Jeep Fan Club

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од JeepMkd, 6 јануари 2009.

 1. JeepMkd

  JeepMkd Scratch model builder

  Член од:
  25 јуни 2008
  Мислења:
  1.576
  Допаѓања:
  468
  Нешто што најдов сосем случајно додека разгледував CJ-3A модели... Прво што забележав беше штопот од ИМТ 539 (повеќе од јасно за каква модификација станува збор) , а после и регистрацијата на Типо-то во гаражата. Срцето ме фана кога го видов, а зошто ќе ви кажам во некоја друга прилика.

  [​IMG]

  Едит: Ако се оде на неоригинални штопови, најдобро му стојат од Вранглер до 1995год.
   
 2. sajSiGa

  sajSiGa

  Член од:
  4 октомври 2008
  Мислења:
  4.014
  Допаѓања:
  1.241
  Али од ИМТ 539 ќе ги најде и на отпад :)
   
 3. Supreme06

  Supreme06

  Член од:
  26 април 2006
  Мислења:
  13.024
  Допаѓања:
  1.935
  Последниве денови си поплачувам на гугл за едно вакво.
  [​IMG]


  [​IMG]

  [​IMG]
   
 4. Реј

  Реј

  Член од:
  27 јануари 2008
  Мислења:
  1.611
  Допаѓања:
  83
  Налетав на нешто ( поздрав до ЏипМкд :) )

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Повеќе... :smir:
   
 5. JeepMkd

  JeepMkd Scratch model builder

  Член од:
  25 јуни 2008
  Мислења:
  1.576
  Допаѓања:
  468
  Американска работа хехе. Ги следам луѓево колку време и пари трошат на машиниве. Најчесто џипови на кои им нема спас во смисла на корозија, мотор, шасија, се преуредуваат со $3-4000 (минимум) да биде барем trail-ready. За солиден натпреварувачки модел множи со 10. Има такви кои купуваат гланц нови џипови и правец гаража :)

  Сепак, јас сум за оригинал (stock) и вакво нешто не би направил никогаш.
   
 6. JeepMkd

  JeepMkd Scratch model builder

  Член од:
  25 јуни 2008
  Мислења:
  1.576
  Допаѓања:
  468
  Неделава изминаа 65 години од D-Day, односно истоварувањето на Нормандија во Франција за време на ВСВ, па еве неколку слики со челичниот војник...

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 7. JeepMkd

  JeepMkd Scratch model builder

  Член од:
  25 јуни 2008
  Мислења:
  1.576
  Допаѓања:
  468
 8. Аеродром

  Аеродром Faithful :)

  Член од:
  15 август 2008
  Мислења:
  2.217
  Допаѓања:
  253
  Клипчево е многу интересно,и ми се допаѓа,не сум многу по џиповите,но убаво е.
   
 9. JeepMkd

  JeepMkd Scratch model builder

  Член од:
  25 јуни 2008
  Мислења:
  1.576
  Допаѓања:
  468
  Махиндра Тар е концепт постар од година време, а официјално беше претставен на Ауто Експо во Индија. Возилото е стигнато во Италија, и би требало да е на пат кон Македонија :)

  http://www.mahindrathar.com/

  Ова е концептот
  [​IMG]

  А ова е верзијата која е најверојатно да се најде и кај нас. Разлика (која мене не ми се допаѓа, а осеќам не сум само јас ) од концептот има во предниот диференцијал, концептот ја има стандардната крута осовина, а овој што се продава има независно потпирање. Милион врски, манжентни и зглобови, потенцијални проблеми понатаму во набавка на делови. Моторот е инаку 2.5 литарски дизелаш, кој се вградува веќе неколку години во пикапите кои ги има кај нас, и има 105КС, повеќе од доволно. Ова е сликано во Индија од Дабар Бехрам (типот работи во Махиндра многу години), а уште е неизвесно дали ќе има тврд кров, т.е не сакаат да откријат :)

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 10. JeepMkd

  JeepMkd Scratch model builder

  Член од:
  25 јуни 2008
  Мислења:
  1.576
  Допаѓања:
  468
  Годинава Jeep слави 70 години постоење, и оваа година како и во 2001, сите модели добиваат специјален трим за да се нагласи тоа. Беџови, посебни бои, и тркала се дел од опремата само за моделите од 2011 година.

  [​IMG]

  Јееp Wrangler, Jeep Cherokee, Новото Grand Cherokee, Новиот Compass и Patriot.
   
 11. >>ЕкО<<

  >>ЕкО<< ЕкологисТ

  Член од:
  18 октомври 2011
  Мислења:
  99
  Допаѓања:
  20
  Jeep grand cherokee 2001? Sakam da zemam pa bi sakal nekoj sovet
   
 12. SpiderWeb

  SpiderWeb ја заменува титулата под името во вашите мислења.

  Член од:
  12 мај 2008
  Мислења:
  589
  Допаѓања:
  547
  Последен пост од пред 5 години... ај да ја живнеме темата. Се подновив со Jeep Renegade Longitude 1.6 MJet Diesel 120КС. Дали има други корисници на Jeep на форумот? Препораки, совети?

  56806472_10157236504098874_1136954096100573184_n.jpg 57131026_10157236503933874_1579439116041322496_n.jpg
   
 13. Kadaif

  Kadaif M.D.

  Член од:
  21 јануари 2008
  Мислења:
  3.506
  Допаѓања:
  2.392
  Боље си купи Фиат исто е и поевтино.
   
 14. nebojsaMKD

  nebojsaMKD

  Член од:
  14 јануари 2018
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  4
  само еден е JEEP
  другите се SUV-и

  Sent from my WJ
   

Сподели преку: