Euro College

Член од
31 мај 2007
Мислења
7
Поени од реакции
0
ОК! ке казам само неколку работи на кратко а секој на кој што нешто не му е јасно мозе слободно директно да ме праша.

Еуро Колеџ е акредитиран од Британско акредитационо тело и со според новиот закон а и со поцитувајки ја Болонјската декларација, во рок од 8 дена странската дилпома ке биде нострифицирана. И знаци студентите од Еуро Колеџ ке добијат диплома од Лондон Сити и Американ Сити и плус со нострификација ке добијат диплома со звање "Дипломиран економист" исто како на дрзавен факултет. Предноста на Еуро Колеџ е што добиваат Странски признаени дипломи кои се сметаат за предност при вработување просебно во странски фирми.

И мој совет е ако некој е заинтересиран за колеџот слободно не иде до Куманово каде што нај јасно ке му бидат соопштени информациите па потоа сам нека си одлуци дали ке се записува или не.
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
Ако на колеџот не му треба македонска акредитација, тогаш зошто истата ја бара? Зошто колеџот е регистриран како трговско друштво? Каде на сајтот пишува дека се добива диплома "дипломиран економист" и по која програма се оди? Каде е доказ на хартија (или скен) за веќе направена нострификација или линкови кои го потврдуваат тоа?

Законот каков што е сега, неможе да го затвори колеџот. Добра страна во колеџот е што поради "поврзаност" со други бизнис и политички субјекти, воглавно странски компании, се овозможува интершип на студентите. Колеџот, во овој момент, не е ништо повеќе од образовна институција (која се надевам дека, по рекурзија, ќе ја добие новата меѓународна акредитација) преку која се стекнува MBA т.е. како што во 2004 е кажано "колеџот е замислен како мала деловна школа". Тоа што разни македонски менаџери и супервизори одат на колеџот е токму поради MBA.

Плескање (т.е. рекламирање) во гради со кратенки LLC, ACU, меѓународни дипломи, предност при вработување, BAOL, BAC, BBGM.... не покажува што всушност се добива со студирање на Euro College. MBA може да се добие и со distance learning, каде трошковите се многу под 3000 евра за една година.

Сопственикот на колеџот, Бубе, едноставно од школа за странски јазици, виде можност да заработи многу повеќе пари. Човекот е cool dude, експерт за англиски и историја на филм, но сепак тоа не е доволно за да му се дадат 3000 евра годишно за MBA. Е сега, дали извршил проневера со директна штета на студентите, не ми се верува, оти познавајќи го кумановскиот менталитет, ако тоа беше точно, сега тој ќе беше пензиониран со инвалидска пензија.

За другите образовни институции не би сакал да коментирам, сите ми се во еден кош. Единствено поштујем државен Скопски универзитет. Точно дека некои професори се корумпирани деликвенти, но сепак најголем и најважен адут, знаењето, неможе никој за сега во МК да го оспори.
 
Член од
2 март 2006
Мислења
14
Поени од реакции
0
Priznavam ne e lesno da se objasni sto e Euro College. Posebno ne na kumanovci koi ja imaat taa sreca ili nesreca da go imaat vo svojot grad. Kumanovci se od edna strana izrazito informirani ludje koi dobro znaat da koristat internet no od druga strana kako i sekoe provincisko mesto se skloni da veruvaat na takanareceni tocni informacii od dnevni vesnici, tabloidi i od generalnata sila na rekla-kazala. Koledzot navleze vo toj vrtlog i toa e toa. Fakt e deka mnogu negativni raboti se imaat kazano od strana na Belicanec i ministerstvoto preku vesnici no fakt e za koj vie forumdzii ne znaeete e deka istite se nemi koga treba toa da go kazat vo pismena forma ili da go poprecat koledzot vo rabotata. Sramota e no takva ni e zemjata sto ludje na odgovorni pozicii koristat rekla-kazala metod a zad niv stojat ministerstva. Euro College bese ubavo isetan od ovie ludje pa bese barano de da stane makedonski koledz pa de da bide priznaen kako stranski itn. Za volja na vistinata toa se slucuvase i seuste se slucuva so site koi imaat bilo kakva vrska so stranstvo. Domasnite monopolisti ne sakaat konkurencija. Se sto i barem malku nalikuva na realna konkurencija treba da se omalovazi, diskreditira i ocrni. Pred 3 godini se pravea crni listi na univerziteti, se davaa sugestii deka studenti ne smeat da se zapisuvaat itn. Smesno e deka na Euro College i na slicnite kako nego vlakno od glava ne im fali. Fakt e deka so noviot zakon koj ce se izglasa ovoj mesec site takvi institucii ce dobijat dozvola za vrsenje dejnost kako stranski filijali bez da im bide potrebna makedonska akreditacija. Pravot ce stivne. Site ce odat na odmor. Koj ce bide pobednik a koj gubitnik togas. Studentite do togas ce se zapisat vece nekade. Dali koga stranskite institucii kako Euro College ce se pojavat na stranicite na ministerstvoto za obrazovanie nekoj ce im gi vrati parite nazad na studentite koi naknadno ce svatat deka bile izmanipulirani od ostanatite "dobri" univerziteti samo za da ne idat na drugo mesto. I dali ministerot za obrazovanie koga ce gi povika sopstvenicite na Euro College, na Slavjanski i na ostanatite ce im se izvini za problemite koi ministerstvoti im gi napravilo vo nivnata rabota objasnuvajci im deka taka moralo da bide, deka toj licno nemal nisto protiv, deka toa bile od prethodnata vlada, partija itn. i ce gi posoci tie institucii kako idnina na makedonskoto obrazovanie. Ne veruvam. Koj ne veruva vo vakva razvrska ne ja poznava politickata i biznis klima vo Makedonija. Ne zaboravite deka svoevremeno na crnite listi bea i Jahja Kemal, MM koledz, New York, FON itn. Toa se biznis igri na monopolisti i konkurenti koi obicnite ludje i studenti ne gi razbiraat. Veruvajte kako i sekogas toa nema da se odrazi vrz ovie kompanii. Vistinskata kolarelna steta ce bidat studentite.
 
Член од
2 март 2006
Мислења
14
Поени од реакции
0
Ако на колеџот не му треба македонска акредитација, тогаш зошто истата ја бара? Зошто колеџот е регистриран како трговско друштво? Каде на сајтот пишува дека се добива диплома "дипломиран економист" и по која програма се оди? Каде е доказ на хартија (или скен) за веќе направена нострификација или линкови кои го потврдуваат тоа?
Gorco koedzot bara da bide priznaen kako stranska filijala. Imas pogresni informacii. Zakonot dozvoluva kompaniite da rabotat kako doo se do davanje na poinakov status. Na primer FON rabotese nekoe vreme so pecat "Bojo i Fiat doo". Statusot na kvalifikacijata "diplomiran ekonomist" ja dodeluva komisijata koja gi nostrificira diplomite. Toa ne e rabota na koledzot. Pogolemiot broj na studenti nema nikogas ni da baraat nostrifikacija. Euro College ce gi izdade prvite Bachelor diplomi vo septemvri pa duri togas ce moze da se zboruva za eventualna nostrifikacija. Di togas koledzet ce dobie so novite zakonski izmeni staus na stranska filijala i kako sto vece kazav nikoj povece za toa nema da diskutira.

Законот каков што е сега, неможе да го затвори колеџот. Добра страна во колеџот е што поради "поврзаност" со други бизнис и политички субјекти, воглавно странски компании, се овозможува интершип на студентите. Колеџот, во овој момент, не е ништо повеќе од образовна институција (која се надевам дека, по рекурзија, ќе ја добие новата меѓународна акредитација) преку која се стекнува MBA т.е. како што во 2004 е кажано "колеџот е замислен како мала деловна школа". Тоа што разни македонски менаџери и супервизори одат на колеџот е токму поради MBA.
Prosti ama nema logika vo toa sto go zboruvas. "Koledzot ne e nisto povece od obrazovna institucija". Pa neli e trgovsko drustvo????

I kako toa toj e samo povrzan so kompanii. Kako ti toa si go zamisluvas? Mislis deka da se povrzes so elitni stranski kompanii e piece of cake. Zosto togas site drugi gi nemaat istite vrski? I kako toa da najpoznatite makedonski menadzeri bas go izbiraat Euro College? Poradi MBA studiite. Istite institucii go davaat i Bachelor i MBA. Kako toa oni se dobri za MBA ama za dodiplomski se losi. I Gorco Euro College kako i sekoja komanija vo makedonja koja raboti nelegalno moze i treba da se zatvori. Kazi mi koj clen od zakonot ja onevozmozuva vladata da go zatvori koledzot?

Плескање (т.е. рекламирање) во гради со кратенки LLC, ACU, меѓународни дипломи, предност при вработување, BAOL, BAC, BBGM.... не покажува што всушност се добива со студирање на Euro College. MBA може да се добие и со distance learning, каде трошковите се многу под 3000 евра за една година.
Sekoja seriozna firma saka da ja istakne povrzanosta so renomirani institucii. Ako za tebe toa e pleskanje togas ne ti e jasno kako raboti marketingot. Sto po tebe bi trebalo koledzot da pravi. Da ja krie taa povrzanost????
So studiranjeto vo Euro College se dobivaat stranski dimplomi so koi imas poseriozni sansi za vrabotuvanje posebno vo stranski kompanii. I pogolemi sansi da napravis kariera. Zarem toa ne ti e jasno?

MBA so distance learning e najdobra sansa za "diploma mills" za koi nekoi zborea na formumot. Takvata diploma ne e ceneta na pazarot. Po definicija onamu kade sto studentot imal vistinska nastava (coursework), kvaliteten mehanizam na kontrola na nastavata i na ispitite nema nacin da stane poligon za "diploma mills" ili za davanje diplomi za pari bez ucenje. Sega bidejci ti kako kumanovec znaes sto se slucuva vo koledzot a poznato tie i sto se slucuva na drugite privatni koledzi vo Makedonija lesno mozes da zaklucis kade ima primeri na "diploma mills"

Сопственикот на колеџот, Бубе, едноставно од школа за странски јазици, виде можност да заработи многу повеќе пари. Човекот е cool dude, експерт за англиски и историја на филм, но сепак тоа не е доволно за да му се дадат 3000 евра годишно за MBA. Е сега, дали извршил проневера со директна штета на студентите, не ми се верува, оти познавајќи го кумановскиот менталитет, ако тоа беше точно, сега тој ќе беше пензиониран со инвалидска пензија.
Tocno e toa sto go velis ama ne mi e jasno koja e povrzanosta so toa sto nekoj sto imal porano skola za stranski jazici otvoril koledz. Barem e covek od obrazovanieto. Sto da kaze togas Bojo, koj od armiski kaplar, preku razni somnitelni aktivnosti so Srbija za deset godini stana PhD i Pretsedatel na privaten univerzitet. I kolku sto jas znam vo Euro Koledz od samiot start pa se do sega ima i grcki sopstvenici i angliski kapital. Vaka ispadja deka toj Bube e cudotvorec pa se uspeal sam da napravi.

Koledzot dava i Bachelor osven MBA. Pak stoi komentarot: Kako toa ACU da e dobar za MBA a los za Bachelor?

Izjavata deka na drzavniot se krie nekakvo si znaenje e vo najmala raka somnitelno. Ako se korumpirani ama barem gi biva. Izvini ama jas voopsto ne se slozuvam so takvata konstatacija. Novite institucii poleka ce sozdavaat nova elita i novi eksperti. Za desetina godini pogolem broj na tie koi sega go drzat monopolot na znaenjeto ili ce bidat bioloski retardirani i ce bidat na infuzija ili ce bidat nadminai od pomladi, pointeligenti i pokompetentni ludje. Ti kako mlad covek bi trebalo da navivas tie fosili porbrgo da gi snema od scenata a ne da im davas sila veruvajci vo nivnite izveteni filozofii od nekoe drugo vreme
 
Член од
2 март 2006
Мислења
14
Поени од реакции
0
Konecno na Buterfly kako kumanovska luzerka koja nemala sila da se zapise na Euro College go pracam komentarot na eden izmamen student vo koj ce ja doznae vistinata za Euro College. Kometarot moz ad se najde na ovoj blog http://www.bubi.blog.com.mk/

28 Март, 2006 - 17:56

The тruth about Euro College...

Ај да кажу нешто и за мој факултет. Студирам на Еуро Колеџ. Филијала на Лондон Сити Колеџ од Лондон (ваљда :)). Студирам веќ 2 године. Свиѓа ми се. Супер е. Ама ЏАБЕ. Превара е. И тој тешка превара. Такој викав људи. Највише тија образовани и добро упутени. Тија 90 % од Кумановци. Да не се појави овј наш Колеџ-Превара, немаше да виду дека Кумановци су најинтелегентни људи у универзум. И пошироко. Еве ви едн кратак дијалог што сам га правија милион пут сас милион човека: - Дa ти ебу државу. Која држава. Нема држава. И тија државни факултети не вредив. Ништо не ваља у овуј држави. А ти дете куде студираш? - На Еуро Колеџ. -Тој ли приватно? Па тој е превара бе. Зимав ви паре. Чим не е државно не вреди. Само државно поштуем. Ако не е превара, зшто не га признае држава? И такој си е. Превара е. Ја се стварно осеќам поебан. Зшто? Па како да не се осеќам поебан кд ке ми дадев енглеску диплому, од енглески унивезитет. Кои су тија енглези. Па они само идев по свет и отварав колеџи-преваре и крадев ни ги паре. Тој е тој. И како после да не збору против Еуро Колеџ? Па тој може да доведе људи од страну и да се проврти некој денар по град. Може да дојдев људи и да изнајмуев станови, па некои Кумановци да се збогатив. Па тој може да биде добро за овј град. Не, не. Тој не бива. Удри. Лај. Јавно ги повикују сви да направимо едн масован собир и да протестирамо док не се затвори овј срам за град. Па нели е бре Куманово град на културу за 2006-ту (најдобар показател за тој е онј огроман постер куде пазар. Вика: Куманово град на културата. А врз тој, сас црвен спреј: UCK).И ми да дозволимо некои Грци и Енглези, а и тј некој Бубе што еде \ и лже по бел свет да ни зимав паре? Е тој не бива. Една работа е уцртана у потсвест на свакога кумановца:уништи све што може да биде добро за тебе и за околину, за да можеш да гледаш сеир. Па тој важи и за Еуро Колеџ. Лани га убаво затворисва. Дојдесва џандари, инспекција, специјалци, зациментирасва ги врата и прогласисва гу овиј едукативну инcтитуцију за превару и невалидну. И нетачни људи бе, па га отворисва. Тамн сви студенти сфатисва дека су преварени, они па ги прелжасва и им земасва паре за још едну годину. Ете. Добро е што кумановци се држив меѓу себе. Кд ке си појду накуде дома, барем 10 човека ке ме прашав дали се е затворија колеџ. И ја им викам ДА. Па срам ме да кажу дека јоште ме лжев. Да испадну ли глуп пред народ? Не фала. Па да не беше тј народ ја још ке мислеше дека сам студент. Па следи одговор: Ете. Ми још кд зборесмо. Ама ти. Паметан се правеше. И највише ме боли што очи ми ги отварав људи што су и повише од компетентни да га зборив тој. Људи што разбирав. Па они су цел дн по град. Све знаев. Некои имав и средњу завршено. Ете, да не бесва они јоште лани ке га немаше колеџ. Имено, овија преваранти почнале да га селив колеџ преко ноќ. Изнеле тија крадени компјутери и астали и спремиле се да бегав на Кајмански Острови. Среќа наша види ги некој попаметан па ги помава, па овија вратиле све и решиле да останев још едну годину. Да се напунив сас паре убаво. Фала им. На тија писмени. Што чував стражу пред колеџ и пазив да не се деси нешто. А на нас студенти ако ни е. Кд бесмо глупи и кд не слушасмо писмен народ. Фрљисмо толики паре. Будале. Ај ми смо втору годину. А овија што се запишасва сга? Тазе преварени. Они су још побудале. Ем видесва дека нас не покрадесва, ем па дојдесва да студирав туја. Е тој ти е. Док има овце ке има и вуна. Увек е такој. Доле колеџ. Доле странски инвестицие. Не ни треба ништо. Ми си имамо свој менталитет и тој ни е довољно. Не ни требав енглези да не лжев. Не ни треба никој. Уа преваранти. Сви да се уапсив. И колеџ да се затвори. И зграда да се сруши. Уствари нека си стои зграда. Кд ке пројду после десет године, здраво поебан и сас некое глупо звање manager да се потсету колко сам бија глуп. И жив да се изеду што не сам гу слушаја рају. Раја зна све.
 
Член од
27 јануари 2007
Мислења
156
Поени од реакции
0
Christabel = Dimitar_Ilievski

По начинот на кој го употребува зборчето "ce" - ќе.

Самиот факт што Еуро Колеџ наведува дека е акредитиран од лажни агенции за кредитација зборува сам за себе.

Сето ова е објаснето во претходните мои постови и постовите на други форумџии.

Очигледно е дека се прави обид да се фрла што повеќе прашина во очи со постојано постирање на темава од истиот човек. Ова би го нарекол форумски spam.
Секој кој што сака да дознае повеќе би му препорачал да ја прочита целата дискусија.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Dimitar Ilievski напиша:
Konecno na Buterfly kako kumanovska luzerka koja nemala sila da se zapise na Euro College go pracam komentarot na eden izmamen student vo koj ce ja doznae vistinata za Euro College. Kometarot moz ad se najde na ovoj blog http://www.bubi.blog.com.mk/


Decko, da me poznavase pa nema da mi bese krivo, mislam deka ne smees da koristis navredi na forumot. Mislenjeto go procitav celosno i ne se pronajdov vo nitu eden zbor. Imav sili da se zapisam, ama ne se zapisav od prosti pricini. Go nemas pravoto da navreduvas luge. A ako si izrevoltiran od neznam sto, do tebe e.
 
Член од
2 март 2006
Мислења
6
Поени од реакции
0
Ja sledam diskusijava vekje nekolku dena, inaku i jas sum student na Euro College (ve molam ne me banirajte), sakam da recam samo edno nesto, prvo, jasno e vekje deka Mac ne ni pomisluvase da se zapise na koledzov uste na pocetokot koga ja otvori temata, mislam ve molam, mojata koleska Christabel vi navede tolku mnogu informacii vi gi dade skoro site linkovi od sajtovi koi mozete da gi posetite i so svoi oci da se uverite i da vidite sto e Euro College, sto dosega ce bevte veke experti vo toa, a ocigledno e deka nitu edna tocna informacija koja vi ja plasirase taa ne ja proverivte! Sto sakam da kazam? Forumov e otvoren da so namera veke zapisani studenti na nekoi drugi fakulteti tvrdoglavo se uveruvaat deka ne postoi podobar fakultet od toj na koj studiraat nivnite prijatelcinja ili tie samite, dobar poteg da se izleci frustracija! Ama veruvajte toa nas studentite voopsto ne ne voznemiruva, naprotiv, gledame samo kolku ste daleku zad nas, edinstveno nesto na koe jas reagiram e vasata rekla-kazala so sosema pogrsni informacii, ve molam, pa jas go posetuvam forumov povekje vreme i vekje se cuvstvuvam kako da sum vlezena vo nekoja debata pomegu penzioneri koi tvrdoglavo ne sakaat da primat nikakvi promeni vo nacinot na koj razmisluvale, kako kazal baba dedo, mama, tato, i dedo Noe, taka ce si ostane. Navistina mi e zal za vas mladi luge so tolku golema energija ja nasocuvate kon nesto staro i dozvoluvate tamu da skape, zatvoreni za bilo kakva promena vo vasite zivotcinja zakoceni za bilo kakvo turkanje da odite napred, bidejki sepak se zboruva tuka za vasata idnina!
A koga sme kaj Christabel, cenzurata koja ja izvrsivte vrz nejziniot nacin na razmisluvanje i nejziniot kolega i ne i dozvolivte da se dokaze, dodeka tie so najdobri nameri se trudea da vi gi otvorat ocite, e silen dokaz deka forumov ne e praven za da se informiraat lugeto za Euro College tuku za da se zboruva protiv nego!!

Luge vo mnogu pogresna nasoka go odvedovte forumot. Poentata ne e samo da se pluka po ona koe vie ne ste go izbrale tuku treba da bidete malku poveke nepristrasni. Jas imam zavrseno Ekonomski fakultet vo Skopje pa se dosega(no veke sum isprovocirana) ne plukav po nego(jas koga se zapisav E.C ne bese otvoren da ne dojde do zabuna). No jas licno ja uvidov razlikata vo samiot obrazoven sitem kaj dvete istitucii. Na ekonomski fakultet ucev od knigi od 1992, 90 god. najnovata kniga bese od 1995 sto znaci okolu 10 godini zaostanuvaa so rabotite, informatika ili barem eden ispit na koj ke se rabotese na komjuteri nemav voopsto. Nesakam da gi kritikuvam drugite institucii no znam deka sega dobivam updated materijal po sekoj ispit, golem del od materijalot se practicni primeri , sekoj cas pravime on-line research za primerite koi gi rabotime taka da sme vo tek so najnovite raboti koi se slucuvaat vo svrtot. Nie rabotime stranski programi, ne ucime od knigi na makedonski avtori koi se zastareni okolu 10 godini. Ne ucime od edna kniga .Za eden ispit jas se spremam od 4 knigi, plus nekoi dodatni linkovi koi profesorite sekoj cas ni gi obezbeduvaat. Jas znam deka dobivam odlicno obrazovanie i ni Vlad ,ni Mlad , ni Bac, ni Mac itd nemoze da znae poveke od ona sto jas go znam za Euro College . Thank You
 
Член од
31 мај 2007
Мислења
7
Поени од реакции
0
Bravo za dimitar ilievski. i luge koj saka da znae nesto poveke za Euro College neka si ide do kumanovo i neka si prasa se so go interesira. a ne da slusa spekulacii od nekoi luge koi sto od nepoznati pricini zborat protiv Euro College.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
student напиша:
e silen dokaz deka forumov ne e praven za da se informiraat lugeto za Euro College tuku za da se zboruva protiv nego!!
Полека малку со "силните" докази од ваков вид, да не ти биде последен пост на форумов, па навистина да видиш како би изгледало кога некој сака смислено да ремети некого, затоа што Кајгана е прилично незгоден медиум кога станува збор за реметење. Зошто е тоа така? Затоа што е тотално независен медиум и никогаш "смислено" и под ничие влијание не бутка смислени пропаганди. Затоа, се надевам дека сум ти ја мисинтерпретирал реченицата.

Во подфорумот за образование има теми за повеќе факултети, за сите нив корисниците имаат и позитивни и негативни коментари. Дали и тука има "силни докази" дека тие теми се отворени за да се зборува против нив?

И конечно, корисниците на форумов го имаат целосното право и слобода доколку не се задоволни од нешто јавно да го искажат својот став. Погодените и засегнатите од нивните ставови, го имаат целосното право да ги бранат "пеналите", но со аргументи, а не со навреди.

Ја сфаќаш сега намената на форумот како медиум?

И да, Мац навистина сакаше да се запише на Евро Колеџ и сакаше да чуе искуства од таму, затоа што пред да донесе таква одлука, нормално е да се интересира и да чуе искуства. Човекот културно си прашува и не е воопшто виновен што вие Евроколеџовците ја губите дискусијата и самите го расипувате впечатокот и угледот на колеџот, со нивото на "аргументирање" кое го презентирате од типот на "ти си шпиун, ти си ваков, ти намерно..." Благодарение на таквите недоделкани коментари од ваша страна, Мац се попишмани.

Затоа, со ум.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.346
Гледам дека масовно се регистрираат апологети на Еуро Колеџ (или како и да е).
Мене лично ич не ме интересира дали е акредитиран, дали не е, но очигледно е дека како по договор идат демек студенти од таму и упорно го бранат. Може и се студенти, ама поверојатно ми е дека се некои од наставниот кадар таму.
Симптоматично ми е тоа што упорно имаат потреба да објаснуваат и да апологетираат некој колеџ, што ми е сомнително.
Ако е се во ред, вашето реноме како образовна институција ќе биде доволен аргумент за привлекување студенти. На овој начин сами си ставате јамката околу вратот. Ама вие си знаете.
Толку од мене.
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
1
Поени од реакции
0
Gledam vaka od postrana i mozam da uvidam deka ne im se dava fer tretman na studentite od Euro College. Koga tie sakaat da kazat nesto vo polza na koledgot, site si zemaat za pravo da se navreduvaat i slicno, duri i da si zboruvaat studentite za sebe bez da spomenat nekoj drug koledg sekogas nekoj se navreduva.Zosto e toa taka???????????????????????/////
Koga drugi go napagaat Euro College, togas se smeta deka sekoj ima pravo na sopstveno mislenje, taka li e????!!!!!!!!!!!
Ne im dozvoluvate na lugeto da kazat nesto pozitivno za nivniot koledg.!!!
Dokolku nekoj kaze los muabet za Evropski , jas nema da se navredam!!!!!:angry3:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Madam Bovari напиша:
Gledam vaka od postrana i mozam da uvidam deka ne im se dava fer tretman na studentite od Euro College.
Мене не ми се верува колку сте склони да се бламирате. Овој јузер е дупли јузер на корисникот student. Патетика.
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
@Dimitar Ilievski - Не постои член во законот кој ја спречува работата на "колеџот", но кои членови ја дефинираат работата на "фирмата"? Се што не е забрането или не дефинирано, е легално. Со новиот закон ќе добиете статус.

Сите погрешни информации, кои патем се повторуваат во неколку наврати во медиумите, треба на време да си ги демантирате, посебно ако сте погрешно цитирани, а да повторам, во цитатот пишува дека барате акредитација, а не признаеност на филијала. Ако друг дава квалификација "дипломиран економист" и вие допрва во септември ќе може да зборувате за самата нострификација, тоа значи дека СЕГА се служите со лажно рекламирате.
Поимот "Образовна институција" во ваш случај може само да има условно значење и можам да кажам дека е претерано од моја страна... правилно би било "школа за MBA", која исто така ја рекламирате како избор број 1 за матурантите (цитат: "колеџот е замислен како мала деловна школа"). Значи Бизнис Администрација е најдобар избор, абе ај...

Ако се рекламирате, наместо вашата поврзаност, "странска диплома", кој е ваш муштериа и ветувања за брзо запослување, кажете што всушност се добива од вашата школа. BA од кај вас или преку некој друга distance learning школа е слична работа. Ако не направиш подетално истражување, тогаш и во двата случаја може да се заебеш, со тоа што во ваш случај, заебот ќе биде солен. А за квалитет... кој сака да научи, ќе си научи... кој сака да си ја плати дипломата, ќе си ја плати, тука поврзаност со институции и квалитет на наставни програми не игра улога, да не се лажеме. Вистинска настава (coursework), демек бреј.... ќе ми гледа некој дали сум бил во Cisco академија кога ќе ја покажам нивната диплома т.е. сертификат. Спуштете се на земја со својата реклама, искреноста и опширноста на информации е најдобра реклама што може да ја добиете. Колку инфо произлезе на оваа тема и на форумот, а колку од тоа е презентирано на вашиот сајт?

Бубе не е чудотворец, тој е бизнисмен со профил од образованието. Човекот работи тоа што му е "струка". Мојот мини опис беше само илустрација за него и мое мислење на претходен коментар околу малверзација од негова страна. Темата е за "Euro college" и ти како член, ако имаш информации за другите учесници во образовниот бизнис, слободно отвори тема за нив, би било добро да се отворат сите карти.

Да се разбереме, "Euro College" е на добар пат, но сега е во некоја LITE верзија... не користете лажни и непроверени ветувања!!!
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
942
„За Евроамериканскиот колеџ тие немаат доставено ниту барање за акредитација, ниту се регистрирани во Централниот регистер. Исто така Еуроколеџ од Куманово нема добиено решение за запишување на студентите, а знаеме дека тие си прават кампањи за запишување на студентите”, изјави Дрита Мамути, портпарол во Министерство за образование.
Извор
 

Kajgana Shop

На врв Bottom