eBay (официјална тема)

Член од
10 март 2007
Мислења
404
Поени од реакции
17
moze li nekoj da objasni kako odi kupuvanje so tracking number ,dali e 100% sigurno ,kolku kosta da se izvadi tracking i kako se vadi
 
Член од
26 август 2008
Мислења
134
Поени од реакции
24
Ако може да прашам нешто и ќе ве замолам за одговор...Сакам да купам телефон од Ebay HTC Droid Incredible ( http://www.ebay.com/itm/HTC-Droid-Incredible-Verizon-Wireless-Wifi-8-0-MP-Camera-8GB-Android-Cell-Phone-/170848931666 ) ама нешто ме буни....телефонот е SELLER REFURBISHED и незнам што тоа точно значи т.е. во каква состојба е телефонот. Дали има некој порачувано таков телефон или нешто слично, и дали ако се е во ред со него после порачката ке треба да платам царина и ддв...фала однапред поздрав...
p.s. И ако знае некој да објасни нешто повеќе за VERIZON бидејќи приметив дека тие ги продаваат телефоните односно имат нивна налепница на предната страна на телефоните..
 
Член од
23 јуни 2007
Мислења
368
Поени од реакции
333
Ако може да прашам нешто и ќе ве замолам за одговор...Сакам да купам телефон од Ebay HTC Droid Incredible ( http://www.ebay.com/itm/HTC-Droid-Incredible-Verizon-Wireless-Wifi-8-0-MP-Camera-8GB-Android-Cell-Phone-/170848931666 ) ама нешто ме буни....телефонот е SELLER REFURBISHED и незнам што тоа точно значи т.е. во каква состојба е телефонот. Дали има некој порачувано таков телефон или нешто слично, и дали ако се е во ред со него после порачката ке треба да платам царина и ддв...фала однапред поздрав...
p.s. И ако знае некој да објасни нешто повеќе за VERIZON бидејќи приметив дека тие ги продаваат телефоните односно имат нивна налепница на предната страна на телефоните..
Телефонот е од операторот Веризон во Америка, ем кодиран, а уште побитно не работи со сим картичка, па не можеш да го користиш со ниеден оператор во Македонија. Другото и помалку значајно прашање во овој случај, телефонот е refurbished, што може да има различно значење, генерално дека телефонот веќе имал претходно сопственик кој поради одредена причина го вратил, дали бидејќи не му се свиѓал, дали бидејќи бил расипан и слично, па потоа е очистен, евентуалните дефекти поправени, и се продава повторно. Можно е под овој наслов да се начека и производ кој воопшто не бил ни изваден од кутија, или неупотребен, но не можеш да знаеш, во главно станува збор за функционален апарат. Царински давачки за оваа вредност на пратка според закон може да наплатат.
 
Член од
26 август 2008
Мислења
134
Поени од реакции
24
Океј со тоа разбрано, а што се случува со тоа Verizon? Неможе овде да се одкодира телефонот? И зошто не би работел со СИМ картичка (па на крај краева е телефон :D )Колку отприлика би била царината на овој телефон? ...Извинете што малку ја тупам работата ама сакам да го порачам и не сакам парите да си ги дадам за џабе..поздрав
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.837
Поени од реакции
2.104
Океј со тоа разбрано, а што се случува со тоа Verizon? Неможе овде да се одкодира телефонот? И зошто не би работел со СИМ картичка (па на крај краева е телефон :D )Колку отприлика би била царината на овој телефон? ...Извинете што малку ја тупам работата ама сакам да го порачам и не сакам парите да си ги дадам за џабе..поздрав
Нема слот за сим картичка, така да џабе ти е се, неможеш во Македонија да го користиш
 
Член од
23 јуни 2007
Мислења
368
Поени од реакции
333
Океј со тоа разбрано, а што се случува со тоа Verizon? Неможе овде да се одкодира телефонот? И зошто не би работел со СИМ картичка (па на крај краева е телефон :D )Колку отприлика би била царината на овој телефон? ...Извинете што малку ја тупам работата ама сакам да го порачам и не сакам парите да си ги дадам за џабе..поздрав
Нивните телефони работат без сим картици, ако бараш телефони од Америка, гледај да бидат за Т-мобиле или АТ&T, другите оператори работат на поинаква технологија од онаа што се употребува кај нас. А штом те интересира, царина за телефони е 0%, ДДВ е 18% на вредноста на пратката, што по правило би требало да е вредност на производот+цена на достава, па пресметај си колку може да искочи.
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
intersr Tелефонот за парите е одличен, а тоа веројатно го знаеш веке. Друга работа што треба да обрнеш внимание а не е кажана е на која мрежа работи телефонот, по спецификациите работи на CDMA 800/1900, прашај си кај операторот дали би функционирал и која би била брзината на интернетот. Со тоа што е на Verizon малце ми е сомнително дека ке работи, ама види си.

Vucjak Сигурен си дека царината за телефони е 0% ? Тоа ми е малку чудно. И зошто би плакал ДДВ?
 
Член од
23 јуни 2007
Мислења
368
Поени од реакции
333
intersr Tелефонот за парите е одличен, а тоа веројатно го знаеш веке. Друга работа што треба да обрнеш внимание а не е кажана е на која мрежа работи телефонот, по спецификациите работи на CDMA 800/1900, прашај си кај операторот дали би функционирал и која би била брзината на интернетот. Со тоа што е на Verizon малце ми е сомнително дека ке работи, ама види си.

Vucjak Сигурен си дека царината за телефони е 0% ? Тоа ми е малку чудно. И зошто би плакал ДДВ?
Да, сигурен сум, можеш да провериш сам на сајтот на царина, под тарифна ознака 8517 12 00 00 дека царина на телефони за мобилна телефонија е 0% и 18% ддв. А како мислиш зошто би плаќал ддв? За тоа ќе ги прашаш законодавците зошто донеле таков закон. И уште еднаш, конкретниот телефон не може да функционира на ниеден оператор кај нас, воопшто ниту во цела Европа.
Еве, доволно е првата реченица: http://www.gsmarena.com/htc_droid_incredible-3230.php
This is not a GSM device, it will not work on any GSM network worldwide.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Си зедов одличен ранец од ebay за 53 долари.
Малце е поскапнет ранецот, порано беше 49 долари, сега е малце поскап. Иначе еве за каков ранец се работи.

 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
132
Поени од реакции
7
сакам да прашам без paypal само со картичка може ли да се плаќа на ebay ???
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
Оф-топик малце:

Има некој порачано нешто до сеа, со повисока сума, но достава до Италија?
Станува збор за едно, 180евра, што треба да стаса продуктот во Италија ..

Ме интересира повеќе околу царината таму, и сл. Од DX.com ми рекоа дека преку " drop shipping " нема да платам ни денар за царина? True?

ПС: Станува збор за телефон ..
 

hnv

Член од
14 ноември 2010
Мислења
91
Поени од реакции
14
1. Како да поврзам Ebay со Paypal?
2. Колку е провизијата за купен производ од Ebay?
3. Доколку победам на аукција, дали продавачот е должен да ми го испрати производот?
Благодарам однапред:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom