Fargo

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.015
Каснам на забавава ама конечно дојде и серијава на ред. Да знаев дека е толку добра ќе ја пуштев порано.

Billy Bob Thornton и џандарката Molly ми се најинтересни ликови. Поминав само 4 епизоди ама осеќам квалитетна ќе биде оваа. Martin Freeman е добар актер ама претерува со глума на моменти, штрчи. Знам дека тој му е стилот и најверојатно ќе го засакам повеќе како навлагам понатаму али морав да се исповедам.

Крајот на 4тата епизода кога му влагаат глувонемиот и тупавиот во затвор на овој. Крај. :vozbud:
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.015
Леле каква епизода беше S01E07!

Molly е најреален лик во серијава до овој момент и нај likeable. Знае да глуми девојчево, секоја сцена ја прави интересна дури и кога има две линии дијалог.

Lorne Malvo casually walks into the building, murders everyone. Каква сцена ауу.

Lester трансформација од пичле кој јаде ќотек од силеџии до Walter White кој му ја ебе жената на силеџијата. :vozbud:

Крш е серијава, го обожавам овој помалку несериозен тон кој го има. Предобра е.
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
Вреде ли бе да ја гледам?Изгледа две епизоди, не ме влече.

Sent from my 6036Y using Tapatalk
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Вреде ли бе да ја гледам?Изгледа две епизоди, не ме влече.

Sent from my 6036Y using Tapatalk
Судејќи по твојот досегашен впечаток, аватарот, потписот, sent from your и твојата посетеност во под форумов - не.
Искрено, не знам како си залутал овде :icon_lol:
 
Последно уредено:

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.015
Прва сезона ја изгледав и одлична беше, добра завршница и се. Ликовите блескаа и заедно со камерата и дијалозите се хајлајт на серијава.


Го изгледав пилотот и од втората сезона, послаб ми беше за нијанса но квалитетот и тонот на серијата е тој истиот. Многу ми е јако кога треба да се деси фрка и иде оној ритамот со тапани. Адреналин и исчекување 200%.

Предосеќам ќе биде јака и оваа сезона со Kirsten Dunst и seoski Matt Damon. (y)

Ќе седнам деновиве и ќе ја поминам цела сезона па ќе ја дочитам темава до крај.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.094
Поени од реакции
9.015
Пошто двете сезони ги изгледав во краток период и настаните и ликовите ми се сеуште свежи, можам да кажам дека во целина втората сезона беше подобра но првата имаше многу појак негативец (Lorne Malvo).

Најјак момент од цела втора сезона за мене беше кога адвокатот (King of breakfast) беше мртов пијан за време на опсадата. Монологот и застапувањето беше врв, какви само правни термини вадеше јао хаха.

Финалната епизода малку успори и не ми се допадна објаснувањето за чудните симболи во собата на шерифот но барем сите приказни ги донесоа до финиш. Исто јак нод на прва сезона беше сцената со глувонемиот и другар му.

Севкупно за двете сезони:
Ликови 10/10
Приказна 8/10
Хумор 9/10
Дијалози 10/10
Глума 10/10
Кадри 10/10
Музика 10/10
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.964
A примети ли елиенс у прва сезона?
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.359
Поени од реакции
25.054
Во втората сезона на речиси секоја епизода имаше хинт за нло, дали во позадина дали истакнато.
 
Член од
30 март 2008
Мислења
146
Поени од реакции
121
Сaмo штo јa изгледaв 1вaтa сезoнa. Ме густa, дa.
Амa некaкo мнoгу пoзитивен крaј зa вистинскa причa, не мислите? Кaкo штo сфaтив јaс немaaт прaвенo некoи измени, пa aкo грешaм некa ме пoпрaви некoј.

П.с. и aј некa ме прoсветли некoј штo беше финтaтa сo пaрите нa Гркoт? Кoј му јa имaше нaместенo aктoвкaтa? Се изгубив мaлку вo тoј дел oд прикaзнaтa o_O
И: зoштo не гo oсудијa oвoг Гaс? Кaкo тoa нaгрaдa зa хрaбрoст? Дa убиеш невooружен чoвек из чистa мирa мислaм декa не е прaвнo издржaнo дa не се суди, a уште пoмaлку нaгрaдувa.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Парите од гркот се закопаните пари од филмот Фарго мислам.

п.с може да се фејкне дека е пукано над Гас, така да....
 

closertb

Пластичен
Член од
23 октомври 2011
Мислења
893
Поени од реакции
1.049
Сaмo штo јa изгледaв 1вaтa сезoнa. Ме густa, дa.
Амa некaкo мнoгу пoзитивен крaј зa вистинскa причa, не мислите? Кaкo штo сфaтив јaс немaaт прaвенo некoи измени, пa aкo грешaм некa ме пoпрaви некoј.
Абе не е вистинита прича, браќата Коен исто го имаат пишано за филмот Фарго, а уствари се е фиктивно.
Задржана е уметничката слобода и си се играат со нас... :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom