iPhone 6S и iPhone 6S Plus

Член од
27 август 2015
Мислења
73
Поени од реакции
22
Еве ви оригинален фанбој.Значи имав прилика да ги споредам двете да ги наречам ''машини'',и воедно Самсунгот беше побрз во се,Појака камера,побрзо ги отвараше апликациите,подобро ми беше на самсунгот да играм игри.А шо можам да ти кажам дека навечер со ајфонот камерата беше срање,срање.Самсунгот беше 3 пати подобар.А то што зборуваш дека се преполни со безкорисни апликации,не.Баш спротивно,скоро на сите Андроид телефони ти се најосновните.Самсунг те остава ти да го распознаеш и да го уредиш како што сакаш,потполна слобода,кај Ајфоните не е така.Највисок квалитет прават Apple ? Океј,појди drop test пребарај Samsung vs iPhone и че согледаш самиот што се случува.Прво нешто што че пукни ако падни одзади на Ајфонот е камерата.Однапре ако падни фрли го поарно.И не плачи сега ами има маски стрижена бричена,едно можам да кажам дека за Паметни корисници=Самсунг,Прости Корисници=Ајфон.Ако мислиш дека Самсунг е пластика тогаш фанбој би рекол дека Ајфонот е влакно од куров.
*grabs popcorn*:ojeaa::kuracc:
1. Никогаш не си споредувал iPhone so Samsung, ако барем фатеше еднашка да користиш iPhone веќе ќе заборавеше за Самсунг, а штом уште користиш (или сакаш да користиш) значи дека лажеш.

2. Побрзо ги отвара апликациите, хаха, јак виц. Кога си девелопер и кога правиш апликација за Андроид одма ти ја ставаат на Playstore и најголема глупост да е, таа ќе е наменета да работи на разни резолуции, разни телефони, преполна со реклами и гомнарии. Кога правиш аплиација за iOS имаш 8 дена верификација, дали апликацијата е според стандрдите, дали функционира како што треба. Затоа Playstore е полн со срање а App Store е полн со квалитет.

3. Си слушнал за Jailbreak?

4. Кога зборам за изработка зборам за тоа што добиваш за парите, како е изграден. Ако ти падне S6 Edge партал ќе се направи тој искривениот екран.

Јас не викам дека Андроид е тотално ѓубре (како ти што викаш дека iPhone е ѓубре), туку викам дека неможеш да споредуваш со iPhone. iOS e перфекција заедно со iPhone. Ти си тој кој е true fanboy и не гледа факти.

Факт е докажано дека iPhone е подобро, и полека сите кои некогаш користеле Андроид телефони се префрлаат на iPhone зошто знаат што е добро. Останаа само тие како тебе кои уште се палат на Самсунг.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
1. Никогаш не си споредувал iPhone so Samsung, ако барем фатеше еднашка да користиш iPhone веќе ќе заборавеше за Самсунг, а штом уште користиш (или сакаш да користиш) значи дека лажеш.

2. Побрзо ги отвара апликациите, хаха, јак виц. Кога си девелопер и кога правиш апликација за Андроид одма ти ја ставаат на Playstore и најголема глупост да е, таа ќе е наменета да работи на разни резолуции, разни телефони, преполна со реклами и гомнарии. Кога правиш аплиација за iOS имаш 8 дена верификација, дали апликацијата е според стандрдите, дали функционира како што треба. Затоа Playstore е полн со срање а App Store е полн со квалитет.

3. Си слушнал за Jailbreak?

4. Кога зборам за изработка зборам за тоа што добиваш за парите, како е изграден. Ако ти падне S6 Edge партал ќе се направи тој искривениот екран.

Јас не викам дека Андроид е тотално ѓубре (како ти што викаш дека iPhone е ѓубре), туку викам дека неможеш да споредуваш со iPhone. iOS e перфекција заедно со iPhone. Ти си тој кој е true fanboy и не гледа факти.

Факт е докажано дека iPhone е подобро, и полека сите кои некогаш користеле Андроид телефони се префрлаат на iPhone зошто знаат што е добро. Останаа само тие како тебе кои уште се палат на Самсунг.
Тотална заблуда, џеилбрејк е збир од твикови ништо посебдно, ајос е затворен и неможеш никакви додатни костимизации да правиш не ги рачунам твиковите од cydia за мењавање лок скрин и мењавање икона на сигналот, андроидот е далеку по интересен можеш да мењаваш цел ром, имаш еден куп подршка на xda, можеш да правиш оверклок андерклок и ред други работи.Да ајфонот работи побрзо од самсунг, али тоа е проблем на самсунг што не можат повеќе да го оптимизираат тачвизот имаат најтежок скин од сите оем произведувачи, али па имаат најдобар хардвер имаат најмокен процесор имаат најмоќен рам, имаат моментално најдобар нанд што е многу битно, ајфонот уште тапкаат во место со застарен нанд и рам од 1 ГБ кој продаваат муда дека не е потребен повеќе. На крај споредбава ако ја правите со ios и андроид најдобро е да споредувате чист андроид ванила т.е нексус 6 и ајфон 6 па ке видиш дека ајфонот ке се изгуби од брзината на нексусот ;)

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.414
Поени од реакции
36.347
Ги гледам сликиве и во дизајнот не гледам скоро никаква разлика со 6ката.
Едино гледам големо подобрување кај камерата и стандард нов процесор. шестката ме бендиса кога го извадија. Претходно тие другите со малите екрани како играчки беа. Ако и шестката го извадеа со мал екран, ќе им отидеше пазарот.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Ги гледам сликиве и во дизајнот не гледам скоро никаква разлика со 6ката.
Едино гледам големо подобрување кај камерата и стандард нов процесор. шестката ме бендиса кога го извадија. Претходно тие другите со малите екрани како играчки беа. Ако и шестката го извадеа со мал екран, ќе им отидеше пазарот.
Секој модел со S им е "подобрување" од предходниот така ке се чека новата бројка за да се разликува од предходниот

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 
Член од
27 август 2015
Мислења
73
Поени од реакции
22
Тотална заблуда, џеилбрејк е збир од твикови ништо посебдно, ајос е затворен и неможеш никакви додатни костимизации да правиш не ги рачунам твиковите од cydia за мењавање лок скрин и мењавање икона на сигналот, андроидот е далеку по интересен можеш да мењаваш цел ром, имаш еден куп подршка на xda, можеш да правиш оверклок андерклок и ред други работи.Да ајфонот работи побрзо од самсунг, али тоа е проблем на самсунг што не можат повеќе да го оптимизираат тачвизот имаат најтежок скин од сите оем произведувачи, али па имаат најдобар хардвер имаат најмокен процесор имаат најмоќен рам, имаат моментално најдобар нанд што е многу битно, ајфонот уште тапкаат во место со застарен нанд и рам од 1 ГБ кој продаваат муда дека не е потребен повеќе. На крај споредбава ако ја правите со ios и андроид најдобро е да споредувате чист андроид ванила т.е нексус 6 и ајфон 6 па ке видиш дека ајфонот ке се изгуби од брзината на нексусот ;)

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
За Nexus 6 не знам, но пред да купам iPhone 6 планирав да зимам Nexus 6 бидејќи имав Nexus 5. Да најдобриот Андроид е тој што е чист затоа и земав Nexus 5 на времето (бидејќи ми беше скурчено веќе од TouchWiz, Sense итн). Али телефонот ѓи имаше тие проблеми што си доаѓаат со цената. Од камерата (што уште не е поправена на Nexus 6) до изработката на телефонот. Ние првите што го земавме телефонот си останавме со проблемите а останатите добија втора верзија, подршка кон нас нема. Но неможе да се споредува со телефон кој кошташе 360 долари, гледам сега Nexus 6 се продава за дупло од таа цена, затоа и никој не го има. Да имаше Нексусот цена како 5ката ќе имаше причина зошто да се земе, но веќе кога даваш 600 долари за телефон боље земи iPhone.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
За Nexus 6 не знам, но пред да купам iPhone 6 планирав да зимам Nexus 6 бидејќи имав Nexus 5. Да најдобриот Андроид е тој што е чист затоа и земав Nexus 5 на времето (бидејќи ми беше скурчено веќе од TouchWiz, Sense итн). Али телефонот ѓи имаше тие проблеми што си доаѓаат со цената. Од камерата (што уште не е поправена на Nexus 6) до изработката на телефонот. Ние првите што го земавме телефонот си останавме со проблемите а останатите добија втора верзија, подршка кон нас нема. Но неможе да се споредува со телефон кој кошташе 360 долари, гледам сега Nexus 6 се продава за дупло од таа цена, затоа и никој не го има. Да имаше Нексусот цена како 5ката ќе имаше причина зошто да се земе, но веќе кога даваш 600 долари за телефон боље земи iPhone.
Ако веќе даваш 600 евра за телефон подобро земи ноте,секоја година нотето е најдобра куповина, нуди највеќе за парите и има најдобар хардвер нексус 6 слабо го има пошто не е предвиден за европски пазар затоа е редок, камерата им е слаба како и секој нексус ке видеме сега со новиов нексус 5 каква ке биде, али па ке кажам секоја година најдобра куповина е на самсунг нотето

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
Ако веќе даваш 600 евра за телефон подобро земи ноте,секоја година нотето е најдобра куповина, нуди највеќе за парите и има најдобар хардвер нексус 6 слабо го има пошто не е предвиден за европски пазар затоа е редок, камерата им е слаба како и секој нексус ке видеме сега со новиов нексус 5 каква ке биде, али па ке кажам секоја година најдобра куповина е на самсунг нотето

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Си користел некогаш производ од епл ? шо дека има 1фб ајфонот работи мазно и перфектно за разлика од некој глупости со андроид со quardcore процесори со 4 фб рам , 1 година го користиш инсталираш нов апдејт и телефоно вканта , џабе ти се и 16 гб рам на него

како не свативте дека нее се до тој хардвер , иос е страшно компатибилен со ајфон и работи беспрекорно , се девелопира само на епл производ за разлика од андроид шо го има од маталки за нескафе до машини за перење., со ајфон немаш забенции кастом ром , камерата не работи , па батерија не држи со лолипоп или и такви срања. само тој шо не користел ајфон можи да кажува глупости

Плус на се ајфон 6ка во 9 месеци нов падна 40 евра на продажба за разлика од самунзите купуваш 600 евра нов за 3 месеци истиот 300 евра , не дај боже последен апдејт напрајму толку е
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Си користел некогаш производ од епл ? шо дека има 1фб ајфонот работи мазно и перфектно за разлика од некој глупости со андроид со quardcore процесори со 4 фб рам , 1 година го користиш инсталираш нов апдејт и телефоно вканта , џабе ти се и 16 гб рам на него

како не свативте дека нее се до тој хардвер , иос е страшно компатибилен со ајфон и работи беспрекорно , се девелопира само на епл производ за разлика од андроид шо го има од маталки за нескафе до машини за перење., со ајфон немаш забенции кастом ром , камерата не работи , па батерија не држи со лолипоп или и такви срања. само тој шо не користел ајфон можи да кажува глупости

Плус на се ајфон 6ка во 9 месеци нов падна 40 евра на продажба за разлика од самунзите купуваш 600 евра нов за 3 месеци истиот 300 евра , не дај боже последен апдејт напрајму толку е
:facepalm:
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Многу ги сакам овие реплицирања кога некој појма нема нема факти незнае шо да врати и се чука по глава :)))))
Кој факти ги сакаш дека е 1 ГБ рам,дека има смешна батерија 1700mA, дека има застарен надн, тоа што вас ве пали дека ајос работи одлично на 1 GB рам и флуидно не е мерило за перформанси само неможете тоа да го сватите пошто појма си немате од технологија, отвори и прочитај колку луге само се жалат дека сафари им прави релоад на страници, треба да сватиш и ти и останатите дека флуидност и дека добро работи не е мерило за перформанси тоа е фактот. освен да тресете зелени дека самсунг кочел после првиот апдејт друго и незнаете, сте читале нешто ама не сте дочитале
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
Кој факти ги сакаш дека е 1 ГБ рам,дека има смешна батерија 1700mA, дека има застарен надн, тоа што вас ве пали дека ајос работи одлично на 1 GB рам и флуидно не е мерило за перформанси само неможете тоа да го сватите пошто појма си немате од технологија, отвори и прочитај колку луге само се жалат дека сафари им прави релоад на страници, треба да сватиш и ти и останатите дека флуидност и дека добро работи не е мерило за перформанси тоа е фактот. освен да тресете зелени дека самсунг кочел после првиот апдејт друго и незнаете, сте читале нешто ама не сте дочитале
нее мерило ? а според тебе шо е мерило за перформанси ? 64гб рам?

за разлика од сафари , луѓе се жалат на цел АНДРОИД. значи срамота е да праиш споредба иос со андроид

те прашав дали си користел некогаш епл производ , сум ги корсител и двата и затоа кажувам , а ти читаш нешто али појма немаш ни сам шо читаш

сакаш да ми кажиш дека после 1-2 апдејти андроидот не кочи ? или нешто со ников ме плашиш хакерски ?

оти не кочи андроид затоа на xda developers секој втор ден кастом ром имаш за секој срање телефон со андроид
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
љубомора. кој не може да си купи ајфон, ќе се убедува дека не чини.

Видела лисицата зрело грозје кај виси и почнала да се мисли како да го изеде. Се обидувала секако, но не успеала. За утеха си рекла: ,,уште е зелено и кисело,,.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom