Kiss

Deswaldos

Bob's your uncle!
Член од
11 февруари 2007
Мислења
585
Поени од реакции
2
Kiss su super band i imaju nekoliko dobrih pesama. Al zamisli da imas svoju figuricu ;)
 

Deswaldos

Bob's your uncle!
Член од
11 февруари 2007
Мислења
585
Поени од реакции
2
mislim deka bese i igra napravena. KISS: The nightmaer circus ili nesto tako?
 

Yan Gillan

Iron Maiden - my religion
Член од
12 мај 2006
Мислења
642
Поени од реакции
18
abe imale mnogu dobri hitcinja i zatoa stanale poznati a inace ne znam dali znaete ama pred dve nedeli paul stanlei go drmnalo infarkt
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.454
Поени од реакции
810
Ај малце да ве едуцирам. Kiss оригиналната четворка беше од јануари 1973 до октомври 1980. Тогаш си замина Peter Criss, а беше заменет од Eric Carr. Во 1982 замина и Ace Frehley, официјално двострано договорено, а неофицијално и точно - заради проблеми со дрога. Тројца пробаа да го заменат, а денес негова замена е Tommy Thayer. Од 1996 до 2001 имаа reunion на групата, но ништо не испадна и од овој обид. Ace толку беше упропастен со дрогата, што Tommy мораше да му ги покажува сите сола од песните, а овој наново да ги учи.

Денес на местата на Frehley i Criss се Tommy Thayer и Eric Singer.


За тие што не знаеле - Ace Frehley му бил идол на Dimebag, покојниот член на Pantera. Dimebag бил воодушевен од средбата со Frehley, и Ace му потпишал постер од Kiss што Dimebag го чувал од 12 години. По средбата станале добри пријатели, а Ace Frehley одржа говор на погребот на Dimebag. Еве и слика:

 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
ova ne e bas edukacija....nisto novo!

inace frehley imase dosta ucestvo vo drugi grupi i studio projekti....najvpecatliva od ace za mene bese cover-ot od HELLO-new york groove, baska sto moja najomilena kiss pesna e od frehley...parasite! (aj i 2000 man ali ne e od kiss ali ace go prezema vokalot)

inace vcera se iznenadiv na germanska cetvrta televizija vidov deka i gene simmons ima snimano reality show imenuvano GENE SIMMONS-FAMILY JEWELS!!
da ne moze nekoj da stavi linkce za simnuenje??
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.454
Поени од реакции
810
Лу Вид, знам дека за тебе не е ништо ново, ама за помладиве сигурно нешто ново кажавме. :)
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.080
Поени од реакции
140
Ја не сум од помладите ама пак ми е ново. Него не е битно, не давај информации што можеме сите да ги прочитаме на википедиа, дај некоја тривиа што се среќава само преку константно пратење на бендот.

Еве на пример ја знам дека Кисс се еден од првите бендови што издале Лајв албум (и тоа дупли), што за тоа време било еднакво на ризик и банкрот, кој што бил најпродаван.
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.454
Поени од реакции
810
Да се пофалам, што ќе купувам зимава.


Кис машна бато, $14.95. :)
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.454
Поени од реакции
810
Нешто што веројатно Lou Weed и другите добри рок познавачи го знаат, ама сепак е интересно да се спомне.

Општа заблуда е дека Џин Симонс ја пресекол кожичката под јазикот, или уште поапсурдно, дека хируршки му е додаден дел од кравји јазик.

Неговиот необично долг јазик е дело на самата мајка природа. Еве што напишал Џин во својата автобиографија:

„I was oblivious, for the first thirteen years of my life, that I was endowed with a large oral appendage, my superlong tongue. It really was longer than everyone else's, and I was soon to find out that having a long tongue came in handy with the girls.“

Значи, Џин Симонс има нормален (?) јазик. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom