FILM CLUB (КРУГ 5) (197. Perfect Blue: 22.04-05.05.2024)

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.797
Поени од реакции
33.617
Cannot agree more! Јас го гледав во неделата, ама поради обврските со Kajgana Movie Awards 2017, не стигнав да пишам ништо. Мене ми се допадна. Поради лошите оценки од сите вас на LB, очекував многу помалку од тоа што го добив. Искрено, прво мислев дека станува збор за некој обичен трилер со оригинална приказна. Немав поим дека е историографска (мета?)фикција. И за тоа ми се допадна уште повеќе. Мислам, ОК е, јасно дека некои сцени се заради драмски ефект, и изгледаа по малку нереално и клише, но со самиот факт дека постоело такво место како Colonia Dignidad, те лазат морници од филмов. Инаку, како што прочитав, местото било далеку пострашно од "идиличниот" живот прикажан во филмов. Можеле и тука малку погрубо да играат, мое мислење е дека ќе било поефективно. Ама и вака не губи многу филмот. Глумата е добра, Брул е одличен актер... Реков, само да немаше толку стереотипизирани сцени, во стилот на крајната со авионот (ме потсети на Argo на Афлек, исто заради клишеата не ми се допадна), ќе беше далеку подобар филм. Вака - 7/10
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.797
Поени од реакции
33.617

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Гледан ми е филмов, eве што имам пишано во мувиспотинг 2016та темата:

49. Colonia (2015) - 7/10 - филм за логорот Колониа Дигниндад. Колку што разбрав го држи Германец, кој соработува со полицијата на Чиле, која тука ги носи луѓето кои и сметат на власта. Тука буквално им ги пере мозиците и ги злоставува жените и децата. Основачот бил уапсен, а скоро и починал во затворот, ама како што видов по интернетот логоров уште постои. Не ми се верувше што гледам, дури и глупо ми беше на моменти. Сепак во филмов 2цата главни ликови успеваат да избегат, и се дел од само 5те души кои успешно избегале од логоров.


Го изгледав и Серендипити. Искрено, не сум фан на романтични комедии, пред се пошто во 95% од случаевите се знае како ќе заврши филмот. Исто и овој покрај сите брканици, се знаеше дека Џон и Сара некако случајно нели, судбината ќе ги спои пак и баш очекував Џон книгата да ја добие од неговата свршеница. :D Сепак океј, лабаво филмче, нормално чија цел е да те опушти и саат ипол да се изрелаксираш и да ти крене расположение. Би го оценил со 6.5 што е висока оценка, со оглед на тоа што седум ипол некаде е максимум оценка што би дал за ваков тип за филм. :P
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Шо бе и ја треба да си кажам оценка за мојот филм ? :icon_mrgr:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.797
Поени од реакции
33.617
Шо бе и ја треба да си кажам оценка за мојот филм ? :icon_mrgr:
Па ти си дел од клубов или не? Прв пат ти е? Нормално дека треба, и да го гледаш, и да искоментираш, и да го оцениш. ;)
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Па ти си дел од клубов или не? Прв пат ти е? Нормално дека треба, и да го гледаш, и да искоментираш, и да го оцениш. ;)
Ќе го направам тоа во недела во 23:59, како последен :D

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
Colonia-Филмови за пензионери кои играт шах у градски парк раскажуват за Тито и хранат гулаби со леб што им останал пет дена дома па наместо да ги нахранат исто како да дават камења ВЕ МОЛАМ.
whatto сака сеуште да функционира да оди да се смее да пее да го слави животот вакви канцерогени гомца не прават тој да се чуствува добро така да НЕ.

4/10

Enemy is next-My biggest fear in life is to be my own worst enemy aka suicide hehehe u welcome 1982
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.033
Поени од реакции
6.698
Прв филм што гледам со Ема а истата да не е Hermione Granger. Океј беше глумата, многу повеќе ми се допадна глумата на Bruhl. Глеј, филмов е океј. Не ми беше досаден ни на момент. Фактот дека е според вистински случај ми правеше поинтезивно да го следам. Се разбира дека ќе се вметне и холивудско срање малце али добро, разбирливо. Се мислев измеѓу 6 и 7 али ќе му дадам 7-ца чисто ради тоа што ме запознаа со Colonia Dignidad и ме натераа малце да поскролнам што и како.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.797
Поени од реакции
33.617
Прв филм што гледам со Ема а истата да не е Hermione Granger. Океј беше глумата, многу повеќе ми се допадна глумата на Bruhl. Глеј, филмов е океј. Не ми беше досаден ни на момент. Фактот дека е според вистински случај ми правеше поинтезивно да го следам. Се разбира дека ќе се вметне и холивудско срање малце али добро, разбирливо. Се мислев измеѓу 6 и 7 али ќе му дадам 7-ца чисто ради тоа што ме запознаа со Colonia Dignidad и ме натераа малце да поскролнам што и како.
Е! А Beauty and the Beast не го гледаше? The Perks of Being a Wallflower?
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.033
Поени од реакции
6.698
Е! А Beauty and the Beast не го гледаше? The Perks of Being a Wallflower?
A Beauty and the Beast во кино го закаснив и немаше асално слободно место и се изнервирав зошто брзав ко луд и се заинатив некако за филмов. Ќе попуштам, ќе го гледам само да ми помине лутината. А Perks of Being a Wallflower се сеќавам требаше да го гледам уште кога го запознав Езра Милер ама така стои уште... И Ное го имам гледано со неа, го забораив.
 

grande-juve

е ај да плачеме сега
Член од
20 ноември 2017
Мислења
1.478
Поени од реакции
7.289
Слабо! Уште од старт со покажувањево колку се заљубени па се до холивудското бегство. Не ме внесе и заинтересира во ниеден момент и ептен се досадував. Ема Вотсон е апсолутно погрешна за улогава, и дали ради тоа или толку знаела, глумата нејзина ми беше многу лоша накај катастрофа.. една ипол фацијална експресија у цел филм, а поминуеше 4 месеци низ секаков вид голготи. Брул си беше ок.
Сите настани шо се случуваа некако онака "лајт" делуваа, ни да ме потресе ни ништо не знам чудни вибрации, али веројатно зашо филмов требаше да го износи Ема.

Иако по вистински настани(коа глеам филм ич не ме интересира тоа), делуваше на моменти вештачки и нереално.
Првата третина ме потсети на Missing со Џек Лемон, исто Чиле и тој период, малку познат а доста квалитетен.. иако после пола саат Колонија отиде у друг правец за разлика од овој.
Уствари Колонија го доживеав како потсетуење на Missing, The Handmaidens Tale и Argo, во моментите кога не ме нервираше фацата на Вотсон.

4/10
 
Последно уредено:

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Обожавам филмови снимени по вистински настан, затоа и го избрав овој филм.
Можеби не е најдобриот филм на сите времиња, може не е најдобриот филм ни во месецот кога е сниман, ама самото тоа што во него се збори за нешто што навистина се случило (мислам на постоењето на Колониа Дигнидад) за мене го прави еден од најдобрите.
Гледам скоро сите после филмов гуглале за Колонија, исто како и јас кога го гледав првиот пат и токму тоа сакав да го постигнам со филмов.

Глупо ми е што сам на себе треба да си дадам оценка, ама 10/10
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.797
Поени од реакции
33.617
Обожавам филмови снимени по вистински настан, затоа и го избрав овој филм.
Можеби не е најдобриот филм на сите времиња, може не е најдобриот филм ни во месецот кога е сниман, ама самото тоа што во него се збори за нешто што навистина се случило (мислам на постоењето на Колониа Дигнидад) за мене го прави еден од најдобрите.
Гледам скоро сите после филмов гуглале за Колонија, исто како и јас кога го гледав првиот пат и токму тоа сакав да го постигнам со филмов.

Глупо ми е што сам на себе треба да си дадам оценка, ама 10/10
Нели 23:59? :P
 

Kajgana Shop

На врв Bottom