DVD-RW, CD-RW, DVD-ROM

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
Еве од тие добрите ... како треба да изгледаат ... примети ги ивиците како се сребренки - белата површина(боја) одозгора не е до крајот ....

 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Dajte preporachajte neshto - mi crkna mojot DVD/CD/R-Rw-player/writer . Ne sakam nadvoreshen tuku vnatreshen...
 

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
Macedalien напиша:
... Ne sakam nadvoreshen tuku vnatreshen...
????????

Инаку земи си Пионир или LG моментно се меѓу подобрите :wink:
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Надворешен е оној којшто е самостален и којшто не се вградува во интегралниот харвер на централна единица, а внатрешен е тој што е вграден in the central unit :) . Така е бар француската терминологија (interne et externe) :) BTW фала - само што порачав LG виа интернет... :)
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
44
Macedalien напиша:
Надворешен е оној којшто е самостален и којшто не се вградува во интегралниот харвер на централна единица, а внатрешен е тој што е вграден in the central unit :) . Така е бар француската терминологија (interne et externe) :) BTW фала - само што порачав LG виа интернет... :)
На USB мислам дека работеа надворешните, мислам дека се добри и практични, да не мора да се наведуваш за секое цеде :lol:
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Da da, povekjeto se na USB... AMa jas ne se navednuvam - se storiv za da ne moram :)

Thanx ushte ednash :hey3:
 

StenmarC

Скијач
Член од
24 март 2005
Мислења
2.179
Поени од реакции
49
LG-то мислам е и dual layer writer .... може да се и другите, но знам дека LG-то е сигурно ... можеш да режеш и ДВД-ња од 8 GB :wink:
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.296
Поени од реакции
1.801
Користам Плекстор 712 многу се здрави лошо е што не подржува RAM дискови тие се аналог да DVD RW дискови но се многу здрави. Производитепот дава 100000 презапишувања не еден RAM диск.
Земиси ЛГ и тие се добри и подржуват RAM дискови
 

vmx

Член од
25 април 2005
Мислења
5.633
Поени од реакции
201
На едниот компјутер имам NEC DVD RW ND 2510A (dual layer) и компјутеров го имам веќе 3-4 месеци и DVD RW ме служи одлично и не ми правел никакви проблеми досега одлично реже обични цд-иња и двд и чита се, а на другиот компјутер HP имам LITE ON CDRW (незнам што модел е т.е. сериски броеви итн.) и тој одлично работи веќе 1 година и 5-6 месеци, а на третиот компјутер (2-чето) имам обичен CD-ROM 40x и тој одлично чита CD-иња, а можеби, а и не се сеќавам баш само неколку пати ми направил проблеми ама со некои забегани CD-иња. Инаку тој компјутер стар е 5 години.
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
1.000
Поени од реакции
8
vodkamixx напиша:
На едниот компјутер имам NEC DVD RW ND 2510A (dual layer) и компјутеров го имам веќе 3-4 месеци и DVD RW ме служи одлично и не ми правел никакви проблеми досега одлично реже обични цд-иња и двд и чита се, а на другиот компјутер HP имам LITE ON CDRW (незнам што модел е т.е. сериски броеви итн.) и тој одлично работи веќе 1 година и 5-6 месеци, а на третиот компјутер (2-чето) имам обичен CD-ROM 40x и тој одлично чита CD-иња, а можеби, а и не се сеќавам баш само неколку пати ми направил проблеми ама со некои забегани CD-иња. Инаку тој компјутер стар е 5 години.
a u lan povrzani ti se :lazgo:
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Ако веќе земаш NEC земаш NEC 3540A - моментално неприкосновен ДЛ режатор - за 2 месеци колку што го поседувам веќе спржив повеќе од 2000 ДВД (и обични и ДЛ) ... па уште во црна варијанта ми е .. бре бре ...
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
401
Поени од реакции
1
Mojot se pokaza za oshteteni

StenmarC напиша:
Доста се добри LG режачите ... баш во моментов читам тест на DVD режачи LG, SONY, LiteON i Pioneer ... најдобра брзина на читање и режење има LG-то, али затоа е лош при читање на оштетени дискови 8)
Мојот LG DVD RW се показа за оштетени ЦД и ДВД и е подобар во читање од Plextorot DVD ROM от што го имам.
LG то е 4 брзинско со 2 години гаранција.
Пионирот и Сони Филипс и други познати марки се супер ама не ги подрзуваат сите стандарди (DVD-R, DVD+R, DVD+RW) зависно од фирмата кој е нејзиниот формат, а другиот не го реже ич.
Според мене за кај нас како корисници највеќе ни одговараат LG i NEC подеднакво се добри.
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
44
Само LITE-ON признавам. :)
Апсолутно никогаш не сум имал проблеми со цд и двд дуал лејер режачот, нити при читање, нити при снимање.
 

mr.wicket

limitless..
Член од
20 јуни 2005
Мислења
5.127
Поени од реакции
519
имам PLEXTOR PX 740A DVD-RW/CD-RW ама нешто прави проблеми, т.е реже се ама кога ке пуштам било какво CD да прочита не го чита
ако некој знае што е проблем нека пише

однапред фала
 

Kajgana Shop

На врв Bottom