DUNE: PART TWO (2024) - Тема за тие што гo гледале филмот! (SPOILERS!)

¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
@Dr.Kulen, i sto debatirate? Site samo si kazuvate kako ste go sfatile filmot (kako ste procitale po forumi i web stranici) :)

Toa samo ti e epten onaka, shallow :) toa so formata na vonzemjanite :)

Od kade ti siguren deka taa im e forma? Jas vikam e naprava, onaka vnatre polna so hard diskovi, procesori, kameri, senzori i sve toa :) jas vikam vonzemjanite imat nash oblik vo filmot :) i deka monolitot e naprava kako sto ja opisav pogore :)

Da nadopolnam samo, film za debatiranje ke bide Inception :D
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.408
Поени од реакции
6.028
Ке беше Inception ако не се исцрпеше дискусијата на неговата тема.

--- надополнето ---

И да за жал нема што многу да се дискутира,сите се согласуваме за ефектите,секој може поинаку да го сфати (освен некој што е под влијание од нечие друго мислење) и дека дел од нас уживале а дел заспале по неколку пати за време на филмот.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.441
Поени од реакции
58.522
Јонзе не почнувај оф-топици... Деновиве ќе ставиме нов филм, за Inception има тема.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.441
Поени од реакции
58.522
И да за жал нема што многу да се дискутира,сите се согласуваме за ефектите,секој може поинаку да го сфати (освен некој што е под влијание од нечие друго мислење) и дека дел од нас уживале а дел заспале по неколку пати за време на филмот.
Нека си каже кој што има, не е така празно за дискусија. Ќе се јави Џимеј кај и да е, има и други што се по филмовите на Кјубрик... Знам дека малку потешко оди дискусијата за постари филмови ама во моментов нема нешто актуелно што би било за дискусија во оваа тема.

--- надополнето ---

може некој од годинешниве што се борат за оскар :) а не ги продискутиравме .
Види, треба да биде некој што има мака од спојлери (кај новите) па да го дискутираме тука, инаку може во темата за генерална дискусија. Не знам зошто би ги ставиле Fighter, Kings's Speach или Winter's Bone во оваа тема... во секој случај пишувајте предлози по ПП или на профил кај модераторите, или пак во темата за генерална дискусија, за да не ја полниме темава со непотребни работи.
 
I

Intex

Гостин
@Dr.Kulen, i sto debatirate? Site samo si kazuvate kako ste go sfatile filmot (kako ste procitale po forumi i web stranici) :)
Да бе, ние сме глупи, гледаме филм колку да е гледан само, не да разбереме нешто од него.
Toa samo ti e epten onaka, shallow :) toa so formata na vonzemjanite :)

Od kade ti siguren deka taa im e forma? Jas vikam e naprava, onaka vnatre polna so hard diskovi, procesori, kameri, senzori i sve toa :) jas vikam vonzemjanite imat nash oblik vo filmot :) i deka monolitot e naprava kako sto ja opisav pogore :)
Мора да е полна со хард дискови, флопиња, цедиња? :D Не бе, можеле да стаат само обичен црн камен, и ете ти го монолитот, не да се замараат со конструирањето нешто сложено.
Не, вонземјаните немаат облик, едноставно еволуирале на некое повисоко ниво од тоа нашето, и само интервенираат одвреме-навреме и помагаат да еволуираме.
Da nadopolnam samo, film za debatiranje ke bide Inception :D
И шо би се дискутирало за Инсепшн? Дека е најдобриот спој на Dark City, Matrix, 13-th Floor и еден куп други филмови?
Ке беше Inception ако не се исцрпеше дискусијата на неговата тема.

--- надополнето ---

И да за жал нема што многу да се дискутира,сите се согласуваме за ефектите,секој може поинаку да го сфати (освен некој што е под влијание од нечие друго мислење) и дека дел од нас уживале а дел заспале по неколку пати за време на филмот.
Секој познат уметник, без разлика на која област припаѓа е познат поради само една причина: дела кои се тешко разбирливи, тешки за следење. Led Zeppelin, Eagles, Vincent Van Gogh, Picasso, Da Vinci се познати само поради една единствена причина: луѓето се обидуваат да дознаат која е идејата позади делата.
Истото е и со Кјубрик. Секојдневно се снимаат многу филмови, но ниедни од нив после гледањето не не оставиле да мислиме со саати, да вртиме сцени, да се обидуваме да сфатиме дури и ситни детаљи. Филмовите со Жан Клод Чак Брус се минливи, комедиите исто, ама вистинските дела остануваат засекогаш.

П.С. Знам дека сум офтопик, ама морав.
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Јонзе не почнувај оф-топици... Деновиве ќе ставиме нов филм, за Inception има тема.
Kade ojdov off-topic?

Да бе, ние сме глупи, гледаме филм колку да е гледан само, не да разбереме нешто од него.

Мора да е полна со хард дискови, флопиња, цедиња? :D Не бе, можеле да стаат само обичен црн камен, и ете ти го монолитот, не да се замараат со конструирањето нешто сложено.
Не, вонземјаните немаат облик, едноставно еволуирале на некое повисоко ниво од тоа нашето, и само интервенираат одвреме-навреме и помагаат да еволуираме.
Za eden obicen dukjandzija, zamarachko e da "konstruira" edno kompjutersko kukjishte? :) Ne? :) epa togas zosto bi bilo za niv koi imat super advanced technology, chim veke doshle tuka in the first place.

Znachi da ne beshe taa posledna scena so monolitot, vo taa sobata kade sto stareese, t.e. si go gledase zivotot svoj, filmot ke beshe onaka, eden on najprostite filmovi ever.

Da, ova scena go spase cel film



Tuka e cel onoj mindfuck, onaka se osekjas epten glup, ko da ne razbiras kolku se 1+1, druga rabota za ova sobava jas sto si mislam deka e, znaci site predmeti vo nea oznacuvaat nesto vo zivotot na Peter (ne mi teknuva na imeto zatoa Peter go odbrav), znaci nisto ne e onaka random ostaveno, sekoj predmet e podsvesno staven sekade, stolicite mozebi se roditelite? :O statuite onie malite, mozebi se favorite food? :O

Ete, cim sakase debata ja dobi :)

Samo da ne se lazheme deka filmov e do tolku dobar, ili master piece, filmov e samo mnogu pred negovoto vreme, zamisli go istiot film, onaka bukvalno sve isto, utre da imase premiera, ke bese najismejuvan film na site vreminja, ama covekot od sram da priznae deka ne sfaka, ili deka apstraktno mu e sve, izigrava pameten, onaka turka so sila.
 
I

Intex

Гостин
Znachi da ne beshe taa posledna scena so monolitot, vo taa sobata kade sto stareese, t.e. si go gledase zivotot svoj, filmot ke beshe onaka, eden on najprostite filmovi ever.
Wait, what? Не те разбрав добро, или кажуваш дека сите други сцени во филмот се онака едноставни, прости, бедни, глупи (настрана ефектите)?
Tuka e cel onoj mindfuck, onaka se osekjas epten glup, ko da ne razbiras kolku se 1+1, druga rabota za ova sobava jas sto si mislam deka e, znaci site predmeti vo nea oznacuvaat nesto vo zivotot na Peter (ne mi teknuva na imeto zatoa Peter go odbrav), znaci nisto ne e onaka random ostaveno, sekoj predmet e podsvesno staven sekade, stolicite mozebi se roditelite? :O statuite onie malite, mozebi se favorite food? :O
Дејв се вика, али мање битно.
Дејв стигнува до Јупитер, и од таму продолжува до бесконечноста (патувањето ти се тие скрин сејвер сцените), значи вистинското место на живеење на вонземјаните не е можеби и овој универзум, иако не е спомнато.
Дејв е стар поради фактот дека патувал премногу долго. На крај умира и се раѓа повторно, во бебешка форма, и е еден вид полу-бог. Од тука и верска дискусија може да се развие.:)
Собата е таква само за да Дејв се чуствува како дома, бидејќи вонземјаните не живеат во материјален универзум, туку се само идеи, а материјата е рефлексија на идеите. Собата е идеја која се рефлектира како материјална соба. Старецот кој јаде е идејата човек. Чашата случајно паѓа? - Не, со тоа се покажува дека идејата е совршено рефлектирана, па дури и законите на физиката важат, во овој случај гравитација.
Ete, cim sakase debata ja dobi :)
Samo da ne se lazheme deka filmov e do tolku dobar, ili master piece, filmov e samo mnogu pred negovoto vreme, zamisli go istiot film, onaka bukvalno sve isto, utre da imase premiera, ke bese najismejuvan film na site vreminja, ama covekot od sram da priznae deka ne sfaka, ili deka apstraktno mu e sve, izigrava pameten, onaka turka so sila.
Добро сега, и Да Винчи да бил сликар денес ќе бил ништо во однос на HD сликите. Yeah, right!
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Wait, what? Не те разбрав добро, или кажуваш дека сите други сцени во филмот се онака едноставни, прости, бедни, глупи (настрана ефектите)?

Дејв се вика, али мање битно.
Дејв стигнува до Јупитер, и од таму продолжува до бесконечноста (патувањето ти се тие скрин сејвер сцените), значи вистинското место на живеење на вонземјаните не е можеби и овој универзум, иако не е спомнато.
Дејв е стар поради фактот дека патувал премногу долго. На крај умира и се раѓа повторно, во бебешка форма, и е еден вид полу-бог. Од тука и верска дискусија може да се развие.:)
Собата е таква само за да Дејв се чуствува како дома, бидејќи вонземјаните не живеат во материјален универзум, туку се само идеи, а материјата е рефлексија на идеите. Собата е идеја која се рефлектира како материјална соба. Старецот кој јаде е идејата човек. Чашата случајно паѓа? - Не, со тоа се покажува дека идејата е совршено рефлектирана, па дури и законите на физиката важат, во овој случај гравитација.
Ete, cim sakase debata ja dobi :)

Добро сега, и Да Винчи да бил сликар денес ќе бил ништо во однос на HD сликите. Yeah, right!

Da sve beshe najprosto drugoto. Za ova vreme prosto beshe se, togas ne znam.

I dosta se obiduvas da mi "objasnuvas" raboti koi gi ima po site forumi za 2001, aman :)

Se ragjal kako polu-bog :icon_lol: kolku samo po zakon ke bese da imase svoe nekoe mislenje. Od kade znaes ti deka sobata e takva samo zaradi Peter? Zosto oni sedele da dekoriraat edna soba, a ne sedele da konstruirat naprava kako sto jas go opisuvam Monolitot?

Prvo i najosnovno, batali sve sto si procital (ova tvoeto na 10000 drugi mesta ist covek go ima pishano), kazi ti sto mislis, eve kako sto jas ti kazuvam ona sto jas go sfativ i ona sto ne go sfativ.

Polu bog :pos: c c c c :)
 
I

Intex

Гостин
Da sve beshe najprosto drugoto. Za ova vreme prosto beshe se, togas ne znam.
И мостот кој го открија пред некое време на Мона Лиза е дрвен и прост, ама тек сега го открија. Ехееј, после 500 години.:)
I dosta se obiduvas da mi "objasnuvas" raboti koi gi ima po site forumi za 2001, aman :)
Го дискутиравме со пријатели, и јас имав многу нејаснотии, ама од интернет немам ништо прочитано. Ма шо се замарам да објаснувам, гуглај наоѓај си.
Se ragjal kako polu-bog :icon_lol: kolku samo po zakon ke bese da imase svoe nekoe mislenje. Od kade znaes ti deka sobata e takva samo zaradi Peter? Zosto oni sedele da dekoriraat edna soba, a ne sedele da konstruirat naprava kako sto jas go opisuvam Monolitot?
Затоа што Дејв е материјал, а вонземјаните се нематеријални. Прикажуваат соба која има земски изглед. Плус има и второ значење: welcome home.:)
Prvo i najosnovno, batali sve sto si procital (ova tvoeto na 10000 drugi mesta ist covek go ima pishano), kazi ti sto mislis, eve kako sto jas ti kazuvam ona sto jas go sfativ i ona sto ne go sfativ.
Може јас сум тој човек шо го пишал на уште 1000 други форуми.:)

Добро ај, нека ти биде по ќефот, скалила погоре на еволутивната пирамида. Исти курац.
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
И мостот кој го открија пред некое време на Мона Лиза е дрвен и прост, ама тек сега го открија. Ехееј, после 500 години.:)

Го дискутиравме со пријатели, и јас имав многу нејаснотии, ама од интернет немам ништо прочитано. Ма шо се замарам да објаснувам, гуглај наоѓај си.

Затоа што Дејв е материјал, а вонземјаните се нематеријални. Прикажуваат соба која има земски изглед. Плус има и второ значење: welcome home.:)

Може јас сум тој човек шо го пишал на уште 1000 други форуми.:)


Добро ај, нека ти биде по ќефот, скалила погоре на еволутивната пирамида. Исти курац.
Ama sea i ti... mostot, i tebe sigurno sve ti bilo jasno se do krajot (sea i da ne ti bilo, ke rechesh ti bilo, :P)

I ti imase nejasnotii ama sega nemas? :) Zosto? Sve razbra? Ne lazhi deka nemash procitano, bukvalno istite raboti sto gi pisa, gi diskutirale lugje pred 10 godini.

Pak so ova vonzemjanive, od kade znaes deka ne se materialni? Kade be choveku? :) imase nesto na krajot sto ne razbrav okolu toa? Znachi ajde fino lepo objasni mi, od kade dojde do toa deka se takvi? Eve jas mislam deka monolitot e ured, inaku sto bi baral zakopan vo mesecinata 4 milioni godini? A vonzemjanite imat nas oblik, onaka 100% ist, mozebi se od idninata, znachi vo 2345 godina da sme tolku napred sto da si napravime vremenska mashina, da se vratime pred 4 milioni godini da si igrame so majmunite, da si zakopame eden monolit/senzor vo mesecinata za koga ke odi Armstrong, ne ne, izvini, ne armstrong, ama koga ke imame bazi vo mesecinata i ke kopame, da go najdeme monolitot, i vo 2345 godina tamu pokazuva nekoj senzor povrzan so ovoj deka, we're good vo 2001 godina, deka okej si napreduvame, deka so toa nivno vrakanje pred 4 milioni godini nisto ne smenale.

Epten zabegav off topic, znachi prasanjevo mi e od kade dojde do toa pa taka da gi mislish vonzemjanite?

Za toa "welcome home" i ladnata soba, toa e tolku dlaboka filozovska tema, sto moze i glupa da se nareche.

I ova za na kraj, скалила погоре на еволутивната пирамида ne e isto kako i demi-god.


p.s. citiraj me vo celina, ne deli, ne se machi, ke te razbiram :)
 
I

Intex

Гостин
Ama sea i ti... mostot, i tebe sigurno sve ti bilo jasno se do krajot (sea i da ne ti bilo, ke rechesh ti bilo, :P)

I ti imase nejasnotii ama sega nemas? :) Zosto? Sve razbra? Ne lazhi deka nemash procitano, bukvalno istite raboti sto gi pisa, gi diskutirale lugje pred 10 godini.

Pak so ova vonzemjanive, od kade znaes deka ne se materialni? Kade be choveku? :) imase nesto na krajot sto ne razbrav okolu toa? Znachi ajde fino lepo objasni mi, od kade dojde do toa deka se takvi? Eve jas mislam deka monolitot e ured, inaku sto bi baral zakopan vo mesecinata 4 milioni godini? A vonzemjanite imat nas oblik, onaka 100% ist, mozebi se od idninata, znachi vo 2345 godina da sme tolku napred sto da si napravime vremenska mashina, da se vratime pred 4 milioni godini da si igrame so majmunite, da si zakopame eden monolit/senzor vo mesecinata za koga ke odi Armstrong, ne ne, izvini, ne armstrong, ama koga ke imame bazi vo mesecinata i ke kopame, da go najdeme monolitot, i vo 2345 godina tamu pokazuva nekoj senzor povrzan so ovoj deka, we're good vo 2001 godina, deka okej si napreduvame, deka so toa nivno vrakanje pred 4 milioni godini nisto ne smenale.

Epten zabegav off topic, znachi prasanjevo mi e od kade dojde do toa pa taka da gi mislish vonzemjanite?

Za toa "welcome home" i ladnata soba, toa e tolku dlaboka filozovska tema, sto moze i glupa da se nareche.

I ova za na kraj, скалила погоре на еволутивната пирамида ne e isto kako i demi-god.


p.s. citiraj me vo celina, ne deli, ne se machi, ke te razbiram :)
Не, не ми беше се јасно, кажав веќе. Го дискутирав со пријатели. Исто како шо го дискутиравме и Фајт Клаб дали е во ред тоа шо прави Тајлер или не, исто како шо и дали Прот е вонземјанин или не, и се така.:D

Можеби и сега имам нејаснотии, ама не е ни битно, важно идејата и концептот ми е сфатен.

Како ние обичните смртници да не можеме со ладна глава да размислиме и сфатиме шо сакал да каже мистер Кјубрик?

Поради тоа што монолитот е само метафора за тоа како на најлесен можен начин некој може да интервенира од таму горе.
Како некој кој е малку поразвиен од нас, може да го сметаме за бог.
Се работи за нешто кое нема никакви приклучоци, никакви отвори, ама баш ништо.
Ако биле материјални, немаше Дејв да патува низ седум мориња, реки и планини за да дојде до нив. Јесте, можеа они да дојдат до него место обратно, ама така би се изгубила човековата желба за успех, авантура, копнежот за освојување нови хоризонти. Хеликоптерот бил сај фај пред 200 години, сега постои. Човекот е чудно суштество, неговата имагинација е доволно голема да стигне и до најдалечните места, бидејќи штом е имагинарно, ќе стане и реалност еден ден. Така и со желбата да се стигне до Јупитер, а со тоа да се освои невозможното.
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Okej, da prestaneme tuka, deka vo nisto ne se slagam :) a i ne veruvam deka nekoj nekogo ke razubedi.

Neka pise i nekoj drug nesto, ne ostavivte samo mene i Kulen.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.441
Поени од реакции
58.522
Okej, da prestaneme tuka, deka vo nisto ne se slagam :) a i ne veruvam deka nekoj nekogo ke razubedi.

Neka pise i nekoj drug nesto, ne ostavivte samo mene i Kulen.
Па дека викаше немало дискусија, те оставивме да се самодемантираш :)

Ќе има нов филм набрзо да им дадеме време на оние кои не се така активни да видат и да пишат нешто ако имаат што да пишат...
 
T

Tetro

Гостин
Neka pise i nekoj drug nesto, ne ostavivte samo mene i Kulen.
Ич не ми се пишува вака за да се натегам со некој како сум го сфатил филмот, ама ај да пробаме. Не ве читам погоре, оти многу сте изнапишале гледам. :)

Кјубрик е секогаш иновативен во неговите дела ќе кажам, тој размислива и во иднината, филмот е правен многу порано пред човекот да се "качи на месечината", а филмот отсликува приказна каде се оди дури до Јупитер.
Мислам дека Кулен имаше напишано погоре дека филмот има три дела, ако добро се сеќавам првиот дел е со мајмуните и монолитот.
Што е монолитот? Една картонска кутија бе. Што и како и зошто? Мисли малку зошто. Нели порано си живееја и урлаа едни по други организирани во племиња. Почна да се развива свеста, почнаа едните да користат орудија (мислам дека беше прикажан еден од нив и како пече месо или уфрлам у друга брзина?).
Вториот дел со Американците и Русите заедно во заеднички проект. Додека трае ладната војна, тој отсликува дека заедно ќе истражуваат овие две спротиставени нации.
Третит дел со човекот и компјутерот. Кој е попаметен.

Ај сфати вака, секогаш кога има две групи, едната ќе испадне од игра, додека другата има полза од заедничкото остварување.
Првиот дел заврши со убиство, вториот не се сеќавам, третиот со исклучување на "HAL".
 

Kajgana Shop

На врв Bottom