Iskustva okolu krediti

J

joli1

Гостин
Другар, тие ситните јајари го јадат стапот!
5 месеца за 2500 евра ќе си одлежи поштено.

Тие за 100 000 евра светци ги прогласуваат!
тука си у право бураз, али така секаде функционира светот.

немој да мислиш дека ако за помала сума те вознемируваат дека за поголема сума т.е стотици илјади евра нема да те напнуваат, тогаш дури и посериозни се казните, посериозни каматите и се останато.

целиот моабет ми беше дека не се исплати да земеш брз кредит и истиот да не го вратиш, практички за смешни пари ќе си изолиран, вознемируван и кривично гонет.
 
Ф

Флеш

Гостин
твојот пријател се усрал, ете.

како некој кој е млад, а има искуство со кредити и во банка и по финансиски друштва, а воедно и има и работно искуство по финансиски институции, мислам дека тоа што го пишав одозгора доволно ја објаснува ситуацијата у која што се упикал твојот пријател.

првенствено, 150.000 мкд (2432 eur +-) се ептен смешна пара за да си нарушиш кредитна историја (пријателот твој може да се збогува со кредити или било каков посериозен договор у државава), да те носат по извршители, да те вознемируваат секојдневно по телефон и на теренска наплата.

значи пријателот ти се усрал за пари што у година дена работење на минималец скоро два пати ќе ги заработел (20.500 минималец * 12 = 246.000 мкд / 4000 eur +-), да биде комплетно блокиран, да не може да работа осигуран (затоа што ќе му кинат од плата), да го даваат на извршители и да се збогува со било каков кредит во иднина.

буквално сега е комплетно избацен од системот на државава.

да не навлегувам во тоа што пријателот сигурно не крева повици, константно се крие додека го бараат по телефони, константно е у стање на вознемиреност, сигурно и причина за невраќање на тие кредити покрај тоа финансиската неписменост, неодговорноста, истотака е голема шанса да е зависник од нешто.

и за крај - уживај дека нема да му ги наплатат.

прво ѕвонат и пробуваат да најдат решение, испраќаат опомени, бараат блиски лица на должникот за контакт, за на крај при првото противење и изразување желба да не ги плати доспеаните рати ќе резултира во тоа да го дадат кредитот на агенции кои се брутални, скапи и ќе ти го усерат животот.

немој да спиете на тоа уво дека пари земени од финансиска институција, за што си потпишал десетици документи нема банката или финансиското друштво да ви ги наплатат, дали сега, дали за неколку години.

зарем се исплати да лежиш затвор за 2500 евра, да бидеш кривично осуден и изолиран од системот, ај да се 100.000 еур, ја сум прв што би ви рекол земите ги и никад не ги враќајте, ама за вакви смешни суми?
амин . Супер објаснето
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
728
Поени од реакции
389
Море за 100.000 евра вреди и во затвор :D
Па за некој што нема ич...и што не може да работи и 5 месеци затвор за 2500 евра вреди ако е на улица...
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
728
Поени од реакции
389
Мој совет не си играјте...кога тогаш ке дојде тоа да ви го наплатат....и тоа многу повеќе барем според мене.
 
Последно уредено:
J

joli1

Гостин
Како бе 500 евра, еден шо го знам од 5-6 собра по 2-3к и си отиде за Швајцара. 2 год си нема дојдено. :pos:
Ja sum imal klienti koi isto pravea, dobar del rodninite im gi plakjaa, a oni prakjaa pari preku WU, itn.

Odredeni lugje doagjaa da se zalat deka bile odbieni po ambasadi za vizi i drzavljanstva poradi dolgovi po banki i fintek institucii.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.740
Поени од реакции
9.845
Во Русија законски ако имаш долг, вклучително кон овие брзи кредити, не ти дозволуваат да ја напуштиш државата. Ваљда имало паметни Френки Далавера типови ко на темава на времето и си регулирале тоа. Сега за 200 евра долг ќе си седиш на дупето во Челјабинск. Така барем ми збореа познаници од таму :toe:
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.401
Поени од реакции
7.596
Во Русија законски ако имаш долг, вклучително кон овие брзи кредити, не ти дозволуваат да ја напуштиш државата. Ваљда имало паметни Френки Далавера типови ко на темава на времето и си регулирале тоа. Сега за 200 евра долг ќе си седиш на дупето во Челјабинск. Така барем ми збореа познаници од таму :toe:
Сега по ново во Бахмут ќе го пратат да пука по дронови за свадби.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.297
Во Русија законски ако имаш долг, вклучително кон овие брзи кредити, не ти дозволуваат да ја напуштиш државата. Ваљда имало паметни Френки Далавера типови ко на темава на времето и си регулирале тоа. Сега за 200 евра долг ќе си седиш на дупето во Челјабинск. Така барем ми збореа познаници од таму :toe:
Па нормално дека рајата и ситната боранија секогаш го јаде…

Тие што крадеа со миљарди, и преку ноќ стануваа олигарси ене ги се шетаа(т) по Азурна обала и се возат со јахти!

Истото е и кај нас!
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.028
Поени од реакции
36.212
Па можда земал 1000 евра кредит да оди на одмор, нема да го пуштат?:ROFLMAO:

Кај нас ако донесат таков закон 80% од Македонија ќе остане во државата, а Грција ќе остане кратка за околу 100тина милиони евра годишно шо ги оставаме таму.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.740
Поени од реакции
9.845
Гуглав набрзина, најдов статија од 2019


Russian law forbids those owing more than 30,000 rubles ($482) from leaving the country until their debts are settled. Overall, the Federal Bailiff Service, known by its Russian acronym FSSP, has blocked nearly 7.2 million debtors from traveling thus far in 2019.

Бев близок со една Русинка пред некоја година, од неа научив ова. Мајка и должеше некоја смешна сума под 500 евра мислам на брзи кредити, не смееше да ја напушти државата. Тогаш се чудев, затоа ми остана во меморија. Кога ве читам далаверџии малце пологичен ми станува законов

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk
 
Член од
16 мај 2023
Мислења
3
Поени од реакции
0
Izvinete edno prasanje.Imam eden aktiven kredit vo credissimo koj poradi odredeni pricini ne bev vo sostojba ic da go plakjam i sega najverojatno ke stane nefunkcionalen. I sega nidejki odam vo stranstvo jas za 15 dena po rabora prasanjeto mi e dali bi mozel koa ke se vratam da go isplatam ili do togas ke iam problemi so izvrsiteli,blokirani smetki i se toa?
 
Член од
20 февруари 2024
Мислења
5
Поени од реакции
0
Добра вечер ми треба ваше мислење кредит во банка 4 години плаќан уште 3 години рата околу 12 и 250 кредитна 65000 клај извај месечно 1300 е сега имам и неколку брзи кредити сума сумаре околу 24 000 совет дали дел по дел да плаќам а 30 000 плата или да рефинансирам да затворам брзи кредит и кредитна и да плаќам уште 8 години околу една плата да ми остани плус на страма ратата би била 8000 денари да или не? Незнам брзиве еден мај други два до крај на октомври други два август и октомври 2025 би паднале а веќе и кредито во банка 2027 со тоа што до 2027 планирам да полнам кредитната дотогаш би се исполнила мислење???
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.025
Поени од реакции
6.376
Добра вечер ми треба ваше мислење кредит во банка 4 години плаќан уште 3 години рата околу 12 и 250 кредитна 65000 клај извај месечно 1300 е сега имам и неколку брзи кредити сума сумаре околу 24 000 совет дали дел по дел да плаќам а 30 000 плата или да рефинансирам да затворам брзи кредит и кредитна и да плаќам уште 8 години околу една плата да ми остани плус на страма ратата би била 8000 денари да или не? Незнам брзиве еден мај други два до крај на октомври други два август и октомври 2025 би паднале а веќе и кредито во банка 2027 со тоа што до 2027 планирам да полнам кредитната дотогаш би се исполнила мислење???
Mozhi sega prevod!!!

Rabotava imam 50 god 350000€ kredit, mesecna rata 1000€.
Kako da go isplatad dodeka dojdi Sv. Petar? Ili da mu recam da poceka dodeka da go isplatam kreditot ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom