Joomla

  • Креатор на темата vasildb
  • Време на започнување
А

Ајсшутер

Гостин
Dejan];2583430 напиша:
Јас би помогнал, под еден услов, да има превод на македонски јазик за сите епизоди за Саут Парк
Како што го гледав планот за правење на сајтот веќе имало тим за преведување на епизодите така да би требало да има преводи, исто така и веќе има неколку готови сигурно 3-4 кои може да се симнат.
 
Член од
23 ноември 2007
Мислења
40
Поени од реакции
2
da ali na taa strana e html kodot nekako implemeniran neli??
i jas bi sakal da napravam ednostavni linkovi kaj mene i jas koristam joomla..
mene me mrzi mnogu ko ke gledam kaj mene mnogu bukvi brojke na adresata gore ali toa e ..ako ima nekoj nekoje resenija neka pisiii na PP
Со HTML се дизајнира, а со PHP се програмира. Иначе нема врска тоа дали имало страни со чист HTML код, можеш да линкуваш што сакаш. Ќе хостираш Joomla, ќе хостираш и страни со чист HTML и после преку Joomla-та можеш да ги линкуваш (ако добро те разбрав тоа би бил одговорот).
Sretnav na net eden Mak.sajt koja e korista Joomla Scriptata,,Scriptata e vo PHP kolku sto znam jas.. Zasto ovoj sajt www.debagiraj.com ima html strani
mozda i jas neubo objasnuvam izvinete vaka ama mislam na ova::
Videte ja slikata
тоа е додаток за да има SEO aдреси
пролистај по extensions.joomla.org

artiosef :helou:
 
Член од
25 мај 2008
Мислења
547
Поени од реакции
14
Потребна ми е мала помош од вас за следниов проблем
Сакам сајтот да го преведам на француски од десна страна да има да се одбере француски ... но незнам како... затоа би ви бил мн благодарен доколку ми дадете некои совети како да го направам тоа.
Ви благодарам однапред :kesa:
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Потребна ми е мала помош од вас за следниов проблем
Сакам сајтот да го преведам на француски од десна страна да има да се одбере француски ... но незнам како... затоа би ви бил мн благодарен доколку ми дадете некои совети како да го направам тоа.
Ви благодарам однапред :kesa:
Да не преведуваш ти, користи Google Translate. Можеби не излага све баш-баш точно, но сепак може да се разбере.
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Потребна ми е мала помош од вас за следниов проблем
Сакам сајтот да го преведам на француски од десна страна да има да се одбере француски ... но незнам како... затоа би ви бил мн благодарен доколку ми дадете некои совети како да го направам тоа.
Ви благодарам однапред :kesa:

Ова ти е најдобрата компонента за превод, доколку сам сакаш да си преведуваш
 

Крими

......
Член од
8 декември 2008
Мислења
479
Поени од реакции
14
ова компонент и остали компоненти не преведуваат туку ти даваат да имаш можност во делот од јазик да пишуваш француски текстови.
значи мораш во делот мк да пишуваш македонски а во делот фр француски дуплу текстови мораш да правиш
 
Член од
25 мај 2008
Мислења
547
Поени од реакции
14
Да да знам дека треба дупли текстови се тоа да но како да ја дадам таа опција да има два јазици да се одберат ... мене не ми е проблем да ги преведам текстовите ке ги преведам но каде после да ги ставам преведените каде да идат тие артикли што ќе бидат на француски ... постои можност за отварање на нов поддомен и после само линк да ставам кој ке води кон новиот поддомен но тоа не ми одговара баш затоа што ке треба да ја аплодувам џумлата од ново и да се едитира темплејтот да се прават категории секции и се одново... ( што не е баш нај нај временски исплатливо ) ... сакам да ставам да има да се одбере мак или француски но незнам како да го воведам тоа во џумлата тоа ми е прашањето како да го воведам ?
 
P

Princ

Гостин
nikle, а да земеш тоа компонентата за џумла да ја инсталираш прво? Пере ти дава линк, ти уште не знаеш. Земи ја, инсталирај ја, чепкај ја... и ќе се снајдеш. Ама ако чекаш некој да ти сервира се на готово, верувај ќе се изначекаш.
 
Член од
26 мај 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
Сега сфаќам зошто кајгана има толку малку форумџии (има модератори и деца што не ја знаат реалноста за овој форум.) Јас барам помош, убаво фино лепо се.. вие одма почнувате ремет за беспари ова она. Колку долго чекав за да се најде крими да се ПОНУДИ за помош на овој форум, а на друг форум (нема да наведам кој, sry) уште првиот час од постирањето се најде професионалец кој ќе работи на сајтот и не е саут парк фан. Поздрав, фала на вашата "помош", се надевам дека некој ден членовите ќе го намалат своето реметење и сеир фаќање и кајгана да стане добар форум па да можам да дојдам
префрлете ја темава во канта. немало никој што ќе работи бесплатно, хах.
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Сега сфаќам зошто кајгана има толку малку форумџии (има модератори и деца што не ја знаат реалноста за овој форум.) Јас барам помош, убаво фино лепо се.. вие одма почнувате ремет за беспари ова она. Колку долго чекав за да се најде крими да се ПОНУДИ за помош на овој форум, а на друг форум (нема да наведам кој, sry) уште првиот час од постирањето се најде професионалец кој ќе работи на сајтот и не е саут парк фан. Поздрав, фала на вашата "помош", се надевам дека некој ден членовите ќе го намалат своето реметење и сеир фаќање и кајгана да стане добар форум па да можам да дојдам
префрлете ја темава во канта. немало никој што ќе работи бесплатно, хах.
Професионалец (како што наведуваш ти во насловот) би ти побарал 300 - 500 евра за да ти го изработи сајтот... па сеа ти види.

Иначе... да, не го опрадувам реметот, ама не го оправдувам ни твоето филмање дека така лесно се наоѓало професионалец... и уз пут поздрави го нафураниот „професионалец“ кој се нафатил да ти помогне.
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Да да знам дека треба дупли текстови се тоа да но како да ја дадам таа опција да има два јазици да се одберат ... мене не ми е проблем да ги преведам текстовите ке ги преведам но каде после да ги ставам преведените каде да идат тие артикли што ќе бидат на француски ... постои можност за отварање на нов поддомен и после само линк да ставам кој ке води кон новиот поддомен но тоа не ми одговара баш затоа што ке треба да ја аплодувам џумлата од ново и да се едитира темплејтот да се прават категории секции и се одново... ( што не е баш нај нај временски исплатливо ) ... сакам да ставам да има да се одбере мак или француски но незнам како да го воведам тоа во џумлата тоа ми е прашањето како да го воведам ?
Вака баче, ај да не се изначекаш :)

Компонентата ти нуди и МОДУЛ со знаменца, го има и Македонското и Француското и то е најмал проблем...

Инсталираш компоннетата на стандарден начин.

Инсталираш превод на Француски за цела џумла

Одиш во компонентата ги одобруваш јазиците кој сакаш да ги користиш

потоа имаш дел за преводи и таму си одбираш поле: Модули, Мениа, Артикли и тн....

И му кликаш ФРАНЦУСКИ ЈАЗИК (основен ти е Македонскиот)

Ти го дава сето то што го има во полето на Македонски и доле ти дава поле каде што требе да го преведиш... дец ит

Пример ќе ти дам со една страна на едно другарче кое јас само му инсталирав и сам се снајде, а сигурно попочетник е од тебе

www.privatnosmestuvanje.info
 

Крими

......
Член од
8 декември 2008
Мислења
479
Поени од реакции
14
Ај ке видиме што ке биде од страната,наскоро
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Сега сфаќам зошто кајгана има толку малку форумџии (има модератори и деца што не ја знаат реалноста за овој форум.) Јас барам помош, убаво фино лепо се.. вие одма почнувате ремет за беспари ова она. Колку долго чекав за да се најде крими да се ПОНУДИ за помош на овој форум, а на друг форум (нема да наведам кој, sry) уште првиот час од постирањето се најде професионалец кој ќе работи на сајтот и не е саут парк фан. Поздрав, фала на вашата "помош", се надевам дека некој ден членовите ќе го намалат своето реметење и сеир фаќање и кајгана да стане добар форум па да можам да дојдам
префрлете ја темава во канта. немало никој што ќе работи бесплатно, хах.
Многу тешки зборови ... и на крај тоа се само празни аргументи.
Ти ги обвинуваш другите за „сеирот“ ама и самиот го правиш истото правејќи се „најпаметен“ ...

Реалноста е таа ... вистинските професионалци за Joomla (кои во МК ги има малку на број) си имаат цена, а сериозен сајт треба да се обиде да го има најдоброто што го дозволува буџетот ...

Можеби според тебе кајгана била „лош форум“, но реалноста е што во Кајгана проектот се вклучени неколку (ако не и најдобрите) професионалци од различни области и веќе години опстојува како број еден ФОРУМ и ПОРТАЛ кој 100% живее, еволуира и воведува нови стандарди во македонскиот веб простор... :pipi:

За крај, се надевам дека ќе Ви биде успешен проектот и дека навистина сте нашле вистински професионалец ...
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
100% се согласувам со Бидиков.
Кајгана не е мал форум, брате SouthParkMk.
Но, професионалци на форуми (и плус беспари) неможе да се најдат, верувај.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom