Ford доктор за Ford прашања

Мида Гранд Моторс

Форд Доктор
Член од
27 јануари 2011
Мислења
59
Поени од реакции
24
Хаха Мида НИКОГАШ ПОВЕЌЕ. Им носам на сервис Лада Нива 1.7и. Реков да се смени масло, филтери и да се провери масло во диференцијали.
Сменето масло и филтери (да) и секако "проверено" масло во диференцијалите и речено и пишано беше - нивото на маслото во диференцијалите и редукторот е во ред и нема течење на истото.
Излегов од Мида и веднаш заминав во најблискиот приватен сервис кај Педагошка со една единствена молба да го провери нивото на масло во диференцијалите и редукторот.
Мајсторот веднаш провери и:
Преден диференцијал - фалеше 0,2 литра масло,
Заден диференцијал - 0,15 литра масло,
Редуктор - 0,2 литра масло
Башка семеринзите не беа во ред и препорача да се заменат веднаш.
Истото ВЕДНАШ го направив и беа купени нови Corteco семеринзи и заменети пред мене.
Форд нека е последна кола нема да купам.
Блиски мои кои имаа нов Форд Фокус 1.4 купен нов од Мида 2002 се изнамачија со поправки.
Мојот Мерцедес 190 од 1990 година освен МАСЛО и ФИЛТЕРИ ништо друго немаше сменето за истото време додека новиот Форд на блиските имаше иритантну дефекти.
И шлаг на се после 3 години се појави нејзиното величество р'ѓа на Фокусот и блиските мои луѓе ми покажаа лично.
Здраво Keljav,
во врска со сервисот на Лада можеме да те препорачаме кај Лада Докторот бидејќи Ми-Да Гранд Моторс се одговорни и специјализирани за Форд во Македонија. Многу поздрав до блиските твои кои одбрале Форд Фокус бидејќи сигурно добиле квалитетно возило и професионален третман.
Поздрав
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Хаха Мида НИКОГАШ ПОВЕЌЕ. Им носам на сервис Лада Нива 1.7и. Реков да се смени масло, филтери и да се провери масло во диференцијали.
Сменето масло и филтери (да) и секако "проверено" масло во диференцијалите и речено и пишано беше - нивото на маслото во диференцијалите и редукторот е во ред и нема течење на истото.
Излегов од Мида и веднаш заминав во најблискиот приватен сервис кај Педагошка со една единствена молба да го провери нивото на масло во диференцијалите и редукторот.
Мајсторот веднаш провери и:
Преден диференцијал - фалеше 0,2 литра масло,
Заден диференцијал - 0,15 литра масло,
Редуктор - 0,2 литра масло
Башка семеринзите не беа во ред и препорача да се заменат веднаш.
Истото ВЕДНАШ го направив и беа купени нови Corteco семеринзи и заменети пред мене.
Форд нека е последна кола нема да купам.
Блиски мои кои имаа нов Форд Фокус 1.4 купен нов од Мида 2002 се изнамачија со поправки.
Мојот Мерцедес 190 од 1990 година освен МАСЛО и ФИЛТЕРИ ништо друго немаше сменето за истото време додека новиот Форд на блиските имаше иритантну дефекти.
И шлаг на се после 3 години се појави нејзиното величество р'ѓа на Фокусот и блиските мои луѓе ми покажаа лично.
Abe drugar, od 2000 nagore koga gi sklapaat kolite se pravat premnogu kompromisi, ni meckite od 2000 nagore ne se toa sto bile na vremeto. Sum videl C i E klasi od 2002 skapani i zargjani beter od jugo ili golf3. Fordovite na vremeto isto imaa odlicni serii na poedini vozila, starite eskorti, fiesti i slicno. Dizel ne napravile asalen, barem ne do 2000 god, ovie ponovite i ne se tolku losi, a benzincite nemaat smrt.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
1.877
Поени од реакции
1.089
Да прашам и тука, иако веќе ова го постирав на една друга тема, на форумов
Имам форд фокус тдци 1.8 година дена. Презадоволен сум до сега од него. Него да си прашам радио за него оригинал каде да се најде.Како идат цените и дали се исплати да ставам оригинал или било какво. Прашувам зашто мислам дека само со оригиналот може да се поврзат контролите на волан, дали ако земам оригинал треба нешто да се декодира и слично.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Да прашам и тука, иако веќе ова го постирав на една друга тема, на форумов
Имам форд фокус тдци 1.8 година дена. Презадоволен сум до сега од него. Него да си прашам радио за него оригинал каде да се најде.Како идат цените и дали се исплати да ставам оригинал или било какво. Прашувам зашто мислам дека само со оригиналот може да се поврзат контролите на волан, дали ако земам оригинал треба нешто да се декодира и слично.
Имаш на ebay (поготово на германскиот) еден куп се продаваат на старо сосе кодовите. Проблем е само доставата до мк.
 

Мида Гранд Моторс

Форд Доктор
Член од
27 јануари 2011
Мислења
59
Поени од реакции
24
Да прашам и тука, иако веќе ова го постирав на една друга тема, на форумов
Имам форд фокус тдци 1.8 година дена. Презадоволен сум до сега од него. Него да си прашам радио за него оригинал каде да се најде.Како идат цените и дали се исплати да ставам оригинал или било какво. Прашувам зашто мислам дека само со оригиналот може да се поврзат контролите на волан, дали ако земам оригинал треба нешто да се декодира и слично.
Здраво,
што се однесува до радиото постои можност да се нарача ново оригинално но цената е доста висока (околу 600Еур), така да доколку се работи за постаро возило навистина е неисплатливо. Нај “безболна“ варијанта е да најдеш половно додека за кодот ние можеме да ти помогнеме.
Поздрав
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
1.877
Поени од реакции
1.089
Здраво,
што се однесува до радиото постои можност да се нарача ново оригинално но цената е доста висока (околу 600Еур), така да доколку се работи за постаро возило навистина е неисплатливо. Нај “безболна“ варијанта е да најдеш половно додека за кодот ние можеме да ти помогнеме.
Поздрав
Фордот е 2003година. Така да мислам дефинитивно половно е подобра и поисплатлива опција. Него како се движат цени дали си запознаен, ти или било кој друг. Колку би ме чинело. И каде да барам? Секој предлог е добредојден.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Фордот е 2003година. Така да мислам дефинитивно половно е подобра и поисплатлива опција. Него како се движат цени дали си запознаен, ти или било кој друг. Колку би ме чинело. И каде да барам? Секој предлог е добредојден.
со 100 евра во Нептун се зема коска Пионир радио..Па мора ли фабричко?Ти требаат и фабрички звучници тогаш.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
1.877
Поени од реакции
1.089
со 100 евра во Нептун се зема коска Пионир радио..Па мора ли фабричко?Ти требаат и фабрички звучници тогаш.
Ми фали само радиото. Имам звучници. Работата околу тоа дали е фабричко радио е, што доколку ставам било какво друго радио не може да се поврзе со контролите на волан.
 

Мида Гранд Моторс

Форд Доктор
Член од
27 јануари 2011
Мислења
59
Поени од реакции
24
Фордот е 2003година. Така да мислам дефинитивно половно е подобра и поисплатлива опција. Него како се движат цени дали си запознаен, ти или било кој друг. Колку би ме чинело. И каде да барам? Секој предлог е добредојден.
Не би знаеле точно да те упатиме од каде може да најдеш п добро половно радио, единствен контакт кој соработувал со нас и има монтирано приватно доста радија, звучници, сензори и слично можеш да го исконтактираш на следниот линк http://on.fb.me/1dLQQCL.
Поздрав
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
А што ќе кажеш за 1.6 TDCI од 2005 до 2008?
Промашен мотор. Проблеми со маслото и системот за подмачкување 1.4 Хди е ако не и отигинал ПСА мотор и е многу подобар од 1.6.
Половни 1.6 се поефтини од 1.4hdi ако ти говори нешто тоа.

Прочитав 600 евра за радио., баш ќе проверам во Лондон колку е. Ова Фордов испаѓа жив зијан. Поскап од Мерцедес.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Промашен мотор. Проблеми со маслото и системот за подмачкување 1.4 Хди е ако не и отигинал ПСА мотор и е многу подобар од 1.6.
Половни 1.6 се поефтини од 1.4hdi ако ти говори нешто тоа.

Прочитав 600 евра за радио., баш ќе проверам во Лондон колку е. Ова Фордов испаѓа жив зијан. Поскап од Мерцедес.
600 евра за радио..Бришачите може му се по 100 евра парче..А фаровите може по 400-500 евра..
 

Мида Гранд Моторс

Форд Доктор
Член од
27 јануари 2011
Мислења
59
Поени од реакции
24
600 евра за радио..Бришачите може му се по 100 евра парче..А фаровите може по 400-500 евра..
Почитувани, на следниот линк http://ford.mk/Мој_Сервис , можете да ги погледнете цените за бришачи како и да се запознаете со цените на другите сервисни понуди.
Поздрав
 
Член од
20 октомври 2007
Мислења
8
Поени од реакции
2
Гледам по нет да купам Ford Fusion 1.4 tdci 2005g што мислите за колава добра е не е добра погодени ли се или не ?
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
600 евра за радио..Бришачите може му се по 100 евра парче..А фаровите може по 400-500 евра..
Ништо чудно. Е да радио во Лондон ти е 499 фунти оригинал од дилерот. Фабрично. А фаровите не знам не проверив. Ама покрај толку добри коли форд е за мазохисти.
ford = fix or repair daily
 

Kajgana Shop

На врв Bottom