Football Manager 2012 - Општа дискусија

Q

qazwsxedc

Гостин
Ја моментално играм со Аеродром и никој несака да дојде,се борам за опстанок,пола од играчите ми се 33+:D
Абе ја сум пишал во погрешна тема,на 13-ката играм со Аеродром:D
 
N

Nicky Santoro

Гостин
Друг пат .......

Завршив сезона.Шампион Сериа А , лШ испаднав во 1/2 и тоа благодарение на извонредниот јаја саного :tapp: Неможам да го сварам повеќе, треба да направи 15 шанси за да постигне 1 гол.Неговата замена Кулибали не е ништо подобра.Во тим репорт кога ќе отворам Саного е три звезди а кулибали 2,5.И кај двајцата потенцијал е 4 звезди.Ама немам време да ги чекам.3 години саного шанса добива и труба.Неверојатно.Имам тим покриен добро на сите позиции,али на формацијава што е играм 4-5-1 шпицот да мие 3 звезди т.е тапа ... е не оди така.Голманите се просечни,најмал проблем м исе тие.Бекови Корчиа и еве сеа Сандро алекс како и да беше од порто батево го зедовза 13кк.Стопери Хулу,Бојата,Мусачо.Првитее два стартери ,мусачо повремено добива шанси.МЦ Поли и Верати.И тука како МЦ морам да најдам некој екстра играч,стартер.. што ќе прави разлика кога играм против појаки противници.Поли си е добар и сеа наместо верати еден да ми предложиш не ќе е лошо.Мвила Капуе и стротман остави ги , веќе играат во гиганти и ми требаат по 50+ милиони...Амц - Ковачич,Амр- Гаитан(најдобриот играч што го имам),АМл го купив гризман за 24 милиони(лукас мура го продадов за 28 и од нив го купив овај).Овде имам неколку заемени како јаисиен французинот, и некои играчи од катаниа што вредат за замени пр. за крило А.гомез.Е сеа со шпицот незнам што да правам.Ако го продадам Кулибали за толку колку што го купив се думам да земам некој екстра шпиц ,готов производ а не да го чекам 5 години да се разигра.Левандовски го догооворив за 18милиони.Париве како пари не се мн ама премн плата бара , 105к неделно + бонуси ова она Агент фии и сличн. Мислам дека е не исплатливо толку пари да се нацртам за него.И спрема формацијава каков шпиц можеш да предложиш и МЦ.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Завршив сезона.Шампион Сериа А , лШ испаднав во 1/2 и тоа благодарение на извонредниот јаја саного :tapp: Неможам да го сварам повеќе, треба да направи 15 шанси за да постигне 1 гол.Неговата замена Кулибали не е ништо подобра.Во тим репорт кога ќе отворам Саного е три звезди а кулибали 2,5.И кај двајцата потенцијал е 4 звезди.Ама немам време да ги чекам.3 години саного шанса добива и труба.Неверојатно.Имам тим покриен добро на сите позиции,али на формацијава што е играм 4-5-1 шпицот да мие 3 звезди т.е тапа ... е не оди така.Голманите се просечни,најмал проблем м исе тие.Бекови Корчиа и еве сеа Сандро алекс како и да беше од порто батево го зедовза 13кк.Стопери Хулу,Бојата,Мусачо.Првитее два стартери ,мусачо повремено добива шанси.МЦ Поли и Верати.И тука како МЦ морам да најдам некој екстра играч,стартер.. што ќе прави разлика кога играм против појаки противници.Поли си е добар и сеа наместо верати еден да ми предложиш не ќе е лошо.Мвила Капуе и стротман остави ги , веќе играат во гиганти и ми требаат по 50+ милиони...Амц - Ковачич,Амр- Гаитан(најдобриот играч што го имам),АМл го купив гризман за 24 милиони(лукас мура го продадов за 28 и од нив го купив овај).Овде имам неколку заемени како јаисиен французинот, и некои играчи од катаниа што вредат за замени пр. за крило А.гомез.Е сеа со шпицот незнам што да правам.Ако го продадам Кулибали за толку колку што го купив се думам да земам некој екстра шпиц ,готов производ а не да го чекам 5 години да се разигра.Левандовски го догооворив за 18милиони.Париве како пари не се мн ама премн плата бара , 105к неделно + бонуси ова она Агент фии и сличн. Мислам дека е не исплатливо толку пари да се нацртам за него.И спрема формацијава каков шпиц можеш да предложиш и МЦ.
Adam Maher :)
 
N

Nicky Santoro

Гостин
да се надоврзам на постот погоре.Еве Сш од тројцава па давајте совети што да правам.

yaya.png

sul.png

lev.png
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Завршив сезона.Шампион Сериа А , лШ испаднав во 1/2 и тоа благодарение на извонредниот јаја саного :tapp: Неможам да го сварам повеќе, треба да направи 15 шанси за да постигне 1 гол.Неговата замена Кулибали не е ништо подобра.Во тим репорт кога ќе отворам Саного е три звезди а кулибали 2,5.И кај двајцата потенцијал е 4 звезди.Ама немам време да ги чекам.3 години саного шанса добива и труба.Неверојатно.Имам тим покриен добро на сите позиции,али на формацијава што е играм 4-5-1 шпицот да мие 3 звезди т.е тапа ... е не оди така.Голманите се просечни,најмал проблем м исе тие.Бекови Корчиа и еве сеа Сандро алекс како и да беше од порто батево го зедовза 13кк.Стопери Хулу,Бојата,Мусачо.Првитее два стартери ,мусачо повремено добива шанси.МЦ Поли и Верати.И тука како МЦ морам да најдам некој екстра играч,стартер.. што ќе прави разлика кога играм против појаки противници.Поли си е добар и сеа наместо верати еден да ми предложиш не ќе е лошо.Мвила Капуе и стротман остави ги , веќе играат во гиганти и ми требаат по 50+ милиони...Амц - Ковачич,Амр- Гаитан(најдобриот играч што го имам),АМл го купив гризман за 24 милиони(лукас мура го продадов за 28 и од нив го купив овај).Овде имам неколку заемени како јаисиен французинот, и некои играчи од катаниа што вредат за замени пр. за крило А.гомез.Е сеа со шпицот незнам што да правам.Ако го продадам Кулибали за толку колку што го купив се думам да земам некој екстра шпиц ,готов производ а не да го чекам 5 години да се разигра.Левандовски го догооворив за 18милиони.Париве како пари не се мн ама премн плата бара , 105к неделно + бонуси ова она Агент фии и сличн. Мислам дека е не исплатливо толку пари да се нацртам за него.И спрема формацијава каков шпиц можеш да предложиш и МЦ.


Составот горе доле не ти е лош,ај по ред да идеме.
Одбраната,земи го Lucas Digne од Лил,ако е сеуште таму,ама глеам сезона 2019 си,така да тешко...
Јаја Саного иначе се игра на poacher,кај мене во првата сезона,значи 2011 постигна 12 гола.Имај само трпение и играј го на poacher,играј малку повеќе напаѓачки,на пример 4-3-2-1 со јаки крила како Гризман и Гаитан кој ќе му даваат опасни топки.
Средниот ред би те советувал да го појачаш со Квадво Асамоа.Страва играч.Ако не можеш него да го собереш,земи го Муса Сисоко.Види скаутите кога ќе ти нудат млади hot prospect играчи,разгледувај ги внимателно.Јас во втората сезона начекав регеништа франзуци и ги земав во состав.Распалија одма на пријателските,играат ко луди.
Кулибали шиткај го за што повеќе пари можеш и на негово место земи го Fierro или Facundo Ferreyra.
Дај ми скриншот од целосниот состав и тактиката,ако сакаш и на ПП.


П.С во наредните денови ќе отворам тема и јас,почнав стандард со Интер,интересен состав склопив во првата сезона...
 
N

Nicky Santoro

Гостин
Незнам каде виде 2019 та дека сум.... 2015та сум сеа моментално,лето..

е од ова понапаѓачки што да биде.И поачер го играм.Постигна минатата сезона 17-8 гола саного во лигата али требаше да даде уште 10-15.По 30 удари на утакмица правев од кои 15 беа од саного а постигнуваше по еден гол.И тоа се чисти шанси.
taktika.png
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Незнам каде виде 2019 та дека сум.... 2015та сум сеа моментално,лето..

е од ова понапаѓачки што да биде.И поачер го играм.Постигна минатата сезона 17-8 гола саного во лигата али требаше да даде уште 10-15.По 30 удари на утакмица правев од кои 15 беа од саного а постигнуваше по еден гол.И тоа се чисти шанси.
Прегледај го приврзокот 68592


Извини моја грешка.
Вака според имињава на играчиве имаш интересен состав.Е сеа земај го Фелипе Андерсон ако не е отиден во некој богаташки клуб.
Земи го тој Ерик Торес и ако веќе сакаш проверен напаѓач,тргни по Муниаин,се зема за околу 24 милиони.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Земајте го Иско во вашиот тим, момчето е перфектно јас со Леверкузен втора сезона го земан за 19.75 милиони и уште на прв натпревар беше избран за играч на натпреварот со гол и асистенција.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.416
Поени од реакции
29.662
Да се исповедам тука, малер невиден сум.
Почнав со Брадфорд од четврта лига и после пола сезона морав да го реинсталирам компјутерот а сејвовите не ги зачував, и така бев на седмо место па почнав од ново исто со Брадфорд.
Поучен од предходната сеозна решив да купам напаѓач пошто слабо ми реализираа оние што ги имав (читај ги немав). Го земав Counago старецот како опција во нападот кој беше слободен агент и уште неколку слободни агенти претежно млади. Исто така направив чистка на ростерот со тоа што се што не ми фаќаше око или беше отпуштено или продадено за без пари.Првата сезона се истури голови Counago и беше најдобар стрелец а Reid беше најдобар асистент а воедно и прогласен за најдобар играч и успеав да влезам во трета без проблеми меѓутоа Counago бараше поголема плата а пошто не можев да му понудам оти немав payrole и уште немаше апдејт на сезоната си замина во Италија.
Инаку главана формација ми беше 4-5-1 која не се промени многу тактички туку само се надоградуваше со подобри играчи.

-----------------------------Counago(P/a)----------------------------
-----------------------------------------------------------------------------
----Reid(S)---------------------------------------------Fagan(A)----
------------------------------------------------------------------------------
----------------------Jones(cm)---Wiliams(ap/s)------------------
------------------------------Bullock(dmc/s)---------------------------
-------------------------------------------------------------------------------
O'Бrien(auto)--Kanoute(ld/x)--Branston(ld/x)--Mitchel(S)
-------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------Duke(gk/d)-------------------------------

Во втората сезона бидејќи немав пари за трансфер се решив да земам неколку играчи на позајмица меѓу кој Rhys Murphy и Karim Rossi и двајцата напаѓачи и Carl Jenkinskon rb, неколку добри таленти кои беа отпуштени од тимовите од премиер лигата како Connor Coady и Sam Cowler, еден супер regen од Унгарија Istvan Csontos (Aml/Amc) кој уште првата сезона ја изигра на ниво и му го зема местото на Fagan и исто така како слободни агенти Panagiotis Tachtsidis и Delcourt. Овие играчи заедно со Reid беа основата на тимот кој го градев. Мислев дека ќе имам поголеми проблеми оваа сезона меѓутоа напаѓачите се покажаа премногу јаки за трета лига и двајцата заедно постигнаа преку 50 голови, Murphy ми беше прва опција во нападот како AF а Rossi влегуваше како измена како P. И оваа сезона Reid беше најдобар асистент и најдобар играч во лигата. Успеав да ќарам и двајца Ирци од У19 Keane MC и O'Donaghue DMC и Италијанец од У21 Jacopo Galimberti DC.

-----------------------------Murphy(AF/a)----------------------------
-----------------------------------------------------------------------------
----Reid(S)--------------------------------------------Csontos(A)--
-----------------------------------------------------------------------------
----------------------Jones(cm)---Tachtsidis(ap/s)--------------
--------------------------------Coady(dmc/s)-------------------------
-----------------------------------------------------------------------------
O'brien(auto)--Galimberti(ld/x)--Delcourt(ld/x)--Carl.J(S)
------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------Cowler(gk/d)-------------------------


Вистинскиот тест следуваше со влегувањето во втора лига пред се поради тоа што на тројцата главни играчи од претходната сезона Murphy, Rossi, Jenkinson им завршија договорите за позајмица и се најдов во ситуација да најдам соодветни замени за истите. Како капак на се добив понуда за Coady 1.5 мил од Лидс и претседателот на клубот ја прифати поради тоа што била добра понуда без да ме консултира :D
Вака бев во длабоки гомна и морав брзо да се снаоѓам бидејќи бев празен на неколку позиции а пари за трансфери се немаше ама чиста среќа па payrole имав доволно да најдам слободни играчи. Пробав повторно со позајмици ама немав среќа и таму. И бидејќи немав што да правам седнав и си ги прочешлав цела Европа У19 и У21 и успеав да најдам добри играчи од Франција у19 Regnier(AMl/ML) кој беше малку послаб од Csontos и се најде супер како замена, потоа El Idrisi CD исто од Франција у19 кој имаше ненормални оценки ама проблемот е што ќе се приклучеше на тимот наредната сезона, и како шлаг на тортата можеби најдобриот реген што го имав видено Dimitry Kudraysov (DMC,MC,DC) од Русија У19 кој ќе влезеше во тимот како замена за Coady. Им кажав фала на Лидс да не беа они може немаше да го најдам :D Веќе почнаа коцките да се поклопуваат полека полека и тогаш еден од скаутите ми го препорача Romario (го знаете Бразилскиот десен бек кој е еден од најдобрите) на кој му истекуваше договорот и решив да му понудам солидна платичка и да го земам, за чиста среќа типот прифати и дури помина и Work Permit...во тој момент рипав од среќа ама проблемот беше што ќе дојдеше дури на пола сезона и пак имав проблем барем пола сезона со десен бек. Некако успеав да најдам добри бекови како слободни агенти Brown(RD) и Musa (LD). Одбраната изглеаше солидно и добра остануваше уште нападот да се среди. Бидејќи немаше добри слободни агенти ниту пак ги даваа на позајмица добрите млади играчи немав други опции освен да купам некој со тој мал буџет што го имав и се решив да го земам Benik Afobe од Арсенал, им понудив околу 700к и за среќа прифатија, во меѓувреме земав еден млад по препорака на скаут кој имаше добар потенцијал. И таму некаде пред да започне сезоната успеав на free трансфер да го земам Michael Johnson MC поранешниот играч на Ман Сити.
Оваа сезона некако успеав да се изборам за второ место и да влезам во премиер лига, пред се поради тоа што ме избегнаа повредите на играчите или траеа многу малку. Reid и оваа сезона покажа што знае и пак беше најдобар асистент во лигата а Afobe беше втор стрелец во лигата. Како играч кој најмногу ме изненади беше Kudraysov кој имаше 15 асистенции и тоа како ДМЦ и исто така напредокот на некои константни играчи како Csontos, Tachtsidis, Galimberti и на младиот Regnier кој беше стандардна замена на секој натпревар.

----------------------------------Afobe(P/a)------------------------------
------------------------------------------------------------------------------
----Reid(S)-----------------------------------------------Csontos(A)--
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------Johnson(cm/s)---Tachtsidis(ap/s)-------------
-----------------------------Kudraysov(dmc/s)-------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
Musa(auto)--Galimberti(ld/x)--Delcourt(ld/x)--Romario(S)
-------------------------------------------------------
----------------------------------Cowler(gk/d)----------------------------


После напорната сезона следуваше одмор за тимот а работа за мене. Од бордот добив 40 мил за трансфери и 95к payrole. Уште одма знаев каде ќе ги трошам: напад, лево крило и средина се приоритет. Тоа беа позициите кои според мене требаше да се најдат појаки играчи а моменталните да станат замени. Паралелно барав играчи за сите овие позиции. Пробав со некои по познати играчи ама не беа заинтересирани за тим како Бредфорд. И пак истата песна У19 и У21 чешлање...и не беше залудно, тоа што барав најдов, Molenaar (AML,AMC,ML,MC) од Холандија у19 супер скилови за сите позиции и што е нај интересно на ниедна позиција не губеше проценти и Quiles (F) Шпанија у19 кој имаше ненормални оценки за Poacher и се истури давање голови на пријателските натпревари.
Го лапнав и Shkodran Mustafi (CD) на free трансфер и од 40 мил ми останаа 36 и доволно payrole да купам некои играчи и да направам тим кој 100% би избегнал испаѓање. Се насочив кон појаки играчи и успеав да го земам Felipe Anderson (MC) од Реал и van Aancholt (DL) од Свонси. Ги земав не толку скапо ама за сметка на солидна платичка. Исто така имав и понуди за подобар голман кои останаа не одговорени.

Имено, тимот беше на турнеја во Португалија и при враќање со авионот имало невреме и авионот паднал во Келтското море. Оваа трагедија ја погоди Англија исто како таа на "Busby Babes" од 58. (Читај снема струја од ЕВН и ми исчуре хард дискот)


Вака требаше да изгледа тимот на Бредфорд кој стигна до Премиер лигата но никогаш не одигра лигашки натпревар. Првиот натпревар требаше да го играат дома против Стоук за 7 дена од тој кобен ден.


----------------------------------Quiles(P/a)------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------
--Molenaar(S)----------------------------------------------Csontos(A)
----------------------------------------------------------------------------------
-----------------------Johnson(cm/s)---Anderson(ap/s)------------
-------------------------------Kudraysov(dmc/s)------------------------
---------------------------------------------------------------------------------
Aancholt(auto)--Galimberti(ld/x)--Mustafi(ld/x)--Romario(S)
---------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------Cowler(gk/d)------------------------------


Морам да напоменам дека константно барав и ги надоградував тренерите и скаутите како што одев нагоре по лигите. Во последната сезона дури успеав да најдам и feeder клуб за Work permits...Крк од Хрватска.
После ова што ми се случи ќе одмарам малку од ФМ затоа што тимот го градев трпеливо и многу време и немам живци сега да играм, но едно знам...ако некогаш почнам пак тимот што ќе го одберам ќе биде Бредфорд.

ПС Жалам што нема слики али тоа е, морав да се испукам.
 
Q

qazwsxedc

Гостин
Ај неможеше со помал фонт да го напишеш постов(освен ако не си го копирал од негде):)
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Абе почетник сум во играва па не се разбирам многу, во која папка да го наместам апдејтот со трансфери?
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Untitled.png

Што е бе ова (да не пцујам сеа) пред секој натпревар ми излегува ова да му наместам кој број ќе го носи и на едниот местам 92 и на др. 92 и идам sumbit али послем повторно неможам да играм утакмица без да му ги наместам броевите, се исбробав. чаре некое?
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Топла препорака за Јармоленко и Лук Де Јонг.
Јармоленко на лево крило е убиец,а Де Јонг е непогрешлив во нападот.
Комбинација снова.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom