eBay (купување - продавање) секаков вид на помош од А до Ш

Член од
1 мај 2008
Мислења
89
Поени од реакции
47
Втора опција за продавање на eBay.
Се отвора акаунт од држава каде можиш да примаш пари (БГ или Словенија или Србија од скоро)
Си работиш нормално се додека не стигниш со примените пари до 1500 евра.
Отвораш нов акаунт со друга картичка. Стариот се остава барем 1 месец заради некој Refund или случајно ако излези некој проблем. Потоа се затвора. Со истата картица може да се отвори пак нов акаунт (најмногу до 3-4 пати) и истата процедура се повторува од ново и од ново. Ова и не е баш најдобро решение ама брка работа за продавање на работи од време на време.
Процедурата се повторува од ново и од ново.[DOUBLEPOST=1410470785][/DOUBLEPOST]
Користам бугарски пејпал регистриран на име на пријател од Бугарија со негови копији од лк. и пасош.
Имав многу транскакции,повлекувања и надминато лимит а ИП од Македонија па ми побараа документ за идентификација и потврда за привремено вработен во МК.
И ти што одговори? И кога беше ова?
Proxy или VPN !!! -- ете ти ја грешката
https://www.bgvpn.com/
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Втора опција за продавање на eBay.
Се отвора акаунт од држава каде можиш да примаш пари (БГ или Словенија или Србија од скоро)
Си работиш нормално се додека не стигниш со примените пари до 1500 евра.
Отвораш нов акаунт со друга картичка. Стариот се остава барем 1 месец заради некој Refund или случајно ако излези некој проблем. Потоа се затвора. Со истата картица може да се отвори пак нов акаунт (најмногу до 3-4 пати) и истата процедура се повторува од ново и од ново. Ова и не е баш најдобро решение ама брка работа за продавање на работи од време на време.
Процедурата се повторува од ново и од ново.[DOUBLEPOST=1410470785][/DOUBLEPOST]
И ти што одговори? И кога беше ова?
Proxy или VPN !!! -- ете ти ја грешката
https://www.bgvpn.com/
Им пратив копија од л.к на пријателот и потврда од мојата фирма на негово име а беше пред 6-7 години и не ја знаев опцијата за закупување ИП
 
Член од
1 мај 2008
Мислења
89
Поени од реакции
47
Им пратив копија од л.к на пријателот и потврда од мојата фирма на негово име а беше пред 6-7 години и не ја знаев опцијата за закупување ИП
Сега знаеш...
Еве ја пораката од октомври минатата година. Од грешките се учи!!!

Hello ***,

While reviewing your PayPal account, we discovered that you reside in a
country that we do not offer service in at this time.

Your account has been permanently closed due to violations of our User
Agreement. At this time we do not offer services in Macedonia.

Establishing our service in each new country involves complex changes due
to different regulations in each of these countries. We are working hard to
expand our services as rapidly as possible.

The balance of funds in your PayPal account will be held for 180 days to
guard against the risk of reversals or chargebacks. Please contact us after
180 days regarding funds disbursement.

Here's how to see a list of countries we support:

1. Go to www.paypal.com.
2. Click the flag at the bottom of the screen.
3. Click See all countries.

Please continue to check our website for updates and features regarding
International Membership. We apologize for the inconvenience this may cause
you.

Sincerely,

Helen
PayPal
 
Член од
13 јануари 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
749
Порачав преска за прв пат од странава и прочитав дека ќе го испрати помеѓу 1 октомври и 15 октомври.
Сите што продаваат им треба толку време за да испорачат нешто ?
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.320
Поени од реакции
27.799
Порачав преска за прв пат од странава и прочитав дека ќе го испрати помеѓу 1 октомври и 15 октомври.
Сите што продаваат им треба толку време за да испорачат нешто ?
Продавачите веднаш го праќаат производот. Проблемот е во поштата затоа што претежно се патува од Кина.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.698
Поени од реакции
20.961
Видите за купување мислам дека мање више се е објаснето незнам колку пати и искрено нема некоја филозофија.
Дај да се сконцентрираме на продажба овде, а за се друго нека оди на другата тема што би рекле официјалната.
Ова како предлог само чисто колку да не се разводни темата па да треба да бараме корисна информација на 100 и кусур страни.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Порачав преска за прв пат од странава и прочитав дека ќе го испрати помеѓу 1 октомври и 15 октомври.
Сите што продаваат им треба толку време за да испорачат нешто ?
Од тогаш до тогаш е на одмор па нарачките во тој период не можат да бидат испорачани
И како си порачал?Го контактираше продавачот?
 
