Harlequin-type ichthyosis

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
Прееска налетав на оваа чудна кожна болест. Повеќето од стварите кои ги прочитав за ова...генетско пореметување...не ги разбрав. Превише медицински поими лол. Кожата станува тврда и почнува да се цепи на многу места а со тоа, ушињата се губат, носот мање више и да не постои и устата е (скоро) секогаш абнормално голема и отворена. Болеста прв пат е регистрирана во 1750.

"On Thursday, April ye 5, 1750, I went to see a most deplorable object of a child, born the night before of one Mary Evans in 'Chas'town. It was surprising to all who beheld it, and I scarcely know how to describe it. The skin was dry and hard and seemed to be cracked in many places, somewhat resembling the scales of a fish. The mouth was large and round and open. It had no external nose, but two holes where the nose should have been. The eyes appeared to be lumps of coagulated blood, turned out, about the bigness of a plum, ghastly to behold. It had no external ears, but holes where the ears should be. The hands and feet appeared to be swollen, were cramped up and felt quite hard. The back part of the head was much open. It made a strange kind of noise, very low, which I cannot describe. It lived about forty-eight hours and was alive when I saw it."


http://www.thefetus.net/page.php?id=1448

Ве предупредувам! Линковите не се за секој! Ако лесно се гадите НЕ ги отварајте линковите.
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Боже Господе :icon_eek:
Страшна работа. Кутрото детенце.:(

Дај бе отварајте поведри теми. :nesum:
 
R

Razorblade Kiss

Гостин
Да,имам читано за оваа болест на кожата.Неверојатно е тоа колку изгледа како сува испукана почва.Грозно во секој случај.
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
АРГХ. Тореадор ова го видов вчера кога ми ги прати двата линка. Едвај заспав... Некои гадни слики во главата. И што е темава? Поента освен да предизвика гадење?
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Тореадор, со сета почит, но навистина не ја разбирам целта на оваа тема. Треба сите по ред да напишеме колку е ова трагично, као да се згрозиме и да сочуствуваме, а после лесно да преминеме на некоја тема од типот "Што ви се јаде во моментов".
Темите од ваков вид ми личат, најблаго кажано на ефтин војаеризам и травестија со туѓата несреќа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom