GOLF 4 TDI

  • Креатор на темата gice
  • Време на започнување

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.015
Поени од реакции
194.561
Уште еден задоволен сопственик на колава тука :D Имав и претходно 4ка малку постара и послаба, од август имам со три црвени, лета, на овие температури пали без проблем. Пролетва здравје само ќе ја префарбам и ќе сменам гуми.
 
Член од
10 февруари 2009
Мислења
16
Поени од реакции
0
И јас си зедов 4ка 110 кс пред некој ден и би бил задоволен доколку и пола од тројката што го возев пред овој ме истера ако од нешто бев задоволен беше таа кола во 4 години кај мене товарена секој ден со иверици (караван) до земи клекната освен масло филтри и каиши што му сменував штрафче едно друго не чепнав јас му извозив 100000км и пред тоа кој го знае , што би рекол мајсторот што му сменуваше масло ова е идиот од кола :)
 
Член од
29 ноември 2014
Мислења
31
Поени од реакции
1
Site vikat deka za golf 4 bile eftini delovite. Megutoa pravev muabet so eden covek, mu se skinala sajla na preden prozor(golfot ima elektricni prozori, ne znam dali onie koi se racni prozori i elektricni ima razlika vo sajlite) i go prasav kolku ja platil sajlatai mi rece 2000 den. od prodavnica, nova. Ja mislam deka toa se mnogu pari, poglednav ceni i vo srbija tamu se 600 den. , a cel komplet i tapacir, motorce i sajla okolu 40evra(2 400 den.). Isto mi imat kazuvano deka vrata za golf 4 bila 2000 den. Neli e malku cudno cenata da e ista za vrata i edna obicna sajla?
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.333
Поени од реакции
1.211
Site vikat deka za golf 4 bile eftini delovite. Megutoa pravev muabet so eden covek, mu se skinala sajla na preden prozor(golfot ima elektricni prozori, ne znam dali onie koi se racni prozori i elektricni ima razlika vo sajlite) i go prasav kolku ja platil sajlatai mi rece 2000 den. od prodavnica, nova. Ja mislam deka toa se mnogu pari, poglednav ceni i vo srbija tamu se 600 den. , a cel komplet i tapacir, motorce i sajla okolu 40evra(2 400 den.). Isto mi imat kazuvano deka vrata za golf 4 bila 2000 den. Neli e malku cudno cenata da e ista za vrata i edna obicna sajla?
Додека има овци за стрижење ќе има и волна..
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
10.698
Поени од реакции
4.585
Утре планирам да го носам Голфот 4-ка 1.9 тди 90кс на редовен сервис, после 2 години и околу 10 000 поминати км. Фала богу досега не можам да се пожалам. Потрошувачката си е околу 6-6.5 просек (отворено/градска). Моторот си работи одлично, без промена на звукот, шо би рекле работи како саат. Ќе менувам масло секако, е сега да прашам кои филтри е задолжително или пожелно да се сменат? Дали тоа оди заедно со менувањето на маслото или пак зависи од самиот филтер. Минатиот пат пред 2 години мислам дека беше сменет воздушен и маслен филтер. Други работи што сакам да ги проверам се мењачот (грчи некогаш кога сакам да го ставам побрзо во прва), кочниците, да се провери на компјутер да не има нешто итн...нешто друго да препорачате што е пожелно да се провери додека одам на мајстор?
 
Член од
22 август 2012
Мислења
176
Поени од реакции
89
Здраво

Имам голф 4 тди (101кс) - 2003 година. Имам проблем со делoт кај што е проверката на ујле, цревото на стапчето за ујле (најчесто е портокалово) не се заглавува во моторот, поточно е многу лабаво, и некогаш без да зебележам ми испага и почне да исфрла ујле, незнам како е кај другите но овде да не треба некој стегач да се ставе или нешто слично за овој дел да биде зацврстен за моторот. Дали некој го имал овој проблем.

Исто така мислам дека капе и од друго место но многу многу малку, дали е поголем проблем ако ми малку капе ујле од моторот, чисто малку, наутро некогас не секое утро може да зебележам белег од ујле на асвалтот.

Позз и чекам коментари :)
 
Член од
31 мај 2016
Мислења
18
Поени од реакции
48
imas zaglaveno od plastikata so vleguva vo motorot dole i kaj mene nejkese sipkata do kraj da zaglavi ama majstorot ja vide i izvadi parce od prethodno so imalo druga sipka(valjda se skrsila i stavile nova).
A za ulje vidi od kade kape ako e od kaj sovozacka strana napred pod branikot togas e od interkulerot ili od crevoto na interkulerot proveri kaj mene od tamu prokapaa nekolku kapki.
Istiot motor go vozam i jas 74kw/101hp golf 4 2003god comfortline oprema :D
 
Член од
22 август 2012
Мислења
176
Поени од реакции
89
Едно прашање:

Пред да го запалам голфот само на контакт се покажува сервис за 3000 км и како минам километри се намалува, сигурно Ве е позната, на интернет најдов дека тоа може да се ресетира со кликнува на десното дугме и после вртење на левото на дугме на лево ( https://www.youtube.com/watch?v=wS_3Tcz7Bho ) но кај мене ова не мине. Дали некој знае каде грешам дали колата треба да е запалена, под контакт или слично?

Фалаа :)
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.333
Поени од реакции
1.211
Едно прашање:

Пред да го запалам голфот само на контакт се покажува сервис за 3000 км и како минам километри се намалува, сигурно Ве е позната, на интернет најдов дека тоа може да се ресетира со кликнува на десното дугме и после вртење на левото на дугме на лево ( https://www.youtube.com/watch?v=wS_3Tcz7Bho ) но кај мене ова не мине. Дали некој знае каде грешам дали колата треба да е запалена, под контакт или слично?

Фалаа :)
Извади ги клемите неколку саата,и после стави ги и немај гајле.Пробај и така,ако не бива и тоа само на компјутер..
 
Член од
22 август 2012
Мислења
176
Поени од реакции
89
Uste edno pradanje za golf 4:
Dali koga ke ja vklucam klimata na ladenje odma treba da pocne da duva ladno, ili prvo toplo?
 
J

joe.b

Гостин
Извинете за :oftopik: се работи за Голф 6.
Check engine ми се појави откако ставив плин.
Од фирмата кај што ја вградуваа боцата ми рекоа дека тоа е наводно нормално, јас да си прашам и тука за сваки случај.
Се работи за 1.4 мотор, 80 кс ...
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.333
Поени од реакции
1.211
Извинете за :oftopik: се работи за Голф 6.
Check engine ми се појави откако ставив плин.
Од фирмата кај што ја вградуваа боцата ми рекоа дека тоа е наводно нормално, јас да си прашам и тука за сваки случај.
Се работи за 1.4 мотор, 80 кс ...
Не е нормално..Треба да ја приклучиш на некој подобар компјутер со понова програма,и ќе ти каже..Тоа чим светнува тоа значи дека нешто не е во ред,што незначи дека колата нема да вози..
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.841
Поени од реакции
620
Едно прашање:

Пред да го запалам голфот само на контакт се покажува сервис за 3000 км и како минам километри се намалува, сигурно Ве е позната, на интернет најдов дека тоа може да се ресетира со кликнува на десното дугме и после вртење на левото на дугме на лево ( https://www.youtube.com/watch?v=wS_3Tcz7Bho ) но кај мене ова не мине. Дали некој знае каде грешам дали колата треба да е запалена, под контакт или слично?

Фалаа :)

Стисни го и држи го десното копче,додека држиш дади контакт(егзебиција е малку), и додека е на контакт левото сврти го на десно како стрелките на саатот. Десното копче држи го цело време.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom