Euro truck simulator 1/2 ( Truck games )

Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
кога ќе прават овие Автстралија. Европа и Америка се извозиме надолго и на широко. Дај сега Австралија малце по тоа пустелијата некоа тура да извозиме.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.452
Во пресрет на утрешното пуштање во продажба на најновото продолжение на Euro Truck Simulator 2, Euro Truck Simulator 2: Road to the Black Sea, SCS Software вчера, вторник, 3 декември 2019, ја исфрли најновата верзија 1.36 на Euro Truck Simulator 2.

Новата верзија со себеси носи целосна поддршка за DirectX 11, прикажување на возачите, камионите и приколките на мапата на менаџерот на компанијата, нови возила во сообраќајот, поддрршка за кинески и други не-латински букви и симболи, а за играчите на Euro Truck Simulator 2: Vive la France следува додавањето на островот Корзика на мапата, како и бројни други новитети.

https://blog.scssoft.com/2019/12/euro-truck-simulator-2-update-136.html

Euro Truck Simulator 2 Update 1.36

Tuesday, December 3, 2019

Road to the Black Sea is approaching fast so it's time to close the Beta and move on to the next best thing! Euro Truck Simulator 2 Update 1.36 is out now!



As always, we'd like to thank every single one of you for all your help with your bug reports, opinions and general feedback during the Public Beta. This time, the update brings probably the biggest system change we have ever implemented, together with some nice features.

The main feature is the upgrade to DirectX 11, which allowed the complete removal of support for DirectX 9 and all its limitations. While it may need a little tweak here and there, general feedback is very positive (FPS increase, smoother gameplay, better long-range LOD behaviours) as we hoped, since listed minimum requirements for Windows already support DX11.

And to spice things up a bit (as "invisible" changes aren't as appreciated as they should be), there are two bigger features and a number of smaller ones.

Corsica, a beautiful island in the Mediterranean is now available to all existing and future owners of the Vive la France! map expansion as a free addition.

Detours are also coming to Euro Truck Simulator 2 after a long testing period in its American twin. Do tell us if it's ok as it is, or what adjustments you'd like us to make still.

Besides that, you'll get a number of other nice features - such as a long-requested feature for drivers, trucks and trailers to be visible on the manager map, avoidance pins for your GPS and more. For those wishing to see a more detailed changelog, please read the Public Beta article, or check out our changelog video!


To enjoy the 1.36 update, make sure to OPT OUT of beta branches and your game will be automatically updated on Steam.

For the legacy non-Steam edition of ETS2, the update should be ready in a few days.


Some mods, however, may have not caught up yet - this update may effectively break them. So remember that you can always stay on 1.35 or an even older branch. The way to access and select them is: Steam client → LIBRARY → right-click on Euro Truck Simulator 2 → Properties → Betas tab → select the version you want.

Also, check our modding wiki to get details pertaining to mods for the game.

CHANGELOG:

Map

• Corsica (Vive la France! DLC)

Features

• Detours
• Avoidance navigation pins
• New AI vehicles
• Drivers / Trucks / Trailer visible on manager maps
• DX11 full support (DX9 removed)
• Chinese and other non-Latin character input (IME)
• Anti-aliasing improvements (SMAA, electrical wires)
• Improved Tobii support and configuration page

Mod

• Sun profile changes (HDR)
• LP changes for AI (data-driven types, background texture data)
• Dash display UI elements (digital gauges, fuel consumption bar)
• Map editor history (undo/redo)
• Continuous selection of nodes

Published by Carthoo at 12/03/2019 11:18:00 AM
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.452
Завчера, четврток, 5 декември 2019, излезе во продажба Euro Truck Simulator 2: Road to the Black Sea - најновото продолжение на Euro Truck Simulator 2.

Најновото продолжение со себеси носи над 10.000 километри нови патишта за возење, 20 нови големи градови низ Романија, Бугарија и европските територии на Турција, вклучувајќи го и најголемиот европски град Истанбул, бројни нови помали градови, пејсажи исполнети со познати обележја и места, како и карактеристична балканска архитектура и вегетација, пајтони низ Романија и Бугарија, гранични премини со засилени контроли и обезбедување, транспорт со траект низ реката Дунав, како и бројни други новитети.

https://blog.scssoft.com/2019/12/road-to-black-sea-release.html

Road to the Black Sea Release

Thursday, December 5, 2019

Are you ready to start your engines and travel through three new unique countries in Euro Truck Simulator 2?

The Road to the Black Sea map expansion has been released!


With 20 new major cities and many more towns and rural villages to discover on your journey, Road to the Black Sea has something for everyone. If you prefer a more scenic journey, route your GPS to avoid the highway to travel past coastal views and forested countrysides, or marvel at Europe's largest city, Istanbul.



We look forward to you sharing all your photos and videos across our Social Media channels! Be sure to tag us and use the hashtag #RoadtotheBlackSea and we will share our favourite ones.

Check out the store page for Road to the Black Sea by clicking on the widget below.

https://store.steampowered.com/app/1056760/Euro_Truck_Simulator_2__Road_to_the_Black_Sea/?snr=1_5_1100__1100

Published by Carthoo at 12/05/2019 02:00:00 PM

https://blog.scssoft.com/2019/11/road-to-black-sea-release-date.html

Road To The Black Sea: Release Date Announcement

Thursday, November 28, 2019

We know that our community has been very eager to hear news about the upcoming map expansion for Euro Truck Simulator 2. With the final touches being made, we are ready and excited to announce a release date...

Road to the Black Sea will be released on the 5th of December 2019



We have also released our official trailer for you to enjoy, this will give you a small insight of what this map expansion features:


Road to the Black Sea will have plenty for drivers to explore, main features include:

• Over 10.000 kilometers of roads to drive on
• Romania, Bulgaria, and European part of Turkey to explore
• Europe's largest city, Istanbul
• 11 new local company docks and industries
• 20 new major cities and many smaller towns and settlements
• Famous landmarks and recognizable places
• Characteristic Balkan architecture
• Brand new unique 3D-assets
• Lush regional vegetation
• Local AI trains, trams, and traffic cars
• Horse carts - for Bulgarian and Romanian countrysides
• Border crossings - including feature-rich border controls
• River ferry over the Danube (Dunaj)
• Black Sea region achievements to unlock

We can't wait for you to explore the countries of Romania, Bulgaria, and Turkey. From traditional architecture to historic landmarks, there will be many roads to discover and industries to deliver to. Make sure to add Road to the Black Sea to your wishlist on Steam and be the first to be notified of its release on December 5th.

Published by Alex at 11/28/2019 04:39:00 PM
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
Дали ова значи дека на следната верзија ќе го комплетираат балканот, вклучувајќи не и нас? :)
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.452
Дали ова значи дека на следната верзија ќе го комплетираат балканот, вклучувајќи не и нас? :)
Е па вака, од Франција преминаа на Италија, од Италија преминаа на Балтикот, од Балтикот преминаа на источен Балкан, така да можеби наредната 2020 година ќе преминат на западен Балкан.

Но може да им текне да преминат и на Пиринејски полуостров и да се фокусираат на Шпанија и Португалија.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
да ја стават Македонија ама реално да биде, патиштата сите со дупки да бидат.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
@Dexter26 pred nekoj den ja spushtiv Road to The Black Sea, prethodno ja igrav Italia bidejki kompjuterot nekako nemkzese da mi ja podrzi RTTBS. E sega, novitet mi se prikolkive sho mozat da se kupvat, kuliv nekolku megju koi i najskapite, i nekako mi e mnogu chudno toa shto mnogu malku pari se dava za izvrshuvanje na raboti so sopstvena prikolka. Retko da nachekash nekoja ubavo platena rabota. Ne mi e jasno dali jas neshto gresham, dali ne go razbiram sistemov so prikolkive ili shto ke da e? Ako moze nekoj sovet ili mislenje od tebe ili od nekoj shto ja igra igrava?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.452
@Dexter26 pred nekoj den ja spushtiv Road to The Black Sea, prethodno ja igrav Italia bidejki kompjuterot nekako nemkzese da mi ja podrzi RTTBS. E sega, novitet mi se prikolkive sho mozat da se kupvat, kuliv nekolku megju koi i najskapite, i nekako mi e mnogu chudno toa shto mnogu malku pari se dava za izvrshuvanje na raboti so sopstvena prikolka. Retko da nachekash nekoja ubavo platena rabota. Ne mi e jasno dali jas neshto gresham, dali ne go razbiram sistemov so prikolkive ili shto ke da e? Ako moze nekoj sovet ili mislenje od tebe ili od nekoj shto ja igra igrava?
Не знам, за мене лично било која понуда над 100.000 евра е добра понуда, особено ако ја превезуваш во сопствена приколка. А сум имал такви.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Не знам, за мене лично било која понуда над 100.000 евра е добра понуда, особено ако ја превезуваш во сопствена приколка. А сум имал такви.
Abe znam deka ima, ama se pregolema retkost. Ama kako shto chitam, kupuvanje na sopstveni prikolki e povekje kako dopolnitelen detalj za pogolema realnost na igrava otkolku shto imanje nekakov finansiski benefit. Vovedeno e da mozes da si imash sopstveni prikolki, da si gi farbash, da ti e malku pointeresno. Kako i da e, prejaka igra e ovaa. Na volan vozis ili tastatura?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.452
Abe znam deka ima, ama se pregolema retkost. Ama kako shto chitam, kupuvanje na sopstveni prikolki e povekje kako dopolnitelen detalj za pogolema realnost na igrava otkolku shto imanje nekakov finansiski benefit. Vovedeno e da mozes da si imash sopstveni prikolki, da si gi farbash, da ti e malku pointeresno. Kako i da e, prejaka igra e ovaa. Na volan vozis ili tastatura?
На тастатура, не сакам премногу да се занесам во играта. :)
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Decki od dosada pocnav da igram ETS2(simnav nekoja verzija od internet). Ne znam shto e ali vekje 2 pati se desi otatko ke izberam job u job market da mi dade nekoja podolga ruta. Primer odbrav ruta bas sea od malmo do pori (okolu 500milji) ali od koa pocnav da vozam mi pokaza deka imam preku 2200 milji i bev nekade vo Belgija. Znae nekoj zosto ova se desava?
Ima nekoj mod za cel svet da mi otkrien bez da vozam do sekoj grad? :D
Inace jas ja vozam so logitech g29 i super e.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.445
Поени од реакции
11.452
Decki od dosada pocnav da igram ETS2(simnav nekoja verzija od internet). Ne znam shto e ali vekje 2 pati se desi otatko ke izberam job u job market da mi dade nekoja podolga ruta. Primer odbrav ruta bas sea od malmo do pori (okolu 500milji) ali od koa pocnav da vozam mi pokaza deka imam preku 2200 milji i bev nekade vo Belgija. Znae nekoj zosto ova se desava?
Ima nekoj mod za cel svet da mi otkrien bez da vozam do sekoj grad? :D
Inace jas ja vozam so logitech g29 i super e.
Па тоа е поентата на самата игра - стекнување на искуство и отворање на мапата со тек на време.

Кога ќе стекнеш доволно искуство целата мапа ќе ти биде отворена, но сепак ќе мораш да се изнавозиш до што е можно повеќе градови за да добиваш што е можно повеќе, подолги и поисплатливи понуди за работа.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Па тоа е поентата на самата игра - стекнување на искуство и отворање на мапата со тек на време.

Кога ќе стекнеш доволно искуство целата мапа ќе ти биде отворена, но сепак ќе мораш да се изнавозиш до што е можно повеќе градови за да добиваш што е можно повеќе, подолги и поисплатливи понуди за работа.
Haha znam sto e poentata ali ne sum nekoj hard core gamer i dolgi ruti mi se dosadni a i mnogu vreme odzemaat.
Ja igrav na vremeto koa ispadna prvata verzija ali ne sum igral igri u poslednite 8-9 godini lol. Sea bukvalno pocnav da igram za vreme da gubam poso po cel den doma sum.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Haha znam sto e poentata ali ne sum nekoj hard core gamer i dolgi ruti mi se dosadni a i mnogu vreme odzemaat.
Ja igrav na vremeto koa ispadna prvata verzija ali ne sum igral igri u poslednite 8-9 godini lol. Sea bukvalno pocnav da igram za vreme da gubam poso po cel den doma sum.
simni si promods mapata, igrata stanuva 200 pati pointeresna so nea
 

Kajgana Shop

На врв Bottom