Joomla

  • Креатор на темата vasildb
  • Време на започнување

nozo.mk

Ultras Karpos Boys
Член од
6 септември 2007
Мислења
472
Поени од реакции
18
Има ли некој искуство со македонски превод на Џумла 1.5 ? Копчето за гласање на анкетите не е преведено , оставено е "Vote" . Нигде низ фајловите неможев да најдам кај е преводот за ова. Некој ако го нашол нека ми каже во кој фајл е.
 

Крими

......
Член од
8 декември 2008
Мислења
479
Поени од реакции
14
Има ли некој искуство со македонски превод на Џумла 1.5 ? Копчето за гласање на анкетите не е преведено , оставено е "Vote" . Нигде низ фајловите неможев да најдам кај е преводот за ова. Некој ако го нашол нека ми каже во кој фајл е.

I jas koristam Joomla no kajmene si e na makedonski si pisuva na kirlica Glasaj i rezultati pisuva...Pisimi PP ke sredime nesto
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Има ли некој искуство со македонски превод на Џумла 1.5 ? Копчето за гласање на анкетите не е преведено , оставено е "Vote" . Нигде низ фајловите неможев да најдам кај е преводот за ова. Некој ако го нашол нека ми каже во кој фајл е.
Најди подобар language file.
 

Крими

......
Член од
8 декември 2008
Мислења
479
Поени од реакции
14
Sretnav na net eden Mak.sajt koja e korista Joomla Scriptata,,Scriptata e vo PHP kolku sto znam jas.. Zasto ovoj sajt www.debagiraj.com ima html strani
mozda i jas neubo objasnuvam izvinete vaka ama mislam na ova::
Videte ja slikata
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Sretnav na net eden Mak.sajt koja e korista Joomla Scriptata,,Scriptata e vo PHP kolku sto znam jas.. Zasto ovoj sajt www.debagiraj.com ima html strani
mozda i jas neubo objasnuvam izvinete vaka ama mislam na ova::
Videte ja slikata
Со HTML се дизајнира, а со PHP се програмира. Иначе нема врска тоа дали имало страни со чист HTML код, можеш да линкуваш што сакаш. Ќе хостираш Joomla, ќе хостираш и страни со чист HTML и после преку Joomla-та можеш да ги линкуваш (ако добро те разбрав тоа би бил одговорот).
 

Крими

......
Член од
8 декември 2008
Мислења
479
Поени од реакции
14
Со HTML се дизајнира, а со PHP се програмира. Иначе нема врска тоа дали имало страни со чист HTML код, можеш да линкуваш што сакаш. Ќе хостираш Joomla, ќе хостираш и страни со чист HTML и после преку Joomla-та можеш да ги линкуваш (ако добро те разбрав тоа би бил одговорот).
da ali na taa strana e html kodot nekako implemeniran neli??
i jas bi sakal da napravam ednostavni linkovi kaj mene i jas koristam joomla..
mene me mrzi mnogu ko ke gledam kaj mene mnogu bukvi brojke na adresata gore ali toa e ..ako ima nekoj nekoje resenija neka pisiii na PP
 
B

Blacks

Гостин
Имам едно проблемче.. Секогаш кога ќе кликнам на линк за некоја статија ми ја отвара истата статија но на истата страна т.е на дното од страната. Знае некој решение за овој проблем?
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
А да престанат овие проблеми?
Џумла (џумка во глава) не ја бива :)
Ставете Wordpress. Има и превод за 2.7.1
 
B

Blacks

Гостин
А да престанат овие проблеми?
Џумла (џумка во глава) не ја бива :)
Ставете Wordpress. Има и превод за 2.7.1
Ако сакаш блог да правиш Wordpress ќе ти заврши работа но кажи речи за се друго ... Joomla и Drupal се најдобри.
 

Крими

......
Член од
8 декември 2008
Мислења
479
Поени од реакции
14
Ако сакаш блог да правиш Wordpress ќе ти заврши работа но кажи речи за се друго ... Joomla и Drupal се најдобри.
За проблемот твој мораш да одиш во мену манагер лево откако ке се логирас во администрација и отвараш ноб линк бираш артиклес и бираш после категори блог лајот и после десно незнам баш к пишува од која статија да зема рабојке од линкот
 

Ibrakadabra

Wimoweh, wimoweh...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.652
Поени од реакции
714
И јас имам еден проблем со Џумла, па тука ќе го постирам. Значи финтата е што ја инсталирав успешно на серверот, само што во моментов имам страна (default.html) која што сакам да ми се отвара кога некој ќе отиде на страната. А јас кога ќе правам промени во џумла и кога ќе отидам на Preview да не ме носи на default.html туку на џумла страната за да ги видам промените. Ми треба еден вид на редирект, или како и да се вика тоа.

Дали ми е попросто да ја направам страната на wamp сервер (offline) и после да ја ставам на сервер, не ми е јасно како да го направам тоа, ако е подобро така. Пошо веќе имам нешто сработено...

Како е попросто да се изведе ова? Фала...

П.С. Првиот дел ми е подобра солуција, пошо би можеле и други да прават промени...

Помош...
 

Крими

......
Член од
8 декември 2008
Мислења
479
Поени од реакции
14
И јас имам еден проблем со Џумла, па тука ќе го постирам. Значи финтата е што ја инсталирав успешно на серверот, само што во моментов имам страна (default.html) која што сакам да ми се отвара кога некој ќе отиде на страната. А јас кога ќе правам промени во џумла и кога ќе отидам на Preview да не ме носи на default.html туку на џумла страната за да ги видам промените. Ми треба еден вид на редирект, или како и да се вика тоа.

Дали ми е попросто да ја направам страната на wamp сервер (offline) и после да ја ставам на сервер, не ми е јасно како да го направам тоа, ако е подобро така. Пошо веќе имам нешто сработено...

Како е попросто да се изведе ова? Фала...

П.С. Првиот дел ми е подобра солуција, пошо би можеле и други да прават промени...

Помош...
Страната дефаулт.хтмл можеш во Ифраме да ја ставиш во Јоомла..Има еден модул за тоа и јас го користам него..ако ти треба тоа пиши ке то дадам модулот
 

Крими

......
Член од
8 декември 2008
Мислења
479
Поени од реакции
14
Имам еден проблем: Ко ќе инсталирам темплејт или Модул преку админ ми доаѓа овај проблем: Warning! Failed to move file Што можи да биде проблемот??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom