eBay (официјална тема)

hnv

Член од
14 ноември 2010
Мислења
91
Поени од реакции
14
1. Како да поврзам Ebay со Paypal?
2. Колку е провизијата за купен производ од Ebay?
3. Доколку победам на аукција, дали продавачот е должен да ми го испрати производот?
Благодарам однапред:)
anyone?
 
Член од
10 март 2007
Мислења
404
Поени од реакции
17
дечки помагајте,ми стаса пратка од УСА во вредност од 30долари а поштарината е 40 долари,и овие од царина ми бараат фактура од пратката ,дали да ја испечатам фактурата од ИБЕЈ шо е?
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
дечки помагајте,ми стаса пратка од УСА во вредност од 30долари а поштарината е 40 долари,и овие од царина ми бараат фактура од пратката ,дали да ја испечатам фактурата од ИБЕЈ шо е?
Па испечати го тоа, зашто уствари тоа ти е фактурата немаш друга.
 
Член од
25 ноември 2008
Мислења
26
Поени од реакции
3
Сакам да ве прашам за совет еден???
Сакам од иБеј да порачам медицинска опрема во вредност од околу 1300 $.Тоа е значи само еден апарат=еден пакет
Па прашањето ми е дали има шанса од PayPal да ми побараат документ за иднтификација оти износот е поголем.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Нарачав еден адаптер на 21 јануари некаде и добив тракинг број. Уште не сум го добил тој произовд и тракинг бројот не работи воопшто на ниеден сајт не го регистрира. Дали да барам refound од продавачот и ebay resolution center. Или да почекам уште, крајниот рок за ebay resolution center е 6 Март.
 
Член од
5 октомври 2012
Мислења
92
Поени од реакции
53
Сакам да ве прашам за совет еден???
Сакам од иБеј да порачам медицинска опрема во вредност од околу 1300 $.Тоа е значи само еден апарат=еден пакет
Па прашањето ми е дали има шанса од PayPal да ми побараат документ за иднтификација оти износот е поголем.
Да
Нарачав еден адаптер на 21 јануари некаде и добив тракинг број. Уште не сум го добил тој произовд и тракинг бројот не работи воопшто на ниеден сајт не го регистрира. Дали да барам refound од продавачот и ebay resolution center. Или да почекам уште, крајниот рок за ebay resolution center е 6 Март.
Контактирај го продавачот. Културно прашај го до каде е пратката, тој да го провери тракин кодот, бидеќи ти незнаеш како (прависе мутав малце). Тогаш ке сумиш дали се работи за скамер или не.
Ако одговорот не ти се допаѓа, пожалисе дека ти го потрошил бесполезно времето и парите, и мора да оставиш негативин фидбек за да знаат другите со кого си имаат работа. Ова секогаш пали:D
 
Член од
23 јуни 2007
Мислења
134
Поени од реакции
8
имал ли некој искжуство со откажување на нарачка ??? пред некој пола саат напраив нарачка ама не знаев дека шипингот до Македонија ќе ме кошта колку и производот (увидов после).Помош некој ?!?!
 
Член од
25 ноември 2008
Мислења
26
Поени од реакции
3
А до кој износ на порачка не бараат идентификација од PayPal има ли некој искуство колку најскапо платил.
Јас пред месец платив 115 $ и не ми побараа ништо и си ја добив нарачката.
--- надополнето: 28 февруари 2013 во 18:25 ---
имал ли некој искжуство со откажување на нарачка ??? пред некој пола саат напраив нарачка ама не знаев дека шипингот до Македонија ќе ме кошта колку и производот (увидов после).Помош некој ?!?!
Мој совет ти е да го замолиш продавачот ама културно да ти ја откаже нарачката.
 
Член од
22 јуни 2007
Мислења
840
Поени од реакции
25
Ајде малце помош
Сакам да го нарачам
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=230879513886&ssPageName=ADME:X:RTQ:US:1123

Па сакам да знам дали ќе зема царина нешто, бидејќи е електроника а читав дека за електроника не се зима царина нешто ако е под 350 евра така некако беше

Благодарам однапред.
 
Член од
7 февруари 2005
Мислења
688
Поени од реакции
76
не се зима царина ако продавачот напише дека е поклон.Обично така пишуваат за поголеми суми.Инаку знаеш дека имаш шипинг најефтиниот ти е US $16.00.. У секој случај добро плеерче за добра цена
 

white_eagle

: : stuck in void : :
Член од
21 јануари 2008
Мислења
953
Поени од реакции
716
Ајде малце помош
Сакам да го нарачам
http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=230879513886&ssPageName=ADME:X:RTQ:US:1123

Па сакам да знам дали ќе зема царина нешто, бидејќи е електроника а читав дека за електроника не се зима царина нешто ако е под 350 евра така некако беше

Благодарам однапред.
Жал ми е што ќе платиш царина за ова затоа што се што е над 45 еур подлежи на царина без разлика дали е декларирано како подарок или не. Овие напишале подолу во FAQто дека нема да декларираат како подарок или да напишат пониска цена оти било противзаконито во САД а ова е баш 49 еур само 4 еур над границата. Сепак може да се надеваме дека нема да прават проблеми оти се знае каква банана држава е Македонија.

пс. Не знам дали и шипингот ($16) влегува во цената за царина оти некои тврдат дека влегувал. Ако е така тогаш скоро сигурно ќе ти наплатат царина.
 
Член од
10 март 2007
Мислења
404
Поени од реакции
17
дали има некој искуство со рефунд на ибеј,за колку време се враќаат парите на сметка и дали треба нешто да направам јас или сами ќе си легнат
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
356
Поени од реакции
237
Еве да ја разбудам темава од скоро решив да почнам да продавам на ебау стари пари маркици икони и дрвени украси етц... Сеуште немам почнато, одамна го чекам овој паупал и веке не чекам и почнав процедура за да продавам преку монеубоокерс ги користам 4 години веќе. Би требало за недела дена отприлика да почнам(чекам верификација од монеубоокерс). За 1 лот што пробав да го закачам се наплаќа .50 центи, испраќање по пошта до 20 грама 260 денари негде, до 50 290 - 310 зависи кај го праќаш, е сега интересното ако ти го загубат писмото ти плаќаат 15 пати од сумата што си ја платил за истото. Значи за лот од 15 еура поарно да ти го изгубат писмото хехе.*се шегувам. И после подолго копање, иако паупал е главен за ебау, многу луге користат и монеубоокерс. И дури по форумите помала провизија земал ама тоа тек ке видиме. Епа ајде ако има некој хидден селлер од мкд, што продава легално а не преку други финти. Нека пренесе некое искуство со нашиве пошти етц...
 

Dr.House

Аудиофил
Член од
18 февруари 2010
Мислења
2.546
Поени од реакции
3.845
да се информирам како да купам футрола преку ebay, како се плаќа и колку време се чека за испорака?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom