Ford доктор за Ford прашања

Член од
24 октомври 2008
Мислења
1.382
Поени од реакции
248
Некој да пише мислење за Форд Куга ?

Добри/лоши ? Имаат некоја мана препознатлива за нив ?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
Mislejne strucno za focus 1.6 tdci (pezo motor 80kw) vo homologacija e 12mesec 2009
 

Attachments

Член од
16 јануари 2016
Мислења
122
Поени од реакции
31
Здраво имам Форд б- мах 2012 дизел е сега имам два проблеми или можда е нормално незнам првиот е кога ставам менувачот во рикверц понекогаш не влегува само бучи и дигам кумплунгот и пак стискам и потоа нормално си вози, а вториот проблем кога давам контакт за палење од шалтаблата излегува некој чуден звук како незнам некако да шкрипи и кога ке ја запалам нема ништо се нормално. Ако имал некој слично искуство нека каже благодарам
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
Здраво имам Форд б- мах 2012 дизел е сега имам два проблеми или можда е нормално незнам првиот е кога ставам менувачот во рикверц понекогаш не влегува само бучи и дигам кумплунгот и пак стискам и потоа нормално си вози, а вториот проблем кога давам контакт за палење од шалтаблата излегува некој чуден звук како незнам некако да шкрипи и кога ке ја запалам нема ништо се нормално. Ако имал некој слично искуство нека каже благодарам
Probaj koga si vo mesto prvo stavija vo 3 ta potoa rikverc,
Ako i taka ne saka mozi ke bara set lamela,
zuejneto ako e auto klima nekoja klapna za mix na voduh krcka motorceto.. toa na preku 3 koli so klimatronik se slucuva....
 
Член од
16 јануари 2016
Мислења
122
Поени од реакции
31
Probaj koga si vo mesto prvo stavija vo 3 ta potoa rikverc,
Ako i taka ne saka mozi ke bara set lamela,
zuejneto ako e auto klima nekoja klapna za mix na voduh krcka motorceto.. toa na preku 3 koli so klimatronik se slucuva....
Ne ne ako go pretisnam kumplungot i pak go pustam normalno si trgnuva ili da go stavam menuvacot vo ler i potoa vo rikverc nema problem, no od prv pat poveke pati mi se slucuvano zatoa prasuvam pa da ne e nekoja normalna situacija posto kolata ja imam 3-4 meseci
Автоматски споено мислење:

Ne ne ako go pretisnam kumplungot i pak go pustam normalno si trgnuva ili da go stavam menuvacot vo ler i potoa vo rikverc nema problem, no od prv pat poveke pati mi se slucuvano toa zatoa prasuvam, ili pak da ne e nekoja normalna situacija posto kolata ja imam 3-4 meseci
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
809
Поени од реакции
868
Ne ne ako go pretisnam kumplungot i pak go pustam normalno si trgnuva ili da go stavam menuvacot vo ler i potoa vo rikverc nema problem, no od prv pat poveke pati mi se slucuvano zatoa prasuvam pa da ne e nekoja normalna situacija posto kolata ja imam 3-4 meseci
Автоматски споено мислење:
Провери глицерин да не ти фали.
 
Член од
11 јуни 2011
Мислења
377
Поени од реакции
183
Здраво, имам Форд Мондео 2.0 бензин 2001 година. Дали е нормално за 1 минута до 2 од 0 до 90 степени да крене температура и потоа си останува на 80/90. Сменет е термостат и хладњак на возилото.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.297
Поени од реакции
7.253
Здраво имам Форд б- мах 2012 дизел е сега имам два проблеми или можда е нормално незнам првиот е кога ставам менувачот во рикверц понекогаш не влегува само бучи и дигам кумплунгот и пак стискам и потоа нормално си вози, а вториот проблем кога давам контакт за палење од шалтаблата излегува некој чуден звук како незнам некако да шкрипи и кога ке ја запалам нема ништо се нормално. Ако имал некој слично искуство нека каже благодарам
Синхронизаторот на мењачот има претрпено штета. Тоа е. Најверојатно некоја баба ја има возено колата само до пазар.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Здраво,

летно време немав проблем,но со ладново сега
имам проблем со палењето.

пали од втора и кога ќе запали,моторот работи чудно,тресе,како да се гуши,гаста не реагира,обртометарот испод нула,има бел чад.
тоа трае 3 секунди после тоа се смирува и работи без проблем.

после пали нормално

дали може да е до грејачите?

овде пишува за грејачите,слични симптоми како кај мене
https://www.vijesti.me/vijesti/43832/kako-da-prepoznamo-kvar-grijaca

препорака добар и поштен сервис?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
Здраво,

летно време немав проблем,но со ладново сега
имам проблем со палењето.

пали од втора и кога ќе запали,моторот работи чудно,тресе,како да се гуши,гаста не реагира,обртометарот испод нула,има бел чад.
тоа трае 3 секунди после тоа се смирува и работи без проблем.

после пали нормално

дали може да е до грејачите?

овде пишува за грејачите,слични симптоми како кај мене
https://www.vijesti.me/vijesti/43832/kako-da-prepoznamo-kvar-grijaca

препорака добар и поштен сервис?
Pisi koe vozilo i koj motor... Pa ke ti pisam sto da proveruvas....
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
1.4 tdci ford fiesta 2009 na kraj.

so kosite farovi e

mislev na rele da gi proveram grejacite,ako imas instrukcii za toa,pisi
Bez dobra dijagnostika, launch, kts, forscan itn, ne si siguren na sto si.
1.4 e psa motor koj i so site izgoreni greaci 4,ke pali ama moze vo safe mod da vleguva i da ne prima nad 2800/3000rpm.
Tie motori imaat nadvoresen problem so cefki(plasticni) od nafta koj se pod filtet vozdusen gi trija i prima fals vozdux zaedno so naftata, i zavisi koi dizni gi vozi dali simens dal, bosch a mozi i druhi dase.
Na kraj mozi losi dizni.... da izlezi
 
Член од
16 јануари 2016
Мислења
122
Поени од реакции
31
Здраво дали е нормално и на кратки релации перката за ладење да се оклучува или има некој проблем, станува звор за релација и од 2-3 километри
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.747
Здраво дали е нормално и на кратки релации перката за ладење да се оклучува или има некој проблем, станува звор за релација и од 2-3 километри
да не не ти отвара термостатот. Температурите како ти се?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom