FIFA 12 vs. PES 2012

Што ќе играте оваа година?

  • FIFA 12

    Гласови: 59 53,2%
  • Pro Evolution Soccer 2012

    Гласови: 52 46,8%

  • Вкупно гласачи
    111
Член од
25 јануари 2005
Мислења
5.274
Поени од реакции
4.156
И така откако излегоија и 2те ДОЛГО очекувани игри, гледам дека и на 2те теми (FIFA 12 и PES 2012) има по некои размени на мислења ВОН тема за игрите, е сега за да им ја олесниме работата на модераторите, решив да отворам ваква тема каде што мислењата за 2те игри ке се спојат, така да ке може да критикувате што ви се свиѓа, што не ви се свиѓа која игра е подобра и сл.
Моето мислење за фифата е 9.5 (како што беше на ИГН) а за песот мое мислење е 8.
Не сум субјективен во размислувањето, но мислам дека оваа година повторно песот изгуби.
Па... бујрум со вашите размислувања :D
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923

Има слична тема(ПЕС vs ФИФА).

Иначе Фифа не играм од 2005.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Темава е интересна од една причина, има фанови кој гледаат само коњ напред и викаат само ПЕС ПЕС и ПЕС. Него не го интересира какви промени биле направени во фифата!!! Ја играл фифа 2005 и не ја пробува ич повеќе, а пази поминале 7-8 години и се направиле МИЛИОНИИИИИ промени.

Дечки земете играјте фифа, песот е исти веќе повеќе години, се што прават е МИНИМАЛНИ шминки на мениата и трансфер на играчи. Додека фифа секоја година има куп изненадувања.
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
5.274
Поени од реакции
4.156
Темава е интересна од една причина, има фанови кој гледаат само коњ напред и викаат само ПЕС ПЕС и ПЕС. Него не го интересира какви промени биле направени во фифата!!! Ја играл фифа 2005 и не ја пробува ич повеќе, а пази поминале 7-8 години и се направиле МИЛИОНИИИИИ промени.

Дечки земете играјте фифа, песот е исти веќе повеќе години, се што прават е МИНИМАЛНИ шминки на мениата и трансфер на играчи. Додека фифа секоја година има куп изненадувања.
Потпис друже.
Потполно си во право од една проста причина што до 2009 јас бев СТРАШЕН фан на пес, кога во 2010 разочараа и фифа (која беше ПОТПОЛНА копија на 2009) и ПЕС (кој ужасно го успорија гејмплејот), јас си останав на пес 2009 и него го плешев се дур не излези фифа 11. Од кога излезе сварно беше револуционерно нешто, така да продолжив да играм, е сега од кога излезе фифа 2012 јас мислам дека НИКОГОАШ нема да ја сменам фифа (се разбира, ако продолжат вака). И јас исто не ги разбирам оние луѓе што гледаат само напред, и ништо друго не пробуваат. Па 100 пати имам речено, што ќјар имам од тоа да бидам фифа или пес фан доколку таа игра што ја играм нечине. Доколку догодина пес е болје од фифа, која е причината да ја играм фифа? Па јас кога ке играм сакам да уживам, а не според тоа на која игра сум фан, и сега дали таа чинела или не, битно ке ја играм, фан сум :D
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Потпис друже.
Потполно си во право од една проста причина што до 2009 јас бев СТРАШЕН фан на пес, кога во 2010 разочараа и фифа (која беше ПОТПОЛНА копија на 2009) и ПЕС (кој ужасно го успорија гејмплејот), јас си останав на пес 2009 и него го плешев се дур не излези фифа 11. Од кога излезе сварно беше револуционерно нешто, така да продолжив да играм, е сега од кога излезе фифа 2012 јас мислам дека НИКОГОАШ нема да ја сменам фифа (се разбира, ако продолжат вака). И јас исто не ги разбирам оние луѓе што гледаат само напред, и ништо друго не пробуваат. Па 100 пати имам речено, што ќјар имам од тоа да бидам фифа или пес фан доколку таа игра што ја играм нечине. Доколку догодина пес е болје од фифа, која е причината да ја играм фифа? Па јас кога ке играм сакам да уживам, а не според тоа на која игра сум фан, и сега дали таа чинела или не, битно ке ја играм, фан сум :D
Не е тоа страшно, страшното е тоа што можеме пиратерија да играме, ете колку да ја пробаме не ни ја спушта да ја проба. Ете пример комшијата го земам, абе пробај фифа не ебате фифата ебате, ела кај мене ќе играме НЕ и НЕ
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
фифа никогаш несум играл, незнам можеби 2-3 партии сум изиграл и сватив дека тоа не е за мене, додека пес играм цело време еве последната 2011 се убив од играње со цимер ми и никогаш не ми е досадна ,а 2012 несум ја уште пробал али по коментарите што читам очекувам да е подобра од 2011!!!
 
A

Auditore

Гостин
Оваа година ФИФА>>>ПЕС, да.
Многу новости, многу подобрени работи, гејмплејот посебно, имам пишано во темата ФИФА12 кој го интересира, толку од мене.
FIFA 12 OWN!
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Нека стои темава, другата ќе ја затворам ваљда, поинтересно и попрецизно е вака година за година да ги споредуваме.

Значи мое мислење е вака:

ПЕС како и секоја верзија после ПЕС 6 си има срања во неа, кој некој Кинез/Јапанец ги средува со пач во рок од три дена (пример одбраната и голманите на 2011ката, FirePatch + Gameplay fix). Но, основата на играта е феноменална и спонтана.

Пуштете три утакмици на ПЕС, исти тимови ист стадиот, се да е потполно исто...ќе добиете три сосема различни утакмици.

Три утакмици на Фифа = репетитивност.

Впрочем, секогаш е вака: На почеток, новата верзија на ПЕС изгледа глупо, дебилно и тешко за играње. Со тек на време полека полека ги сфаќате промените и финтите и се вљубувате во играта (ако си симнете пач за срањата како пример, голманиве).

Кај ФИФА, на почеток се е топ, феноменално. После 10 утакмици, се е исто, монотоно. Пример знаете дека секогаш ако пробате да трчате против AI, секогаш ќе ви ја земе на тој и тој начин. Секој шут над 30 метри ја фаќа жива голман, секое одбивање на топка е споро и некој ќе ја смири перфектно, секој пас во средина и шут станува гол.

Значи основниот гејмплеј на ПЕС ја руши Фифа во секој поглед, поготово со новиве тактики и teammate fix-ови на играчите, Барса игра ко Барса, играчи влегуваат во простор, градат, зонска одбрана и слично...
Е сега, ФИФА ја руши ПЕС во некои final touch работи, како среденост (иако со скрипти) на голманите, цврста (и понатаму предвидлива) одбрана...ама длабоко во неа, лежи оној монотон гејмплеј уште од 2004 година. Мислам што сакате, имаше цело видео за трите нови дриблизни додадени во ФИФА, од кои еден дриблинг, како што рече дизајнерот, нема ни да го користите во утакмица (безвезен е, show off), него да се занимавате на тренинг или додека има лоадинг скрин. Da fuq? :)

Кога ќе ја вратат FIFA на енглеското студио (она кое ја направи FIFA 2003, кој е доволно стар знае која разлика беше од FIFA 2002 World Cup и FIFA 2003), тогаш ќе праиме муабет за асален гејмплеј, кој ја прави сржта на играта.
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Темава е интересна од една причина, има фанови кој гледаат само коњ напред и викаат само ПЕС ПЕС и ПЕС. Него не го интересира какви промени биле направени во фифата!!! Ја играл фифа 2005 и не ја пробува ич повеќе, а пази поминале 7-8 години и се направиле МИЛИОНИИИИИ промени.

Дечки земете играјте фифа, песот е исти веќе повеќе години, се што прават е МИНИМАЛНИ шминки на мениата и трансфер на играчи. Додека фифа секоја година има куп изненадувања.
Не пишав дека немам пробано.
Симнам, инсталирам, пробам, избришам.
Исто беше и со ФИФА 2011, која беше ептен фалена.
2012 не планирам да ја пробувам.

Едит: Мац :cuc: :cuc:
Се одјавувам од темата, се е кажано.
 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.357
Поени од реакции
4.879
И така ќе си плачам годинава без новата фифа (ебати икс-бокс ебати) и ќе се задоволам со ПЕС12.. Јас од секогаш сум ги играл и двете игри и никогаш некоја не сум ја ставал на повисоко ниво од другата се до 2011 верзијата каде ПЕС беше најгрдата игра што сум ја играл во животот, НО сепак ја играв само ради BAL кој е со светлосни години подобро од она на Фифа, додека се друго беше подобро кај фифата.. Годинава сакал, не сакал ќе мора да се привикнам на ПЕС кој рака на срце во ПЕС6 верзијата беше можеби најубавата фудбалска игра на сите времиња, но подоцна со WE & PES комбинациите ја усраа, а од другата страна фифата одеше се нагоре и нагоре, па од 2010 и да ја премине.. Моментално мој фаворите е ФИФА само ради ,,ланската‘‘ верзија. :coffee:
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
5.274
Поени од реакции
4.156
Нека стои темава, другата ќе ја затворам ваљда, поинтересно и попрецизно е вака година за година да ги споредуваме.

Значи мое мислење е вака:

ПЕС како и секоја верзија после ПЕС 6 си има срања во неа, кој некој Кинез/Јапанец ги средува со пач во рок од три дена (пример одбраната и голманите на 2011ката, FirePatch + Gameplay fix). Но, основата на играта е феноменална и спонтана.

Пуштете три утакмици на ПЕС, исти тимови ист стадиот, се да е потполно исто...ќе добиете три сосема различни утакмици.

Три утакмици на Фифа = репетитивност.

Впрочем, секогаш е вака: На почеток, новата верзија на ПЕС изгледа глупо, дебилно и тешко за играње. Со тек на време полека полека ги сфаќате промените и финтите и се вљубувате во играта (ако си симнете пач за срањата како пример, голманиве).

Кај ФИФА, на почеток се е топ, феноменално. После 10 утакмици, се е исто, монотоно. Пример знаете дека секогаш ако пробате да трчате против AI, секогаш ќе ви ја земе на тој и тој начин. Секој шут над 30 метри ја фаќа жива голман, секое одбивање на топка е споро и некој ќе ја смири перфектно, секој пас во средина и шут станува гол.

Значи основниот гејмплеј на ПЕС ја руши Фифа во секој поглед, поготово со новиве тактики и teammate fix-ови на играчите, Барса игра ко Барса, играчи влегуваат во простор, градат, зонска одбрана и слично...
Е сега, ФИФА ја руши ПЕС во некои final touch работи, како среденост (иако со скрипти) на голманите, цврста (и понатаму предвидлива) одбрана...ама длабоко во неа, лежи оној монотон гејмплеј уште од 2004 година. Мислам што сакате, имаше цело видео за трите нови дриблизни додадени во ФИФА, од кои еден дриблинг, како што рече дизајнерот, нема ни да го користите во утакмица (безвезен е, show off), него да се занимавате на тренинг или додека има лоадинг скрин. Da fuq? :)

Кога ќе ја вратат FIFA на енглеското студио (она кое ја направи FIFA 2003, кој е доволно стар знае која разлика беше од FIFA 2002 World Cup и FIFA 2003), тогаш ќе праиме муабет за асален гејмплеј, кој ја прави сржта на играта.
Незнам зошто ама ова се што кажа за ПЕС-от јас сето тоа го гледам во фифа и спротивно, не да ти се контрам или слично, ама како што кажа три утакмици на ПЕС јас го гледам како репетитивност, незнам колку утакмици си изиграл на фифа 12 ама ФИНАЛНАТА верзија. Јас вчера вечер цела ноќ ја плешев и буквално СЕКОЈА утакмица беше различна. Дури пишав и во темата ФИФА 12 дека АИ-то во новава фифа има сосема нова димензија, ама БУКВАЛНО размислуваат како човек, и незнам зошто ама не се сложувам со тебе за тоа што е со здебелен фонт. Баш напротив стриктно кога играм Манчестер - Барса и кога дриблам доле со Нани против Абидал, еднаш го исфрлам на еден начин, еднаш го исфрлам на друг начин, еднаш он ми ја зема топката. Значи зборот ми е дека ВООПШТО ништо не се повторува од постапките и двишењата на фудбалерите т.е. нивното АИ. А во врска со песот ке кажам дека ВООПШТО не е лош оваа година, значи далеку е подобар од лани и сакам така да тераат, па можда ке се вратам назад на него, али оваа година еве лично за мене да речеме дека е победник фифа :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom