Ford доктор за Ford прашања

Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
Decki rabotava za greacite,tolku mnogu ja izvrtivte,sto samo ako ima i dr,clen majstor moze da vi kaze, a za priuceni majstori ima sekade,ama toa e dojdeno od nemastija po narodot, sekoj saka premium da mu se napravi kolata ama Oem greac za toj hdi/tdci e od 2500~3300 zavisi dali e fomoco ili motocraft, a drugite Beru e 1000ka. Ama.bsg ima za 600mkd, Konkretno za 1.4 tdci/hdi
Eve ti sifra za Oem greac ford/psa 1447128
Istiot e i za 1.6hdi
Dolzina 125mm,/navoj M8x1mm
 

NumberGuy

Supreme Сasual Dating - Legitimate Girls
Член од
23 декември 2009
Мислења
42
Поени од реакции
4
A rabotna raka kolku e po grejac?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
Okej togas ke ti go platam rizikot, ama ako gi skines, togas sto praime?

Inace ima i mnogu poskapi grejaci za toj motr https://www.autodoc.co.uk/lucas/13226550
Ostaj ti vo Uk, cena, ovde toj lukas e 1200/300mkd. Da si kupis od tamu ili od Germanija.
4000mkd, ke gi smenime site 4,
Rizikot e toj sto ke se skini ke se vadi/busi na lice mesto bez vadejne glava... Ama za toa vikam drug covek koj raboti so drebonzi,i toa e druga struka toj zema od 1500do2000mkd.od greac za vadejne ...
Taka da na 4000 + kolku ke se skinat,ako ne se skini nikoj 4000,so vadejne kapacka od rebrast(gorna)vadejne usisna so poklopec, inaku bez ova da izvadis e rizik site da gi skines
 

NumberGuy

Supreme Сasual Dating - Legitimate Girls
Член од
23 декември 2009
Мислења
42
Поени од реакции
4
Znaci sea slucajno ripna rabotna raka za 500-1000 oti drug covek imas. Toj lukas ovde sigurno e nekaj falc, svercan od bugarija.
A zamisli ti gi poracas od internet i ti gi donesat iskrseni,ke im gi vratis ili ke im gi platis, a?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
Znaci sea slucajno ripna rabotna raka za 500-1000 oti drug covek imas. Toj lukas ovde sigurno e nekaj falc, svercan od bugarija.
A zamisli ti gi poracas od internet i ti gi donesat iskrseni,ke im gi vratis ili ke im gi platis, a?
Decko mene mi pisuvas ili onaka nema sto da pravis.???
Objasneto ti e se a se fajkas za vlakno, toa e dogovor za promena po 1000ka, ako se skini + 1500 od parce,i klientor se nafajka na toa,bidejki bil na 3 mesta i mu kazale kese vadi glava bidejki 99% kese skinat mozi 1 mozi 2 a mozi i site 4,
Ne znam.sto ne ti e jasno
 

NumberGuy

Supreme Сasual Dating - Legitimate Girls
Член од
23 декември 2009
Мислења
42
Поени од реакции
4
Za tie pari u mida ke mi gi smenat, decko. Fala ti na tvojata ponuda, ama ne fala.
Glava na motor da mi cepkas ti sto ne te znam nit pa nekoj tvoj sto i nego ne znam, nema sansi.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
Да, логички е така, но проблемот е дали ќе ти светне дека има проблем. Кај мене не ги појави на претходната, после најдоа изгорено реле, и изгорен грејач, бог знае колку време бил изгорен, акумулаторот беше нов и палеше без проблем и со изгорен грејач, и тоа сред зима.
Za palenje, ako ima kompresija ke pali, posebno ako se vakvi zimite, blagi. Mene so tri greaci izgoreni mi palese, nemase problem.
I ne mora da svetne, posebno ako e postar model. Ednostavno, zavrsi zimata, proveri dali se izgoreni, 5 min rabota e. Ako ne razbiras, na elektricar ke ti proverat. So ogled na toa kolkava zaebancija mozis da izbegnis, se isplakja.
Автоматски споено мислење:

4000mkd, ke gi smenime site 4,
4000 za raka ???
 

NumberGuy

Supreme Сasual Dating - Legitimate Girls
Член од
23 декември 2009
Мислења
42
Поени од реакции
4
NumberGuy ,pa za vo mida ti vikam,ne za vo nekoja garaza od 15kvadrati....
Ostaj ti vo Uk, cena, ovde toj lukas e 1200/300mkd. Da si kupis od tamu ili od Germanija.
4000mkd, ke gi smenime site 4,
Rizikot e toj sto ke se skini ke se vadi/busi na lice mesto bez vadejne glava... Ama za toa vikam drug covek koj raboti so drebonzi,i toa e druga struka toj zema od 1500do2000mkd.od greac za vadejne ...
Taka da na 4000 + kolku ke se skinat,ako ne se skini nikoj 4000,so vadejne kapacka od rebrast(gorna)vadejne usisna so poklopec, inaku bez ova da izvadis e rizik site da gi skines

Ti od mida si i ides so ortakot menjas na lice mesto?

Eve kako se menjaat, samo filter za vozduh se vadi i 1-2 saati najmnogu, niti se cepka glava na motor niti ova niti ona.

Inace imam ja drugi majstori.


 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
Ti od mida si i ides so ortakot menjas na lice mesto?

Eve kako se menjaat, samo filter za vozduh se vadi i 1-2 saati najmnogu, niti se cepka glava na motor niti ova niti ona.

Inace imam ja drugi majstori.


Google i youtube majstori preku glava mi e... misli sto sakas bye ......
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Vidi vaka, ja ne sum majstor, ja da znaev da gi smenam grejacite, nemase da odam na majstor otkako mi svetna zuto ko na klipov.

Na majstor, na doktor, kaj site ostanati odime i plakame za usluga, t.e. za nivnata ekspertiza.
Ne e moj problem, ako majstorot gi iskrsi grejacite pri vadenje, tuku negov problem. Ebati majstorite ako mi napravat dopolnitelen kvar ne samo trosok.

Zamisli da si ginekolog ili nekoj si hirurg i da mu reces na pacientot ili na semejstvoto, izvini mnogu bese pipava operacijata, zaebav rabota,deteto ti umre, ili ti isekov pola bubreg, ama ti ke si platis, oti takov e redot. Ma nemoj, ima da dobies tuzba i moze da lezis i zatvor, ako si vakov daktor.
Ova e samo primer.
Абе експертиза е едно, а заебанции при работа се друго. Не верувам дека се кинат секогаш поради немање експертиза. Тоа што јас ти го кажувам е да не плачиш за мкд, оти и надвор наплаќаат по саат. Може да се расправаш и буниш, ама ако потрошил 5 саати за да го извади, ќе ти наплатат 5 саати иако во нормални услови се менува за пола саат.

Za palenje, ako ima kompresija ke pali, posebno ako se vakvi zimite, blagi. Mene so tri greaci izgoreni mi palese, nemase problem.
I ne mora da svetne, posebno ako e postar model. Ednostavno, zavrsi zimata, proveri dali se izgoreni, 5 min rabota e. Ako ne razbiras, na elektricar ke ti proverat. So ogled na toa kolkava zaebancija mozis da izbegnis, se isplakja.
Автоматски споено мислење:


4000 za raka ???
Не заебавај, ако пали колата, кој би одел да ги провери од чиста мира?
 

NumberGuy

Supreme Сasual Dating - Legitimate Girls
Член од
23 декември 2009
Мислења
42
Поени од реакции
4
Абе експертиза е едно, а заебанции при работа се друго. Не верувам дека се кинат секогаш поради немање експертиза. Тоа што јас ти го кажувам е да не плачиш за мкд, оти и надвор наплаќаат по саат. Може да се расправаш и буниш, ама ако потрошил 5 саати за да го извади, ќе ти наплатат 5 саати иако во нормални услови се менува за пола саат.


Не заебавај, ако пали колата, кој би одел да ги провери од чиста мира?
Kako prvo kaj nas se naplaka dnevnica ili sto ti ja znam. Za promena na filtri i ulje 850 den iam dadeno. Dnevnica i da viknam majstor doma da dojde da smeni sto znam grejac na masina za perenje e 10 do 20 evra so se grejac, bez razlika kolku saati ke raboti on i kolku stvari ke izvadi od masinjata za perenje za da gi promeni grejacite. Go izgubil denot, ete mu dnevnica.

Ne sakam da se povtoruvam, znaci ne sveti sijalice za grejaci, tuku zut izvicnik trepka i pisuva engine system fault i imam zakasneto palenje i mali problemi pri zabrzuvanje i slicno, situacii za koi vo upatstvoto (str. 56) od kolata pisuva deka ke se slucuvaat ako ne otides na servis.

Na shal tablata napraiv test, toa so reset key i kontakt, pokaza DTC 9318, low battert voltage.
Ama akumulator e 12.4 u miruvanje, koga ne e zapalena kolata.

Na dijagnostika u servis mi pokaza glow plug circuit P0380

I kako prva opcija za menjanje grejacite momcite pocnaa da mi kazuvaat deka kolata moja vredi kolku spejshatl i deka za da gi izvadata grejacite od 10 eur ke naplatele sto ti ja znam kolku nad 500 eur, a imalo i rizik da ne ja izramnat glavata na motorot kako sto treba.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Kako prvo kaj nas se naplaka dnevnica ili sto ti ja znam. Za promena na filtri i ulje 850 den iam dadeno. Dnevnica i da viknam majstor doma da dojde da smeni sto znam grejac na masina za perenje e 10 do 20 evra so se grejac, bez razlika kolku saati ke raboti on i kolku stvari ke izvadi od masinjata za perenje za da gi promeni grejacite. Go izgubil denot, ete mu dnevnica.

Ne sakam da se povtoruvam, znaci ne sveti sijalice za grejaci, tuku zut izvicnik trepka i pisuva engine system fault i imam zakasneto palenje i mali problemi pri zabrzuvanje i slicno, situacii za koi vo upatstvoto (str. 56) od kolata pisuva deka ke se slucuvaat ako ne otides na servis.

Na shal tablata napraiv test, toa so reset key i kontakt, pokaza DTC 9318, low battert voltage.
Ama akumulator e 12.4 u miruvanje, koga ne e zapalena kolata.

Na dijagnostika u servis mi pokaza glow plug circuit P0380

I kako prva opcija za menjanje grejacite momcite pocnaa da mi kazuvaat deka kolata moja vredi kolku spejshatl i deka za da gi izvadata grejacite od 10 eur ke naplatele sto ti ja znam kolku nad 500 eur, a imalo i rizik da ne ja izramnat glavata na motorot kako sto treba.
Абе кој мајстор ти работи во денешно време за 800-900 ден дневница? Калџии во градежно не идат под 1500, а не пак механичари, асалните уште пред 10 год правеа по 50+ евра на ден.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom