Hiatus Hernia (кила на желудник)

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
и мене ми е дијагностицирана Hiatus hernia axialis пропратена со гастритис.Кога се прејадам,добивам забрзан пулс до 100.Пијам Zipantola за гастритис,презадоволен сум сега,внимавам тешко да не кревам,да не се прејадувам,и подобро ми е.
...а што мислиш колку време се пие пантопразол (Zipantola), па ќе бидеш онака презадоволен, подолго време? недела, две, три? и толку, после?!

hiatal-herniah.jpg

... одржување само со почести необилни оброци во текот на денот, нема прејадување, нема прегладнување, нема љуто, нема многу ладно, нема многу кисело, нема алкохол, нема нагло пиење многу течност, нема многу газирано, нема кревање и гурање тежина, нема нагло наведнување, нема тесни алишта околу половината, ниту задржување на стресна ситуација подолго време и све ќе биде ОК!
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
nema lek osven operativno, dzabe se klukate so blokatori na kiselini.
Ако може да се контролира герб-от со пп инхибитори и ако нема значително нарушување на квалитетот на живот, зашто да се оперира?
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Ако може да се контролира герб-от со пп инхибитори и ако нема значително нарушување на квалитетот на живот, зашто да се оперира?
Чекај малце. Што има врска герб со кила на желудник? Ајде малце да ја киднапирам темава.

Јас сум дијагностициран со герб уште пред едно 8 години, тогаш ми правеа и гастроскопија во систина, ехо неколку пати, и уште триста разно разни тракатанци, ме дијагностицираа со герб, а некои доктори едноставно го викаат тоа хиперацидност, но никој ми нема кажано кила на желудник. Со киселини во стомак мака мачам веќе 8 години, и да не ми се овие пп инхибитори, лансопразол/ланзул мислам дека ќе умрев до сега. Сум пробал на неколку наврати да ги баталам лекарствата и да пробам без нив, ама не бива. Ако не после прв оброк, после втор сигурно ме маваат тешки кислени. Некад и ќе заборавам од сабајле да го голтнам 30мг ланзулот, ама после пладне киселините ужасно ме подсеќаат дека сум заборавил. :(
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
Смени исхрана драстично, нешто грешка правиш/се храниш.

Инаку, ГЕРБ може да биде последица од хијатална хернија, а може и да е сам од себе. Јас ги имам и двете, претежно ги контролирам симптомите (без лекарства). Мене повеќе ми удара на срце (палпатации, тахикардија, се иритира преку нервус вагус) или кога ќе ми се појача рефлуксот имам ждригање суптилно (иако претходно со часови на пример не сум јадел ништо, ниту пиел нешто, освен вода) или чуствувам како да треба да ждригнам, а нема ништо.

Кога ептен доаѓа нож на коска ќе се напијам Есомепразол од 40/20мг. Двапати имам правено гастроскопија, мислам дека ќе треба да направам уште една наскоро, чисто за контрола. Првиот пат беше мошне грдо, после знаеш како иде процедурата.

Пиши повеќе ако сакаш да размениме искуства, и јас патам од рефлукс веќе 10-тина години. Имам пишувано за истото бааги на форумов по соодветни теми.
 
Последно уредено:

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
870
Поени од реакции
1.378
Ако може да се контролира герб-от со пп инхибитори и ако нема значително нарушување на квалитетот на живот, зашто да се оперира?
ako e samo gerb predizvikan od kilata na zeludnik.. okej, mada e fizicka promena, dupka vo dijafragma, pij kolku sakas - koga ke prekines ke se vrati kiselinata (sto e normalno, zeludnikot treba da ima kiselina), ke pocna da istekuva nazad i jovo nanovo.

ne e frkata na hiatusot gerb i kiselini, frkata e nedostatok na vozduh, celo vreme izdisuvanje, plus tahikardii plus aritmii... sekoj individualno. pies dve piva, site naracuvaat treta tura, ti meris pulsot dali ti e 120 ili 130 poso stomakot ti se kacil u srce.

jas sum vo slicna situacija so @STEALTH , imam 3 gastroskopii napraveno, 2 vo sistina 1 vo drzavna bolnica i dzabe, oni terapija ne znaat za drugo osven enamera, omeprazol, trt prt.. i sami kazuvaat, momentalno ke imas podobruvanje, moze i nekoj iglonil i reglan za da odi hranata pobrzo nadole, ali kolku povise pies PPI tolku povekje drugi raboti zaebuvas taka da.. i koga ke gi prekines bez isklucok se vrakjaat simptomite.

imam probano razno razni marifeti, od homeopatija do naturalni trevi do fizicko pomestuvanje na zeludac so sholce so vakum.. najvekje od se mi ima pomognato homeopatijata ama i toa ne e zasekogas, primas homeopatija, dobar si 5-6 meseca i posle se vrakja... e, edinstveno nesto shto nemam probano e fizicki da se zacvrsti taa dupka vo dijafragmata odnosno zacvrstuvanje na dijafragmata sama po sebe so fizicka aktivnost.

ne sum siguren ama mislam deka so odredeni vezbi plus teretana bi imal nekoj efekt no rabotata mi takva da nemam bash vreme da se odrzhavam na fizicko nivo.

bi go probal i toa kako posledna opcija, vekje i pocnav.. vezbanje vo teretana i baranje vezbi za dijafragma. ednas se obrativ kaj eden mnogu procuen strucen fitnes trener demek, poima nemase sto e hijatalna hernija a ne pa da dade vezbi za dijafragma. Tamu davaat samo vezbi za pred ogledalo kurcenje, ako ti treba nesto medicinski malo morgen.

ako ne vrodi so plod do prolet, seriozno planiram da se operiram kaj vasilevski vo sistina. ne im e rutinska operacijata, razgovarav ednas so doktorot, nekako gledaat da te nateraat za da ne se zamaraat, no ako insistiras ke te secnat. e, ima edna frka i so toa, mozhat da go secnat i vagus nervot pri operiranjeto pa da ti ebat mater u picka, i od eden problem da stvorat i drug, ali jebiga, operacija ko operacija, si ima rizici.

toa e decki, ako nekoj ima nekoja caka i fintica uspesna - neka spodeluva, ne e igracka hiatus hernijata :)
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
@Coca Cola - Се препознав во она со желудникот во срце, буквално е така, пулс 130.
Кај мене има и друг феномен - пулсот знае да се смири и ако ждригнам, претпоставувам гасовите што притискале внатре врз срцето/вагус се ослободуваат и пулсот се намалува.

Јас ова се рефлуксот и килата го открив пред 10-тина години, баш заради срцевите симптоми.
Мене д-р Кедев ми е чичко, кај него прво отидов. После прегледи ми рече дека не сум за кај него и дека имам здраво срце, проблемот да си го барам со желудникот. Што стварно беше така, после некој ден направив гастро и останатото е историја.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
И јас имам кила на желудник. Интернистот го виде тоа и ми кажа дека може да се прави операција (мал рез било) и да се отстрани.
Исто така ми кажа навечер пред легнување нит јадење нит пиење не сум смеел.
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
297
и мене ми е дијагностицирана Hiatus hernia axialis пропратена со гастритис.Кога се прејадам,добивам забрзан пулс до 100.Пијам Zipantola за гастритис,презадоволен сум сега,внимавам тешко да не кревам,да не се прејадувам,и подобро ми е.
Внимавај на железото во крвта, доколку ги пиеш долгорочно.
Автоматски споено мислење:

Пробајте ја следната вежба. Наутро на празен стомак испијте една чаша вода (пожелно е млака), рацетете поставете ги допрани се прстите во правец на градите, така да кај мишките имате агол од 90 степени и неколку пати подигнете се на прстите на нозети и со исправени нозе треснете на петици со сета тежина, (целта е ако желудникот е испаднат од дијафрагмата, да се врати во стомачната шуплина). без прејадување и без легнување после јадење :).
 
Последно уредено:

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
Другари, јас пак имам проблеми, веќе две-три недели.
Од симптоми на рефлукс имам често ждригање, честопати не ни можам да ждригнам (ми доаѓа до грло и толку) и тежина под градната коска.
Киселини немам и никогаш не сум ни имал.
Пијам Есомепразол од 40мг, 1x дневно.

Нешто што МНОГУ повеќе ме нервира е срцево. Ми се појавува тахикардија после јадење (очекувано), но и во рандом време од денот.
Вака е со денови веќе.
Сабајле отидов на кардиолог и направив ЕКГ, ехо на срце/каротиди/тироидна, како и стрес тест.
Немам проблеми физички со срцето, ниту со притисокот, се е ОК.

Но, од сабајле, уште пред да одам на доктор се возбудив и еве сега уште имам мала тахикардија.
Ми се движи цел божји ден од 95-110 и чувствувам некој немир под градната коска/дијафрагмата. Никако не можам да го смирам, нормален ми е што сум мерел од 79-85.
Дали е од хијаталната кила - не знам. Не бев јаден ништо од сабајле, јадев пред еден час (викам ајде ќе се смири) и пак ништо.

121986053_660931141517597_5154735667893668947_n.jpg

Дајте некој совет, не знам што веќе да превземам...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Другари, јас пак имам проблеми, веќе две-три недели.
Од симптоми на рефлукс имам често ждригање, честопати не ни можам да ждригнам (ми доаѓа до грло и толку) и тежина под градната коска.
Киселини немам и никогаш не сум ни имал.Пијам Есомепразол од 40мг, 1x дневно.Нешто што МНОГУ повеќе ме нервира е срцево. Ми се појавува тахикардија после јадење (очекувано), но и во рандом време од денот.
Вака е со денови веќе.Сабајле отидов на кардиолог и направив ЕКГ, ехо на срце/каротиди/тироидна, како и стрес тест.Немам проблеми физички со срцето, ниту со притисокот, се е ОК. Но, од сабајле, уште пред да одам на доктор се возбудив и еве сега уште имам мала тахикардија.
Ми се движи цел божји ден од 95-110 и чувствувам некој немир под градната коска/дијафрагмата. Никако не можам да го смирам, нормален ми е што сум мерел од 79-85.
Дали е од хијаталната кила - не знам. Не бев јаден ништо од сабајле, јадев пред еден час (викам ајде ќе се смири) и пак ништо.


Дајте некој совет, не знам што веќе да превземам...
... јас само ќе ти предложам, ти како сакаш,
1/4 таблетка пропранолол (бета блокатор за твојата тахикардијата од било кое потекло да е) тоа е сосема мала минимална доза и излижи една таблетка Калциум +Магнезиум карбонат (ГастроГард кај нас)... без разлика што пиеш екомепразол и тоа од 40мг (многу јако како еднократна доза, подобро ќе беше од 20 мг поделено во две дози на ден)!

g333.gif 308.jpg

...и да, киселини имаш и затоа имаш такви проблеми, но истите киселини не ги чувствуваш како поврат вкус на уста, ама болката што ја опишуваш и ждригањето е тоа - тоа, киселини! земи ја ова комбинација од антацид ќе видиш какво подобрување ќе имаш!
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
@bijons

Нема да смета Гастрогардот со Есомепразолот?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
@bijons

Нема да смета Гастрогардот со Есомепразолот?
...било кој антацид треба да биде разлика 2ч од лековите кои се инхибиторите на протонска пумпа (омепразол, лансопразол, пантопразол, есомепразол) или H2– антагонистите (фамотидин, циметидин, ранидитин),
не знам колку време пиеш есомепразол, но мислам дека би требало да го намалиш во дозажа барем 20 мг или да го пиеш само кога ќе ти појават болки, но немој да го пиеш онака долго „за одржување“ има и штетни и споредни ефекти, така ќе лечиш едно, а ќе расипеш други десет работи со здравјето, а штом се уште имаш мака со 40 мг дневно би рекла дека не е ни соодветен лекот конкретно за твојата состојба,
...НЕ, нема да смета ако има разлика 2ч!

 
Последно уредено:

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
Од витамини и минерали почнав да пијам:

- Magnesium 400 + B complex (Alkaloid) (1x дневно)
- ZMA (цинк, магнезиум и Б6) (Olimp Nutrition) (1x дневно, пред спиење)
- VITAMIN C1000 (Synergy) (1x дневно, после оброк)
- CALCIUM 600 + Vitamin D (Natural Wealth) (ова гледам да не го мешам во ист ден со цинкот заради интеракцијата со калциумот)
- Selen од 50mcg (Natural Wealth) (1x дневно, после оброк)

Така да покриен сум од недостаток на магнезиум.
_____________________________________________________________________________________________________________________

Пијам Есомепразол 10 дена мислам, не е многу.
И јас мислам дека веќе не ми помагаат, а најмногу ми помагаа пред некоја година, кога првпат ми дијагностицираа GERD и хијатална хернија. Тогаш пробав и омепразол и Ланзул и Ранитидин.
Баш утре ќе купам ГастроГард.

Инаку, денес двајца кардиолози ми препорачаа Небилет...
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Од витамини и минерали почнав да пијам:

- Magnesium 400 + B complex (Alkaloid) (1x дневно)
- ZMA (цинк, магнезиум и Б6) (Olimp Nutrition) (1x дневно, пред спиење)
- VITAMIN C1000 (Synergy) (1x дневно, после оброк)
- CALCIUM 600 + Vitamin D (Natural Wealth) (ова гледам да не го мешам во ист ден со цинкот заради интеракцијата со калциумот)
- Selen од 50mcg (Natural Wealth) (1x дневно, после оброк)
Така да покриен сум од недостаток на магнезиум.

Пијам Есомепразол 10 дена мислам, не е многу.
И јас мислам дека веќе не ми помагаат, а најмногу ми помагаа пред некоја година, кога првпат ми дијагностицираа GERD и хијатална хернија. Тогаш пробав и омепразол и Ланзул и Ранитидин.
Баш утре ќе купам ГастроГард.
Инаку, денес двајца кардиолози ми препорачаа Небилет...
...да напоменам дека ова е форум и јас како член давам мое лично мислење, да не бидам погрешно разбрана нели ти ќе ги следиш советите и инструкциите што ги добиваш при посета на твојот матичен,
...малку си контрадикторен, од една страна велиш дека роднината Кедев те прегледал и ти рекол дека имаш здраво срце и дека проблемот мора да го решиш со гастролог, а ти сега пак се навратуваш на препорака од двајца кардиолози,

ice_screenshot_20201019-213613.png

ice_screenshot_20201019-222306.png

ice_screenshot_20201019-213758.png

... твојот предложен лек е од понова генерација бета селективен блокатор и има повеќе срцеви ефекти, за разлика од неселективни бета блокатори кои делуваат на тахикардијата и аритмијата која не мора да е причина на „заболено срце“ што го пијам јас (пропранолол) па делува и на други органи освен на срцето ,
пробај со тоа што ти дадоа препорака, па ќе видиш како ќе иде, ако не ќе консултираш за промена!
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
Да, ама Кедев ме гледаше во 2014, не сега.

Со оглед на тоа дека трчам рекреативно и проблемите што ми се јавија заради хернијата (тахикардија) - сакав после 6 години пак да го испитам. Затоа вчера правев ехо, ЕКГ и стрес тест.
Сакав од тој аспект да сум мирен, за гастролог - уште не сум бил.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom