Hiatus Hernia (кила на желудник)

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.604
Поени од реакции
34.798
Да, ама Кедев ме гледаше во 2014, не сега.
Со оглед на тоа дека трчам рекреативно и проблемите што ми се јавија заради хернијата (тахикардија) - сакав после 6 години пак да го испитам. Затоа вчера правев ехо, ЕКГ и стрес тест.
Сакав од тој аспект да сум мирен, за гастролог - уште не сум бил.
... не се секирај има време за „вистински болести“ освен ако не ти се вродени, и те како ќе знаеш дека е „срцето“, едноставно нервозно време, све на трчање, све форсирано, исхрана секаква...де прејадени, де гладни...де ненаспани и ете последици, хернијата која вистински пречи создава такви болки што нема шанса телото да се адаптира и да ја трпи, па било каде да е лоцирана, па мора хирушка интервенција... така да не е проблем малата хернија кај желудникот, проблемот е во стресно време, мисли, потсвесниот стрес, неправдата, несредени работи и проблеми не се прични за хиперацидитет? во моментот може да се излачи толку желудачна киселина на „нервна база“ што може дури и силни желудачни болки да добиеме, адреналинот се подигнува нагло се крева и срцевата работа и ете симптоми нелагодни доволно да ни го „опседне“ мозокот дека сме болни, дека нешто имаме ...па ајде по лекари, лекови... мнооооогу е важна е самоконтролата и расчистување со себе токму во тие проблеми нека биде како искушение за издржливост... трпение!
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Да, ама Кедев ме гледаше во 2014, не сега.

Со оглед на тоа дека трчам рекреативно и проблемите што ми се јавија заради хернијата (тахикардија) - сакав после 6 години пак да го испитам. Затоа вчера правев ехо, ЕКГ и стрес тест.
Сакав од тој аспект да сум мирен, за гастролог - уште не сум бил.
Кога ќе ти се дешава ова лапни еден дијазепам или витамин б6 одма ќе ти помине. Тоа ти е од анксиозност, имаш соматски симптоми кои те прават хипохондер.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Кога ќе ти се дешава ова лапни еден дијазепам или витамин б6 одма ќе ти помине. Тоа ти е од анксиозност, имаш соматски симптоми кои те прават хипохондер.
Вчера се напив еден Деметрин, за некое време се смирив и ми се смири и пулсот. У пм веќе........
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Да надополнам, минатата среда направив гастроскопија (по трет пат за 8 години), за контрола. @Coca Cola - те стигнав :)

Како што и знам/претпоставував, имам лизгачка хернија и прилично воспалено 12палачно црево од желудочен сок.
Оштетувања на хранопроводот немам толку како што имав на последната гастроскопија во 2016-та.



Терапија:

 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.604
Поени од реакции
34.798
IMG-20201027-162528.jpg

... како пишува „доаѓа“ , а не дека ти препорачале? како и да е, сите што имаме вакви проблеми ако направиме гастроскопија кој знае што ќе „ни видат“ во моментот, затоа што со овие години тоа е променлива работа, денес вака утре онака реагира желудникот, дури не мора ништо да јадеш, ако имаш стресен ден, црни мисли и страв дека си многу болен едноставно желудникот, ќе реагира со толку излачена киселина што последица е сето тоа што следи како опис на гастроскопијата, но едно ќе ти кажам хеликобактерпилори просто „обожава“ како бактерија да се размножува во таква кисела средина и хаотичен желудник, што ете кај тебе не се случува и таа не е присутна, што е најдобар показател дека прва работа кај тебе е „страв“ од тие симптоми што ги добиваш при прејадување, при забранета храна и при стресна ситуација да се „активира“ дополнително и килата притискајќи на таков иритиран желудник и све тоа каскадно иде,
... не можам да погледнам, која терапија треба да пиеш, ама немој да се изненадиш ако почне да ти се лачи „млеко“ од града или евентуално добиеш некоја гинекомастија да знаеш да ти е тоа од делување врз хипофиза на лекот што ти е даден против повраќање, еве додека ти пишувам и јас имам проблеми од ГИТ но никогаш не сум направила ниту гастроскопија ниту вакво бомбардирање со толку лекарства, еве јас ќе си лижнам еден „гастрогард“ (антацид) и ништо друго, ќе се смират тегобите!
како и да е, внимавај со толку лекарства!
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
315
Прегледај го приврзокот 272709

... како пишува „доаѓа“ , а не дека ти препорачале? како и да е, сите што имаме вакви проблеми ако направиме гастроскопија кој знае што ќе „ни видат“ во моментот, затоа што со овие години тоа е променлива работа, денес вака утре онака реагира желудникот, дури не мора ништо да јадеш, ако имаш стресен ден, црни мисли и страв дека си многу болен едноставно желудникот, ќе реагира со толку излачена киселина што последица е сето тоа што следи како опис на гастроскопијата, но едно ќе ти кажам хеликобактерпилори просто „обожава“ како бактерија да се размножува во таква кисела средина и хаотичен желудник, што ете кај тебе не се случува и таа не е присутна, што е најдобар показател дека прва работа кај тебе е „страв“ од тие симптоми што ги добиваш при прејадување, при забранета храна и при стресна ситуација да се „активира“ дополнително и килата притискајќи на таков иритиран желудник и све тоа каскадно иде,
... не можам да погледнам, која терапија треба да пиеш, ама немој да се изненадиш ако почне да ти се лачи „млеко“ од града или евентуално добиеш некоја гинекомастија да знаеш да ти е тоа од делување врз хипофиза на лекот што ти е даден против повраќање, еве додека ти пишувам и јас имам проблеми од ГИТ но никогаш не сум направила ниту гастроскопија ниту вакво бомбардирање со толку лекарства, еве јас ќе си лижнам еден „гастрогард“ (антацид) и ништо друго, ќе се смират тегобите!
како и да е, внимавај со толку лекарства!
Извини, а Вие као демек доктор сте?
 
Член од
19 јануари 2021
Мислења
11
Поени од реакции
2
Здраво луѓе имам 17 години го имам следниот проблем:
Се почна 2019 година кога почнав во теретана и кога тренирам нон-стоп кашлам исто така кога ке легнам понекогаш чуствувам како забрзен пул и во пределот на зелудникот исто така сило пулсирање по неколку секунди го снемува исто така кога ке легнам тоа сеуште пулсира али не го осекам дали е нормално? Во јули 2019 правев ехо на абдоменот немаше ништо исто така овде во Германија имам правено и повеќе пати ЕГК и све беше и ред бев и кај лекар за плучата (заборавив како се вика) сега пред некој месец ми правија некој тестови и немам асма него некоја Алергија и ми даде Флутиде спреј али не помага и сеа праев ренген и на 02.02 иам термин али денеска читав за пулсирањето и секаде пишува за аневризма на аорта или пак ХЕРНИЈА. Дали е можно тоа да го имам и од тоа вака да кашлам неможам да издрзам до терминот се мислам на тоа цел ден? Дали има некој слични искуства? Фала ви
 
Член од
16 јуни 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Mi se javuvaat silni bolki vo predelit na stomakot, potocno na gornata desna strana kaj rebrat. Pred eden mesec pravev gastroskopija i mi bea utvrdeni kila na zeludnik, pijam EMINERA, DOMPERIDON I GEL ALGORAL PROTEKT. nemam nikakvo podobruvanje. Nekoj so slicni simtomi, iskustvo vase ako moze
Автоматски споено мислење:

Mi se javuvaat silni bolki vo predelit na stomakot, potocno na gornata desna strana kaj rebrat. Pred eden mesec pravev gastroskopija i mi bea utvrdeni kila na zeludnik, pijam EMINERA, DOMPERIDON I GEL ALGORAL PROTEKT. nemam nikakvo podobruvanje. Nekoj so slicni simtomi, iskustvo vase ako moze
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
- Не лежи после јадење, СТРОГО избегнувај лежење!
- Види која храна ти смета, џабе пиеш апчиња ако конзумираш нешто што ти прави рефлукс и ти ја активира килата.
- Не пиј вода/течности за време на јадење, никако. Почекај 10-15 мин после јадење, па после пиј. Ова го научив на потешкиот начин, а цел живот пиев вода/сок додека јадам.
- Купи си Рупурут, без разлика ако не осеќаш киселини во грло.

Почекај малку, јас 2 месеци пиев апчиња додека ми поминаа симптомите асално. Сега е пазење.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
886
Поени од реакции
1.419
Dali ti se operirase?
kur moj se operirav, nemam muda. Strav mi e da ne mi go secnat vagusot. Ne im veruvam..

Sakav da odam da baram chare izvan granici, bugarija imaat dobri lekari, pa i vo grcija. Tuka ovie ne mi se sigurni koga e vo prashanje sechenje.

Si imam i jas problemi seuste, koga povekje - koga pomalce. Se odrzhavam so homeopatija. Abies Nigra se vika lekot koj shto go zemam vo momentov od pred nekoj den.

Anksioznosta koja poteknuva od problemot e overwhelming. Iako znaes deka nemas gajle so srce,retardirano e koga gledas deka pulsot ti e plafon bez pricina.

@STEALTH Vcera ispiv edna casa pivo od 200 grama so rucek vo 15h, do 20h me pukase tahikardija i toa iznad 110 115. :icon_lol: Ej da, me zanima, kako si so konstitucija? Visocina, tezina? Kako si so fizicka aktivnost, stegnat li si ili imash mev bardak?
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
@STEALTH Vcera ispiv edna casa pivo od 200 grama so rucek vo 15h, do 20h me pukase tahikardija i toa iznad 110 115. :icon_lol: Ej da, me zanima, kako si so konstitucija? Visocina, tezina? Kako si so fizicka aktivnost, stegnat li si ili imash mev bardak?
Да, да, ти реков дека е заебано ццц
Некогаш кога многу ми се пие (од солено јадење) земам 2-3 голтки течност со јадење и после чекам 10-15 минути да пијам малку повеќе.

Моментално сум 83 килограми со 185cm височина.
Имам сало. Не многу, ама имам. Претежно околу половината, на долниот дел од стомакот и на градите (виснаа малку, ја изгубија формата од губење мускулна маса).
Класичен мев нанапред никогаш не сум имал, само долното стомаче за кое мислам дека треба да дојдам до 75кг и низок процент на body за да го снема, заедно со „појасот за спасување" околу половината и градите да спласнат.

Изгубив мускули што не вежбам и ми се смени изгледот на телото (ми се смали обем на рацете, рамо, грб). Изгледам потенок, без онаа мускулна маса што ја имав и не си се баш допаѓам ваков, иако каде - каде ми годи што сум 83кг. Не може и јаре и паре :)
Мислам дека многу подобро сега би се обликувал (отколку години вежбање, а подебел 10-15 кила) со оваа тежина ако влезам во теретана. Сакам да почнам од есен, да видиме како ќе се одвива ситуацијата со епидемијава.

Да напоменам дека во октомври 2019 бев 107кг (со години варирав +/- 10кг). После почнав со малку поинтензивно во теретана (која ја прекинав во март 2020 кога почна пандемијава) + кето диета и стигнав до 95кг во јули 2020. Продолжив да трчам до доцна есен +кето и стигнав до 87кг, тежина која ја одржував во февруари 2021. Тој месец се правев операција на слепо црево и ослабнав до сегашнава тежина.
Видов дека ми годи (и физички и психички) и сега се трудам да ја одржувам.

Од дете ми е таа конституцијата, никогаш не сум бил слаб, ниту превише дебел.
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2008
Мислења
3
Поени од реакции
3
I jas imam hernia, mi ja otkrija 2020... Simptomite mi pocnaa 2018 imav epten stresen period togas. Imam postojano cuvstvo na gadenje, nemav mnogu apetit, mala postojana bolka kaj zeludnikot i gradnata koska, kaslav posle jadenje, ama ne mi smetase toa mnogu.. Bev prvo vo neuromedika, mi pravea gastroskopija i zemaa primerok od zeludnikot za helikobakter ama ne mi najde doktorkata nisto. Posle vo 2020 bev vo sistina kaj vasko vasilevski, mi pravese gastroskopija i mi najde hernia i GERD i IBS(nervozni creva). Mi dade emanera i colospa-retard. Gi piev apcinjata i mi iscezna problemite za 1-2 dena... ama kako so isceznale taka i se vrakaat... mi ja prepisa terapijata doktorot 2-3 pati ama posle odreden period pak mi se vrakaat simptomite. kako so istrazuvav ima dve opcii ili apovi ili operacija. Operacijata bilo kade da se pravi u svet ne garantira deka ke se sredi problemot ama golema verojatnost ima deka ke se sredi..
Vezbi so vlecenje na zeludnikot znaat ponekogas da funkcioniraat, i nasabajle koga ke stanete ispijte casa voda i malce ripnete na petite i mozno e da se vrati zeludnikot kaj sto treba... Kako i da e hernijata so apovi i vlecenje ne se sreduva tuku samo se ublazuvaat simptomite.
Na reddit.com ima dosta informacii za hernia i ostanati bolesti i ima luge sto pravele operacii spodeluvaat info.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Исхраната си ја пази, тоа највеќе.

Имам избацено од исхрана работи во кои сум се давел јадејќи, јбг.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom