LCD телевизори

Член од
31 декември 2009
Мислења
571
Поени од реакции
143
Со 3д телевизор како оди сето тоа ?Дали си ограничен имаш право на пристап само до неколку канали кој овозможуваат нивно гледање и останува на класичното пребаруње на содржината кој имаат 3д ефекти ?
si simnuvas 3d fil od zamunda i si gledas ili dreamhd resiver (satelicka) i si gledas 3d tv kanal
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.442
Поени од реакции
2.785
Ај би ве замолил ваши фпечатоци/мислења за Grundig i Quart телевизорите.
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
79
Поени од реакции
33
Може краток опис за разликата на плазма и лцд телевизори фала однапред..у план сум да купувам над 120-130 цм со интернет 3д ултра хд па сакав малце инфо
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Може краток опис за разликата на плазма и лцд телевизори фала однапред..у план сум да купувам над 120-130 цм со интернет 3д ултра хд па сакав малце инфо
Плазма одамна веќе не произведува освен оние Премиум класа над 7000 евра ,ако сакаш ултра ХД тогаш оди во Нептун во Сити Мол и гледај тукушто излезе прв пат во нашиот пазар Samsung UHDTV Oled panel со милиони Џиџи-Миџи ама уште не сум запознаен за ваков тренд ,но како и да е, гледај да има Quad-Core процесор ,но и LG не е лош има подобар приказ на природни бои за разлика од самсунг инаку еве го клипче за UHDTV Samsung ultra HD и обрнувај внимание какви бои има како да е полн со вештачки бои .И Панасоник разгледај и тоа не е лош ;)
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.442
Поени од реакции
2.785
Сакате да кажете дека Самсунгот има натприродни (вештачки) бои?
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Сакате да кажете дека Самсунгот има натприродни (вештачки) бои?
Сака да каже дека Самсунг има посатурирани бои но во принцип се сведува на лична преференца. Мене боите на Самсунг ми се топ а ЛГ ми е „ладна„ сликата додека други се колнат на ЛГ а Самсунгот им е „вештачки“. Во секој случај личниот афинитет кон една или друга слика е најбитен за изборот, на страна од подразбирачкиот квалитет на вградената електроника и панелот.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Сакате да кажете дека Самсунгот има натприродни (вештачки) бои?
Да, премногу бои иако може да се нагодува бои како што сакаш и пак не е тоа-тоа.Високите бои ги мами купувачите дека има перфектна слика,но тоа не е главна причина туку и позадинско осветлување се сведува на минимум,а спектарот на бои е висок затоа што да биде демек као штедлива од струја да не троши како А+ категорија слична како смартфоните самсунг со амолед дисплеи и да штеди батеријата така и ТВ-то , но тоа мене не ме интересира помила ми е очите да го зачувам одколку да штедам струја ионака не менува ништо за сметката од EVN .Само да кажам да не ме сфатите погрешно дека самсунг не чини туку напротив добри се тие и се е прашања по вкус,афинитети,перцепција на секои купувачи и различни како гледаме нашите очи и останатото се се сведува иновантивен маркетинг.Затоа кај LG,Panasonic и Sharp(не сите модели) е со iPS панел и не може да има сатурани бои и еве сега наредна година и сони ќе применува со iPS панел , пред тоа панелот на сони е од самсунг .


Sent from my iPad 3 using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
17 февруари 2013
Мислења
233
Поени од реакции
93
Се е во ред,но самсунг претера со боиве на нивниве телефони и телевизори.Како за деца да се правени работиве.

реалноста е каде каде поголема кај Лг
 
Член од
16 ноември 2011
Мислења
221
Поени од реакции
67
Да, премногу бои иако може да се нагодува бои како што сакаш и пак не е тоа-тоа.Високите бои ги мами купувачите дека има перфектна слика,но тоа не е главна причина туку и позадинско осветлување се сведува на минимум,а спектарот на бои е висок затоа што да биде демек као штедлива од струја да не троши како А+ категорија слична како смартфоните самсунг со амолед дисплеи и да штеди батеријата така и ТВ-то , но тоа мене не ме интересира помила ми е очите да го зачувам одколку да штедам струја ионака не менува ништо за сметката од EVN .Само да кажам да не ме сфатите погрешно дека самсунг не чини туку напротив добри се тие и се е прашања по вкус,афинитети,перцепција на секои купувачи и различни како гледаме нашите очи и останатото се се сведува иновантивен маркетинг.Затоа кај LG,Panasonic и Sharp(не сите модели) е со iPS панел и не може да има сатурани бои и еве сега наредна година и сони ќе применува со iPS панел , пред тоа панелот на сони е од самсунг .


Sent from my iPad 3 using Tapatalk
ова со ips панеливе не ми е јасно, досега какви беа или какви се . негде доста назад прочитав дека сите ТВ над 20 инчи се IPS ??
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
ова со ips панеливе не ми е јасно, досега какви беа или какви се . негде доста назад прочитав дека сите ТВ над 20 инчи се IPS ??
Точно така, почнуваат да се применуваат ама тие над 20 инчи е како монитор за ПЦ-ја и допрва ќе биде и тие 32 инчи па на крај поголемо зашто iPS е скап процес така да уште рано е да се дискутира ,а што е со самсунг до каде стигна ???
 
Член од
16 ноември 2011
Мислења
221
Поени од реакции
67
Точно така, почнуваат да се применуваат ама тие над 20 инчи е како монитор за ПЦ-ја и допрва ќе биде и тие 32 инчи па на крај поголемо зашто iPS е скап процес така да уште рано е да се дискутира ,а што е со самсунг до каде стигна ???
не си ми јасен, досега 32 или 40 инчи ТВ лцд лед какви панели користеа?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
не си ми јасен, досега 32 или 40 инчи ТВ лцд лед какви панели користеа?
Па да ,ама обрнувај внимание колку херци и не се сите исти iPS на пример клик (инаку страницава е стара не е апдејтирано) но и понатаму се зема предвид и се е маркетинг .
iPS најчесто ги има во западни земји за нивниот пазар ,а овде во МК и другите земји само си пишува iPS и ништо друго затоа обрнувај внимание за херци иако и тука има маркетинг.
 
Последно уредено:
Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.837
Поени од реакции
2.104

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.424
Поени од реакции
22.036

Kajgana Shop

На врв Bottom