LCD телевизори

Член од
29 јануари 2012
Мислења
29
Поени од реакции
2
decki aj nekoj tutorijal za kalibracija pustete,pominaa 300 saati ,imam panasonic tx-p42s30e
Panasonic TX-P42S30E

Postavke za Postavke za
HD izvore: SD izvore:

True Cinema True Cinema
Contrast: 44 40
Brightness: -1 0
Colour: 30 30
Sharpness: 10 5
Vivid colours: Off Off
Eco-format: Off Off
P-NR: Off Mid
Panel: On On

Advanced settings:
(Jednako za SD I HD ulaze)
IFC: Off
24p Smooth Film: Off
Resolution Enhancer: Off
Side Panel: High
16:9 Overscan: Off
Pixel Orbiter: Auto
Scroling Bar: Start
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Пред некое време го земав овој телевизор:
SAMSUNG LE 32 D 400 E1 WXXH
•32"(82cm) HD Ready LCD TV
•Резолуција:1366x768
•2xHDMI 1.3, Scart
•USB 2.0 (JPEG, MP3, DivX)
•Component, RGB in
•DVB-T/C MPEG-4

Е сега, приметив една работа во врска со опцијата слика во слика . Доколку ја изберам таквата опција, како извор на сигнал ми дава tv1/tv2 а нема hdmi1/hdmi2. Ресиверот е поврзан со hdmi кабел (имам макств). Знае некој дали/како би можел каналите за слика во слика да ги изберам преку тој мод или нема таква опција :) ?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.724
Поени од реакции
18.473
Би ве замолел некој поискусен во форумов, да ми помага кај да најдам Телевизор по можност 46 инчен од сони, нешто со камера, интернет, youtube, WLAN; Skype! Од новите овие ЛЕД, барав во Техномаркет, АМЦ, и Нептун ништо многу слабо кај нив...
Ако некој знае место обавезно да ме известите!
Зашто Сони??
--- надополнето: 7 февруари 2012 во 18:39 ---
Panasonic TX-P42S30E

Postavke za Postavke za
HD izvore: SD izvore:

True Cinema True Cinema
Contrast: 44 40
Brightness: -1 0
Colour: 30 30
Sharpness: 10 5
Vivid colours: Off Off
Eco-format: Off Off
P-NR: Off Mid
Panel: On On
1. Секој панел/телевизор има различни перформанси, одлики - карактеристики кои се уникатни иако на хартија според спецификација се исти кога ќе споредиш два примерорка од истиот модел.
2. Не постојат стандардни сетинзи (унверзални за калибрирање на бојата, контрастот, оштрианата итн, секоја што ќе ти кажа поинаку е во голема заблуда.
 

kelaviot

Prime Сasual Dating - Genuine Damsels
Член од
10 мај 2010
Мислења
537
Поени од реакции
325
brrip
Околу проблемот со хедерите, пред некој ден зборуваше еден член на форумов. Пробав да го решам проблемот преку mkvmerge, но ништо не бидна. Дојдов до заклучок дека работата не ќе да е само до хедерите. Па си реков, додека косооките не го отстранат багот, јас да си прашам дали некој се има потрудено да дојде до некое „посаглам“ решение на овој досаден недостаток.

BRRip Xvid AC3 -proverana rabota ,site filmovi se od 2,5-3 gb -720p.slikata e dobra proaga
PR-In.Time.2011.720p.BRRip.XviD.AC3-ViSiON
-Trespass.2011.720p.BDRiP.XViD.AC3-FLAWL3SS-i ovie dva gi biva
Blu Ray x264-imas od 720p-okolu 4gb ,1080 okolu 8gb,bez dodatni sranje megu niv kako dts i slicno
PR-.trespass.2011.1080p bluray X264 -AMIABLE-ovoj go biva
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
brrip


BRRip Xvid AC3 -proverana rabota ,site filmovi se od 2,5-3 gb -720p.slikata e dobra proaga
PR-In.Time.2011.720p.BRRip.XviD.AC3-ViSiON
-Trespass.2011.720p.BDRiP.XViD.AC3-FLAWL3SS-i ovie dva gi biva
Blu Ray x264-imas od 720p-okolu 4gb ,1080 okolu 8gb,bez dodatni sranje megu niv kako dts i slicno
PR-.trespass.2011.1080p bluray X264 -AMIABLE-ovoj go biva
BRRip Xvid AC3- воа што го пиша е AVI фајл

PR-In.Time.2011.720p.BRRip.XviD.AC3-ViSiON и ова ти е avi фајл ова што ти е VISION ти е групата која го рипувала филмот

Trespass.2011.720p.BDRiP.XViD.AC3-FLAWL3SS Avi fajl FLAWL3SS групата која го рипувала филмот

Значи треба да заклучиш дека тебе телевизорот не ти чита mkv фајлови туку ави

ови што ти се AMIABLE , FLAWL3SS, ViSiON, и други се луѓе или група која го рипувала филмот
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.965
Поени од реакции
1.240
Ај извинете што се убацувам вака во муабет, ама да прашав како се гледа колку време е поминато за гледање на Плазма, нели првите 200-300 часа треба да се внимава заради превенција од burn in ефектот.
 
Член од
31 јануари 2012
Мислења
6
Поени од реакции
1
Пред некое време го земав овој телевизор:
SAMSUNG LE 32 D 400 E1 WXXH
•32"(82cm) HD Ready LCD TV
•Резолуција:1366x768
•2xHDMI 1.3, Scart
•USB 2.0 (JPEG, MP3, DivX)
•Component, RGB in
•DVB-T/C MPEG-4

Е сега, приметив една работа во врска со опцијата слика во слика . Доколку ја изберам таквата опција, како извор на сигнал ми дава tv1/tv2 а нема hdmi1/hdmi2. Ресиверот е поврзан со hdmi кабел (имам макств). Знае некој дали/како би можел каналите за слика во слика да ги изберам преку тој мод или нема таква опција :) ?
PIP опцијата можеш да ја користиш само кога како влез го користш интерниот тјунер DVB-T/C
--- надополнето: 7 февруари 2012 во 23:01 ---
Ај извинете што се убацувам вака во муабет, ама да прашав како се гледа колку време е поминато за гледање на Плазма, нели првите 200-300 часа треба да се внимава заради превенција од burn in ефектот.
Обично се наоѓа во сервисното мени зависно од моделот на плазмата, но 300 часа се многу, на новите плазми е доволно и пола од тоа.
 

kelaviot

Prime Сasual Dating - Genuine Damsels
Член од
10 мај 2010
Мислења
537
Поени од реакции
325
BRRip Xvid AC3- воа што го пиша е AVI фајл

PR-In.Time.2011.720p.BRRip.XviD.AC3-ViSiON и ова ти е avi фајл ова што ти е VISION ти е групата која го рипувала филмот

Trespass.2011.720p.BDRiP.XViD.AC3-FLAWL3SS Avi fajl FLAWL3SS групата која го рипувала филмот

Значи треба да заклучиш дека тебе телевизорот не ти чита mkv фајлови туку ави

ови што ти се AMIABLE , FLAWL3SS, ViSiON, и други се луѓе или група која го рипувала филмот
znam deka se avi,samo mu posociv so cita a so ne,so ogled na toa deka istite filmovi divx se kako kino snimka sprema ovie ,moze da projde
trespass.2011.1080p bluray X264 -AMIABLE-ovoj e mkv i go cita,se mislam deka site mkv so se so dts audio prai problem kaj bilo koj panasonic(plazma -lcd),dodeka so ac3 audio e ok
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
znam deka se avi,samo mu posociv so cita a so ne,so ogled na toa deka istite filmovi divx se kako kino snimka sprema ovie ,moze da projde
trespass.2011.1080p bluray X264 -AMIABLE-ovoj e mkv i go cita,se mislam deka site mkv so se so dts audio prai problem kaj bilo koj panasonic(plazma -lcd),dodeka so ac3 audio e ok
па avi и divx ти е исто само тие што се со 700 mb се полош квалитет, овие што се .720p.BRRip.XviD се рипови од mkv фалјови за тоа е по добра сликата :)
 
Член од
29 јануари 2012
Мислења
10
Поени од реакции
0
znam deka se avi,samo mu posociv so cita a so ne,so ogled na toa deka istite filmovi divx se kako kino snimka sprema ovie ,moze da projde
trespass.2011.1080p bluray X264 -AMIABLE-ovoj e mkv i go cita,se mislam deka site mkv so se so dts audio prai problem kaj bilo koj panasonic(plazma -lcd),dodeka so ac3 audio e ok

Штом чита X264 кодек, тогаш е до звучниот кодек. Со каков конвертор проба да конвертираш (ајде за да е поразбирливо, макар што во пракса сите се збунети поради формативе и системите) ДТС во АЦ3?
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Дечки имам проблем да конвертирам ДТС во АЦ3 аудиото со алатката PopCorn MKV AudioConverter ми се појавува ерор



Каде грешам?
 

kelaviot

Prime Сasual Dating - Genuine Damsels
Член од
10 мај 2010
Мислења
537
Поени од реакции
325
Дечки имам проблем да конвертирам ДТС во АЦ3 аудиото со алатката PopCorn MKV AudioConverter ми се појавува ерор



Каде грешам?


Spusti go ova freemake video converter,mnogu e dobar i lesen
--- надополнето: 10 февруари 2012 во 20:04 ---
Штом чита X264 кодек, тогаш е до звучниот кодек. Со каков конвертор проба да конвертираш (ајде за да е поразбирливо, макар што во пракса сите се збунети поради формативе и системите) ДТС во АЦ3?

freemake video converter se vika alatkata ,mnogu e lesna za upotreba ,baska imas za sve da konvertiras,telefoni cuda ,bukvalno sve
--- надополнето: 10 февруари 2012 во 20:16 ---
imam problem so panasonicot ,ne mozam da se conectiram nikak0 na internet, mi dava connection to the server failed (008),probuvam avtomatski ne mi ja prepoznava ip adresata ,a na manual stavam racno sve ne mi prepoznava(preku ruterot ja najdob dns adresata,gatevay ip i subnet mask) ,ajde pomos ,svrtev na drugi forumi za hd tehnlogija ne mozea da go resat nikako ,probav se ,ne ja biva i ne ja biva,samo ednas za proba koga bese mi ukluci i od togas nikakako,staviv lan cabel i nikako da mi prepoznae,vrativ kako prvicno napraviv za proba pa nisto,ne se sekavam dali e mozno koga mi se uklucil prv pat nesto da sum cepnal pa sea da neke
 
Член од
31 јануари 2012
Мислења
6
Поени од реакции
1
Spusti go ova freemake video converter,mnogu e dobar i lesen
--- надополнето: 10 февруари 2012 во 20:04 ---



freemake video converter se vika alatkata ,mnogu e lesna za upotreba ,baska imas za sve da konvertiras,telefoni cuda ,bukvalno sve
--- надополнето: 10 февруари 2012 во 20:16 ---
imam problem so panasonicot ,ne mozam da se conectiram nikak0 na internet, mi dava connection to the server failed (008),probuvam avtomatski ne mi ja prepoznava ip adresata ,a na manual stavam racno sve ne mi prepoznava(preku ruterot ja najdob dns adresata,gatevay ip i subnet mask) ,ajde pomos ,svrtev na drugi forumi za hd tehnlogija ne mozea da go resat nikako ,probav se ,ne ja biva i ne ja biva,samo ednas za proba koga bese mi ukluci i od togas nikakako,staviv lan cabel i nikako da mi prepoznae,vrativ kako prvicno napraviv za proba pa nisto,ne se sekavam dali e mozno koga mi se uklucil prv pat nesto da sum cepnal pa sea da neke
Пробај со factory reset ако веќе не си пробал
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Пред некое време го земав овој телевизор:
SAMSUNG LE 32 D 400 E1 WXXH
•32"(82cm) HD Ready LCD TV
•Резолуција:1366x768
•2xHDMI 1.3, Scart
•USB 2.0 (JPEG, MP3, DivX)
•Component, RGB in
•DVB-T/C MPEG-4

Е сега, приметив една работа во врска со опцијата слика во слика . Доколку ја изберам таквата опција, како извор на сигнал ми дава tv1/tv2 а нема hdmi1/hdmi2. Ресиверот е поврзан со hdmi кабел (имам макств). Знае некој дали/како би можел каналите за слика во слика да ги изберам преку тој мод или нема таква опција :) ?
Мислам дека слика во слика (барем на постарите телевизори) работи со двата тјунери кои ги имаш ти, а премногу би било за процесорот да може да го пренесува и HD сигналот како слика во слика...сега може грешам, ама веројатно е така.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom