Google ќе претстави сопствен оперативен систем!

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Абе воа да излезе ке биде срање у боја прва верзија и одма да му конкурира на Microsoft нема шанси сеа и Microsoft со Windows 7 ке направи чекор нанапред,Исти случај со Google Chrome сакаат одма да ја стасаат Mozilla треба муви да јадаа уште долго долго за да ги стасаат исто и за линух важи кој заостанува 15 години зад Windowsot
:helou:
Кажи им бе кој оперативен систем е мајка на сите други оперативни системи. Врз кој се правени сите. Ајде кажи им
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
147
Абе воа да излезе ке биде срање у боја прва верзија и одма да му конкурира на Microsoft нема шанси сеа и Microsoft со Windows 7 ке направи чекор нанапред,Исти случај со Google Chrome сакаат одма да ја стасаат Mozilla треба муви да јадаа уште долго долго за да ги стасаат исто и за линух важи кој заостанува 15 години зад Windowsot
:helou:
Ех сега и ти.
Прогнозираа и за gmail, па сите го користиме.
За прелистувачот, па ќе видиме, јас мислам дека ќе исплива.

Што се однесува до линуксот, па да ти кажам дека единствена предност на win е што можеш игрици да фураш, друга предност нема.
Едноставно со линукс имаш далеку помалце главоболки.
 
Член од
13 мај 2008
Мислења
239
Поени од реакции
4
ja kolku sto znam hakerot e vo pravo prven bese dos pa posle izleze Windows 1 ja kolku sto sum ucel informatika taka e tocno e toa sto go kaza deka Windowsot e naj dobar OS i stvarno e naj dobar
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
147
^Очиледно не си научил како што треба...
Пред dos, има и нешто друго, аман веќе.
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
147
^Иди на википедиа види си сам, или извади си ги тетратките по информатика и прочитај....:tapp:
 
Член од
13 мај 2008
Мислења
239
Поени од реакции
4
eve gi po red kako se sepak Windowsot e naj istrien od site naj golema prednost i razvoj na tehnologijata donese Windowsot i prestanete da go vregate ova ona NASA koj OS go koristis znaete li ? da ne koristi Linux ili MAC os Windows bace Windows sigurno ako koristele linux uste venera nemala da bide otkriena hahah :baeh:

 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
eve gi po red kako se sepak Windowsot e naj istrien od site naj golema prednost i razvoj na tehnologijata donese Windowsot i prestanete da go vregate ova ona NASA koj OS go koristis znaete li ? da ne koristi Linux ili MAC os Windows bace Windows sigurno ako koristele linux uste venera nemala da bide otkriena hahah :baeh:

Се јави уште еден експерт.

http://www.nas.nasa.gov/News/Archive/2007/08_22_07.html
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
147
eve gi po red kako se sepak Windowsot e naj istrien od site naj golema prednost i razvoj na tehnologijata donese Windowsot i prestanete da go vregate ova ona NASA koj OS go koristis znaete li ? da ne koristi Linux ili MAC os Windows bace Windows sigurno ako koristele linux uste venera nemala da bide otkriena hahah :baeh:

Еве ти прочитај, бидејки слабо конташ, а се сомневам дека си видел нешто друго освен win. Самопрогласени експерти, кои фураат COD4 по дома.

http://en.wikipedia.org/wiki/Unix

Што правела nasa, користела win, да може во канцелариските компјутери. Каде се куца во ворд и се прават слични ствари.

Иначе и на google серверите работат на линукс. Може треба тебе да те вработат за да им објасниш дека е подобро да се префрлат на win.:pos::pos::pos:

http://linuxgazette.net/issue59/correa.html
 
Член од
13 мај 2008
Мислења
239
Поени од реакции
4
neznam bace ama Windows e daleku po popularen od ostanatite toa e fakt sakate nejkete mora da prifatite i daleku po koristen e ,inace znam deka na google serverite se pod linux i na youtube isto se pod linux toa e veke druga tema :)
inaace faktite zboruvaat koj e po aren OS :kajg: i edno prasehja zosto ATI ne pravi drajveri za linux ?
 
Член од
13 мај 2008
Мислења
239
Поени од реакции
4
ovoj e sigurno domasno proizvostvo ajde da ne pucame mnogu sepak tuka sme da se druzime :)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
хе хе

Колку 'стручњаци' има по форумиве да не ти се верува...

Еден куп глупости се изнатресивте.

Значи да се вратиме на темата, ако биде врз Linux, внуче е во право, гоогле мора да го среди X windows, т.е. треба салам графичка околина, затоа што и kde и gnome се многу аљкаво направени, и реално тие се најголема пречка за поголема пенетрација на Linuxot во десктоп пазарот.

За да ви стани појасно колку е битна графичката околина, сетете се дека OSX е направен врз unix, и има еден куп игри и закон графички апликации за него.


Во поглед на тоа дека ќе биде отворен ако е врз линукс, тоа е точно, но сепак Гоогле може и најверојатно ќе го продава, нешто слично како OpenOffice со Sun Office.
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
neznam bace ama Windows e daleku po popularen od ostanatite toa e fakt sakate nejkete mora da prifatite i daleku po koristen e ,inace znam deka na google serverite se pod linux i na youtube isto se pod linux toa e veke druga tema :)
inaace faktite zboruvaat koj e po aren OS :kajg:
Точно, фактите зборуваат кој е подобар ОС... а не тоа колку луѓе го користат. Еве ти уште еден факт... 90% од луѓето немаат појма што е Windows,што е Linux... знаат дека имаат нешто на компјутер.. нешто што им дошло прединсталирано кога ја купиле машината.
Значи, не станува за техничка супериорност, станува збор за маркетингшка/бизнис супериорност!


i edno prasehja zosto ATI ne pravi drajveri za linux ?
Што збореше за дарјверите?

Значи да се вратиме на темата, ако биде врз Linux, внуче е во право, гоогле мора да го среди X windows, т.е. треба салам графичка околина, затоа што и kde и gnome се многу аљкаво направени
Мало недоразбирање. Значи, не ми беше идејата дека КДЕ или Гноме се лошите.. Они работат врз X Server, кој што е тотално независен од нив. Е.. тој е диносаурост кој што е крив, поточно, страшно outdated.
А, за аљкави..
Не можам да речам дека КДЕ4 е аљкаво направен . Баш е фин :)

Епл со ОЅ Х (штом го спомна), прво нешто што направи е замена за Х серверот. Натаму, животот им е многу полесен :)
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Значи, не станува за техничка супериорност, станува збор за маркетингшка/бизнис супериорност!
Со оглед на тоа каква компанија е Гугл......ги има сите тие предуслови..
...јбг...времето ќе покаже што ќе биде, но гугл е доволно моќен да си обезбеди солидна подршка кај производителите на хардвер и софтвер и игри за својот производ....
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
АУУУУУУУУУУУ

Ова станува се поеинтересно.

Меѓу компаниите кои работат на развојот на Google Chrome OS се
Acer, Asus, HP, Lenovo, Freescale, Qualcomm, Texas Instruments и Adobe.


Оперативниот систем ќе биде целосно бесплатен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom