DUNE: PART TWO (2024) - Тема за тие што гo гледале филмот! (SPOILERS!)

Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Da sve beshe najprosto drugoto. Za ova vreme prosto beshe se, togas ne znam.

I dosta se obiduvas da mi "objasnuvas" raboti koi gi ima po site forumi za 2001, aman :)

Se ragjal kako polu-bog :icon_lol: kolku samo po zakon ke bese da imase svoe nekoe mislenje. Od kade znaes ti deka sobata e takva samo zaradi Peter? Zosto oni sedele da dekoriraat edna soba, a ne sedele da konstruirat naprava kako sto jas go opisuvam Monolitot?

Prvo i najosnovno, batali sve sto si procital (ova tvoeto na 10000 drugi mesta ist covek go ima pishano), kazi ti sto mislis, eve kako sto jas ti kazuvam ona sto jas go sfativ i ona sto ne go sfativ.

Polu bog :pos: c c c c :)
Прочитај го интервјуто со Стенлу Кјубрик во врска со филмов на imdb.com пред да продолжиш да дискутираш за овој филм.
Некои работи ќе ти се разјаснат, ти очигледно филмов си го видел само еднаш, тоа е премногу малку за да можеш вистински да дискутираш за филмов.
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Прочитај го интервјуто со Стенлу Кјубрик во врска со филмов на imdb.com пред да продолжиш да дискутираш за овој филм.
Некои работи ќе ти се разјаснат, ти очигледно филмов си го видел само еднаш, тоа е премногу малку за да можеш вистински да дискутираш за филмов.
Ajde passtiraj go, ako ne celo barem delovite kade sto jas gi imam spomnato, a tamu se razjasnati, i da prodolzime.
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
The monoliths are tools of a highly advanced alien civilization.

Ete be, ete, znachi i tamu ova go pishuva :)

Eve i ova plus go ima: The "Odyssey" books by Arthur C. Clarke reveal that the monoliths are alien supercomputers capable of self replication

Znachi mnogu dobro sum sfatil jas.

Eve chitam onaka, na brznika, i ne znam kade mislish deka ne sum sfatil? Posochi mi go koj del ne sum go sfatil? :)
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
За повторното раѓање како деми-Бог и деловите при крајот на филмот, неговиот живот прикажан во кратки моменти, хотелската соба и митолошката поврзаност со објектите во неа, фактот дека Дејв поминал во друга димензија, дека хотелската соба всушност е направена од вонземјаните за тие да го проучуваат, дека монолитите се всушност алати за набљудување на луѓето и за подбуцнување на еволуцијата.

И милион други детали.
 
I

Intex

Гостин
За повторното раѓање како деми-Бог и деловите при крајот на филмот, неговиот живот прикажан во кратки моменти, хотелската соба и митолошката поврзаност со објектите во неа, фактот дека Дејв поминал во друга димензија, дека хотелската соба всушност е направена од вонземјаните за тие да го проучуваат, дека монолитите се всушност алати за набљудување на луѓето и за подбуцнување на еволуцијата.

И милион други детали.
Истото шо и јас му го објаснив во претходните страни.:)
Само шо еј, ние не сме ХаЦе, сме читале од форуми. Аман бе, и за Фајт Клаб да не читав, и за Клокворк Оранж?
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
За повторното раѓање како деми-Бог и деловите при крајот на филмот, неговиот живот прикажан во кратки моменти, хотелската соба и митолошката поврзаност со објектите во неа, фактот дека Дејв поминал во друга димензија, дека хотелската соба всушност е направена од вонземјаните за тие да го проучуваат, дека монолитите се всушност алати за набљудување на луѓето и за подбуцнување на еволуцијата.

И милион други детали.
Drugoto gore dolu isto go mislam, so toa shto za sobata poveke mi se dopagja ideata sto ja pishav, znachi nisto da ne e random postaveno, nego sve da oznacuva nesto (jbg.. :) ), a i Kubrick sam kade rekol deka sobata e takva kako sto ja opisuva vo Q&A na imdb?

Drugoto sto jas ne sum go sfatil e toa ragjanjeto kako polu bog, nekoj sto go sfate, ama onaka vistina da znae da mi go obrazlozhi neka poveli, ne samo "ama taka e, ti ne sfakas" ili deka taka rekol Kubrick?


Истото шо и јас му го објаснив во претходните страни.:)
Само шо еј, ние не сме ХаЦе, сме читале од форуми. Аман бе, и за Фајт Клаб да не читав, и за Клокворк Оранж?
Ama kolku ne go kaza istoto :), i ova hace voopsto ne ti trebase, kade rekov toa jas? Kade rekov deka jas sum HaCe samo zosto si kazuvam svoe mislenje, a ne toa sto sum go cital? Jas od tebe pobarav ti vo tvoi zborovi da mi go kazes kako si go razbral, ne da chitash nekade i da pishuvash :)

Epten nepotrebno ova HaCe, da ne recham shallow :P



Evo uste ova sega za dvajcata
When the surviving astronaut, Bowman, ultimately reaches Jupiter, this artifact sweeps him into a force field or star gate that hurls him on a journey through inner and outer space and finally transports him to another part of the galaxy, where he's placed in a human zoo approximating a hospital terrestrial environment drawn out of his own dreams and imagination. In a timeless state, his life passes from middle age to senescence to death. He is reborn, an enhanced being, a star child, an angel, a superman, if you like, and returns to earth prepared for the next leap forward of man's evolutionary destiny.
Dr.Kulen znam deka po finti i onaka random mislenja, znae angliski, za Igor ne znam, ama boldiranovo go ima recheno Kubrick sam, eve sega go citam prv pat.

I toa za reborn, nikade ne veli deka se vraka kako polu-bog, sigurno se misli na nesto ne-materialno. Toa ne e polu bog.

Znaete koj e polu bog??? Znaete?

Ovoj:



:icon_lol:
 
I

Intex

Гостин
Ama kolku ne go kaza istoto :), i ova hace voopsto ne ti trebase, kade rekov toa jas? Kade rekov deka jas sum HaCe samo zosto si kazuvam svoe mislenje, a ne toa sto sum go cital? Jas od tebe pobarav ti vo tvoi zborovi da mi go kazes kako si go razbral, ne da chitash nekade i da pishuvash :)

Epten nepotrebno ova HaCe, da ne recham shallow :P



Evo uste ova sega za dvajcata

Dr.Kulen znam deka po finti i onaka random mislenja, znae angliski, za Igor ne znam, ama boldiranovo go ima recheno Kubrick sam, eve sega go citam prv pat.

I toa za reborn, nikade ne veli deka se vraka kako polu-bog, sigurno se misli na nesto ne-materialno. Toa ne e polu bog.

Znaete koj e polu bog??? Znaete?

Ovoj:




:icon_lol:
Штом те навредив со ова, извини, немав таква намера. Мада, ти провоцираш, јас провоцирам, така да ... :)
Болдираното: значи, собата е всушност реконструкција од неговите сеќавања. А сеќавањата се идеи, физички не постојат, јесте, имаме центри во мозокот кои се одговорни за сеќавањата, ама премногу апстрактно е се тоа.:)
Штом така, значи собата е креирана од идеја. Дејв стигнува, и веднаш ја има собата. Тоа ти е материјализирање на нечија идеја (т.е. сеќавањата од Дејв:)). Го кажав истото и порано, значи тие вонземјаните не се нешто материјално, туку и тие самите се идеи, само нели материјата е рефлексија на идејата, па може да се појават и во материјална форма.:)
Дејв е стар кога стигнува во собата? Зошто? Бидејќи патувам премногу долго до собата. И веднаш после тоа го покажуваат на смртна постела. Значи и самата соба се наоѓа во некои испреплетени временско-просторни димензии, каде не се знае што е што и кога.
Дејв умира, и се враќа како полу-бог. Така го нареков јас, мада тоа е тоа. Полу-боговите се суштества кои се нешто измеѓу материјалното (човекот) и идејата (Бог). Дејв е материјален, ама е скалило под тоа да стане бог, значи Дејв е првиот кој стигнал до следното ниво, другото шо ќе се случи ќе биде тој полу-бог (Дејв) или некој друг кој ќе стане истото шо и Дејв, да помине во следното ниво на еволуција, т.е. да стане само идеја (исто ко и тие вонземјаните). Така го сфатив барем јас.:) Ако имаш друго објаснување, пиши, па ќе се покараме уште.:D
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.787
Поени од реакции
1.504
Епа и самиот кажува, наречете го како сакате: супермен, полу-бог, звездено дете, бетмен, спајдермен...

Фактички пракаат дете што ке придонесе за следниот чекор за развој на еволуцијата на човекот. Дали детето ке испушта ласери со очите, дали ке фрла оган, дали ке биде политички лидер, дали научник што ке ги промени нештата, не е прикажано, меѓутоа тоа е тоа што е крајот на филмот и идеата.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.370
Поени од реакции
25.099
Mulholland Drive (2001)

Од аспект на фотографија, убаво среден филм.
Од аспект на играње со камерата, исто.
Одлична музика.
Исто и предобри лезбиски сцени.
Ама приказната, разочаран. Не е бе дека не ја разбрав, да ми се нафрлите одма. Приказната е едноставна, а прикажана на заплеткан начин, сакајќи да постигнат гледачот да ја мозга со денови, а у суштина размозганото нема некоја длабока поента, нешто кое ќе те тера пак него да го мозгаш ко у случајот со Матрикс пример, или Спејс Одисеј. Размозганото е толку бледо и едноставно, што мене не ме импресионираше.

Нема да го оценам, бидејќи оценката би била секако нереална.
Малку ти е контрадикторна рецензија па ако можиш да разјасниш како размозганото е толку бледо и едноставно? Одма го размозга филмот и накрај сфати дека е поентата е едноставна?
Не дека мене лично ме повреди, иако сум голем фан на Линч и му ги имам гледано сите филмој, кажи ми дали ова ти е прв филм гледан од него? И ако да, тогаш гледај ги Lost Highway и Blue Velvet, па накрај Inland Empire за да му ја завршиш антологијата на слични филмој кои сами по себе на некој начин се поврзани.
 
I

Intex

Гостин
Малку ти е контрадикторна рецензија па ако можиш да разјасниш како размозганото е толку бледо и едноставно? Одма го размозга филмот и накрај сфати дека е поентата е едноставна?
Не дека мене лично ме повреди, иако сум голем фан на Линч и му ги имам гледано сите филмој, кажи ми дали ова ти е прв филм гледан од него? И ако да, тогаш гледај ги Lost Highway и Blue Velvet, па накрај Inland Empire за да му ја завршиш антологијата на слични филмој кои сами по себе на некој начин се поврзани.
Прво, знаев дека ќе ме цитираш.
Второ, ова ми е прв филм гледан од него.
Трето, сценариото изгледа како премногу комплицирано, но ако се зачиташ низ интернетот (признавам, читав), ја размозгаш малку повеќе, ќе сфатиш дека размозганата, декодираната верзија или како и да е, е само една обична секојдневна приказна, ништо повеќе.

Од аспект на режирање е одличен филм. Фан сум на мрачна фотографија и напнати сцени, ама сценариото не ми беше нешто wow!
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.370
Поени од реакции
25.099
Прво, знаев дека ќе ме цитираш.
Второ, ова ми е прв филм гледан од него.
Трето, сценариото изгледа како премногу комплицирано, но ако се зачиташ низ интернетот (признавам, читав), ја размозгаш малку повеќе, ќе сфатиш дека размозганата, декодираната верзија или како и да е, е само една обична секојдневна приказна, ништо повеќе.

Од аспект на режирање е одличен филм. Фан сум на мрачна фотографија и напнати сцени, ама сценариото не ми беше нешто wow!
Епа ко така напиши нешто од тоа шо си го размозгал. Стај го во спојлер и ние шо го имаме гледано да прочитаме. Зато шо овај филм можиш да го сфатиш на различни начини, не е конкретно "размозгано" сценарио и точно како такво. На имдб имат дури тривија со 10 патокази за да се "отклучи" трилерот, ама на крајот на краиштата, ни тие не значат нешто многу.
 
I

Intex

Гостин
Епа ко така напиши нешто од тоа шо си го размозгал. Стај го во спојлер и ние шо го имаме гледано да прочитаме. Зато шо овај филм можиш да го сфатиш на различни начини, не е конкретно "размозгано" сценарио и точно како такво. На имдб имат дури тривија со 10 патокази за да се "отклучи" трилерот, ама на крајот на краиштата, ни тие не значат нешто многу.
Неуспешна жена во потрага по холивудска слава. Низ Холивуд се среќава со неколку ликови кои подоцна се дел од нејзиниот сон. Ликовите на почеток ни изгледаат како неважни, но после се дел од таа голема сложувалка. Пред да почне да сонува, плаќа да биде убиена девојката која ја смета за соперник. Се буди, сфаќа дека веќе е убиена. Совеста ја јаде, се упуцува.

Ништо спектакуларно и длабоко.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
Интересно е што сите на интернет и на Имдб мислат дека она што они го сфатиле е вистинскиот расплет, а всушност нема врска :)
 
Член од
2 февруари 2011
Мислења
26
Поени од реакции
5
Неуспешна жена во потрага по холивудска слава. Низ Холивуд се среќава со неколку ликови кои подоцна се дел од нејзиниот сон. Ликовите на почеток ни изгледаат како неважни, но после се дел од таа голема сложувалка. Пред да почне да сонува, плаќа да биде убиена девојката која ја смета за соперник. Се буди, сфаќа дека веќе е убиена. Совеста ја јаде, се упуцува.

Ништо спектакуларно и длабоко.
mnogu ednostravno si go svatil filmot.....samo tolku imam da ti kazam...oti jas sum golem fan na Lynch(omilen reziser) i ako zemam da pisam do utre nema da zavrsam....a isto mislam deka treba poke da se komentiraat negovite filmovi ......a i d ne zaboravam deka ako ne bese Twin Peaks , denes X - Files i Lost nemase da postojat....taka sto coekot e napred pred naseto vreme...........

"When you sleep, you don`t control your dream. I like to dive into a dream world that I've made, a world I chose and that I have complete control over." - David Lynch
 

Kajgana Shop

На врв Bottom