FILM CLUB (КРУГ 5) (203. Dirty Harry: 14.10-27.10.2024)

G

grande-juve

Гостин
ќе се репризира со уживање (y).. од овој филм е лигавиот римејк со Хенкс и Мег Рајан
 
Последно уредено од модератор:
G

grande-juve

Гостин
Untitled.png
:rolleyes:

The Shop Around the Corner - Ист ефект како и при првото гледање, скоро цело време смешкање под мустаќ:X3: со неколку смеења на глас:ROFLMAO:. Измислен за овој период, стуткани под ќебенце, и на тв една од најдобрите романтични комедии, од еден од мајсторите за овој жанр Ернст Лубич. Нема што да се филозофира многу за филмов, поентата му е да не' насмее и разнежи, и кај мене без проблем го постигнува тој ефект. Во вакви филмови клучна е хемијата меѓу машкиот и женскиот глумец, а тука дефинитивно си е на високо ниво. Џими Стјуарт е еден од великаните и со него нема грешка. Маргарет Саливан не е класичната холивудска убавица, ама многу бргу прираснува при срце нејзиниот лик. Сценариото оштро, смешно и интелегентно, нешто што ретко се гледа денес во вакви филмови, а скоро вообичаено за тој период.
Една од омилените сцени ми беше Кралик кога ја посетува Клара кај неа дома, и она му го чита писмото. Исто и самиот крај, го имам неколку пати предложувано филмов и мислев дека сум пишал, ама не, крајот е еден од најдобрите ром-ком завршетоци воопшто, му ги проверува нозете дали му се прави, стварно се прави, и му се фрла во раце.. закон :D. 9/10
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.726
Поени од реакции
27.705
Добив информација дека филмов е гејски.
Сега ќе се обидам да го гледам.
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.618
Поени од реакции
34.000
Ми се допаѓа што голем процент од ваквите филмови не се претенциозни, туку само слатки и обични. Ама од друга страна веќе сум навикнат да очекувам многу повеќе од еден филм и затоа овој ми изгледаше како еден голем билд ап, и можеби е добро што вака брзо и лесно ми поминал а можеби е лошо што ми дигна очекувања и ме остави така малку ко незадоволен.. не знам, меѓутоа не му ја негирам убавината и можноста да те разнежни, баш како што кажа гранде, филмот е измислен на тв под ќебе, чај и мачка.

Морам да напоменам дека такво театрално глумење почнува да ми засметува бидејќи сме во различна ера каде има глума за која не ни се сомневаш дека е на филм. Различни времиња е проблемот, ама таквата глума ми е веќе само за во театар.

3.5/5 бидејќи нема да го памтам до следните зими.

Умеѓувреме го изгледав ince upon a time in the west и сите кои сакаат да се расправаме нека ме пингнат. Еден од најпреценетите филмови. oh my god those long fucking stares ko u bela tarr film da se. Umrev od dosada... 3 saata coece. Pisi zlate 2 od 5.

Uste lunacy od eric mi ostanuva.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.528
Поени од реакции
36.089
Умеѓувреме го изгледав ince upon a time in the west и сите кои сакаат да се расправаме нека ме пингнат. Еден од најпреценетите филмови. oh my god those long fucking stares ko u bela tarr film da se. Umrev od dosada... 3 saata coece. Pisi zlate 2 od 5.
Хахаха, не го очекував ова. Значи не сум бил единствен!
:backa:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.726
Поени од реакции
27.705
Хааааа, кјут. 8/10
Ми се допадна филмот, убав беше. Во една секунда дејството знае да се смени од смешки во невидена сериозност и тоа е феноменално направено. Браво за режисерот/сценаристот.
Сите ликови беа интересни ама најшема ми беше Пирович :D кога бегаше "I want your honest opinion" но и со неговите одлични совети и кога му се спротивстави на Г-н Матучек.
Морам да напоменам дека такво театрално глумење почнува да ми засметува бидејќи сме во различна ера каде има глума за која не ни се сомневаш дека е на филм. Различни времиња е проблемот, ама таквата глума ми е веќе само за во театар.
Едноставно не можам со зборови да доловам колку сакав истово до точка да го пишам.
Па еве
МНОГУ
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.280
Поени од реакции
17.959
Све романтични души во клубов, сега ми е страв кога ќе ви речам дека ми беше онака просечен, да не ме убиете.
Можеби за ром-ком во тоа време бил нешто посебно, сега не знам, не и легна воопшто, крајот посебно, на гранде што му бил најинтересен со нозете мене ми беше дебилен. Ама пак, 70 години се поминати од тогаш, можда поинакви биле сфаќањата тогаш, не знам. Хемија помеѓу глумците зависи од ситуација, помеѓу некои ја имаше од повеќе, помеѓу некои ја немаше ич. Пирович и Кралик беа одлична двојка, посебно Пирович, каков лик еј, се изнасмеав на почетокот додека беше на горниот спрат кога газдава бараше мислење од вработените.
Да не биде дека само го хејтам филмов, имаше моменти кога се изнасмеав слатко и од срце, гореспомнатите со Пирович, Пепи исто ми беше забавен лик, имаше кјут моменти низ филмов, ама се на се, не ми беше нешто посебно и мислам дека прилично брзо ќе го заборавам...
5/10

Исто го гледав бугарскиот, фил-гуд филмче со не толку фил гуд приказна. Интересно претставено, преубави кадри додека возеа на тандемот, приказна со бегање на семесјтво од Балканот (ништо непознато за нас, реално барем со тој дел секој можел да се приврзе, сигурно знаете некој што се има иселено), Мики си е цар, појава е во секој филм, кога почна да игра:pos::pos:
Да не должам многу за ова, секако одамна сте го поминале, пиши Злате 7/10

И мене уште Lunacy ми остана...
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.528
Поени од реакции
36.089
The Shop Around the Corner - убаво филмче! И за да продолжи fun fact-от, т.е. да не застане таму кај насловите, и овој е feel good филмче како и претходниот. Интересни ликови, интересни сцени, многу топлина има во филмов, и тоа не само во врската помеѓу Кралик и Новак, туку и меѓу врските помеѓу Матушек и вработените во продавницата. Плус, најубава сцена мене ми беше сцената во која Матушек застанат сам пред продавницата, додека снежи, си бараше другарче за да ја помине заедно божиќната вечер. Некако ептен ми падна жал за ликот, и некако тоа беше единствената сцена во која ја почувствував божиќната магија во филмов. Плус, и кога се потсетив колкупати во слична ситуација сум бил и јас - да бидам сам за Божиќ, инстантно ми се замаглија очите. Мене некако ми фалеше само малку повеќе од божиќниот дух. Во тој поглед филмов ми заостануваше и зад It's a Wonderful Life, и зад Love Actually, Serendipity, Home Alone... Ама дека одговара за периодов, одговара. И реков на жена ми: единствено што ми фалеше денес беа костени да пукаат на распламтениот камин. Pure magic! 8/10 и од мене. Фала @Goodfella ! Морам да научам да си пружам себеси поголем број на вакви задоволства, и наместо да се замарам колку филмови од 2016 имам изгледано и дали имам некој испуштено, а притоа сигурен сум дека 76 години (колку што е стар филмов) од денес, во 2092, тешко дека некој дури и би се сетил на поголемиот дел од тие наслови кои јас секојдневно ги гледам, да седнам и да ги изгледам сите црно-бели класици што постојат. Note to myself!
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
А јас денес го гледав You've Got a Mail, кој да ти бил нешто базиран на оваа приказна. Мислам дека нема ептен сличности, така да едвај чекам деновиве да го изгледам Shop Around the Corner.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.528
Поени од реакции
36.089
Со особено задоволство би сакал да ве замолам да му посакаме добредојде на новиот член на Film Club, @moongoses . Welcome mate! Се надевам дека ќе уживаш во оваа наша мала заедница. (y)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.726
Поени од реакции
27.705
Здраво @moongoses и добредојде во нашиот мал клуб!
Ако не се лажам, те имам читано во ИТ и мислам дека си кул и често се согласувам со твоите размислувања.
Со оглед на тоа што клубот е мал, секој нов член има високо значење. Разлистај ја темава, изгледај некои од предлозите па се читаме во дискусиите.
Have fun, mate!
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.743
Поени од реакции
2.558
Добре најдов. Ќе се вклучам од следниот филм, затоа што овој го имам поодамна гледано, а претпочитам наместо да репризирам филмови да гледам нешто ново. Во последно време се помалку време ми останува за филмови, ама не се давам :)
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.478
Досадно ми е без вас на форумов. Нема што да правам.
Може да ме заебавате, не се лутам :D

Филмовите сите до еден ги гледав, ќе пробам да напишам нешто ако се сеќавам, пошто брзо заборавам филмови. Злате, стави ми таму зелени квадратчиња!

The Wave
Ептен некако енергично и брзо почна филмов, професоров кажа две три мудри мисли, ги облече децава во кошулите, овие се ставија во филм, се тоа за два дена ауу одма. Мене највеќе ме интересираше тоа во филмот, да гледам како ги придобива ученициве, како им влага во мозок, а тоа најкратко беше. После ништо посебно, не ми ни текнува што се дешаваше баш и на крај пак набрзина се исподеси се, убиства, самоубиства, триста непотребни дешавки. Ќе поминам преку почетокот, ќе поверувам дека е можно тоа за два дена, ама преку пукањата не можам. Стварно ми го запусти филмот. А не дека и без тоа убав ќе ми беше. Онака. 6/10

На Злате филмот
Лесен, симпатичен, гледлив. Се изнамачив гледајќи пошто филмов бугарски, на него залепен корејски превод, а јас хрватски си најдов. Драми. Филм како рамна вода хаха. Си почна, си тераше, јас си гледав, си заврши, нит повеќе помислив на него, нит земав да читам да барам податоци за него (како што обично правам) нит на некој му го спомнав нит ништо. Онака, уште еден обичен филм во океанот со филмови. Мало рипче :D Интересни ликови имаше, нешто смешно, интересно, носталгично, тажно... Кога бев средно хит беше табла да се игра, по сите кафичи играа, а јас никад не научив. Ни сакав, ни па сега сакам.. 6/10

The Shop Around the Corner
Е за ова највеќе се вратив. На душа ми стоеше. Ако сака некој и ќе се караме за овој филм.
Никогаш не би одбрала ваков дебилизам од филм за да ги приближам луѓето до старите филмови. Кој ќе гледа пак после ова нешто стар филм? Како да се собрале богати дечишта без талент и платиле некој познат глумец и направиле филм. Кутар Џејмс Стјуарт, од какви феноменални улоги заминал оној со кривите нозе да го глуми. А тоа па тоа со нозете. Врв на дебилизмите во филмот. Таа не знаеше како изгледа се заљуби во него, сега демек нозете и сметале ако му биле криви. А таа ако не знаеше да глуми.. Па на гранде слатко му било пахаха.
Глумата и мене ми сметаше, што беше она лигавење. Како да чекаа аплауз после секое зборење.
Ништо не ми беше смешно, ни во еден момент не уживав, ништо не беше ни слатко ни убаво. Она беше срам за старите филмови, ептен во погрешно светло ги прикажува. 5/10

Сеа ќе си идам следно, дете кога ќе родам :D
 
G

grande-juve

Гостин
Се врати надежта во клубот :roker:

И никогаш веќе да не си не напуштила.. нема кој ни да зачисти, ни ручек да напраи, божиќ доаѓа ништо не е украсено.. хаос

The Shop Around the Corner
Е за ова највеќе се вратив. На душа ми стоеше. Ако сака некој и ќе се караме за овој филм.
Никогаш не би одбрала ваков дебилизам од филм за да ги приближам луѓето до старите филмови. Кој ќе гледа пак после ова нешто стар филм? Како да се собрале богати дечишта без талент и платиле некој познат глумец и направиле филм. Кутар Џејмс Стјуарт, од какви феноменални улоги заминал оној со кривите нозе да го глуми. А тоа па тоа со нозете. Врв на дебилизмите во филмот. Таа не знаеше како изгледа се заљуби во него, сега демек нозете и сметале ако му биле криви. А таа ако не знаеше да глуми.. Па на гранде слатко му било пахаха.
Глумата и мене ми сметаше, што беше она лигавење. Како да чекаа аплауз после секое зборење.
Ништо не ми беше смешно, ни во еден момент не уживав, ништо не беше ни слатко ни убаво. Она беше срам за старите филмови, ептен во погрешно светло ги прикажува. 5/10
Апсолутно со ништо не се согласувам :ban:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom