L.A. Noire

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.151
Поени од реакции
5.918
Bibil neka odluci dali igrata e dobra ili ne.
Јас нигде не реков дека играта е лоша. Напротив, имам 2 поста на темава во кои ви завидувам вас конзолашите што само вие ќе ја играте, бидејќи како сите заклучуваме - ова е досега нешто не видено. Facial animations одиграни од холивудски актери. Стварно е прејака работа. А башка и тоа што во играта си детектив и се занимаваш со откривање докази и интервјуирање сведоци... Како голем фан на CSI серијалот стварно ми се свиѓе ова.

Ама видов некои работи од видеа што не ми се допаѓаа: механизмот на возење и графиката. За нив зборам цело време и ги споредувам со слични игри.
 

Woofer

I'm a very neat monster.
Член од
21 април 2010
Мислења
854
Поени од реакции
325
On za sve dava ocena i komentira. Cekaj da vidime kako ke ja oceni igrava poso on e protiv site igri koi nudat edni isti raboti a igrava nudi do sega nesto sto nemalo na pazarot na igri pa bas me zanima sto ke kaze.
Да знам дека за секоја игра коментира али што и да каже не држи вода додека не ја проба нормално, како и да e го чекам да пише што мисли за играва, значи само мислење ме интересира, а дали е добра или не јас си знам.
 

sveznajko

Random nobody
Член од
17 август 2006
Мислења
522
Поени од реакции
101
On za sve dava ocena i komentira. Cekaj da vidime kako ke ja oceni igrava poso on e protiv site igri koi nudat edni isti raboti a igrava nudi do sega nesto sto nemalo na pazarot na igri pa bas me zanima sto ke kaze.
Тоа ти мислиш. Сеа ќе пише некоја игра со смајлиња у ms paint цртани и ќе ти каже дека е копија на неа.
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
534
Поени од реакции
243
Interesen moment sto mi se sluci vo igrata: Go pucam na eden i odam da mu go zemam tommy gun-ot sto mu padna i go zimam i primetuvam deka ovoj e uste ziv i kako sto lezi vadi pistol da me upuka ama ja go primetiv i go izbusiv so toomy gun-ot. Ova mi se nema sluceno do sega vo nitu edna open world igra sto sum ja igral.
 

Woofer

I'm a very neat monster.
Член од
21 април 2010
Мислења
854
Поени од реакции
325
Interesen moment sto mi se sluci vo igrata: Go pucam na eden i odam da mu go zemam tommy gun-ot sto mu padna i go zimam i primetuvam deka ovoj e uste ziv i kako sto lezi vadi pistol da me upuka ama ja go primetiv i go izbusiv so toomy gun-ot. Ova mi se nema sluceno do sega vo nitu edna open world igra sto sum ja igral.
Nice. :)
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Шо бе ме нема три дена муабети сте ми извале :icon_lol:.

Вака сега за играва реков дека има потенцијал, па крајни судови би давал кога ќе ја пробам.
Имав некои претпоставки, откако ислезе имам можеби попрецизни претпоставки, ама немам време сега да ги кажам. Ама дури и да ги кажам можеби ќе грешам.

Тоа ти мислиш. Сеа ќе пише некоја игра со смајлиња у ms paint цртани и ќе ти каже дека е копија на неа.
Хах. А од кога графиката ја дефинира играта?
Инаку ако толку сакате, тука е Insecticide. :pos:
Insecticide is a film noir action adventure game set in a decaying world run by bugs.
 

sveznajko

Random nobody
Член од
17 август 2006
Мислења
522
Поени од реакции
101
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Епа Бибил, у случајов графиката ја ПРАВИ L.A. Noire, бидејќи од глумата, реакциите и зборењето на луѓето ти донесуваш одлуки кои влијаат врз текот на играта.

Во 8 бита тешко дека ќе работеше ова. :)
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
А кој го рече/навести тоа? Here's a hint - Not me :)
Незнам рече нешто мс пеинт...
Иначе у право си , сите игри имаат графика , така да првата игра со графика е најтоп. Сите после тоа се срање. РОФЛ.
:/
немам коментар
тресиш глупости
не ти ја бива шегава
не кажувај нубски шеги

Епа Бибил, у случајов графиката ја ПРАВИ L.A. Noire, бидејќи од глумата, реакциите и зборењето на луѓето ти донесуваш одлуки кои влијаат врз текот на играта.

Во 8 бита тешко дека ќе работеше ова. :)
Глума, реакции и зборување на луѓето не се графика туку се глума, реакции и зборување на луѓето. Е сега оти дај да ги ставиме овие работи на тема. И неигривите сцени плус. Е ај чим ги ставивме...

АБЕ ФИЛМ ПРАВИМЕ ИЛИ ИГРА!?
Знаеш што? Кога ќе видам како некој рецензент во неговата рецензија ќе ја спомни гласовната глума ко кој знај што да е ми се крева косата. Или пак изрази на лице или визуелна глума. Нели самиот играч треба да биди и актерот.
Наместо да инвестираат во нешто корисно и да направат игра со вистинско интерактивно раскажување тие викнале еден куп глумци да ги снимаат па уште и во цел куп катсцени ги наредиле.

Игра со интерактвно раскажување - игра каде твоите избори имаат влијание на наративот... всушност не ни тоа, туку игра каде ти си ја правиш приказната - може да функционира и на 16 бита... без глума и фацијални екпресии.
 

sveznajko

Random nobody
Член од
17 август 2006
Мислења
522
Поени од реакции
101
може да функционира и на 16 бита... без глума и фацијални екпресии.
како штп реков :
MsPaint - Интерактивна игра , СКРОЗ нелинеарна , све е оставено на играчот . И фацијални гримаси , а у комбинација со Winamp , можеш и саундтракот да си го кастомизираш. А не ко овие срањава тука . ЛА Ноар , пфт.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
како штп реков :
MsPaint - Интерактивна игра , СКРОЗ нелинеарна , све е оставено на играчот . И фацијални гримаси , а у комбинација со Winamp , можеш и саундтракот да си го кастомизираш. А не ко овие срањава тука . ЛА Ноар , пфт.
Треси глупости, за тебе си ги тресиш.
 

sveznajko

Random nobody
Член од
17 август 2006
Мислења
522
Поени од реакции
101
А на темата што мрчиш цело време...
Не е поентата САМО да се даде идеја , и толку . Пошо ти мрчиш за игриве као - идејата ја украле од ова или она.
Значи портретот на Ван Гог му е украден, пошо некој пред него има нацртано портрет , така? И поради тоа (според тебе) губи од вредноста. Кој е нубот тука?

Од идеја до дело , има чекор - реализација. Тука блеска ЛА Ноар. Сама по себе играта е комбинација на жанрови , ништо оргинално нема. ЦСИ + ГТА/Мафиа. Толку.
Ама изведбата е маестрална.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
А на темата што мрчиш цело време...
Не е поентата САМО да се даде идеја , и толку . Пошо ти мрчиш за игриве као - идејата ја украле од ова или она.
Значи портретот на Ван Гог му е украден, пошо некој пред него има нацртано портрет , така? И поради тоа (според тебе) губи од вредноста. Кој е нубот тука?

Од идеја до дело , има чекор - реализација. Тука блеска ЛА Ноар. Сама по себе играта е комбинација на жанрови , ништо оргинално нема. ЦСИ + ГТА/Мафиа. Толку.
Ама изведбата е маестрална.
А чекај сега, ми местиш зборови кои не сум ги рекол познато како и клевета.

Ај види што имам речено досега. Реков за катсцените и за глумата, и тоа го имав на ум уште пред да излези, оти беше многу очигледно, го имам и од ко излезе. Друга критика немам кажано. Гејмплеј останато, негде смомнав? Дури ни копирање нигде не спомнав. Вие сакавте да искометирам за тоа. Па затоа дадов само еден пример, можен извор на копирање, Insecticide. Инаку полнокрвна 3Д игра.
А па ти тоа епотен го оправдуваш џоа во ред е да се прават рипофи... настрана играва, незнам дали е рипоф или копија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom