Intel vs AMD

Intel vs AMD

  • Intel - процесори

    Гласови: 51 63,0%
  • AMD - процесори

    Гласови: 30 37,0%

  • Вкупно гласачи
    81
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.237
Поени од реакции
30
Во темава е и воведена Анкета.

- Интел. "Чиповите уште се смалуваат"
> Новиот микропроцесор он Интел содржат речиси три милијарди транзистори на површината со големина на нокт, а се најавуваат чипови со уште помала димензија. Intel ке извади на пазар 22nm - процесор.


- Првите чипови он Интел од 70-години на 20-век имало само неколку илјади транзистори, за разлика од милијардите во денешните микро процесори.

- Нешто интересно: "Брзи и Сигурни"
> Меморијата кај чиповите СРАМ (статичка РАМ) е побрза, посигурна и поскапа од меморијата во чиповите ДРАМ. За разлика во мемориските чипови ДРАМ, СРАМ нема потреба да се рефрешираат за да се спречи загубата на податоци. Сепак за нив е потребно повеке енергија од ДРАМ.

До каде се АМД. Ве молам постирајте детално за да се разбереме по детално. :smir:
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
ако ми е за тука прашањето: за лаптоп што процесор е боље? и што е боље за десктоп? или тоа зависи од целта, односно што ќе се работи на пи-си-то?
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
147
Лошо поставена тема.

За што се работи, за акции, инжинери, процесори (какви) итн.
Може да споредуваме конкретни модели на процесори, се останато ќе ја одведе дискусијата во погрешна насока.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
На пазарот

Intel : AMD= 80% : 20%

Ако и ова е некое мерило...разликата е страшна.
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
ако ми е за тука прашањето: за лаптоп што процесор е боље? и што е боље за десктоп? или тоа зависи од целта, односно што ќе се работи на пи-си-то?
Јас секогаш би ги избрал Intel.

Некој Intel Core2Quad сега за сега ти е супер да си земеш.
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.237
Поени од реакции
30
Лошо поставена тема.

За што се работи, за акции, инжинери, процесори (какви) итн.
Може да споредуваме конкретни модели на процесори, се останато ќе ја одведе дискусијата во погрешна насока.
Ok. Избришија темава и постави иста вакава по твоја содржина. Ако мислиш дека е лошо поставена.
- Објаснив по кратки црти за Интел. Немав доволно инфо за АМД.
> Ако можеш поарно постирај.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.106
Поени од реакции
5.771
Дечко нема потреба од Анкета пошто почнувајќи со E8400 Intel ја доби војната, а AMD нема никаков одговор на тоа, а па кога излезе Intel i7 AMD падна 2 метри под земја.
 

Bobson

Seek & Destroy
Член од
22 февруари 2008
Мислења
274
Поени од реакции
40
Ако се иде на High End компјутер во секој случај би одел на iNTEL Core i7, но ако сакам нешто над просек би се одлучил за Phenom II и матична со 790G чипсет.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Дечко нема потреба од Анкета пошто почнувајќи со E8400 Intel ја доби војната, а AMD нема никаков одговор на тоа, а па кога излезе Intel i7 AMD падна 2 метри под земја.
AMD има одговор скоро на цела Core 2 серија. Има процесори кои се појаки од најјаките core 2. Ама нема прав одговор на Core i7, но наскоро треба да има.

Изгледа како некои да го заборавиле времето на Athlon и Athlon 64 кога Интел неколку години губеше, и тоа тешко. Ако сега АМД е 2 метри под земја (а не е толку. нема противодговор само на i7), тогаш Интел беше 10 метри под земја.

Сега интел е подобар, и јас имам од интел (е8400) и сум многу задоволен.

Значи за ниеден од двата произведувачи не треба да се вели се многу слаби.
 

shifty

En Taro Adun, Executor!
Член од
31 август 2009
Мислења
269
Поени од реакции
25
на нас крајните потрошувачи највеќе ни одговара да има конкуренција т.е. цената паѓа, поглолем избор итн.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
AMD повеќе загрева,Intel не загреваат толку иначе AMD вади подобри перфоманси
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
AMD има одговор скоро на цела Core 2 серија. Има процесори кои се појаки од најјаките core 2. Ама нема прав одговор на Core i7, но наскоро треба да има.

Изгледа како некои да го заборавиле времето на Athlon и Athlon 64 кога Интел неколку години губеше, и тоа тешко. Ако сега АМД е 2 метри под земја (а не е толку. нема противодговор само на i7), тогаш Интел беше 10 метри под земја.

Сега интел е подобар, и јас имам од интел (е8400) и сум многу задоволен.

Значи за ниеден од двата произведувачи не треба да се вели се многу слаби.
Додека АМД ќе одговара на и7 во кујните на интел се готви i9.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom