Kaко да стигнам до Британија или Австралија?

Член од
20 ноември 2009
Мислења
3
Поени од реакции
0
Zdravo do site.
Ziveam vo Skopje i se nadevam nekoj ke moze da mi pomogne. Bi sakala da najdam nacin da stignam vo UK ili Avstralija? Od sekogas sum sakala da odam vo London a imam rodnini vo Avstralija (Sidnej). Kakvi mi se opciite, koja bi bila najdobra viza za mene (imam zavrseno ekonomski fakultet vo Skopje).
Se nadevam nekoj moze da mi dade korisna informacija?
Isto taka razbrav deka niz Skopje ima nekoi firmi koi nudat pomos pri apliciranje?
Fala mnogu na site. :)
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
Фино лепо си ги бараш роднините во австралија и има една процедура за тие тамо да го гарантираат твојот престој , си земаш пасош и авионска карта и среќен пат
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Најлесна опција би била да зачекаш некој од гастербајтерите наши преку лето со лакована џигерица,крем мокасина на бела чарапа,хавајка отворена за да се гледа натпис Квантас - Австралија и да го мажиш. Поинаку не знам дали можеш да заминеш во Австралија, освен нормално ако немаш роднини од прво колено таму(сестра,брат,мајка,татко)

За Ју Кеј можеш пак да се мажиш или пак да пробаш како бејбиситерка (мислам дека има доста агенции побарај по огласи), додека ако ти е целта само да го посетиш Лондон најлесно ти е преку агенции кој организираат некакви патувања додека за бејбиситинг прашај во некоја агенција која работи со тоа.
 
Член од
21 февруари 2009
Мислења
1.315
Поени од реакции
47
Se javuvas vo ambasada i im vikas mnogu ve sakam, a tie mnogu pagaat na ubavi zborovi i baknezi i odma dobivas viza. Ova bese malku na sala ali najdobra i najbrza opcija ti e da pobaras studentska viza, se zapisuvas na nekoj mocan koleg kolku da platis pari i za rekordno vreme si kaj tvoite rodnini, a posle zavisi sto sakas i kako ke te zadovlat tvoite vkusovi, ima mnogu razlicni nacini da ostanes ako sakas, samo treba da se ima vistinski informacii a zavisi koj kalibar se i tvoite rodnini, se zavisi kakva logistika ke imas, mozes da imas neverovaten uspeh i isto najgolemo razocaruvanje. Celiot svet funkcionira gore dolu isto, ne veruvaj na prikazni deka vo toj svet e sve spored zaslugite i tuka igra uloga kakvi luge poznavas okolu tebe.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Zdravo do site.
Ziveam vo Skopje i se nadevam nekoj ke moze da mi pomogne. Bi sakala da najdam nacin da stignam vo UK ili Avstralija? Od sekogas sum sakala da odam vo London a imam rodnini vo Avstralija (Sidnej). Kakvi mi se opciite, koja bi bila najdobra viza za mene (imam zavrseno ekonomski fakultet vo Skopje).
Se nadevam nekoj moze da mi dade korisna informacija?
Isto taka razbrav deka niz Skopje ima nekoi firmi koi nudat pomos pri apliciranje?
Fala mnogu na site. :)

Pa so avion! ;-)


1. Bidejkji ne postoi sloboden protok na lugje, odnosno postoi diskrimininacija, najvazhno e da im dokazhesh deka kje se vratish vo Makedonija.

Toa kje go storish ako im pokazhesh deka poseduvash nedvizhnini, deka si zaposlena, deka si mazhena vo Makedonija, imash deca, imash itn.

Dodatno, najubavo kje e pismeno da se obvrze toj shto te vika vo dotichnata drzhava deka kje se vratish vo Makedonija (shto i treba da sakash da se vratish).


2. Odi preku nekoja poetablirana turistichka agencija koja ima "vrski" i polesno dobiva vizi od konzularnite rabotnici vo ambasadite na tie drzhavi. Vprochem, takvite agencii od toa zhiveat.


Sega moe lichno mislenje: jas porano zhiveev vo London i voopshto ne mi se bendisa gradot, pa nabrgu si zaminav. Ne bi go preporachal sem za vikend+ ili nedela dena. Poseti ja Avstralija nekolku nedeli ili za leten raspust, posebno shto tamu imash rodnini kade shto bi mozhela da ostanesh.
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
3
Поени од реакции
0
pomos...

fala na site sto do sega odgovorivte... imam vujko koj zivee bo Avstralija. A za UK, od sekogas mi bila zelba da otidam, bas sum fascinirana od celata zemja.
bas bi sakala da znam dali ima nekoi firmi (ne turisticki agencii) sto rabotat so vizi, edna prijatelka mi kaza deka poznava nekolku lugje sto otisle preku nekoja agencija i deka fino im zavrsile rabota. sakam sto posigurna da e rabotata. problemot e vo toa sto izgubiv kontakt so taa prijatelka pa ne znam koja e taa agencija...
aj da se nadevame deka nekoj tuka znae da me nasoci... ;)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Ко ќе тргнеш од Скопје угоре, Британија ти е лево а Аустралија десно
 
M

Mario Gómez

Гостин
Коа ќе стигнеш поздрави ги кенгурите од мене...:helou:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
А арката на Ное, нели плови накај Австралија?
Само до Арарат оди, таму треба да преседнуваш или ако плуташ да остаиш морските струи да те однесат и насукаат на аустралиските плажи
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Најбрзо до Британија и Австралија се стигнува со авион.:toe:
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
Zdravo do site.
Ziveam vo Skopje i se nadevam nekoj ke moze da mi pomogne. Bi sakala da najdam nacin da stignam vo UK ili Avstralija? Od sekogas sum sakala da odam vo London a imam rodnini vo Avstralija (Sidnej). Kakvi mi se opciite, koja bi bila najdobra viza za mene (imam zavrseno ekonomski fakultet vo Skopje).
Se nadevam nekoj moze da mi dade korisna informacija?
Isto taka razbrav deka niz Skopje ima nekoi firmi koi nudat pomos pri apliciranje?
Fala mnogu na site. :)
Епа за да одиш во Австралија треба односно мора да студираш да ти дадат студентска виза иначе работна или туристичка нема никад да ја добиеш сега.Во Скопје пред Т.Ц Бисер имаш една агенција кој многу помага во врска со овие работи и ти ги спомнав претходните услови.Како се викаше агенцијата не ми текнува али ке дознаам ке ти пишам има и веб.99 посто ти гарантираат дека само со студирање можеш да отидеш и работа нормално и не ти зимаат никакви пари додека не добиеш виза односно гарантни пари дека имаш толку и толку на сметка и после тие си се твои пари.Така да ако најдам веб страната па обрати се таму !
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Епа за да одиш во Австралија треба односно мора да студираш да ти дадат студентска виза иначе работна или туристичка нема никад да ја добиеш сега.Во Скопје пред Т.Ц Бисер имаш една агенција кој многу помага во врска со овие работи и ти ги спомнав претходните услови.Како се викаше агенцијата не ми текнува али ке дознаам ке ти пишам има и веб.99 посто ти гарантираат дека само со студирање можеш да отидеш и работа нормално и не ти зимаат никакви пари додека не добиеш виза односно гарантни пари дека имаш толку и толку на сметка и после тие си се твои пари.Така да ако најдам веб страната па обрати се таму !

Ако ја најдеш страната пиши ја тука!:smir:
 
Член од
23 ноември 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
eeej... DA! 'TENK' e vo pravo. Firmata se vika Bridge Blue i e vo aerodrom blizu biser. Jas bas sega izvadiv studentska viza za u.k. preku niv, odam za 20 dena. ;) (rabotat i Avstralija) Deckite si ja zavrsija rabotata kako sto treba, bas sum zadovolen.
Koga otidov tamu prv pat, ne mi naplatija, kolku sto znam konsultaciite se bez pari. Najubavo javi im se, da ne ti dadam nekoja netocna informacija. tel - 2454 009
Aj pa se gleame vo London... ;)
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
Најбрзо до Британија и Австралија се стигнува со авион.:toe:
Не лажи! Зошто постои google и google earth? Пишуваш Australia и за помалку од една секунда си таму.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom