FILM CLUB (КРУГ 5) (197. Perfect Blue: 22.04-05.05.2024)

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.796
Поени од реакции
33.613
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Stuart A Life Backwards

TV филмовите и нивната (лоша) продукција ги тера да се обидат со други квалитети. И мислам успеаја во тоа затоа што квалитетот на сликата освен на почетокот, понатаму не ми пречеше.
Филмот повлекува полемики од типот на nature vs nurture, дали Стјуарт ќе беше тоа што беше да не беше неговата околина, фамилијарните проблеми и секако абјусот.
Тоа ќе го оставиме на психолозите и луѓето што мислат дека се експерти за се`.
Том Харди одглуми неверојатно, ми беше замерка тоа што делуваше на ретардиран а не на крејзи, претежно ради начинот на одење и говорот на телото но потоа кога испадна дека имал muscular dystrophy ми олесна.
Ми се допадна моментот кога на почетокот имаше сцени на трева и како малиот Стјуарт делува среќно и безгрижно за понатака во филмот да видиме дека тоа се всушнсот негови лоши спомени каде што бега од силеџии.
Сметам дека Стјуарт не беше доволно интересен за Камбербач да се зближи до толку со него.
7.5/10
Можеби ќе му дадев осмица, но јас сеуште не можам да си дојдам на себе после ова и мислам дека ќе потрае.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Stuart: A Life Backwards (2007)

Телевизиска драма за животот на еден бездомник, одлично одглумен од Том Харди, базиран на вистинит лик. Меѓутоа трогателна вистинита приказна и одличен глумец не се доволни за да произлезе и одличен филм. Имаше проблеми со нарацијата и ритамот, едноставно премногу работи од неговиот живот сакаа да покажат преку секојдневниот живот на Стјуарт а во премалку време. Уфрлени некои лошо анимирани елементи како замена за насилни или експлицитни сцени. Оддаваше впечаток како да требало набрзина да биде завршен и да не стигнале да го спакуваат како што треба.

6/10
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.831
Поени од реакции
5.945
Колку и да не сакам, ќе се сложам дека филмот делува како не добро спакуван производ, како алфа верзија, баговита. Одлично одглумија и Бенедикт, а посебно Харди. Доста големи филмски имиња се имаат пробиено баш преку глумење на ликови со попречености. Не знам дали поради тоа што преку нив најлесно доаѓаат квалитетите на актерите, и нивната глума е највоочлива... Се гледа уште одма дека му престоела богата кариера.
Од друга страна, анимациите беа тие кои го докрајчија и колку и да бев благонаклонет кон него, не можам да му дадам повеќе од 5.
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Стујарт (Р)

Глумата добра Харди мораше да се покажува цел пат не смееше да попушти,овој со најебаното тешко презиме на светот она океј,многу бамблинг сцени,rubbish,shitty talks,2 тешки сцени уметнати у сето тоа безвезално отчукување на часовникот....6/10
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.796
Поени од реакции
33.613
Stuart: A Life Backwards

Мене не ми се допадна филмов, sorry. Освен маестралната глума на Харди, и ОК на Шерлок Стрејнџ, ништо друго не ми беше WOW во филмов. ОК, вистинска приказна, ОК, според книга направен, ама на можам да сочувствувам со човек кој самиот избрал да живее и умре така, иако можел да одбере поинаков живот. Не ми беше ништо посебно ни одлуката на овој другиов да напише книга за него - искрено, по мое мислење едно куче скитник на улица заслужува повеќе да бидат напишани книги и снимени филмови за него, отколку Стјуарт. Нека почива во мир, иако не живеел така, ама буквално ништо не ме запрепасти во филмов (секако, освен Харди).
многу бамблинг сцени,rubbish,shitty talks,2 тешки сцени уметнати у сето тоа безвезално отчукување на часовникот
еве, убаво си пишал @whatto . Не можам да ја сфатам оценката на IMDB, воопшто. 4/10 само од мене, sorry.[DOUBLEPOST=1541949006][/DOUBLEPOST]@Corvus , @grande-juve , @Iceboy , @Хоуп и @Gazpapir - денес е последен ден за Stuart.
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.033
Поени од реакции
6.698
Харди ми стана еден од најомилените глумци после филмов, глумата му е извонредна. Да не го запоставам и Бенедикт одличен како и секогаш. Читав една рецензија од некоја жена што го знаела Стуарт, кажува дека Харди прекрасно го изглумил, скоро копирано со некои уфрлени мали манири од Харди. Ви ги читам мислењата и ме фасцинира вкусот на луѓето. Се што кажавте лошо за филмот, јас го мислам спротивното. Јас се сочуствував со Стујарт, не секој човек има јака психа и карактер на пример ко сестра му да испадне на прав пат. Не ни може да му се суди зошто испаднал таков. So many people have had the same sort of childhood and experiences as what I have and they learn to accept and cope and live a very “normal and competitive life” свесен е и он самиот. После го прашува што би сменил, одговара со The day I discovered violence. Во филм кој е правен за животот на некој небитен што сакате повеќе од бамблинг сцени и rubbish, shitty talks ? Целата поента на книгата и на филмот е првата биографија на homeless person. Анимациите мене ми се допаднаа. Музиката ми беше врв. Не можам повеќе да му дадам од 8-ца чисто поради тоа што и Мун го кажа, сакаа премногу работи да кажат за животот на Стујарт во премалце време и наликуваше ко да стварно се брзале да го завршат и ги набапкале сцените.

8/10
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.796
Поени од реакции
33.613
Пак доцнев, ама еве сега ќе се вратам на шините. Два филма завршивме во меѓувреме:

The Incident - го гледаа 9 души, и му дадоа средна оценка од 7,9 што е најголема во петтиот круг. Го испушти само @Хоуп (и оние со црвените картони од претходниот пат, секако) - нејзин втор по ред неизгледан.

Stuart: A Life Backwards, пак, го гледаа шестмина и му дадоа средна оценка 6,1. Го испуштија @Corvus , @grande-juve , @Iceboy - на сите прв филм неизгледан, и @Хоуп - трет филм неизгледан, со што пак добива црвен картон.

Со ова го компетиравме петтиот круг предлози во кругот. Немаше големи варијации во поглед на членовите со оглед на тоа што тие 12 души кои учествуваа во кругот и кои гледаа барем по 1 филм, сите предложија свој филм во кругот. Значи немаше никој кој се убаци, па го снема, и слично. Но од тие 12 души, имаме тројца кои не го комплетираа кругот, па затоа (сега за сега) ќе го почнеме наредниот круг, шести по ред, без нив - @wot , @Patience и @Хоуп . Тоа значи дека ги губат местата кои ги имаа во редоследот за предложување, и се додека не се вратат со минимум еден филм изгледан од шестиот круг, нема да имаат можност да предложуваат филм.

Малку за бројките: 12 филма, 12 души, вкупно 91 пат изгледани од сите нас, што значи - 91 коментар или рецензија. Максимална дадена оценка во кругот - 10, беше дадена само еднаш, минимална оценка - 2, исто така само еднаш. @Anon , @Zlatikevichius и @moongoses се единствени кои ги изгледаа сите 12 филма. Средната оценка за сите филмови е 6,81 која е поголема од претходниот круг, каде беше - 6,71, но помала од сите останати кругови.

Највисоко оценет филм е The Incident на @whatto со 7,9, најниско оценет филм е пак мој, The Last Unicorn, со 5,2. Најгледан филм Isle of Dogs на @devilko , го гледале 10-мина, најмалку гледани Taste of Cherry на @moongoses и @A Pure Formality на @Iceboy - и двата ги гледале по само 5-мина. Филмовите кои ги изгледала, највисоко ги оценила @Patience со 8,33 средна оценка, најниско @Хоуп , со 5,66.

Од денес почнуваме со шестиот круг предлози. Вака изгледа листата на останати членови и предложувачи:

1. @Anon
2. @Zlatikevichius
3. @moongoses
4. @Corvus
5. @grande-juve
6. @devilko
7. @Iceboy
8. @whatto
9. @Gazpapir

Сите кои ќе се убацат во меѓувреме, ќе бидат додадени на листата под @Gazpapir , по принцип - кој прв напишал рецензија, ќе биде бр. 10 за предложување, тој по него - 11, и т.н.

Воедно, како што обично правам пред почетокот на секој круг, тука ги повикувам сите оние кои сакаат да ни се вратат, а исто и сите нови членови кои сакаат да ни се приклучат - се добредојдени: @ManUtdChampions , @Bojan Van Buuren , @MyloXyloto , @Zarniwoop , @џимеј , @Goodfella , @Толстој , @Донев , @Вокерка , @dejan_k , @wicked_1 , @Џонтра Волта , @ob1 , @Васил МКД , @Spiegel , @RectumAnale , @LeoBonnie , @Erich Zann , @AceCaleb , @Krk1 , @marinetti , @Hurin , @Daedalus , @bobipp , @Shawn Spencer , @Carax , @Chovek , @AniMagus , @K!KI , @Saladin , @Хефест , @beaverknight , @Io Sono Interista , @reddevil4ever , @faraon , @MAJA 345 , @shumecha.tableta , @'DIABLO' , @FilipMKD007 , @Dr. Gonzo , @Dejan <3 Viola , @Scirea ...[DOUBLEPOST=1542018619][/DOUBLEPOST]P.S. @Anon до 20:00 ќе ни каже кој филм е негов избор и зошто баш тој го избрал. Тоа ќе биде негов 6-ти предлог во клубот, и вкупно 76-ти! :bravobe:[DOUBLEPOST=1542018937][/DOUBLEPOST]ЛИСТА НА ЧЛЕНОВИ И ФИЛМОВИ
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Постот содржи 3 батхрт моменти кои ќе бидат обележани со ѕвездица

Овие две недели во несериозниот Кајгана Филм Клаб, на репертоар ќе биде The Dark Horse. (од 2014 година. Има повеќе дарк хорси, ако некој не сака ни линков да го отвора и директно да бара на торент, еве му). Ако не можете да најдете асален торент ќе ви пуштам wetransfer линк по пп, побарајте.

Мало парче прекрасностии од филм кој ни доаѓа од Нов Зеланд.

Филмот е една од моите мал број 10ки. Тоа значи дека во моето скромно искуство од приближно 1000 гледани филмови, овој спаѓа во најдобрите 2% (имам 20 филма со оценка 10).
Го гледав пред две недели (и 14 дена никој не си рекол од летер „еј види стаил анон 10ка на филм, дај да го ѕирнам“*) и сеуште сум под импресии.
Базиран е на вистински лик и вистинско случување. Based on a true story обично го палеше еден мој другар, еве сега и мене некако.
Го одбирам затоа што никој го нема гледано, сметам дека е драстично потценет и недоволно се знае за него, има едвај 5к гласови на IMDB.
Феноменална музика, ми побуди faith in humanity restored kinda, афирмира голем број мои видувања за светот и нештата.
Го хајпнувам на некој начин и ризикувам "hehe dobra drama nisto posebno"* ама кур ме боли. Ви го оставам како АМАНЕТ :)
24 wins & 15 nominations. See more awards »
Филмот ме исполни, премногу.

Воедно уште сега сакам да го најавам моето заминување од клубот.*
За да не биде овој му дојде редот и сеа си оди, ќе останам до, и со се, третиот предложувач во овој круг.
 
Последно уредено:
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Dark Horse (2014)

Една група аутсајдери ќе започнат со тренинг во шах водени од поранешен шампион и ќе го освојат државното првенство. Тоа е накратко сижето на филмов, видено многупати низ различни спортови или предмети. Додатоците кон основата нишка сѐ што тренерот пати од некое ментално нарушување за кое не добивме информации како и зошто. Потоа сите се припадници на староседелците на Нов Зеланд, од каде што е и филмот, па има одредени метафори на паралелата на шахот и фигурите со нивните легенди. Внукот на тренерот е на крстопат дали да остане лојален на својот болен татко (повторно нејасно како и зошто) и да се приклучи кон локалната банда насилници или кон тренерот како негова противтежа кој сака да излезе на вистинскиот пат. И сето тоа базирано на вистинита приказна.

Одлична е глумата на тренерот како главен лик и тоа и го води целиот филм. Некако ми имаше предолга експозиција. Приказната ја тераше на одреден начин, за да добие сосема поинаква форма на почетокот од турнирот, многу поналик на стандардните форми на креирање неизвесност во играта. Камерата беше многу лоша. Блештеа прозорите и останатите извори на светла и прелеваа преку ликовите. Како да воопшто не користеле светло или снимале со некоја евтина техника. На моменти беше сосема различно, како да работел друг снимател. Доколку тоа беше некаква намера, не разбрав каква и зошто.

Музиката ја имаше од време на време и таа со различен стил, за да кон крајот звучи како од некој СФ филм.

Режисерот очигледно се соочувал со истите проблеми како и во претходниот филм во клубов. Да направи гледлив филм но да не отстапи од вистинската приказна. И тука малку се губи во одредување на приоритетите кои нешта да се прикажат за да се изгради емпатија кон ликовите а да не се предраматизира.

Еден мал куриозитет. Филмов многу ми личеше на „Мекфарленд, САД“ кој случајно го гледав пред некоја недела, каде што исто така еден тренер ќе започне да тренира група аутсајдери и ќе ги донесе до државното првенство во кроскантри. Исто инспириран од вистинити настани, во режија на режисерка од Нов Зеланд, во чиишто па претходен филм играл Клиф Кертис, главниот актер од денешниов филм.

7/10
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Да си пишам јас за Стуарт додека се тркалаат тамблвидс на темава. Од телефон пишувам, појма неам пасусиве како ќе излезат, good luck to all.
Стуарт јас го дефинирав како филм што не можам да кажам дека не ми се свиѓа, ама сигурно не би го предложила некому да го гледа. Едноставно филмот е неинтересен, и не постигнува било каков ефект, а впрочем и непознато е каков ефект сака да постигне. Освен глумата на Том Харди, која беше извонредна,се останато беше просек и испод просек. Во главно ништо особено не се случуваше во филмов, а и дијалозите не беа ептен engaging. Вистина не знам што виде толку интригантно Александер кај Стуарт па се реши книга да пишува за него, апсолутно никаква имагинација треба да немаш како писател за да земеш да пишуваш животна приказна за просечен бездомник алкохоличар.
Инаку без да се задржувам многу само ќе кажам, многу педерски од страната на Александер онака да го стави Стуарт on the spot да раскажува за првиот пат кога лежел затвор пред група луѓе што не ги познава, очигледно му беше непријатно и не сакаше да зборува за тоа воопшто, а не па пред толпа непознати.
Не ми беше особено криво што умре на крај, ниту особено мило, како што реков никако не бев инволвирана емотивно во филмов, а не знам ни дали беше целта да бидам.

6/10
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.796
Поени од реакции
33.613
The Dark Horse

Јас обожувам ваков тип на биопикс! Во кои главниот лик е некој обичен, мал човек кој направил "големи" нешта. Во случајов тоа "големи" е навистина релативно, но за некого, како членовите на таа мала група деца се и тоа како големи. И овде ми се допадна како е се прикажано, иако истава приказна сме ја гледале 100 пати на екран. Актерот кој го глумеше Џенезис - одличен. Него го знам од Fear the Walking Dead каде ја има една од главните улоги и е исто така, одличен, но многу поразличен физички, до непрепознатливост. Имаше многу референци за маорската култура, приказни и митови преку споредби со фигурите од шахот - чувствувам дека да бевме поупатени во нивната култура ќе ни беше и поинтересно. Имаше една метафора/алузија/алегорија или што и да беше која особено ми се допадна: дека кралот е всушност пион (пешак), дека тој потекнува од предниот ред, и затоа може да мрда само по едно поле, но пионите го ставиле на тоа посебно место и му дале посебни овластувања да може тоа едно поле да го мрда на сите страни, а тие ќе го штитат цело време. Генерално ми се допадна, убав филм. 8/10
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.033
Поени од реакции
6.698
Симнав од Замунда ама не можам превод да ставам, торент некој? м?
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.033
Поени од реакции
6.698
Ми се допадна. Мислев ќе биде само клише спортска драма кај што тренер воспитува деца со социо-економски проблеми , запливани у погрешни води, понесени од општеството кое ги опкружува. Океј, има тенденции да биде клише спортска драма, али многу ми се допадна тоа што акцентот во филмот не е шахот ко спорт, него психoлошката страна на приказната. Глумата на Клиф е прекрасна. Обожавав како Џен се бореше со биполарството, на свој начин им помагаше, борбата за да мисли позитивнo. Ми се допадна тоа како се движеше од трагедија до комедија без да се осети дека е исфорсирано. Емоцијата во филмов е моќна. На моменти и камерата беше одлична. Тоа што ми имаше пропусти и некои работи не ми ги објаснија баш најубаво нема да влијае многу на генералната моја оценка.


8/10
 

Kajgana Shop

На врв Bottom