Член од
1 мај 2008
Мислења
89
Поени од реакции
47
Порачав преска за прв пат од странава и прочитав дека ќе го испрати помеѓу 1 октомври и 15 октомври.
Сите што продаваат им треба толку време за да испорачат нешто ?
Ако мислиш на Estimated delivery time, тогаш тоа значи: според избраниот метод на испорака од продавачот (најчесто Economy Intl Shipping ако е од Кина/Хонг Конг), eBay проценува дека пратката ќе стигни од тогаш до тогаш. Handling time означува за колку време продавачот ќе го испорача производот (најчесто 1-2 дена). Ακο продавачот е на одмор, тоа ќе ти излези во огласот и ќе те извести кога ќе се врати и ќе ја испрати пратката.
Значи продавачот МОРА да се придржува до овие правила, во спротивно ќе му се сметаат негативни поени.
eBay има строги правила за продажба, кој од 20 август годинава станаа уште построги.
 
Член од
1 февруари 2009
Мислења
278
Поени од реакции
221
Ајде некој стручњак нека објасни детално како се продава на ebay и не само продажба туку и како му ја испраќате пратката преку пошта федекс или има некоја друга опција
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ајде некој стручњак нека објасни детално како се продава на ebay и не само продажба туку и како му ја испраќате пратката преку пошта федекс или има некоја друга опција
Tреба да го верифицираш акаунтот и како продавач и пејпал сметката,ставааш слика,бираш дали ќе биде на аукција со почетна цена или без,имаш опција да ставиш цена и да ти дадат понуда и имаш опција фиксна цена.
Поштарината е поделема по зони а дополнително ја кажуваш каога ќе те прашаат во зависност од дестинацијата.
После тоа наведуваш каде да се продава.
 
Член од
1 февруари 2009
Мислења
278
Поени од реакции
221
Tреба да го верифицираш акаунтот и како продавач и пејпал сметката,ставааш слика,бираш дали ќе биде на аукција со почетна цена или без,имаш опција да ставиш цена и да ти дадат понуда и имаш опција фиксна цена.
Поштарината е поделема по зони а дополнително ја кажуваш каога ќе те прашаат во зависност од дестинацијата.
После тоа наведуваш каде да се продава.
А како да го верифицирам акаунтот??
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
А како да го верифицирам акаунтот??
Кога ќе стиснеш наа опцијата sell ќе ти се појави прозорецот како кога се најаваш.
Ќе се најавиш како што се најавуваш и ќе можеш да организираш продажби
 
V

viktora

Гостин
Купувам и продавам на eBay веќе неколку години.... па би сакал да нагласам дека ако има некој, некаков проблем со eBay/PayPal, ви стојам на располагање во слободно време.
Може ли подетално објаснување како иде процедура за продажба преку eBay од Македонија,документи,фирма,дали
само во одредени земји или низ цел свет може да се доставува од кај нас,искуство дали си задоволен од продажбата,итн.
Најискрајно се изначитав еден куп глупости како да си купиш патики од eBay и такви ти глупости.Може малце поетално опис како се прави продажба,на кратко но чекор по чекор?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Може ли подетално објаснување како иде процедура за продажба преку eBay од Македонија,документи,фирма,дали
само во одредени земји или низ цел свет може да се доставува од кај нас,искуство дали си задоволен од продажбата,итн.
Најискрајно се изначитав еден куп глупости како да си купиш патики од eBay и такви ти глупости.Може малце поетално опис како се прави продажба,на кратко но чекор по чекор?
Треба да го потврдиш акаунтот и како продавач со тоа што и таму ја додаваш сметката која што си ја пишал како купувач.
Каде сакаш да доставуваш зависи од тебе ама кога на некој ќе му пишеш дека доставата до Германија е 45-50 евра ќе се откаже веднаш.
Доставата од Македонија е скапа било каде да праќаш.
Нај убаво може да видиш овде
 
V

viktora

Гостин
Треба да го потврдиш акаунтот и како продавач со тоа што и таму ја додаваш сметката која што си ја пишал како купувач.
Каде сакаш да доставуваш зависи од тебе ама кога на некој ќе му пишеш дека доставата до Германија е 45-50 евра ќе се откаже веднаш.
Доставата од Македонија е скапа било каде да праќаш.
Нај убаво може да видиш овде
Уф многу е тоа 50е достава,поќе би ми се исплатило лично да му доставам хаха.
Постои ли друг начин на продажба,лично искуство?Мислам не сме бога иза леџа земја слушам дека луѓе ги користат тие услуги кај нас прават добар бизнис.Еве пример имам производ кој би сакал да го пласирам негде надвор.Значи не мислам на шлепери него уметничка слика,парче текстил или некоја рачна изработка на предмет.Каде би можел да ги огласувам за надвор од МК и како би му го доставил?Некоја идеја?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom