Hiatus Hernia (кила на желудник)

Член од
6 август 2008
Мислења
46
Поени од реакции
21
Ајде да го споделам и јас моето искуство , пред 10тина месеци при вежбање во теретана ми се случи повреда во пределот кај плексус и од позади на грбот во исти момент како со нож да ме пресече , после тоа почнаа страшни симптоми со забрзено срце биење некакви страхови анксиозност (што никогаш во животот не сум имал ни слична состојба) после почнаа и киселини , после гастроскопија ми рекоа дека е хиетална хернија да внимавам на храна ми дадоа терапија (која помага во моментот но не лечи ,или си зависен за цел живот да пиеш терапија) , разбрав дека има луѓе што со масажи ,киропрактика а и на други начини можат да го спуштат желудникот да го повлечат од дијафрагмата надоле , бев на неколку места за на крај да успем барем малко да го средам проблемот , кај последниот масажер што бев (сите препораки за дечкото) ми рече дека при повредата во теретана ми се има изместено цел сератус кој што ја има фатено затегнато дијафрагмата која што го има претиснато на желудникот , сега сум добар засега немам проблеми како што ги имав само сеуште тешко ми да се ослободам од апчињава за киселини блокаторите (тоа го знаев уште пред да почнам со нив ) и сеуште неможам да почнам со вежбање , инаку за хернијата имам доста читано дека и јогата доста помага (но никогаш не сум пробал). Резултатот после 10тина месеци е бав 100 кг и немав грам сало врз мене сега сум 85кг (и сеуште немам сало) -15кг во првите месец дена додека да дознаам што се случува.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
870
Поени од реакции
1.378
Ајде да го споделам и јас моето искуство , пред 10тина месеци при вежбање во теретана ми се случи повреда во пределот кај плексус и од позади на грбот во исти момент како со нож да ме пресече , после тоа почнаа страшни симптоми со забрзено срце биење некакви страхови анксиозност (што никогаш во животот не сум имал ни слична состојба) после почнаа и киселини , после гастроскопија ми рекоа дека е хиетална хернија да внимавам на храна ми дадоа терапија (која помага во моментот но не лечи ,или си зависен за цел живот да пиеш терапија) , разбрав дека има луѓе што со масажи ,киропрактика а и на други начини можат да го спуштат желудникот да го повлечат од дијафрагмата надоле , бев на неколку места за на крај да успем барем малко да го средам проблемот , кај последниот масажер што бев (сите препораки за дечкото) ми рече дека при повредата во теретана ми се има изместено цел сератус кој што ја има фатено затегнато дијафрагмата која што го има претиснато на желудникот , сега сум добар засега немам проблеми како што ги имав само сеуште тешко ми да се ослободам од апчињава за киселини блокаторите (тоа го знаев уште пред да почнам со нив ) и сеуште неможам да почнам со вежбање , инаку за хернијата имам доста читано дека и јогата доста помага (но никогаш не сум пробал). Резултатот после 10тина месеци е бав 100 кг и немав грам сало врз мене сега сум 85кг (и сеуште немам сало) -15кг во првите месец дена додека да дознаам што се случува.
Самото слабеење знае да придонесе да ослабе дијарагмата.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
870
Поени од реакции
1.378
@Coca Cola имаш некој update?
Па..
отприлика се одржавам. Толку долго го имам ова што научив што треба да правам а што не. Цигари откажав, тие придонесуваа од самото тегнење дим да ми ми го креваат желудникот. Ослабев и почнав да вежбам активно. Знам што да јадам а што не.

У меѓувреме отидов 10ина пати кај Ласте во Маџари, биоенергетичарот. И тој ме потсреди малце, сега сум океј, стабилен.

Не експериментирам веќе со храната, си знам што ми чини а што не. Секое утро го почнувам со топла вода и цеден лимон, после тоа јадам киснети овесни во кефир заедно со мелени семиња, сусам, тиква, сончоглед, чиа, просо, црно семе, ленено. Освен тоа, кога ќе ми здосади си правам одвечер киноа со овошје. Коига ке ми здосади и тоа, одвечер си правам чиа пудинг со бадемово млеко.

Сфатив дека леб тотално не ми одговара така што веќе пола година немам во уста ставено никаква тестенина. Месо си јадам, немам гајле со месото, супер ми го вари стомакот, дури гладен сум по 2 часа. ( јас имав и проблем со гастропареза додека јадев леб, храната ми стоеше во желудник со саати - сега откако откажав леб немам мака).

Салати си јадам, моцарела со патлиџанче, разноразни таратури... благо избегавам.. некако хигиенска исхрана водам која не воспалува и се осеќам супер.
Од алкохол си пијам 90% само виски, кога има ситуации каде неизбежно е да фатиш некоја чаша.

@STEALTH дури знам и 4-5 пива да фукнам сега летово, чисто од што ми е јако дека не ми прави веќе мака :)

У глобала : Вежбање, Ласте Маџари, Хигиенска исхрана и баталување цигари.

Вие како се снаоѓате?
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
Исто :D

Тоа е најбитно - да се научи што ти смета, што не. Мада ние го учиме тоа на потешкиот начин, trial and error... :icon_lol:
 
Член од
7 јули 2022
Мислења
13
Поени од реакции
1
Здраво ве молам за мислење. Имам 27години.
На гастроскопија ми открија хијатална хернија на желудник, лизгачка. Ми дадоа терапија со нолпаза 4 месеца. Еве веќе ги пијам една недела но не чувствувам подобрување. Од симптоми имам често ждригање и понекогаш повраќам.
Ме интересира што понатаму, дали операцијата е решение и дали е ризична? Исто така ми е страв бидејќи прочитав дека со текот на времето киселините од желудникот можат да направат дупки на хранопроводот. Ве молам за мислење поздрав
 
Последно уредено:

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.096
Поени од реакции
8.871
Здраво ве молам за мислење. Имам 27години.
На гастроскопија ми открија хијатална хернија на желудник, лизгачка. Ми дадоа терапија со нолпаза 4 месеца. Еве веќе ги пијам една недела но не чувствувам подобрување. Од симптоми имам често ждригање и понекогаш повраќам.
Ме интересира што понатаму, дали операцијата е решение и дали е ризична? Исто така ми е страв бидејќи прочитав дека со текот на времето киселините од желудникот можат да направат дупки на хранопроводот. Ве молам за мислење поздрав
imam 31 godina, imam praveno gastroskopija 3 pati. posledniot pat i kaj mene pisaa deka ima minimalna hernija.
realnosta e deka mnogu lugje ja imaat, kaj dosta ne e ni dijagnosticirana, posto nemale pogolemi problemi ili ne pravele proverka.

stom vekje imas i povrakjanje, znaci imas poseriozni simptomi.
zdriganjeto samo po sebe, ne e nesto stetno, povekje e neprijatno vo drustvo.
e sega pri zdriganje ako imas i refluks (da osekjas kiselini da ti se kacuvaat nagore nakaj grlo) togas e problem i toa.

realnosta e kje moras da zivees so toa cel zivot. i da pravis operacija, diskutabilno e kolku e efikasna i kolku e trajna, zavisi od mnogu faktori.
kje moras sam da bides svoj doktor - da pratis i da analiziras sto pomaga a sto odmaga, kje mora da namalis odredena hrana i pijaloci
(generalno kaj mene i kaj drugi na temava ima problem od pivo, przena i zacineta hrana).
od nolpaza, generalno zadovolni se lugjeto, i cesto ja preporacuvaat i doktori i farmacevti. kje ti treba nekoe vreme za rezultati.
gledaj da jadis kolku e mozno pobavno, ako mozes povekje pomali obroci niz denot, i zabelezuvaj sto kako ti reagira.
tocno e toa deka moze da napravi problemi na hranoprovod, kako ostetuvanja poradi kiselinite. zatoa ti gi davaat nolpaza i slicni,
da se namali kiselinata od stomak (ova laicki pisano, si ima na lekarstvata so tocno pravat), i da se minimalizira verojatnosta
za ostetuvanja na hranoprovod.

znae da bide zaebano, ama so disciplina i volja se naviknuva covek.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.230
Поени од реакции
45.359
Добро ве најдов :D

Кардиологот од врата ми кажа што е работава, наредна недела само ќе одам на Гастро да констатирам. Почнав да ги приметувам аритмиите пред едно година дена при пиење пиво, ама мислев дека е од цигарите што пропратно ги пушам и не обрнав внимание. Летоска ми се засилија, ама мислев дека е некоја реакција на вруќините, па после ми поминаа накај септември, и сега, пред некоја недела ми почнаа пак. Старт им е одма после прв оброк и после во бранови во текот на денот. Ждригање, киселини, такви работи немам.
Списоков на работи што сте ги пишале да се исфрлат ми прави поголеми аритмии. :D
Исхраната ми е катасотрофа, живеам на мрсно и пржено , јадам како крапинец и пушам по кутија и пол дневно.

пичку материн:icon_lol:
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.620
Поени од реакции
14.357
Е ништо, си сака радикална промена на исхрана и пијалоци, тоа е...
Исчитај ја темава.

едит за сите засегнати: купете си Рупурут дома на залиха или земајте го на одмор/викенд ако одите. Мене ми помага најмногу кога ќе ми се јават проблеми и мачнини т.е кога не пазам што јадам (не и колку, тоа го пазам и заради килажата).
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Добро ве најдов :D

Кардиологот од врата ми кажа што е работава, наредна недела само ќе одам на Гастро да констатирам. Почнав да ги приметувам аритмиите пред едно година дена при пиење пиво, ама мислев дека е од цигарите што пропратно ги пушам и не обрнав внимание. Летоска ми се засилија, ама мислев дека е некоја реакција на вруќините, па после ми поминаа накај септември, и сега, пред некоја недела ми почнаа пак. Старт им е одма после прв оброк и после во бранови во текот на денот. Ждригање, киселини, такви работи немам.
Списоков на работи што сте ги пишале да се исфрлат ми прави поголеми аритмии. :D
Исхраната ми е катасотрофа, живеам на мрсно и пржено , јадам како крапинец и пушам по кутија и пол дневно.

пичку материн:icon_lol:
...аритмиите ти дадоа до знаење дека веќе не си млад, ако не сакаш да смениш тоа што е тригер за нивна појава мора некој бета блокатор да си пивнеш четвртинка дневно, ако ти се незгодин аритмините и прескоците ги чувствуваш со гушење и чувство дека ќе ти застане срцето!
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Денеска имав 12 гастроскопии од кои 9 имаа hiatus hernia axialis.
Оепративен зафат е глупост да се решиш.
Третманот е секако ИПП и ако ептен му смета на некој може да проба.
Tbl. Mendiaxon 200mg 3x1 пола час пред оброк само 7 дена.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
...што би направил himekromon при аритмиите уште недокажани од што му се?
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.037
Поени од реакции
15.630
Ne se soglasuvam deka treba da pie beta blokator, stom ima hijatalna hernija logicno e da mu pritiska na srce po malku i da mu prai tahikardii. Ke si regulira toa so ishrana i eventualno polozba na pernica, sosema mozno e vo potpolna horizontala da mu se desava tahikardija. Deckoto e mlad, potenten, a beta blokatori znaat i impotencija da praat. I neka si batali alkohol i cigari, ako moze. I da si sredi ishrana.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
stom ima hijatalna hernija
... никој не го утврди тоа, ако тоа го мислел докторот што кажал од врата онака од око, не значи дека го стрефна точно,
Ne se soglasuvam deka treba da pie beta blokator,
...знаеш која јачина е четвртинка дневно од било кој бета блокатор, но не да биде кардиоселективен!!?
...„аритмија“ пишал, а не „тахикардија“, може едноставно да има некоја екстрасистола „прескок“ на срцето, но не мора да значи дека има забрзан пулс т.е тахикардија и срцевиот ритам е мирен затоа што си има здраво срце и аритмијата која сигурна сум дека е последица од нешто друго, а ако пуши за краток период многу цигари не е чудо да никотинот да е главниот кривец.
Третманот е секако ИПП
... што ќе направи еден омепразол на пример, ако особата има навика да прегладнува и потоа оброкот наеднаш да му биде обилен и во моментот да му се појави да речеме некоја аритмија? едноставно треба да јаде помалку и почесто!
...што ќе направи еден пантопразол, ако особата има навика да носи тесни панталони или едноставно да го стега ластикот токму кога го полни мешето со пиво за време на оброкот, па уште наведнат кон масата, нормално да во моментот има прескок од притисокот :toe:
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom