iPhone 5s & 5c рецензии

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
Другар, погледни ја рецензијата, телефонов е далеку од телефон на кој ништо не е сменето, и јас сум огромен фан на Nexus уредите, и едвај чекам да го зема N7 2013 & N5, но да бидеме реални, телефонов ги гази Snapdragon S800 базираните телефони, од аспект на перформанси, значи ги гази, не е малце побрз....а двајцата знаеме дека тој е најбрзиот процесор во светот, или барем беше до денес.

brzo ke otvara facebook znaci...
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
475
Поени од реакции
177
Ако си паметен ќе купиш Нексус 4 или ќе почекаш Нексус 5,отколку да фрлаш енормно многу пари за Ајфон кај кој ништо не е сменето со векови уназад што се вика,освен екранот...ок и големината.

Ама добро,луѓево денеска на сФе се спремни само да бидат “џетсетери“

Тотално си у право за ова пред 1 месец земав нексус и еве сеа го фурам и е топ можам да кажам дека е подобар од ајфонот пошто ајфонот како телефон не е ништо посебно само разликата е маркетингот и светскиот рејтинг на фирмата како доминантна на пазарот за мобилна технологија произведена од FOXCONN
--- надополнето: 19 септември 2013 во 00:17 ---
Тачно, се согласувам за она цена/перформанси и курчењето у типу „Ја иам Ајфон, гледајте ме, чудете се!“ али кога би имал пари да купам телефон поскап од 100 евра т.е. кога би имал пари да бирам измеѓу Ајфон 5s и Галакси S4 ја искрено би го избрал ајфонот чисто ради фактот дека е постабилен, фактот дека има оперативен систем само за него и апликации оптимизирани само за него. Ради тоа би го занемарил фактот дека 4S-от на самсунг има дупло подобар процесор и фактот дека ќе мора да се ебавам со ајфонот за да спуштам пиратски апликации.

У глобала иначе се согласувам со болдираното со тоа шо би ги додал и самсунзите у тој кош и телефоните шо се над 10к ( зборам за цена претплата да речеме од 500/600 денари ).[/quote

Да не ме сфатиш погрешно кој е тој факт дека „има оперативен систем само за него и апликации само за него“ е овдека малце не те капирам...
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Не сум воопшто љубител на смартфони, не ги следам ич и не се замарам кој е појак, поубав, и слично. Ама во контекст на темава и муабетот, налетав на линков па реков да го споделам... да има за шо да се расправате :cool:

http://www.businessinsider.com/the-iphone-5s-is-the-fastest-smartphone-2013-9#!
 
Член од
5 февруари 2011
Мислења
246
Поени од реакции
155
Камерата на 5s требаше да биди барем 13 mpx :( и наместо dual да му туреја quad :)
 

krale

iFrit
Член од
30 јули 2011
Мислења
803
Поени од реакции
254
за ајфонот збори Галакси то има скоро 5 инчи ова ти е гомно да оќореш и плус мања резолуција

Не па дека рече скапа пластика, па ми текна одма на пластичарскиот производ, такозвани Галакси С4 :)
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Тачно, се согласувам за она цена/перформанси и курчењето у типу „Ја иам Ајфон, гледајте ме, чудете се!“ али кога би имал пари да купам телефон поскап од 100 евра т.е. кога би имал пари да бирам измеѓу Ајфон 5s и Галакси S4 ја искрено би го избрал ајфонот чисто ради фактот дека е постабилен, фактот дека има оперативен систем само за него и апликации оптимизирани само за него. Ради тоа би го занемарил фактот дека 4S-от на самсунг има дупло подобар процесор и фактот дека ќе мора да се ебавам со ајфонот за да спуштам пиратски апликации.

У глобала иначе се согласувам со болдираното со тоа шо би ги додал и самсунзите у тој кош и телефоните шо се над 10к ( зборам за цена претплата да речеме од 500/600 денари ).
ја искрено би го избрал ајфонот чисто ради фактот дека е постабилен,
Како мислиш постабилен? :confused: Друже бе, абе 2013, скоро 2014 е, не е 2008-ма.
фактот дека има оперативен систем само за него и апликации оптимизирани само за него.
Почнувајќи од API 14 Андроид апликациите се препородени така што денес се повеќе и повеќе има апликации на кои iOS може да им позавиди, а еве сега гледаме со iOS 7 веќе почнаа и да го копираат и изгледот.
И веќе апликациите на ајфон не се дизајнирани "само" за него, туку фрагментацијата и кај iOS е се поголема и денес почнувајќи од 3GS има 6 најкористени модели со различен хардвер вклучувајќи ги и новиве два.


За темата, 5Ѕ е општо добар телефон, иако никогаш не би го купил поради малиот екран, мизерните политики на епл, цената споредена со Nexus и предосадниот iOS.
Од друга страна 5С е невиден фејл. Нема ниедна од новостите што ги носи 5Ѕ, а за неговиот "дизајн" не вреди ни муабет да се прави. Епл фановите до вчера го презираа самсунг за пластиката, а денес нивната омилена компанија го прави истото со бетер дизајн.
Како шлаг на тортата доаѓа цената на 5С, иста со 5Ѕ. :facepalm::facepalm::facepalm:
 

Д Малиот

Нинџа лепотан!
Член од
25 јануари 2009
Мислења
296
Поени од реакции
43
Како мислиш постабилен? :confused: Друже бе, абе 2013, скоро 2014 е, не е 2008-ма.

И апликациите за Андроид се оптимизирани само за него. Почнувајќи од API 14 Андроид апликациите се препородени така што денес се повеќе и повеќе има апликации на кои iOS може да им позавиди, а еве сега гледаме со iOS 7 веќе почнаа и да го копираат и изгледот.

Како шлаг на тортата доаѓа цената на 5С, иста со 5Ѕ. :facepalm::facepalm::facepalm:
Зборам за фактот дека има еден телефон ( зборам конкретно за 5S ради тоа шо е најнов ) и дека и нема некој голем избор што значи дека апликациите се само за него. Од друга страна андроидот се користи на многу телефони што би значело дека истата апликација нема да работи исто на сите телефони. На тоа мислев за оптимизација. А за стабилност истото плус тоа што на Super Stickman Golf 2 ( апликација која без проблеми работи на мојот Live with Walkman ) додека ја играв на S4 ми крешна. Башка другар мој кога му купија S3 едно видео му укочи на среде зборам за видео шо му беше на телефонот, а не од yt па да му е слаб нетот, башка тазе телефон 2-3 дена откако му го купиле. Ајде мојов да ебава разбирам, и онака 5500 го платив, ама за толку скап телефон би очекувал или да не ми креша или да не ми кочи. Од друга страна пак сум имал шанса да ги користам ајфон 3GS, 4S и петката и сум немал такво искуство ко со S3 и S4. Несомнено 5S ќе е далеку подобар од 5ката во поглед на перформанси.
Можеби грешам и имам само негативно искуство, но сепак тоа искуство би било пресудно кога би имал пари и можност да бирам измеѓу S4 и 5S.

А за болдираново тотално се согласувам со таа работа шо сум про-пластика, не за друго, ако ти се скурчи бојата го мењаш. Ама пластика иста цена со 5S башка послаб не е некако голем мотив за 5C да биде хит на пазарот....
 

Castor

Ќесеџија
Член од
2 мај 2012
Мислења
481
Поени од реакции
960
Ја имам веќе стар One X со Sense 5 ARHD 31,љељееее што е брзинаа!Дечки извинете ама 700-800 еврејќи за телефон,шо знам,многу пари е.Утнаа малце со 5Ц,зашто?Apple се скапи снобовски производи,жити све од кога Apple се грижи за парите на своите корисници?Тој што има пари ќе го купи 5S и кур ќе му чуе,нема ни да се замара,дали бил ваков/онаков.Тој што е на буџет пре би земал S4,One,Nexus 4 итн него ли 5Ц.Напраете слободно анкета ако сакате,ако не е така пукајте,тука сум.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Да не ве цитирам сите,мање битно ми е кој се согласува со мене,но во едно ќе се согласите со мене,соодносот пари-квалитет,тука Нексус го јаде многу километри напред Ајфонот,без разлика за кој станува збор,дали за првата генерација или овој последниот.
За тие пари (300 еура за Нексус4) добиваш СТРАШНО ДОБАР И КВАЛИТЕТЕН мобилен,отколку да фрлаш 600 евра за мобилен наречен ајфон кој ништо ново не вади туку само го надоградува мобилниот од претходната серија.Башка,има и затворен ОС,башка екранот бил WOW.И на Нексусот екранот е WOW,а го добиваш за значително помала пара.
Инаку,имам користено и Ајфон и Самсунг.Ајфонот не ми е ништо посебно,освен екранот што е екстра,тоа да,се согласувам.Најдобар екран.Самсунгот кога го користев,на момент помислив дека имам ЛЦД телевизор во рака.Нексусот е тоа вистинското,екранот ептен јак и спецификациите за тие пари му се страшни.Не е гломазен,а совршен е на изглед.

Да видиме сеа новиов Ајфон каков ќе биде со новиот ОС и што ќе извади ново на тој телефон...а да,заборавив,појак екран :pos: (ајфон фанови,не се палете)
Факт е дека Ајфонот се продава ради името.Ако имаш Ајфон си фаца,ако имаш нешто друго освен ајфон си клошар.Мило ми е што сум клошар.
--- надополнето: 19 септември 2013 во 16:04 ---
Не сум воопшто љубител на смартфони, не ги следам ич и не се замарам кој е појак, поубав, и слично. Ама во контекст на темава и муабетот, налетав на линков па реков да го споделам... да има за шо да се расправате :cool:

http://www.businessinsider.com/the-iphone-5s-is-the-fastest-smartphone-2013-9#!

и кој кур ако е најбрз,што ќе правите со мобилните бе,ќе го хакнувате Пентагон ?
 

Hellz Guardian

We do what we want
Член од
2 февруари 2008
Мислења
6.857
Поени од реакции
1.232
Да не ве цитирам сите,мање битно ми е кој се согласува со мене,но во едно ќе се согласите со мене,соодносот пари-квалитет,тука Нексус го јаде многу километри напред Ајфонот,без разлика за кој станува збор,дали за првата генерација или овој последниот.
За тие пари (300 еура за Нексус4) добиваш СТРАШНО ДОБАР И КВАЛИТЕТЕН мобилен,отколку да фрлаш 600 евра за мобилен наречен ајфон кој ништо ново не вади туку само го надоградува мобилниот од претходната серија.Башка,има и затворен ОС,башка екранот бил WOW.И на Нексусот екранот е WOW,а го добиваш за значително помала пара.
Инаку,имам користено и Ајфон и Самсунг.Ајфонот не ми е ништо посебно,освен екранот што е екстра,тоа да,се согласувам.Најдобар екран.Самсунгот кога го користев,на момент помислив дека имам ЛЦД телевизор во рака.Нексусот е тоа вистинското,екранот ептен јак и спецификациите за тие пари му се страшни.Не е гломазен,а совршен е на изглед.

Да видиме сеа новиов Ајфон каков ќе биде со новиот ОС и што ќе извади ново на тој телефон...а да,заборавив,појак екран :pos: (ајфон фанови,не се палете)
Факт е дека Ајфонот се продава ради името.Ако имаш Ајфон си фаца,ако имаш нешто друго освен ајфон си клошар.Мило ми е што сум клошар.
--- надополнето: 19 септември 2013 во 16:04 ---



и кој кур ако е најбрз,што ќе правите со мобилните бе,ќе го хакнувате Пентагон ?

Каков муабет еј, не го интересира екранот на телефонот, не го интересира брзината, што бараш тоаш у телефон ти? Квалитет, имам пробано ајфон 4с и 5 и самсунг с3, ајфонот е класа за с3ката во секој поглед. 3 пати ми се рестартира самсунгот во рок од 11 дена и нејкеше да се уклучи, морав да го носам на сервис. Значи накрај се сведува за цената. Смартфонот ти е играчка, што сакаш кажи дал је самсунг, нексус или ајфон сите тие се само играчи, никој нема потреба од смартфон. Ако сакаш телефон за ало-чао и да пишеш 10тина пораки земи купи си нокиа 3310,ете тогаш барем ќе имаш батерија 10 дена и башка моеш да го фрлиш од 10 кат.

А кој телефон не се надоградува? Самсунг не се наградуваше од с2 на с3 па на с4? Не сум уопште апл фанбој, баш мислев дека не се ништо посебно се додека не го пробав самсунгот. Екранот огромен, споро отвара апликации, ги кочи, се гаси сам... смартфон се знае што треба да има, исто како компјутер што сакаш да ти отвара брзо програми и да играш игри без да ти сецка. Ако ти е за ало-чао нема што да се замараш за вакви работи.

П.с само што купив 5ка, 300евра е нов во Канада. Кога ќе видиш, и нема некоја голема разлика а зимаш, за мене многу пати подобар телефон во секој поглед.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472

Фејл :( оптимизиран OS? android lag? yeeeeeeee rightttttt.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom