Game of Thrones

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
kul kul....fino niso posebno ali si ja drzi atmosferata...10 epizodi se premalku za edna sezona....barem 15 da ima za da gi izvadat sporive epizodi
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Па мислам 3ва книта е поделена на 2 сезони од по 10 епизоди.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.096
Поени од реакции
9.022
Заборавив колку е добра ГоТ. Со епизодава се потсетив, добра епизода, одлична увертира за 3 сезона. Идемо даље! И да, морам да посмнам дека Калиси ми излега некако болно, како да е болна од леукемија.
Па патот од Qarth до Astapor со брод не е лесна работа, може седела под палуба па сонце не ја фатило. :)
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.136
Поени од реакции
8.927
Кратко интервју за CNN со еден од креаторите на серијата.

 
Член од
26 февруари 2008
Мислења
305
Поени од реакции
61
Стандард лудница како и што се очекуваше. Туку мене некако ептен жал ми е за Тирион се кретени во фамилијата негова :)
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Чек, дали јас разбрав добро и дали е можно од претходниве сезони да не сум разбрала ко што треба. Зар е можно Тирион да не е Ланистер? Пошто татково во муабетов рече нешто во смисла, не можам да докажам дека не си мој.:eek:
 
Член од
7 април 2012
Мислења
1.130
Поени од реакции
1.510
Чек, дали јас разбрав добро и дали е можно од претходниве сезони да не сум разбрала ко што треба. Зар е можно Тирион да не е Ланистер? Пошто татково во муабетов рече нешто во смисла, не можам да докажам дека не си мој.:eek:
Има една теорија дека тој е син на друг. Да не пишувам тука спојлери од книгите. Ако те интересира повеќе, кажи и ќе ти пишам ПП. ( Всушност, не е некој голем спојлер, ама ќе треба да навлезам во детали од книгата. )

Инаку, јас не верувам во тие работи. Tywin го рече тоа само да покажи колку го мрази Tyrion. Од се што му рече, тоа боли најповеќе.
 

Eddard Stark

Lord Snow
Член од
25 ноември 2009
Мислења
1.220
Поени од реакции
2.540
Иронијата е тоа што од трите негови деца, Tyrion е најблиску до она што е Tywin. Најголемиот дел од карактеристиките што тој ги поседува, очигледно ги пренел на помалиот син. Cercei пак очајно се труди да биде Tywin, and Jamie does not care. А тука продолжува иронијата, затоа што Tywin цел живот пробува да го направи Jamie негов наследник, а тој е тотално незаинтересиран.
Great characters though, all of them.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.096
Поени од реакции
9.022
Tyrion е Lannister според мене. Теоријата што кружи ми е интересна и остварлива но премногу Мартин ни ја бута во фаца да ми биде веродостојна. Обично е дискретен и умерен кога сака да не изненади со некој твист. Што знам, ќе дознаеме за неколку години. :)

Едно е факт, Lannisters се моќна и горда фамилија а Tywin важи за огромен авторитет и стратег, никој не го посакува за непријател. Па дури и Aerys II Targaryen свесен за неговите квалитети се плашел од него и го држел близу себе, како Hand of the King. Ова ме тера да мислам дека Tywin го презира Tyrion поради начинот на кој дошол на овој свет и неговиот физички изглед, па затоа му го кажува тоа што е предмет на теоријата.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Има една теорија дека тој е син на друг. Да не пишувам тука спојлери од книгите. Ако те интересира повеќе, кажи и ќе ти пишам ПП. ( Всушност, не е некој голем спојлер, ама ќе треба да навлезам во детали од книгата. )

Инаку, јас не верувам во тие работи. Tywin го рече тоа само да покажи колку го мрази Tyrion. Од се што му рече, тоа боли најповеќе.
Не, не без ПП и спојлери. Јас мислев во епизодиве да не сум испуштила нешто досега. Дијалогот ме изненади.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.200
Поени од реакции
14.512
Кој ќе чека сеа до идна недела бе :(
Башка 10 епизоди многу брзо ќе ми поминат, сакам повеќе
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Незнам зш ама мислам дека Тирион кога тогаш ќе се сврти против неговава фамилија, сите тие го третирет како да е чудовиште и в лице му кажвет дека не го сакаат, незнам зошто би останал покрај нив.
 
M

Mario Gómez

Гостин
10 епизоди по сезона, тоа е 10 сати материјал.

ПРЕМАЛКУ е тоа, со оглед дека има многу плот лајнс, и дејствиата се случуваат на милијарда места, и на крај останува на секој плот лајн да посветат по 7-8 минути по епизода.

Можностите и капацитетот што го има серијава се неограничени, ама им треба малце поголем буџет за повеќе епизоди и повеќе акција да има. Може да стане епик серија што никогаш нема да ја заборавиме.

Ликовите се прејјаки. Како се оформени од глава до петици. :cuc::cuc:

За подетална дискусија ќе чекаме наредните епизоди. :) Сезонава ќе е јака.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom