Kiss

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.454
Поени од реакции
810
Kiss е американски рок бенд формиран во Њу Јорк во 1973. Лесно препознатливи по обоените лица и гардеробата за на сцена, групата се проби во средните седумдесетти на база на драматични сценски настапи, што вклучува дување оган од устата, „smoking guitars“, плукање крв и пиротехника. Kiss имаат 45 златни албуми до денес. Вкупно имаат продадено над 80 милиони албуми.

Оригиналната четворка: Gene Simmons (bass and vocals), Paul Stanley (rhythm guitar and vocals), Ace Frehley (lead guitar and vocals) и Peter Criss (drums and vocals) е најуспешна и најпрепознатлива. Со нивната шминка и костими, ги презедоа ликовите од стрип: Demon (Simmons), the Star Child (Stanley), the Space Man (Frehley), и the Cat Man (Criss). Поради проблеми со користење наркотици, како и лични несогласувања и Criss и Frehley беа надвор од групата во 1982. Четворката се распадна.

Во 1983, Kiss ја напуштија шминката и уживаа во комерцијалата што ја имаа и без настапи до крајот на декадата. Понесени од бранот на Kiss носталгија од фановите, групата објави повторно обединување на оригиналниот состав (со шминка) во 1996. Но во 2002 Criss и Frehley пак го напуштија бендот, и беа заменети со Eric Singer и Tommy Thayer, достојно. Групата продолжува да настапува, додека Stanley и Simmons остануваат единствените константни членови на бендот. Групата сеуште настапува, но во изменетиот состав.

Еве една слика од оригиналниот состав, cover на нивниот албум од 1973 до 2002.
 

Necrophilia

GSM Модератор
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
кхм... не слушам многу глам рок, ама сепак ги поштуем доста имаат просперирано, имам читано нивни биографии дека се едни од најружните рок бендови кога се без шминка :pos: лол

Кист дис! :pos2:
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.080
Поени од реакции
140
Они станаа глам у 80тите, пред тоа си беа само рок бенд што го мразеа сите родители.
 

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
74
zveroi se Kiss ... inace kako sto znam .. prvoto ime im bilo "Fuck" ... a na prviot koncert im dosle samo trojca ... a oni bile cetvorica :pos::pos:
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
fallen angel, koi svirel vo bend gi znae takvite momenti ali koi e uporen ke uspee kako n.pr. KISS
 

elen4e_bonjovi

Dark Angel
Член од
10 мај 2006
Мислења
240
Поени од реакции
0
Можда биле грди ама со шминката биле уникатни и доста добро се пробиле подоцна.

I was made for loving you babe...:vozbud::vozbud::vozbud:
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.454
Поени од реакции
810
...имам читано нивни биографии дека се едни од најружните рок бендови кога се без шминка...
Gene Simmons


Paul Stanley


Они станаа глам у 80тите, пред тоа си беа само рок бенд што го мразеа сите родители.
Кој не го гледал филмот Detroit Rock City, нека го гледа па ќе сфати за што зборува Гижо. ;)

zveroi se Kiss ... inace kako sto znam .. prvoto ime im bilo "Fuck" ... a na prviot koncert im dosle samo trojca ... a oni bile cetvorica :pos::pos:
Во почетокот ги сметале за купче идиоти што со шминката сакаат да привлечат внимание, ама не изгубиле надеж, и денес се тоа што се. :)
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.454
Поени од реакции
810
Дали некој знае да ми каже (без да бара на google, wikipedia и слично) од која држава е Gene Simmons?
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.454
Поени од реакции
810
Ако не прочита од никаде и ако не ти кажа никој, алал да ти е. :)
 

MaRiNa`Oh

стара школа
Член од
26 март 2005
Мислења
3.484
Поени од реакции
28
На Crazy nights Paul Stanley е баш секси.:D
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.454
Поени од реакции
810
Ако е Пол Стенли геј на тој спот, дај твоја слика да видиме каква секс машина си. Пол Стенли кога е со шминка си е убав.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.555
Поени од реакции
1.495
Gene Simmons е можеби најголемиот е*ач во рок историјата-kiss како бенд се добри и уникатни на некој начин.
Да беа сите глем бендови ко нив добро ќе беше.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.080
Поени од реакции
140
Gene Simmons е можеби најголемиот е*ач во рок историјата-kiss како бенд се добри и уникатни на некој начин.
Да беа сите глем бендови ко нив добро ќе беше.
џин симонс све живо и диво лиценцира, уште ваздухот да го лиценцира, и ке треба да му плаќаме :)))))

Интересен човек е он. За све вика дека он е првиот што го направил тоа :)))) Ѕвер

P.S. Fantom е пристрасен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom