FILM CLUB (КРУГ 5) (201. The Dreamers: 16.09-29.09.2024)

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.715
Поени од реакции
27.688
Неможам ја ова да глеам, едвај 20 минути издржав.
Никад више нема да пуштам филм од тој период ако не е на Хичкок. Чао.
Не смееш така.
12 angry men, twilight zone серијата, witness for the prosecution, miracle on 34th street, M, Charade, the apartment, to name a few...
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Не смееш така.
12 angry men, twilight zone серијата, witness for the prosecution, miracle on 34th street, M, Charade, the apartment, to name a few...
Неможам бе брат, неам интерес шо да праам. Неможам да се сконцентрирам.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.621
Поени од реакции
31.828
Кој е нареден? A short film about love?

Ако е тој со задоволство ќе го репризирам. Макар што и декалог ја гледав повторно пред празнициве, а таму го има во некоја си скратена верзија како епизода од 50тина минути.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.424
Поени од реакции
35.818
Кој е нареден? A short film about love?

Ако е тој со задоволство ќе го репризирам. Макар што и декалог ја гледав повторно пред празнициве, а таму го има во некоја си скратена верзија како епизода од 50тина минути.
Да, ама од понеделник. До тогаш уште трае All About Eve. Има уште неколкумина што го немаат гледано.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Послениот воз кон Ив го фатив и јас :D

Прекрасен филм, јас за разлика од повеќето овде навикнат сум на стари филмчиња, ги обожавам црно-белите иако не сум гледал во голем број но секоја година си ставам по некој предизвик или листа за гледање, јер новиве не смеат да трпат нели?

Марго легендарна - многу подобар лик од Ив кога би ме прашале мене. Ептен ми се допадна најавата на филмот, како и ја доделуваат наградата на Ив, сите ликови во публиката со нивните фацијални експресии и незадоволства околу добитникот на наградата.

И јас имам мала замерка за должината на филмот, во 90 минути филмот би го добил тоа што сака да каже, башка премногу осврт на ликови кои и не се толку битни меѓутоа пак можеби овие прекрасни дијалози не би биле тоа што се во оваа должина. Многу длабоки мисли и скриени пораки, тоа е тоа што ми се допаѓа во старите филмови, нешто што денес несомнено го нема.

8/10
 
Член од
22 октомври 2015
Мислења
33
Поени од реакции
9
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.338
Ваљда ќе има место и за мене? :D

Вчера вечерта го изгледав филмот и да ви кажам право баш сум изненаден позитивно. Прв пат гледам црно бел филм и одма ја приметив таа разлика во начинот на изразување и на развиваше на дејстовото од тоа време и од модерново време. Многу ме потсеќаше филмов на некоја драмска престава. Се чуствував како да сум во театар, а всушност седам пред тв. Мислам дека тоа чуство го добив поради тој начин на изразување и водење на дијалози во филмот.

Без разлика што филмов е од 1950 приказната повторно одлично би се вклопила и во денешно време. Има премногу вакви ликови како Ив во опшеството кој за да стигнат до тронот би згазиле се пред себе па дури и сопствените принципи. Уште на почетокот ја приметив како личност е Ив и дека не е сосема наивна како што се преставува. Искрено вакви ликови многу ме нериваат во реалноста и ми идеше некако да се протнам низ монитор и да ја спуштам малце.
За Марго сите потврија, а ќе ја потврдам и јас. Одличен лик и уште подобра глума од страна на Давис. За нејзината хистерија што се јави и одредени навреди спрема некој личности ја оправдувам. Виде дека е притиснато нејзиното тронство од друга личност и како и секој нормален човек би реагирал така. Беше личност што плеска се во лице но со добра намера и затоа не и замерувам за тие така наречени навреди. Убаво рече Карен дека за нејзе нема опис, она е едноставно Марго. Можеби беше преставена и како љубоморна личност но и тоа таа го отфрли со тоа што на крај попушти со улогата за главниот лик и го предаде тронот.
Морам да го спомнам глумецов на Адисон кој на крај феноменално го одглуми делот кога докажа која всушност е Ив. Совршено ја изнесе таа сигурност и бестрашност во тој дел.

Како критика би му дал на филмот тоа што на почетокот стварно многу споро се одвиваше дејството. Можеби требаше да се скратат некои делови. Пример делот на роденденот на Бил траеше навистина многу долго. Исто така непотребно внимание се посветуваше на Брди и на Мерлин Монро.
Исто така би го кажал ова како критика ама повеќе е моја неспособност. Имаше голем дел на зборови што поима немав што значат и со тоа ја губев дискусијата. Дали не се употребуваат тие зборови во денешно време па затоа не сум ги слушнал до сега или пак сум дудук по англиски.

Би му дал 8/10 на филмов, тешко давам одлични оценки ќе го приметите тоа понатака.
Put me on the club list.
 
Член од
1 декември 2010
Мислења
1.294
Поени од реакции
2.781
Го изгледав уште денес предлогот на Толстој, краток филм, од 80-90мин, а ми изгледаше како 180-90 да е. Многу ми беше досаден, не се случуваа многу работи низ филмот, нема квалитетен дијалог, музиката е добра, тивка и бавна, одговара на таков досаден филм.
Во цел филм има 5-6 ликови и од сите ми изгледаше само како главната женска улога (не знам ни името да и го напишам) да знае да глуми, другите како од патот да ги собрале.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Еве пoминa 12 знaчи мoже дa гo кoментирaме A short story about love.
Неуспешен oбид (бaр спoред мене) дa се прикaже стoкингoт кaкo рoмaнтичнa љубoв. Кoј психoпaтски филм тoa чудo еднo.
Глaвниoт лик 19гoдишнo мoмче кoе сo телескoп јa шпиoнирa кoмшикaтa oд сoседнaтa згрaдa, и прaќa фaлсификувaни известувaњa oд пoштa зa дa му дoјде нa шaлтерoт кaј штo oн рaбoти, се пријaвувa дa рaзнесувa млекo зa дa oди дo нејзинaтa врaтa, гo нaвивa сaaтoт пoлa сaaт пред oнa дa се рaзвуди зa дa биде спремен дa јa гледa и се тoa зa штo ?
Зa кoa ќе јa зaпoзнaе и кoa ќе излезaт нa дејт oнa дa гo пoкaни кaј негo дoмa (oд кoa ќе јa дoбие клaдбaтa зa aвтoбусoт) и кoa oвaa ќе му рече дaли сaкaш дa ме бaкнеш и дa имaш секс сo мене и oд кoa ќе му се сoблече сaмo пo кoшулa oвoј брзo дa сврши (сo тoa штo сaмo јa дoпре зa нoгa) и дa избегa и пoсле дa си ги пресече вените...
Пa oди убиј се кo чoек бе, скoкни oд згрaдaтa и рaзмaчкaј се ебaте женчетo...
Бaшкa oнoa прaшaњетo "зoштo луѓетo плaчaт" гo пoстaвувaaт децa дo 7 гoдини, a не мaгaре oд 19...

Свa среќa шo не е дoлг филмoт инaче нa крaјoт јa ќе мoрaв дa се сaмoибијaм :D

Без никaквa нaвредa дo членoт штo гo предлoжи aмa филмoв oд мене имa 1/10


Sent from my LG-D620 using Tapatalk
 
G

grande-juve

Гостин
Идеме на број 2. "Краток филм за љубовта".
Поезија, магија, уметност. Тие зборови први ми доаѓаат на памет. Кишловски е еден од големите филмски поети. Кога гледаш негов филм, знаеш дека гледаш негов филм, те носи на некое друго место... Филмов ми е веќе еднаш гледан кога го гледав Декалогот(лектира, заедно со Боите), само таму е пократок 20тина минути и крајот е различен. Еден филм е голем кога и после повторно гледање пак ти влијае на емоции, пак ти е нов и свеж.. A Short Film About Love е таков филм. Се прикажува комплексноста на љубовта и осаменоста од поинаков агол. Томек е заљубен и верува во љубов, ама дали е љубов или обично воајерство со телескоп, може ли да биде заљубен без другата страна да е свесна за тоа. Магда е повеќе пати разочарана од нејзините врски, цинична е околу љубовта, и затоа го понижува Томек кога се заедно кај нејзе дома, инаку прејака полна со набој сцена. До тој момент Томек е опседнат со Магда, а после тоа ситуацијата е обратна. Потоа следи обидот за самоубиство на Томек и преиспитувањето на Магда, за да финишира со прекрасниот крај, Магда сфаќа што Томек почувствувал кога ја видел како плаче(кога раскинаа со папучарон, каков лик:D), и го замислува покрај неа. Преубав, преубав крај.
А интересно беше што и Томек, и Магда, и бабата што беше со Томек, сите во еден дел од филмот беа опседнати со ѕиркање во туѓите животи, секој со различен мотив.
Исто мора да се спомне и саундтракот, ушите уживаа. Нормално, и очите, во кинематографијата, и во Магда:love:.

Одличен!

9/10
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.424
Поени од реакции
35.818
@wot , смени наслов,

Film Club 2016 (Short Film About Love: 11.01-24.01)

овие почнаа! Што убав клуб си направивме, првиот филм беше ептен успешен, вториов стартува со летечки старт... Што уште човек да посака?
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Не ви ги можам филмовиве, no offense. Од спори работи само музика сакам, филмовите (како овој) ме тераат да си ја откинам кожата. А, баш ми се виде интересен филмот по описот на IMDb, aма тоа е.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Kajgana Shop

На врв Bottom