i prav i kriv 250 eura zijan

C

cige

Гостин
Абе ако е стар и сиромав нема он да ја плати штетата, доколку нормално му е регистрирана и осигурана. Мене ме удри еден одејќи во рикверц и ми се скршија фарот и трепкачот. Со европски се договоривмо даде изјава на нотар дека е крив и неговото осигурање ми плати не он. Така да немал ода го оштетиш човекот а би зел најмалку 3 до 4 илјади зависно од тоа колку вештакот ќе ти процени.
Во мојот случај ми исплатија и за работна рака е сега фарот и трепкачот сам си ги заменив и тие пари останаа за мене ;)
Готово, за памет.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.709
Поени од реакции
15.580
Куката мора да биде извадена ако не ја користиш во моментот. Сум видел таков случај каде што на другото возило имаше топка отцртана и јасно беше дека е од кука. Не ме чуди случајов, лесно се препознава во вештачење со колкава брзина може да се направи колкава штета.
Да, ама што праиме ако нема значително голема штета, еве на пријателот му застана ненадејно во кривина за вртење десно автошкола, застана и ја допра само неговата кука ( пази, вози авто школа со кука !!).. ниту таблица не се допра со задниот браник на предното возило, само на неговиот преден браник (од модерните ко од хартија што се) му влезе топката од куката. Спомнал европски ама инструкторот се напраил на тошо бидејќи тој немал никаква штета. Да му викнел полиција може ќе го казнеле за кука ( а после ќе си ја скине казната) а викањето полиција е 250 евра . Е да имал пријателот било какво каско, тогаш мора европски записник, па другиот нека се зеза со осигурителната компанија ако случајно го тужат за возење со кука. Но тука има и една голема правна дупка, имено на технички поминуват со фиксни куки иако е јасно дека тие не се вадат. Јас дури видов возило со евро кука, а не ја вади, дали не знае, а овака може некој да му ја извади трајно
( украде). Мајката му е за скапо возило задолжително некакво каско..
 
C

cige

Гостин
Да, ама што праиме ако нема значително голема штета, еве на пријателот му застана ненадејно во кривина за вртење десно автошкола, застана и ја допра само неговата кука ( пази, вози авто школа со кука !!).. ниту таблица не се допра со задниот браник на предното возило, само на неговиот преден браник (од модерните ко од хартија што се) му влезе топката од куката. Спомнал европски ама инструкторот се напраил на тошо бидејќи тој немал никаква штета. Да му викнел полиција може ќе го казнеле за кука ( а после ќе си ја скине казната) а викањето полиција е 250 евра . Е да имал пријателот било какво каско, тогаш мора европски записник, па другиот нека се зеза со осигурителната компанија ако случајно го тужат за возење со кука. Но тука има и една голема правна дупка, имено на технички поминуват со фиксни куки иако е јасно дека тие не се вадат. Јас дури видов возило со евро кука, а не ја вади, дали не знае, а овака може некој да му ја извади трајно
( украде). Мајката му е за скапо возило задолжително некакво каско..
Мајка му е камен во шофершајбна на полноќ и пак нека се прави на Тошо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom