Hiatus Hernia (кила на желудник)

Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.914
Поени од реакции
1.766
За сите кои имате јаки киселини најдобриот лек е
голтање на три маслинки....само коските и гледајте на саат .....за 1 саат и 10 мин Њама киселини.
Не е заебанција ова е испробан рецепт.
Автоматски споено мислење:

Добро ве најдов :D

Кардиологот од врата ми кажа што е работава, наредна недела само ќе одам на Гастро да констатирам. Почнав да ги приметувам аритмиите пред едно година дена при пиење пиво, ама мислев дека е од цигарите што пропратно ги пушам и не обрнав внимание. Летоска ми се засилија, ама мислев дека е некоја реакција на вруќините, па после ми поминаа накај септември, и сега, пред некоја недела ми почнаа пак. Старт им е одма после прв оброк и после во бранови во текот на денот. Ждригање, киселини, такви работи немам.
Списоков на работи што сте ги пишале да се исфрлат ми прави поголеми аритмии. :D
Исхраната ми е катасотрофа, живеам на мрсно и пржено , јадам како крапинец и пушам по кутија и пол дневно.

пичку материн:icon_lol:
Moжеби е од СТРЕС?
Дали ти се дешават да имаш сува кашљица и да не можиш да се искашљаш половина час?
 
Последно уредено:

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
887
Поени од реакции
1.428
prasuj patalec ne gatalec :D daj mu period da se smiri vospalenieto, ako nadraznis vagus znae i so denovi da te roka jako, ako se namiris nekoe vreme so cigari ishrana i alkohol ke se sredi i posle pak nekoj period ke mu treba dodeka ne go poebes vagusot i taka u krug..

ke moras da isprobues fintici ako ti smeta, na primer gladuvanje dali ti odgovara, 15-16 saata da ne jades drugoto da jades, da sredis kilaza ova ona. i da ne legnues posle jadenje. probaj poise da go izgladnues zeludnikot, mene toa mi pomagalo. onoa da ti bara hrana ama nekolku saata, prazen da bide.

koga teloto ne trosi energija na varenje hrana najavekje se rehabilitira, najveke meot.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.630
Поени од реакции
34.820
prasuj patalec ne gatalec :D daj mu period da se smiri vospalenieto, ako nadraznis vagus znae i so denovi da te roka jako, ako se namiris nekoe vreme so cigari ishrana i alkohol ke se sredi i posle pak nekoj period ke mu treba dodeka ne go poebes vagusot i taka u krug..

ke moras da isprobues fintici ako ti smeta, na primer gladuvanje dali ti odgovara, 15-16 saata da ne jades drugoto da jades, da sredis kilaza ova ona. i da ne legnues posle jadenje. probaj poise da go izgladnues zeludnikot, mene toa mi pomagalo. onoa da ti bara hrana ama nekolku saata, prazen da bide.

koga teloto ne trosi energija na varenje hrana najavekje se rehabilitira, najveke meot.
ауууу, кој ти кажа да „го изгладнуваш“ желудникот? телото се рехабилитира кога спиеме навчер! телото бара на најкасно до 4ч да се касне нешто, дисбаланс на состојбата огладнување и на прејадување што ќе направи лачењето на инсулин горе доле во пикови?
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Лек за оваа состојба(@курајбер, @Coca Cola, @Harald , @Dejan2112 ) е
Да се префрлиш на исхрана од растително потекло и да земаш по некој суплемент...јас го имав овој проблем долго време но ево веќе 5-7 години ништо немам осетено од тоа !!!!!
И ако креваш нешто да креваш со голема претпазливост !!!
Инаку има и вежби за ова, а овие "кинеската медицина" и со раце без операција наводно можат да те средат но незнам колку е точно.(само знам дека е малце болно)
 
Последно уредено:
Член од
30 јули 2017
Мислења
18
Поени од реакции
1
Чекајте бе луѓе. Спас има за арирмијава или само диета и слабеење? Сега ручав, гулаш без леб... Одма после ручеков кревам една кофа со дрва, осеќам "прескок". Влегувам дома, легнувам и си почнуваат да се редат, а јас си ги осеќам во грло и не да ме вознемируваат... Знаат и сесија да си истераат 2-3 саати.
Инаку прво јадење за денес после утринско кафе. Значи, а имам некое виткање во стомаков, лежење (посебно на десна страна или грб) или кревање нешто во рака по ручек... си знам што ме чека следните саати. Се отрув од нолпази, еманери, сода... Ќе заборавев, пијам половина пропранолол наутро, амс не ми е гаранција дека ќе ги немам дента, посебно кога се како напад.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Чекајте бе луѓе. Спас има за арирмијава или само диета и слабеење? Сега ручав, гулаш без леб... Одма после ручеков кревам една кофа со дрва, осеќам "прескок". Влегувам дома, легнувам и си почнуваат да се редат, а јас си ги осеќам во грло и не да ме вознемируваат... Знаат и сесија да си истераат 2-3 саати.
Инаку прво јадење за денес после утринско кафе. Значи, а имам некое виткање во стомаков, лежење (посебно на десна страна или грб) или кревање нешто во рака по ручек... си знам што ме чека следните саати. Се отрув од нолпази, еманери, сода... Ќе заборавев, пијам половина пропранолол наутро, амс не ми е гаранција дека ќе ги немам дента, посебно кога се како напад.
Ти кажав што е лек, ако не корегирамш исхрана џабе ти е све...и дај батали тоа содата...не се глупирајте со неа...инаку "ок" е само за гасење на "пожарот"
Исфрли кафе,алхохол,цигари, месо,млеко и секакви рафинирани производи и производи од животинско потекло...
Јади исклучиво растителна исхрана...(овошје,зеленчук, житарици,мешунки,семки,јатки)
Избегнувај цитрусни овошја, лимон,портокал и слично.
Леб исклучиво тонус.
Можеш да јадеш кисела зелка таа е добра за стомак само процеди ја малце да не јадеш сол...
Тоа водата од туршија,или зелката не ја пиј ако имаш висок крвен притисок дела има сол !!!
Вода 30-40 мин пред оброк и 30-60 мин после оброк при јадење не внсувај течност.
Јади и џвакај полека и избегнувај стрес
Не јади барем 3ч пред спиење.
А ако спиеш гледај да спиеш на лева страна или малце подигнат никако на стомак.
Можеш да земеш и некој суплемент како пробиотик/дигестивни ензими и друго.

Има и некои вежби како за демек да го вратиш желудникот без операција.
А некои и демек го местат тоа рачно но незнам колку е ефикасно (Кинезите тоа)
ПС. Да не се напрегај одма после јадење...чекај барем 30-40мин, и ако си дебел да ослабнеш но постепено не наеднаш !!!
Исто избегнувај вода од чешма за секој случај....
 
Последно уредено:
Член од
22 март 2024
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво на сите...
Сакам да прашам дали има некој искуство со оперативно лечење на хернија?
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
315
На што е хернијата, постојат повеќе?
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
315
Тешка операција, кај нас ретко се прави. Барај чаре во странство, или живеј со неа.
 
Член од
22 март 2024
Мислења
3
Поени од реакции
0
Тешка операција, кај нас ретко се прави. Барај чаре во странство, или живеј со неа.
Тешка во смисла да успее да се реши проблемот или да се деси компликација?
Автоматски споено мислење:

Те упатија на операција? Нема друго чаре?
Па да, друго чаре не се спомнува, со тоа што сеуште немаме дефинирано за сигурно
 
Член од
12 март 2024
Мислења
44
Поени од реакции
68
Па да, друго чаре не се спомнува, со тоа што сеуште немаме дефинирано за сигурно
Најдобро консултирај се со докторот кој ти ја поставил дијагнозата, би требало да знае да ти препорача некој добар. Правеше гастроскопија?
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
315
Тешка во смисла да успее да се реши проблемот или да се деси компликација?
Автоматски споено мислење:


Па да, друго чаре не се спомнува, со тоа што сеуште немаме дефинирано за сигурно
Guglaj za Nissen fundoplication
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
2
Поени од реакции
0
Јас веќе една година живеам со хијатална хернија (кила на желудник), каскаден желудник и чест рефлукс. Подуеност и многу отежнато голтање ми се секојдневие.

Пред една година ми се појави симптом отежнато голтање и чувство на заглавена грана во грло.
Неколку пати бев на ОРЛ, но немаше никакви наоди, ме упатија на гастро ентеро хепатолог.

2 пати бев во систина (гастроскопија, испитување на акт на голтање, тироидна, и еден тон други прегледи ...) - дијагноза: немаш ништо во ред си...
Дијагноза ми постави д-р. Владимир Серафимоски, сеуште работи приватно, во тц беверли хилс е, над 70 години има, ама ретки се гастро ентеро хепатолози како него.

Пола година пиев терапија: Еманера, бета блокатори, донперидон ... веќе не пијам бидејќи на долг рок таа терапија многу штети на цревата (веќе имам и нередовна столица од терапијата, претходно си важев за „Редовен посерко“ (нормална столица - секој ден).

Сега веќе од дена на ден откривам што ми смета, а што не.
Алкохол консумирам ретко, ама можам по една - две чашки.
Бел леб, мрсна храна, благо (особено чоколадо), кафе и цитруци - ме уништуваат. Стомакот ми е подуен како топка и ждригам. Неколку часа не можам ни вода да се напијам.

Ова е секојдневен најголем проблем: сеуште имам голем проблем со голтање. Можам само многу мали голтки на храна и вода.
Имам 34 години и помирен сум дека ќе си го носам за цел живот.
За дополнително чаре не знам. Не познавам луѓе со слични проблеми.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom