L.A. Noire

Woofer

I'm a very neat monster.
Член од
21 април 2010
Мислења
854
Поени од реакции
325
Почнав да мењам мислење, истражувањата станаа интересни а и приказната доста ветува, градот е огромен и графиката е на моменти супер а на моменти знае да забушава, се на се добра игра ќе продолжам со играње.
А и ќе заборавев, новите анимации за емоции на лицата се одлични, ја прават играта многу поинтересна а и многу од истражувањата зависат од нив, пр. кога треба да откриеш дали осомничениот лаже или не :)
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
534
Поени од реакции
243
Од она што можев да го видам:
- Приказната е феноменална. Mafia II споена со CSI
- Графиката е недоволно добра. Просечна. Дури и на одредени делови разочарува (во затворените места)
- Гејмплејот е доста слаб, бидејќи играва е полна со cutscenes, а возењето е апла очајно. Играва треба да учи од Mafia II на ова поле.

Сепак, би сакал да ја издадат за рс за и јас да можам да ја искусам. Иако не верувам дека ќе ми се допадне толку многу за да ја ставам во топ 5.
Posto utre ja zimam bas ke ja sporedam so Mafia II. Ama uste nemozam da poveruvam kolku izlazaa od 2K za taa igra i kolkavo razocaruvanje bese bar za mene ama i za dosta drugi. Od R* barem ne lazea za LA NOIRE.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.151
Поени од реакции
5.918

Механиката на возење во играва е СРАЊЕ!
Па добро бе, глупи ли се овие од Rockstar? GTA III има боље drive mechanic од играва. Hell, Bad Company 2 има боље drive mechanic од играва иако играта е FPS. А не дај боже да ја споредам со Mafia. Дури и Mafia кецот имаше боље возење од оваа.
И запазете го моментот на 00:37. Типов иде директно во жената, и наместо да ја прегази или да ја дигне на хауба, или БАРЕМ да ја подчукне малце - ништо не се дешава. Ми делува ко да е кодирана:
Код:
ако вториот објект нема простор за движење - премести го на 10 пиксели онаму каде што има слободен простор
Барем се надевам дека е вака. Можно е ни вака да не е, па луѓето да се заглавуваат меѓу огради и слично.

И на што личи сударон на 1:18? Стварно очајно...
 

ONE

Член од
21 декември 2008
Мислења
895
Поени од реакции
64
Вожњава ми изгледа како на the saboteur играта
 

sveznajko

Random nobody
Член од
17 август 2006
Мислења
522
Поени од реакции
101
Како е ова различно од ? Исто срање се.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
хех, абе пробајте ја па зборете.

Возењето е олеснето, без многу клизање на кривини, па затоа и брканиците се интересни.

Јас сум позитивно задоволен, оваа играј "ја става у зуб" Mafia 2, буквално во секој аспект. Не се ни споредуваат еј!

Графиката е одлична кај фацијалните анимации, иако градот не е ништо посебно. Поголем фокус има ставено на сенките и лицата. Брканици има тука-таму, поретки се, ама многу адреналински. :)
 

sveznajko

Random nobody
Член од
17 август 2006
Мислења
522
Поени од реакции
101
хех, абе пробајте ја па зборете.

Возењето е олеснето, без многу клизање на кривини, па затоа и брканиците се интересни.

Јас сум позитивно задоволен, оваа играј "ја става у зуб" Mafia 2, буквално во секој аспект. Не се ни споредуваат еј!

Графиката е одлична кај фацијалните анимации, иако градот не е ништо посебно. Поголем фокус има ставено на сенките и лицата. Брканици има тука-таму, поретки се, ама многу адреналински. :)
Те капирам , ама да ја купиш Л.А. Ноар заради возењето е ко (на времето) да си купил „Турбо“ мастика заради мастиката :)))
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
534
Поени од реакции
243

Механиката на возење во играва е СРАЊЕ!
Па добро бе, глупи ли се овие од Rockstar? GTA III има боље drive mechanic од играва. Hell, Bad Company 2 има боље drive mechanic од играва иако играта е FPS. А не дај боже да ја споредам со Mafia. Дури и Mafia кецот имаше боље возење од оваа.
И запазете го моментот на 00:37. Типов иде директно во жената, и наместо да ја прегази или да ја дигне на хауба, или БАРЕМ да ја подчукне малце - ништо не се дешава. Ми делува ко да е кодирана:
Код:
ако вториот објект нема простор за движење - премести го на 10 пиксели онаму каде што има слободен простор
Барем се надевам дека е вака. Можно е ни вака да не е, па луѓето да се заглавуваат меѓу огради и слично

И на што личи сударон на 1:18? Стварно очајно...
Veruvaj deka mehanikata na vozenje e dobra. Posto si igral MAFIA II ako se sekavas vozenjeto e top ama vozenjeto na JOEY ADVENTURES posle updetot go uebaa.Vo LA NOIRE vozenjeto e dobro napraveno a poso gi imam site GTA izigrano i Mafia i Mafia II smetam deka ke mi poveruvas deka vozenjeto e dobro. Posto sum napocetok uste probav samo nekolku koli a vo igrata ima 90 za razlika od Mafia II koja ima 50. Koga ke gi probam podobrite koli posto vidov deka ima i hot rod vozila ke pisam za impresii. Kako i da e vozenjeto e podobro od Mafia II: Joey Adventures
 

stick figure

#MiaSanArsenal
Член од
2 мај 2010
Мислења
4.811
Поени од реакции
3.705
Не знам за вас, ама мене оваа игра ми делува како многу глупа. :)
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.151
Поени од реакции
5.918
Veruvaj deka mehanikata na vozenje e dobra. Posto si igral MAFIA II ako se sekavas vozenjeto e top ama vozenjeto na JOEY ADVENTURES posle updetot go uebaa.Vo LA NOIRE vozenjeto e dobro napraveno a poso gi imam site GTA izigrano i Mafia i Mafia II smetam deka ke mi poveruvas deka vozenjeto e dobro. Posto sum napocetok uste probav samo nekolku koli a vo igrata ima 90 za razlika od Mafia II koja ima 50. Koga ke gi probam podobrite koli posto vidov deka ima i hot rod vozila ke pisam za impresii. Kako i da e vozenjeto e podobro od Mafia II: Joey Adventures
Joey's Adventure е уствари add-on за Mafia II, така што нема ништо различно помеѓу нив 2. Не знам ти зошто имаш такво мислење...
Така да според ова што ти го пишувам возењето во играва теоретски (а ко што гледам и практично) НЕ е подобро од Mafia II (а со самото тоа и од Joey's Adventures).
А што ќе кажеш за моментот на 00:37, кога типов се обидува да ја згази жената, но се дешава нешто што го нема во игрите веќе 7-8 години - 2 објекти да се одбиваат еден од друг без никаква интеракција.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Joey's Adventure е уствари add-on за Mafia II, така што нема ништо различно помеѓу нив 2. Не знам ти зошто имаш такво мислење...
Така да според ова што ти го пишувам возењето во играва теоретски (а ко што гледам и практично) НЕ е подобро од Mafia II (а со самото тоа и од Joey's Adventures).
А што ќе кажеш за моментот на 00:37, кога типов се обидува да ја згази жената, но се дешава нешто што го нема во игрите веќе 7-8 години - 2 објекти да се одбиваат еден од друг без никаква интеракција.
Баг на една огромна игра. Јас кога го направив истото го собрав човекот и му ебав матер.

Затоа, не се суди игра само од видеа, ете рецензиите искочија - 8.5.

За мене играва засега е 9ка, ако се подобри приказната и акцијата ќе има и чиста 10ка. :)
 
Член од
10 април 2010
Мислења
385
Поени од реакции
121
За ПЦ ќе ја има?
Можеби пропуштив да прочитам на претходните страни, ама ако не ве мрзи пак кажете. :)
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
534
Поени од реакции
243
Joey's Adventure е уствари add-on за Mafia II, така што нема ништо различно помеѓу нив 2. Не знам ти зошто имаш такво мислење...
Така да според ова што ти го пишувам возењето во играва теоретски (а ко што гледам и практично) НЕ е подобро од Mafia II (а со самото тоа и од Joey's Adventures).
А што ќе кажеш за моментот на 00:37, кога типов се обидува да ја згази жената, но се дешава нешто што го нема во игрите веќе 7-8 години - 2 објекти да се одбиваат еден од друг без никаква интеракција.
Kako moze da ne si primetil razlika vo vozenjeto od mafia 2 i od joey adventures. Ima razlika vidliva. Za glitch-ot na 00:37 neznam so da ti kazam posto ne e ova GTA IV i igrata ne se ni obiduva da bide GTA IV. Glitchevi se slucuvaat vo site igri. Probaj ja igrata i ke vidis deka ne e isto ona sto ke go vidis na youtube i koga ke ja probas igrata. Vozenjeto ne e podobro od MAFIA II poso mafia 2 ja utepa GTA IV vo vozenjeto. Vo joey adventures kolite poveke lizgaa i gubea balans nego vo full verzijata an mafia 2. Vo LA Noire kolite ne gubat balans nego drzis kontrola nad niv. Pak ke povtoram La noire ne e gta i ne ni probuva da bide dodeka Mafia II tuka se zaeba poso lugeto sto ja pravea sakaa mafia 2 da bide gta pa posle resija da ne bide gta i na kraj napravija nedovrsena igra da ne recam beta verzija od ona sto trebase da bide. Mozda si videl spored kodovite so ostanelo vo igrata KOLKAV BROJ na raboti se isfrleni od igrata. Barem od Team Bondi i R* ne jadea burek i ne ja pumpaa igrata i ne lazea dur ja pravea istata nego kazaa ke ima toa toa i toa pa ako sakate izvolte kupete ja. A 2K ne da lazea susea i posle toa se izgubija tie so jadea burek i ja pumpaa igrata. Duri covekot sto bese lead designer na Mafia 2 si dade ostkavka posto mu ja uebaa igrata po odluka na 2k da se isfrlat dosta raboti. Graficki Mafia 2 gi jade i GTA i La Noire. Mafia 2 bese pravena za PC a za 360 i ps3 e port od PC. La e pravena na ps3 a e port za 360. Mapata vo LA e 4 pati pogolema od Mafia 2. Tepanjeto e slicno vo mafia 2 i LA ama vo La e podbro izvedeno. Pukanjeto vo La e slicno na RDR i ima blind fire. Kazi mi old school ziti se kako mozese vo mafia 2 komjuterot(AI) da ima blind fire a ti kako igrac da nemozes taka da pukas??? Da ne go pravime ova Mafia 2 vs GTA vs La Noire poso vise pocnaa da go pravat kopiljana od 12 god po forumi i youtube i kade ne ke stignat La Noire e edinstvena vakva igra i ako mozes probaj ja an konzola poso za PC ne iskaca zasto TEAM BONDI pravele igri samo za ps3 i 360. I kazi mi samo sto e poloso glitchot od LA na 00:35 ili ova NE E SMENETO VO FULL VERZIJATA IAKO E DEMO VERZIJATA NA VIDEOTO.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.151
Поени од реакции
5.918
Не сум сигурен дека све те разбрав, бидејќи си напишал wall of text на латиница.

Во секој случај, според мене, Mafia II има подобар Drive Mechanism и од L.A. Noire и од GTA IV. Пореално е, и подобро изведено. Тоа лизгањето што ти го спомна во Joey's Adventure - не можам да го разберам. Ти ја објаснив ситуацијата која е околу тоа. Дека Joey's е add-on за Mafia II.
Не верувам дека некогаш ќе ја пробам L.A. Noire бидејќи немам конзола, а според гласините се збори дека нема да излезе за рс.
Околу blind fire-от во Mafia II - не сретнав НИГДЕ такво нешто. Ако најдеш видео во коешто AI-то пука без да гледа слободно постирај го.
На програмерите од GTA IV им требаа 7 пача за колку-толку да ги доведат работите во нормала со рс верзијата. Лош момент.
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
534
Поени од реакции
243
Не сум сигурен дека све те разбрав, бидејќи си напишал wall of text на латиница.

Во секој случај, според мене, Mafia II има подобар Drive Mechanism и од L.A. Noire и од GTA IV. Пореално е, и подобро изведено. Тоа лизгањето што ти го спомна во Joey's Adventure - не можам да го разберам. Ти ја објаснив ситуацијата која е околу тоа. Дека Joey's е add-on за Mafia II.
Не верувам дека некогаш ќе ја пробам L.A. Noire бидејќи немам конзола, а според гласините се збори дека нема да излезе за рс.
Околу blind fire-от во Mafia II - не сретнав НИГДЕ такво нешто. Ако најдеш видео во коешто AI-то пука без да гледа слободно постирај го.
На програмерите од GTA IV им требаа 7 пача за колку-толку да ги доведат работите во нормала со рс верзијата. Лош момент.
Bibil neka odluci dali igrata e dobra ili ne.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom