eBay (официјална тема)

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
да се информирам како да купам футрола преку ebay, како се плаќа и колку време се чека за испорака?
Се плаќа преку PayPal. Ако немаш, замоли другар што има да ти купи. Се чека околу 30 дена. Некогаш помалку, некогаш повеќе. Ако не ти стигне за 30 дена, слободно контактирај го испраќачот. Ако не стигне и покрај се, можеш да отвориш Case до eBay и да ти ги вратат парите.

Се на се имам околу 20 работи порачано од eBay. Само 1 беше измамник, ама ми ги вратија парите. Друг предмет не ми стигна за 30 дена, па ми ги вратија парите. Ама стигне 2 дена подоцна и останав и со пари и со предметот :)

Последно што си купив беа купаќиве, баш сега ми стигнаа :))
 

Dr.House

Аудиофил
Член од
18 февруари 2010
Мислења
2.546
Поени од реакции
3.845
Се плаќа преку PayPal. Ако немаш, замоли другар што има да ти купи. Се чека околу 30 дена. Некогаш помалку, некогаш повеќе. Ако не ти стигне за 30 дена, слободно контактирај го испраќачот. Ако не стигне и покрај се, можеш да отвориш Case до eBay и да ти ги вратат парите.

Се на се имам околу 20 работи порачано од eBay. Само 1 беше измамник, ама ми ги вратија парите. Друг предмет не ми стигна за 30 дена, па ми ги вратија парите. Ама стигне 2 дена подоцна и останав и со пари и со предметот :)

Последно што си купив беа купаќиве, баш сега ми стигнаа :))
со здравје да си ги носиш купаќите :)) Иначе нели не можеше да се земе paypal во македонија?
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.660
со здравје да си ги носиш купаќите :)) Иначе нели не можеше да се земе paypal во македонија?
Можеш да си направиш paypal и ти, ама не знам дали уште може да се верифицира со нашиве картички, иначе од Ebay можеш да порачуваш и со неверифициран акаунт на paypal, не праат проблем, мене не ми направија.
 
Член од
17 септември 2008
Мислења
642
Поени од реакции
485
Знае ли некој како може да се следи пратка пратена по Economy Int'l Shipping од Кина за која имам tracking number?
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.837
Поени од реакции
2.104
Знае ли некој како може да се следи пратка пратена по Economy Int'l Shipping од Кина за која имам tracking number?
Пробај преку македонска пошта
http://www.posta.mk/sledenje_pratki_stranstvo.html
Јас следев преку нив и се ажурни, пратката ми стигна следниот ден откако влезе во Македонија
 
Член од
17 септември 2008
Мислења
642
Поени од реакции
485
Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.837
Поени од реакции
2.104
Член од
23 јуни 2007
Мислења
368
Поени од реакции
333
Не сака...изгледа не може сите пратки од Кина да се следат :/
Претежно може да се следат пратките од Кина, но имај предвид дека првите информации доаѓаат најчесто дури откако пратката ќе дојде во Европа, доколку скоро си ја направил порачката, ќе почекаш некое време пред да се појават првите информации на тракингот на Македонски Пошти.
 
Член од
17 септември 2008
Мислења
642
Поени од реакции
485
Ај пробај тука ама треба да се регистрираш
https://www.packagetrackr.com/user/signin?ref=http://www.packagetrackr.com:82/user/inbox
Откако пратката ќе тргне од кина пробај пак на македоска пошта
Pending...чисто се сомневам дека ќе успее. Искрено и немам некое огромно искуство со ebay (некои 5-6 месеци) али сепак изгледа дека има разлика дали си плаќаш шипинг или не :)

Претежно може да се следат пратките од Кина, но имај предвид дека првите информации доаѓаат најчесто дури откако пратката ќе дојде во Европа, доколку скоро си ја направил порачката, ќе почекаш некое време пред да се појават првите информации на тракингот на Македонски Пошти.
Пред 2 дена е испратена пратката...баш ќе пробам по недела-две дали ќе има промени.
Во секој случај фала ви и на двајцата!
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
132
Поени од реакции
7
Сакам да прашам дали има некој нарачувано часовник од ebay ? и по која постапка оди царината и данокот што се плаќа кај нас по цената која е купен часовникот или ? помош?
 
Член од
23 јуни 2007
Мислења
368
Поени од реакции
333
Сакам да прашам дали има некој нарачувано часовник од ebay ? и по која постапка оди царината и данокот што се плаќа кај нас по цената која е купен часовникот или ? помош?
Јас барем во 7-8 наврати имам порачано часовници, и никогаш не ми биле наплатени царински давачки, иако според вредноста требало. Според царинскиот тарифник, за рачни часовници се пресметува царина во изност од 5% и ддв во износ од 18%, и тоа би требало да се пресмета според вкупната цена на пратката, која ја вклучува цената платена за производот плус цената платена за доставата, во случај таа вредност да е поголема од 45 евра. Пратки под 45 евра, не подлежат на царинска постапка. Тоа е законот, во реалноста, можат да го пуштат производот без давачки и тоа се случува најчесто, но можат и да поведат постапка, и да царинат според вредноста означена на или во пакетот, или да побараат од тебе да доставиш фактура со која ќе ја докажеш истата.
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Имам нарачано патики, кои според tracking number веќе се стигнати во Македонија и тоа на 05.03. Можно е да ги држат на царина олку долго или поштарот си ги има собрано?
 
Член од
24 февруари 2012
Мислења
132
Поени од реакции
7
Јас барем во 7-8 наврати имам порачано часовници, и никогаш не ми биле наплатени царински давачки, иако според вредноста требало. Според царинскиот тарифник, за рачни часовници се пресметува царина во изност од 5% и ддв во износ од 18%, и тоа би требало да се пресмета според вкупната цена на пратката, која ја вклучува цената платена за производот плус цената платена за доставата, во случај таа вредност да е поголема од 45 евра. Пратки под 45 евра, не подлежат на царинска постапка. Тоа е законот, во реалноста, можат да го пуштат производот без давачки и тоа се случува најчесто, но можат и да поведат постапка, и да царинат според вредноста означена на или во пакетот, или да побараат од тебе да доставиш фактура со која ќе ја докажеш истата.
види вака прашував на ebay и ми рекоа дека ке написат помала цена часовникот е 150 долари рекоа дека ке пишат 60 долари па затоа прасувам да не се бунат нешто дали се придрзуват кон цената сто е пишана???
 

Lady P

Само животот нема реприза
Член од
3 октомври 2009
Мислења
15
Поени од реакции
0
Сакав да купам мобилен од еден продавач на ebay http://www.ebay.com/sch/cellphoneforever/m.html?item=290888638579&pt=Cell_Phones&hash=item43ba506073&_sop=15&_clu=2&_fcid=124&_localstpos&_stpos&gbr=1 ама пребарував на гугл и испадна дека не е доверлив човеков... http://ytscellphones.blogspot.com/2010/11/yts-cell-phones-ebay-seller-name-is.html
А баш се зачудив дека евтини се телефоните
 
Член од
2 октомври 2009
Мислења
958
Поени од реакции
238
Имам нарачано патики, кои според tracking number веќе се стигнати во Македонија и тоа на 05.03. Можно е да ги држат на царина олку долго или поштарот си ги има собрано?
mene na 28-3 vlezena e pratkata vo mk, na 29 ja dobiv sabajleto vo 10:00 casot idi i prasaj si
 

Kajgana Shop

На врв Bottom