Kajgana Song Contest #140 Led Zeppelin vs Pink Floyd

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.564
Led Zeppelin!
Ако треба да бирам најдобар риф на Џими Пејџ тогаш дефинитивно листата би била: Whole Lotta Love, Heartbreaker, Black Dog, Moby Dick (рифовите на почеток и крај ме ежат, Бонзо инзвореден е тука), As Long as I Have you Medley, How Many More Times, In The Light.

Ај да пробаме со Black Dog и тоа винил :love:


 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.035
Поени од реакции
28.672
Јас ја ставив пред тебе истата, мислам дека не треба да се повторуваат песните?
Ја добив впечаток дека од бројот на песните ќе се добие вердикт кој бенд повеќе ни се допаѓа на сите нас како целина а не најдобра песна.
Секако дека прво ќе ги стават по познатите песни.
Разликата меѓу овие два бенда кај мене е многу мала ама има некои работи кај Цепелин што ми звучат подобро а тоа не значи дека ги хејтам Пинк Флојд.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Ја добив впечаток дека од бројот на песните ќе се добие вердикт кој бенд повеќе ни се допаѓа на сите нас како целина а не најдобра песна.
Секако дека прво ќе ги стават по познатите песни.
Разликата меѓу овие два бенда кај мене е многу мала ама има некои работи кај Цепелин што ми звучат подобро а тоа не значи дека ги хејтам Пинк Флојд.
Не бе ќе си има гласање нормално ко за сите други натпревари
 

Kaleb

Where we’re going, we don’t need roads!
Член од
15 август 2020
Мислења
393
Поени од реакции
2.948
Led Zeppelin!
Ако треба да бирам најдобар риф на Џими Пејџ тогаш дефинитивно листата би била: Whole Lotta Love, Heartbreaker, Black Dog, Moby Dick (рифовите на почеток и крај ме ежат, Бонзо инзвореден е тука), As Long as I Have you Medley, How Many More Times, In The Light.

Ај да пробаме со Black Dog и тоа винил :love:


викаат да не се дуплира иста песна, мада мене не ми смета друже :noze:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.564
викаат да не се дуплира иста песна, мада мене не ми смета друже :noze:
Мислам дека ова е прв натпревар каде што ставам песна :) не сум баш запознаен со правилата на игра.
Ако е така, се извинувам, еве друга од мене:
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.408
Поени од реакции
5.049
Ја добив впечаток дека од бројот на песните ќе се добие вердикт кој бенд повеќе ни се допаѓа на сите нас како целина а не најдобра песна.
Секако дека прво ќе ги стават по познатите песни.
Разликата меѓу овие два бенда кај мене е многу мала ама има некои работи кај Цепелин што ми звучат подобро а тоа не значи дека ги хејтам Пинк Флојд.
Нека каже Луси ако се менуваат правилата за овој натпревар, мене ми е сеедно :)
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
3.637
Поени од реакции
3.260
Растев и со двата бенда, т.е. со нивната музика, пошто сум малце подалеку генерациски од нив, ама од ко го гледав Гилмор во живо во Пула, се ми стана јасно.

 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.136
Поени од реакции
4.961
Led Zeppelin!
Ако треба да бирам најдобар риф на Џими Пејџ тогаш дефинитивно листата би била: Whole Lotta Love, Heartbreaker, Black Dog, Moby Dick (рифовите на почеток и крај ме ежат, Бонзо инзвореден е тука), As Long as I Have you Medley, How Many More Times, In The Light.

Ај да пробаме со Black Dog и тоа винил :love:


Black dog е риф на Џон Пол Џонс а не на Џими Пејџ :)
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Значи, ставаме песни од бендовите, чија песна победи значи и бендот си е победник, што има нејасно душички?
Cekaj malce sestrice medena...medicinka de! Ne go razjasni ovoa na pocetok. Ti rece da borbata e izmegju Led Zepelin i Pink Flojd. Tako da treba da se glasa i anketata da bide za bend, ne za pesna. Moze na nekoj poveke da go saka edenijo bend a da glasa na pesna od drugio bend u taj momenat.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.679
Поени од реакции
19.592
Cekaj malce sestrice medena...medicinka de! Ne go razjasni ovoa na pocetok. Ti rece da borbata e izmegju Led Zepelin i Pink Flojd. Tako da treba da se glasa i anketata da bide za bend, ne za pesna. Moze na nekoj poveke da go saka edenijo bend a da glasa na pesna od drugio bend u taj momenat.
Ок.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom