DVD-RW, CD-RW, DVD-ROM

Член од
10 јуни 2005
Мислења
413
Поени од реакции
145
Некој да ми препорача саглам ДВД режач со ДВД-РАМ поддршка,нормално да биде достапен на нашиов пазар
 
Член од
14 декември 2005
Мислења
49
Поени од реакции
12
oxygenne напиша:
Некој да ми препорача саглам ДВД режач со ДВД-РАМ поддршка,нормално да биде достапен на нашиов пазар
Што и да купиш нема да погрешиш ако користиш квалитетни медиуми, како на пример:
TAIYO-YUDEN (made in Japan) , единствен медиум кој се произведува исклучиво таму.
Нормално ги имам на лагер, повели....
Ако користиш Princo скапаници (на запад не праат муабет за таков медиум) или други скапаници по 12 , 13 ден , не те спасува ни свети Pioneer ni Plextor,...
Што се однесува до ДВД-РАМ подршка подобро заборави ја, медиумите се исклучително скапи и поретко се наоѓаат, а за компатибилност да не праиме муабетновите серии на Pioneer 110 i Nec 4550 ги подржуваат...
 

Warrior

Born to laugh
Член од
15 декември 2005
Мислења
375
Поени од реакции
3
Некој да ми препорача ДВД ром!
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
Јас имам сони двд ром, и е многу кул. Чита се, мука нема со ајвар, путер, гребаници и останати работи што можат да се најдат по цедињата. Режачот ми е ЕлЏи 8 брзински, и он нема мука. Само што ме нервира што обичните цедиња ги реже на 24х ама се трпи.

Најбоњи режачи во свет беа Митсуми, првиот мој (на татко ми) режач. Купен 1997, 1х беше, има изрежано преку 2000 цедиња и уште го користат сметководителките кај татко ми. Тоа митсуми ЦД режач кој го имам сега на линукс компјутерот (порано ми беше меин виндоус компјутер) е најзакон, тивок, брз квалитетен и што ли уште не. Го поштувам, не би го продал ни за 500 евра
 
Член од
20 ноември 2005
Мислења
10
Поени од реакции
0
Ја имам LG combo drive DVD 16X (GCC-4521B) али пред некој ден ми цркна :( Сите викаат дека ЛГ се одлични, али ја за година дена колку што го имам, ретко имам режено цедиња, понекад музика а податоци си префрлам најчесто со УСБ, а и ретко слушав музика на комп. пошто некако едвај ми ги читаше цедињата, едино за гледање двд немаше проблем. Баш овие денови ми текна да преснимувам податоци, музика и филмови и све пошто препун ми е компјутерот али изрежав едно це де и после тоа цркна, баш кога ми е најпотребен :icon_mad: и везе немам што е проблемот.
Иначе некој да ми препрача ДВД ром али да не биде ЛГ.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
да не знаете колку се движат цените за двд режачи, најевтиниот, најскапиот и некој со средна цена
 
Член од
26 октомври 2005
Мислења
71
Поени од реакции
3
Каде може да се купи Lite On во Македонија ?
Сакам да купам DVD ROM и CD - RW
или
Combo Drive DVD/CD - RW.
 

mr.wicket

limitless..
Член од
20 јуни 2005
Мислења
5.127
Поени од реакции
519
Гижо напиша:
да не знаете колку се движат цените за двд режачи, најевтиниот, најскапиот и некој со средна цена
баш сеа глеав ценовници еве шо ми падна во очи
1. PIONEER DVD-110 /$66.1
2. CD-RW/DVDRW NEC 3550 /$74
3. PLEXTOR 740A 16xDVDRW +/- DVDRW+/-DL 78 евра
-----------------------------------------------------> со пресметан ДДВ

Auf_Mauf напиша:
Каде може да се купи Lite On во Македонија ?
Сакам да купам DVD ROM и CD - RW
или
Combo Drive DVD/CD - RW.
што не си купиш ДВД комбо DVD/DVDRW болљи ти е
 
Член од
26 октомври 2005
Мислења
71
Поени од реакции
3
mr_wicket напиша:
што не си купиш ДВД комбо DVD/DVDRW болљи ти е
Добро, DVD RW ќе купам, а да кажеше дали знаеш во Макдеонија каде може да се купи Lite-On ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom