Java

Дискусија во форумот 'Програмирање и програмски јазици' започната од deXterche, 26 јануари 2007.

 1. Amaterasu

  Amaterasu 123123113

  Член од:
  17 април 2012
  Мислења:
  1.064
  Допаѓања:
  918
  Ќе можеш малце повеќе инфо дададеш ? Претпоставувам дека користиш spring MVC. Дали користиш XML или Java конфигурација ? Дали користиш aнотации (Autowired) ? Дали bean-от за кој ја добиваш грешката е од Spring или е bean кој ти го дефинираш ?
  Може и делот каде што го конфигурираш bean-oт да го дадеш :)
   
 2. Емкаа

  Емкаа крофни од драго.

  Член од:
  14 мај 2008
  Мислења:
  3.532
  Допаѓања:
  5.583
  Анотации користам, bean-от јас го дефинирам, работам со јава конфигурации.

  Код:
  @Configuration
  public class SessionFactoryConfig {
   
    private static SessionFactory sessionFactory;
   
   
    @Bean
    public static SessionFactory getSessionFactory()
    {
      org.hibernate.cfg.Configuration config=new org.hibernate.cfg.Configuration();
      ServiceRegistry serviceRegistry = new StandardServiceRegistryBuilder()
          .applySettings(config.getProperties()).build();
       sessionFactory = config.addAnnotatedClass(Tweet.class)
          .buildSessionFactory(serviceRegistry);
     
      return sessionFactory;
  
    }

  Код:
  @Component
  public class TwitterController {
  
  
    TwitterService service;
  
    @Autowired
    public TwitterController(TwitterService service) {
      super();
      this.service = service;
    }
  Код:
  public class TwitterApplication implements CommandLineRunner, ApplicationContextAware {
  
    /**
     * @param args
     */
    private ApplicationContext applicationContext;
  
    public static void main(String[] args) {
      // TODO Auto-generated method stub
  
      SpringApplication.run(TwitterApplication.class, args);
  
    }
  
    @Override
    public void run(String... arg0) throws Exception {
      // TODO Auto-generated method stub
      applicationContext.getBean(TwitterController.class).readUserInput();
  
    }
  
    @Override
    public void setApplicationContext(ApplicationContext arg0) throws BeansException {
      // TODO Auto-generated method stub
      this.applicationContext = arg0;
  
    }
  }
   
 3. LepiDzoni

  LepiDzoni

  Член од:
  25 јули 2014
  Мислења:
  668
  Допаѓања:
  1.090
  Bi zamolil ako moze nekoj da pise zbor dva za toa koj pat povekje se isplakja da go ucis denes, java ili C# + .NET
  Znam deka java seuste e dosta popularna na pazarot, megjutoa za vrabotuvanje pretezno se bara iskustvo i ne e bas entry level, a baska ne se znae vo idnina dali ke ostane na isto nivo kako sto e sega ili ke bide zameneta od drugi ponovi tehnologii. Za C# ne sum mnogu zapoznaen, sekoe mislenje e dobredojdeno.
   
 4. Рунчев

  Рунчев Esi mi dobaaar

  Член од:
  29 мај 2007
  Мислења:
  1.201
  Допаѓања:
  133
  Како што те разбрав ти си на самиот почеток со програмирањето, запознај се со објектно ориентираното програмирање (впрочем и двата јазика се ооп), потоа ќе видиш доколку развиеш логика за програмирање сеедно ќе ти е, во зависност од проектите ќе ги совладаш овие два јазика кој се доста слични.
  Во глобала ти е тоа разработи го концептот на ООП, разви логика за програмирање, а потоа синтаксата е најлесен дел, и така ќе работиш и Јава и .НЕТ и PHP ....
  А за почеток мислам дека со .NET полесно ќе започнеш, Мајкрософт последните години го разви Visual Studioto и .НЕТ фрејмворкот што практично овозможи на секој што има желба да започне со програмирање.
   
  На Krstev и LepiDzoni им се допаѓа ова.
 5. kelaj

  kelaj

  Член од:
  9 јули 2017
  Мислења:
  381
  Допаѓања:
  79
  Во кои ситуации се користи assert?
   
 6. king_slavcho

  king_slavcho

  Член од:
  3 мај 2009
  Мислења:
  155
  Допаѓања:
  55
  Ќе ве молам ако можете да ми дадете некои материјали или туториали и да ми каже што да учам за јава веб. Која јава технологија е најдобра за веб? Фала многу
   
 7. Amaterasu

  Amaterasu 123123113

  Член од:
  17 април 2012
  Мислења:
  1.064
  Допаѓања:
  918
  Најдобра јава технологија за веб е spring (boot). Можеш да најдеш еден куп туторијали на нет, но јас би ти препорачал прво да прочиташ некоја од книгите Spring in Action или Spring Boot in Action, кои се одлични за почетници кои навлегуваат во spring екосистемот. Како и да е, при учење на било која веб технологија, најбитно е прво да се запознаеш со основните поими (патерни) како MVC, dependency injection и ORM (object relational mapping) кои се горе долу застапени во сите веб технологии.
   
 8. goodvibe

  goodvibe

  Член од:
  7 февруари 2019
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  7
  --- Споено дупло мислење, 12 март 2019 ---
  lele fala nogu :)
   

Сподели преку: