку ме прашаш мене оди на сметка на LG иако имам дома Samsung и сум презадоволен, ама во случајов value for money е на страната на LG.
 
Член од
24 март 2011
Мислења
159
Поени од реакции
77
Баш сеа за овој модел дискутирав со другар, малце ми е сумличен. Нема ништо на интернет, нити ревјуса, видео нешо...





Иначе ова телевизија го имаа и у Нептун за 38000 ми го понуди

Slusaj prijatele za LG-to go imam od koga dojde vo MK i ke ti kazam,se e ekstra osven edna golema mana,koga gledas slika so ednolicna boja na ekranot po kosovite e malku potemno znaci ne e ednakvo osvetlen panelot i koga gledas slika vo dvizenje najveke se primetuva vo kadri koi ima oblaci mozes da go primetis led svetloto kako mlazevi na sekoj 5 santima toa e ogromen minus zasto ne bi go gupil lg-to(a go kupiv),da dodadam deka site lg od ovaa serija se takvi koj i da zemes
prviot lg42lb670v mi se rasipa za 40 dena,na panelot se pojavija vertikalni linii(sto znaci deka se rasipa panelot od cista mira)
potoa cekav 25 dena za da mi odobrat i zamenat i povtorno zedov isti a mozev i drug,predsuden mi bese dizajnot a ne bi trebalo da e taka ama sto da pravam ima edna pogovorka ( lice proda pi?e)

boi aplikacii i ostanato se e ok,ama i ova pogore sto ti napisav e mnogu vazno taka da dobro razmisli

cudno na vakov skap i toa mnogu popularniot IPS panel da ima vakva mana

za Samsungot nemozam nisto da kazam poso ne mi e poznat

SREKNO!
 
B

Beck's

Гостин
Slusaj prijatele za LG-to go imam od koga dojde vo MK i ke ti kazam,se e ekstra osven edna golema mana,koga gledas slika so ednolicna boja na ekranot po kosovite e malku potemno znaci ne e ednakvo osvetlen panelot i koga gledas slika vo dvizenje najveke se primetuva vo kadri koi ima oblaci mozes da go primetis led svetloto kako mlazevi na sekoj 5 santima toa e ogromen minus zasto ne bi go gupil lg-to(a go kupiv),da dodadam deka site lg od ovaa serija se takvi koj i da zemes
prviot lg42lb670v mi se rasipa za 40 dena,na panelot se pojavija vertikalni linii(sto znaci deka se rasipa panelot od cista mira)
potoa cekav 25 dena za da mi odobrat i zamenat i povtorno zedov isti a mozev i drug,predsuden mi bese dizajnot a ne bi trebalo da e taka ama sto da pravam ima edna pogovorka ( lice proda pi?e)

boi aplikacii i ostanato se e ok,ama i ova pogore sto ti napisav e mnogu vazno taka da dobro razmisli

cudno na vakov skap i toa mnogu popularniot IPS panel da ima vakva mana

za Samsungot nemozam nisto da kazam poso ne mi e poznat

SREKNO!
I ovde go najdov istovo so go pisa ti

http://thegadgetpill.com/lg-42lb650v-review-smart-tv-with-web-os-for-this-year/
 
B

Beck's

Гостин
Ај уште неколку прашања пред да конечно се одлучам.
Зашто би го одбрале ЛГ 650В или 679В пред Самсунг Х6200.
Што може да ми кажете за Филипс ко бренд, кој ме привлекува со можноста за Амбилајт ефектот.
Кој ТВ е побрз при раководење со апликации (зборам за овие погоре што ги спомнав).

т.е значи ЛГ 650 сум читал многу добри ревјуса меѓутоа има и такви што не ја фалат сликата при потемни ситуации на екранот. И дека смарт менито му е споро.

Тоа е горе доле, деновите секако едниот ќе земам па не сакам да утнам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom