Game of Thrones

Член од
24 март 2010
Мислења
11.278
Поени од реакции
14.306
Една работа . Што уствари сакаше НК од Бран ?
Бран е историјата на Седумте Кралства. Колективниот идентитет. И како Мексиканците во САД, муслиманите во Европа, источно европјаните во Германија, замрзнатиот сакаше да го избрише тој колективен идентитет.
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.066
Поени од реакции
6.290
Илјадници Дотраки избришани од лицето на земјата за 30 секунди, ама затоа Семвел факинг Тарли ја преживеа епизодава. У серијава има змејови, ледени зомбиња, путуење у време, ама понелогично од ова ми нема!

Иначе епизодава све топ, ама и ја ко многу други иам некоја празнина после крајот. Некако ко да не беше ГоТ. Очекуев твист некаков, у стил Бран да му рече на Тион однеси ме до НК, и овој да го земе и беливе да го напуштат Винтерфел заедно со Бран, да останеме у шок па у наредни епизоди да имаме некаков расплет.

Се надевам не е готова причава со беливе... Се надевам сеуште дека можно е да има некој твист у врска со НК и Бран...
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
5.114
Поени од реакции
4.351
Пуштањето на коњаницата во кланица, употребата на змејовите како камери за птичја перспектива, а беа така надмоќни и непречени од никој првите две третини од битката. Бранењето на ѕидините без апсолутно никакви направи сем мечови и луѓе (земи ја за споредба битката на ѕидот) и за мене убедливо најглупата работа што сум ја видел во серијата:
- некој ко скретничар и мафта на глупавата кокошка да ги запали дрвата, ама таа не гледа
- пробуваат да ги палат со стрели ама не успеваат
- и од нигде никаде Мелисандре се моли да ги запали, а околу нејзе еден куп луѓе на кои им се достапни и никој не пробува со факел

Валда не им било доволно кул со факел.
Од толку што си ја гледал "внимателно" епизодава не примети дека имаше олуја која го спречи палењето на обрачот од дрва пробаа со факели и стрели. Само Мелисандре можеше да ги запали како и претходно мечовите.
Денерис не го виде знакот бидејќи двата змеја беа во олујата и се бореа со Висерион. И покрај тоа успеаа да нанесат штета на војската од зомбиња.
Висерион беше пратен да го уништи Џон да не стигне до Брен.
Коњаницата е прва во битка.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.260
Поени од реакции
17.940
Види чудо еј, у серија шо се вика Game of Thrones, они стварно ќе се борат за тронот. Претхониве години вртевте муабети дека Најт Кинг ќе седне на тронот и он ќе победи у играта на троновите, сега зошто го убиле и како може тронот да е главен.

The Night and his army are DEEEEAD
 
Последно уредено:
Член од
21 мај 2008
Мислења
9.495
Поени од реакции
10.166
Од толку што си ја гледал "внимателно" епизодава не примети дека имаше олуја која го спречи палењето на обрачот од дрва пробаа со факели и стрели. Само Мелисандре можеше да ги запали како и претходно мечовите.
Денерис не го виде знакот бидејќи двата змеја беа во олујата и се бореа со Висерион. И покрај тоа успеаа да нанесат штета на војската од зомбиња.
Висерион беше пратен да го уништи Џон да не стигне до Брен.
Коњаницата е прва во битка.
Da, konjanicata e prva u bitka ama u ovaa bitka glupo upotrebena. Bar John treba da znae, dva pati se ima boreno so wights, znae shto se' mozhat.
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
5.114
Поени од реакции
4.351
Da, konjanicata e prva u bitka ama u ovaa bitka glupo upotrebena. Bar John treba da znae, dva pati se ima boreno so wights, znae shto se' mozhat.
Не беше ни прикажано што се случи, само се гаснеше светлото. Требаа да го дообработат тој дел. Инаку стратегиски се виде се, зошто прво коњаница па останати. начинот на повлекување, кој ќе го штити повлекувањето итн.
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
17.297
Поени од реакции
19.653
Еее куме гледај ГоТ, супер серија. Одлична приказна, глума, напетост, никој не е сигурен, сите може да умрат, валар моргулис баки мој. Епа курац, последниве 2-3 сезони пупу не важи сето тоа. Станаа сеоски Авенџерс. Само чекав каква глупост ќе пробаат да ни продадат, за да го убијат НК и ете ти ја Арја со брзината на светлината прошиша меѓу сите за да го реши светот хехехех.

Ајде уште 3 епизоди ќе издржиме и нека заврши оваа бљувотина. Се надевам ќе објаснат некои засега необјаснети работи и нема да глумат лудило со некои спин офи за некоја година.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
3.436
Поени од реакции
5.969
Курац знаше Мелисандре. Од толку што знаеше се, на пола Вестерос им рече дека се ветениот принц. Бран гледа минато, не иднина. Барате мани, праите теории, а се имате заборавено што се дешавало низ сезониве. Али битно да се пиши нешто.
А зошто одма без размислување го натера Станис да оди на Север да помогне. Никој друг не се нафати да помогне на ѕидот, туку само она без размислување. Сигурно знаела.
 
Член од
26 февруари 2017
Мислења
11
Поени од реакции
9
Бран е историјата на Седумте Кралства. Колективниот идентитет. И како Мексиканците во САД, муслиманите во Европа, источно европјаните во Германија, замрзнатиот сакаше да го избрише тој колективен идентитет.
Во ред тоа се, ама откога замрзнатиот ќе помине низ цел Вестерос (хипотетичко сценарио ) и сите ги претвори во зомбија кои патем немаат мозок а камо ли идентитет чуму толкав труд окулу Бран.Нејсе приказната окулу Бран и НК имаше голем потенцијал но...Мене барем сеуште ме изгледа ме држи стандардот што го поставија во првите 3 сезони[DOUBLEPOST=1556551255][/DOUBLEPOST]https://www.youtube.com/watch?v=gulVUWrADCM Оваа сцена веќе нема смисла
 
Член од
14 април 2012
Мислења
24.132
Поени од реакции
37.372
Појако ми беше што у целава тепачка во која е даден посебен акцент на квичењето на зомбијата, у сред опколен Винтерфел, двор полн со зомбиња, Арја најде библиотека во која владее целосна тишина 3-4 минути да се игра со зомбињава.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
13.835
Поени од реакции
29.120
Ај нека ми го објасни некој поупатен крајот со црвенокосава?
Го изваде тоа ѓердан што ли беше и си цркна.
Фактички испаѓа дека беше од другава страна целовреме само зауздана или?
 

Mojso

uneducated knob
Член од
14 септември 2009
Мислења
3.838
Поени од реакции
10.472
Пуштањето на коњаницата во кланица, употребата на змејовите како камери за птичја перспектива, а беа така надмоќни и непречени од никој првите две третини од битката. Бранењето на ѕидините без апсолутно никакви направи сем мечови и луѓе (земи ја за споредба битката на ѕидот) и за мене убедливо најглупата работа што сум ја видел во серијата:
- некој ко скретничар и мафта на глупавата кокошка да ги запали дрвата, ама таа не гледа
- пробуваат да ги палат со стрели ама не успеваат
- и од нигде никаде Мелисандре се моли да ги запали, а околу нејзе еден куп луѓе на кои им се достапни и никој не пробува со факел

Валда не им било доволно кул со факел.
- Пуштањето на коњаницата е глуп потег, ама кој рече дека Џора е добар генерал ? Башка не ни знаеа колкава армија им се спрема. Башка борбата требаше да биде само дистракција, Брен беше целта.

- Змејовите воопшто никогаш не беа планирани да се борат. Затоа стоеа настрана и го „чуваа“ Брен.

- Што да гледа ? тие пред себе на 10 метра не можеа ништо да видат во облакот а не пак оваа на 100 метра над нив да ги види.

- Колку време се спремаа за бранење на Винтерфел ? Буквално уште чекаа да се вратат другите лордови со војска, кога се врати Тормунд и им кажа дека за некој сат доаѓаат.

- Ѕидот е барем 50 пати повисок од ѕидовите на Винтерфел. Целата поента на Ѕидот е да спречи инвазија на вајлдлингс, нормално е таа одбрана да биде по спремна.

- Буквално имаше 2-3 сцени кај што некој пробуваше со факел.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
3.436
Поени од реакции
5.969
Ај нека ми го објасни некој поупатен крајот со црвенокосава?
Го изваде тоа ѓердан што ли беше и си цркна.
Фактички испаѓа дека беше од другава страна целовреме само зауздана или?
Она беше стара цело време, само ѓерданот правеше да изгледа младо, а најверојатно и во живот ја одржуваше.
 

Mojso

uneducated knob
Член од
14 септември 2009
Мислења
3.838
Поени од реакции
10.472
Ај нека ми го објасни некој поупатен крајот со црвенокосава?
Го изваде тоа ѓердан што ли беше и си цркна.
Фактички испаѓа дека беше од другава страна целовреме само зауздана или?
Не знам зошто али мислам дека таа ќе испадне дека е истата плавоокоа типка од легендите, во која се заљубил најт кингот

А зошто одма без размислување го натера Станис да оди на Север да помогне. Никој друг не се нафати да помогне на ѕидот, туку само она без размислување. Сигурно знаела.
Се сеќаваш дека отидоа на север за да го направат Џон, лорд на северот за да им се придружи на Станис така ? Или и тоа го заборави ?
 
На врв Bottom