Jeep Fan Club

JeepMkd

Scratch model builder
Нешто што најдов сосем случајно додека разгледував CJ-3A модели... Прво што забележав беше штопот од ИМТ 539 (повеќе од јасно за каква модификација станува збор) , а после и регистрацијата на Типо-то во гаражата. Срцето ме фана кога го видов, а зошто ќе ви кажам во некоја друга прилика.

Едит: Ако се оде на неоригинални штопови, најдобро му стојат од Вранглер до 1995год.

JeepMkd

Scratch model builder
Налетав на нешто ( поздрав до ЏипМкд :) )

Повеќе... :smir:
Американска работа хехе. Ги следам луѓево колку време и пари трошат на машиниве. Најчесто џипови на кои им нема спас во смисла на корозија, мотор, шасија, се преуредуваат со $3-4000 (минимум) да биде барем trail-ready. За солиден натпреварувачки модел множи со 10. Има такви кои купуваат гланц нови џипови и правец гаража :)

Сепак, јас сум за оригинал (stock) и вакво нешто не би направил никогаш.

JeepMkd

Scratch model builder
Неделава изминаа 65 години од D-Day, односно истоварувањето на Нормандија во Франција за време на ВСВ, па еве неколку слики со челичниот војник...

JeepMkd

Scratch model builder
Махиндра Тар е концепт постар од година време, а официјално беше претставен на Ауто Експо во Индија. Возилото е стигнато во Италија, и би требало да е на пат кон Македонија :)

http://www.mahindrathar.com/

Ова е концептот

А ова е верзијата која е најверојатно да се најде и кај нас. Разлика (која мене не ми се допаѓа, а осеќам не сум само јас ) од концептот има во предниот диференцијал, концептот ја има стандардната крута осовина, а овој што се продава има независно потпирање. Милион врски, манжентни и зглобови, потенцијални проблеми понатаму во набавка на делови. Моторот е инаку 2.5 литарски дизелаш, кој се вградува веќе неколку години во пикапите кои ги има кај нас, и има 105КС, повеќе од доволно. Ова е сликано во Индија од Дабар Бехрам (типот работи во Махиндра многу години), а уште е неизвесно дали ќе има тврд кров, т.е не сакаат да откријат :)

JeepMkd

Scratch model builder
Годинава Jeep слави 70 години постоење, и оваа година како и во 2001, сите модели добиваат специјален трим за да се нагласи тоа. Беџови, посебни бои, и тркала се дел од опремата само за моделите од 2011 година.

Јееp Wrangler, Jeep Cherokee, Новото Grand Cherokee, Новиот Compass и Patriot.

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Последен пост од пред 5 години... ај да ја живнеме темата. Се подновив со Jeep Renegade Longitude 1.6 MJet Diesel 120КС. Дали има други корисници на Jeep на форумот? Препораки, совети?

56806472_10157236504098874_1136954096100573184_n.jpg 57131026_10157236503933874_1579439116041322496_n.jpg

Маркетинг

Нови мислења

На врв